MHudec MHudec komentáře u knih

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Knihu doporučuji každému milovníku přírody a nejen těm. Napsána ve čtivém jazyce, v krátkých kapitolách, které člověka posunou ve vnímání přírody o několik úrovní dál. Člověka překvapí, co všechno doposud nevnímal a přesto si myslel, že už více vnímat přírodu nejde. Nálož zajímavých informací poutavou formou. Super!

19.05.2020 5 z 5

Člověk se začte. Kladně hodnotím směs vtipného jazyka s poutavým vyprávěním napínavého děje. Zajímavý cestopis. Jinak mi ale přijdou Ziburovy knihy dost podobné.

18.05.2020 3 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Čekal jsem trochu hlubší pointu, ale to vůbec nevadí, přesto si mě kniha získala poutavým dějem a svými myšlenkami, mystičnem. Něčím mi trochu připomněl Malého prince. Mám na nějakou dobu hodně o čem přemýšlet, i to je myslím ta pointa, která mě teprve doběhne.

18.05.2020 4 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Od Remarqua moje nejoblíbenější.

Babička Babička Božena Němcová

Tohle dílo považuji za skvost české literatury plné lidskosti, moudrosti a ponaučení. Jazyk, kterým je napsána mě pohladil na duši už jako školáka. Člověk si tak uvědomí ty nejdůležitější lidské hodnoty.

18.05.2020 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Četl jsem ji kdysi dávno na základce. Autor mnohdy nelítostně naturalisticky a mnohdy s velkou dávkou lidskosti líčí obraz generace poznamenané válkou.Ačkoli mě zajímají spíše psychologická stránka a příběhy těch, kteří nezažili válku přímo z bojiště a scény z bojů nepatří zrovna mezi mé nejoblíbenější, k tématu neodmyslitelně patří.

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Jedno z témat, které mne zajímá zvládl autor jazykově i obsahově zpracovat na jedničku s hvězdičkou. Na toto téma jsem četl již hodně knih a tuto bych určitě zařadil na první příčku. Pozitivně hodnotím ličení těch zvěrstev bez příkras, protože vnímám jako důležité, aby člověk poučen historíí nedopustil, aby se takové šílenosti opakovaly. Kniha je skvělá. Vnímám jen jako smutný fakt, že její čtivost je přímo úměrná její ceně - krutost a zločiny na lidskosti a to je cena příliš vysoká.

Divoká Teleri Divoká Teleri Jill Barnett

Knihu četla dcera. Náhodou jsem nahlédl dovnitř a nechal jsem se strhnout taky. Čím? Poutavým vyprávěním, zajímavým dějem. Jako bych se na tu dobu stal součástí toho krásného lesního prostředí.

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kniha postavená na zajímavém tématu a vtipných hláškách, u kterých jsem se bavil a padal smíchy pod stůl. Bohužel dějově ji vnímám jako slabší. Pro uvolnění, pobavení a chvíle rozptýlení přesto doporučuji.

18.05.2020 3 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Nadchla mě. Ale nebudu psát delší komentář, protože moje pocity se téměř totožně shodují s uživatelkou pode mnou.

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Přes veliká očekávání, co od této knihy dostanu a faktu, že jsem se na ni tolik těšil mě trochu zklamala. Dlouho jsem se nemohl dokousat ani do čtvrtiny knihy. Vzhledem k tomu, že už jsem se dostal tak daleko, chtěl jsem knihu dočíst za každou cenu. Styl psaní a vyprávění mě bohužel na to, jak je zajímavé téma příliš neoslovil. Děj je takový mdlý a rozvláčný. V druhé půlce už to bylo i celkem zajímavé. Je mi to líto, protože patří mezi jedny z nejvyhledávanějších knih a skrze téma by si zasloužila víc. Chvílemi mě to bavilo, chvílemi ne.

18.05.2020 2 z 5

Paměti Deštivé panny Paměti Deštivé panny Lea Káňová

Pří úmyslu půjčit knihy nemocné dceři jsem náhodou na ni narazil při šmártání mezi regály. Napadlo mne, že to by mohla být pro moji dceru fajn četba. Jako vždy jsem se podíval dovnitř, abych věděl, co to dceři vlastně donesu domů. Byla to past! Knihu jsem přečetl místo dcery.
Stačila první věta a už jsem hltal. Taková milá básnická mluva, ze začátku děj tak pozvolna plyne, napětí střídají chvíle hlubokého ponoření se sama sebe do hlavní hrdinky. Od druhé půlky začíná nabírat napínavý děj dost grády a kdo má rád nečekané zvraty, přijde si na své. Nekonečná dávka tajemna, poetický obraz vlastního světa. Fantazii se tu meze opravdu nekladou. Chvílemi jsem kroutil hlavu nad tím, co všechno je možný lidský mozek vymyslet. Běžný čtenář by takový nápor fantazie nemusel přežít :-D. Ovšem jsem také občas kroutil hlavou nad tím, kdo tu dělal korektury. Nad tím mi visí ještě několik otazníků.

Trochu mě zaskočilo kolik děje se vejde do tak úzké knížečky, na konci mě čekalo lehké zklamání, že už je konec. Autorka se mohla více rozepsat. Rozhodně mi ani jeden z řádků nepřipadal směšný, jak tu kdosi psal. Kniha asi úplně nezaujme běžného čtenáře.
Vypadá to, že by kniha mohla být naprosto dokonalá, avšak přeci jenom pár mušek jsem objevil. Za prvé korektura. Za druhé pár nejasností v některých údajích o hlavních hrdinech. Občas si odporují. A chybí tam obrázky... Rozhodně bych ale neohodnotil knihu titulkem ,,odpad''. Ze zvědavosti jsem pak hned běžel pro básnickou sbírku.

15.05.2020 4 z 5

Biomanžel Biomanžel Michal Viewegh

Napínavé, čtivé, ale že bych se nemohl úplně odtrhnout to zase úplně ne, přesto jsem byl spokojený. Občas celkem trefné vtipy. Jo, pobavil jsem se.

15.05.2020 4 z 5

Staletí hory Staletí hory Lea Káňová

Místy mi připomíná Skácela, ale všudypřítomný originální jazyk autorky dává básním šmrnc. Ještě jsem něco takového nečetl. Je jasné, že každý autor dává do básní své emocionální prožitky naplno, ale tohle je takové zlváštně kouzelné. Asi jsem se zamiloval...Některé básně jsem musel číst několikrát, nejen proto, že jsem mnohdy tápal ve významech, ale mnohdy mě také velice zahřály a jsou zajímavé.

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Bez komentáře. Vzpomínka na dětství. Taková chlapecká bible.

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Seriál jsem nikdy nesledoval, ale ta kniha je dost dobrá, že mě trochu namotivovala na něco kouknout, ale stejně si myslím, že kniha je nej. Moc zrovna ve fantasy nejedu, ale po tomto možná začnu.

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Mám z ní trochu rozporuplné pocity. Z části mi dala docela zabrat, ale líbilo se mi vylíčení reálných událostí nenásilnou formou jako je to u historických románů. Četl jsem ji déle, než bych chtěl a než je u mě zvykem, ale přesto bych ji doporučil.

15.05.2020 3 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

To je pecka! Sice né taková jako ostatní knihy od této autorky, ale zaujala na první dobrou. Místy jsem se sice ztrácel a myslel, že to snad nedočtu, ale po několika stránkách jsem nedal knihu z ruky. Dlouhé souvětí mi nevadí, mám je radši než krátké věty, přijdou mi víc do hloubky. Knihu jsem si půjčil na doporučení, že si mám něco přečíst od autorky, ale byla mi doporučena jiná publikace, kterou jsem nesehnal. Tato mě namotivovala na další.