mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Dva muži na druhou Dva muži na druhou Robert Louis Stevenson

Jekyll a Hyde je taková klasika. Sice je to fantastické, nemožné a neuvěřitelné, ale pěkně napsané a je za tím i myšlenka. 75%, 24. 10. 2019.

Mistr Blecha je totální úlet. Hoffmann ale dokázal tuto slátaninu napsat velmi čtivě a poutavě. 75%, 29. 10. 2019.

Doslov je rozhovor s psychiatrem, podaný humornou formou, velmi zajímavý. 80%.

24.10.2019 4 z 5

Hold Katalánsku Hold Katalánsku George Orwell (p)

Velice zajímavé čtení, které vůbec neztrácí na aktuálnosti. Příběhy a zážitky Orwella se čtou krásně, horší je to s kapitolami, kde se snaží vysvětlit, kdo s kým a proč bojuje, kdo je kdo. Je to (ne díky autorovi) pěkný galimatiáš. Ty se čtou těžce, ale pořád je to zajímavé. 85%, 22. 10. 2019.
Perfektní komentář, který vše vystihuje, od kristleko, další od decouble a další výborné komentáře jen umocňují celkový dojem z knihy.

22.10.2019 4 z 5

Vlak / Měsíční úžeh Vlak / Měsíční úžeh Georges Simenon

Vlak - Simenon na něco málo přes 100 stranách dokáže hutně podat moc pěkný romantický příběh na pozadí války. Já tento jeho styl mám rád a i když děj není nijak výjimečný, jeho podání je osobité a kouzelné. 80%, 18. 10. 2019.
Knihu jsem četl už před lety a nyní se k ní vrátil po shlédnutí filmové podoby z roku 1973, která je trochu odlišná, hodně tam toho chybí, ale díky režii (Pierre Granier-Deferre) je minimálně stejně dobrá jako literární předloha.

Měsíční úžeh - zajímavé prostředí Gabunu ukazuje poměry panující v Africe. Zajímavé a také styl Simenona ještě zvýrazňuje dojmy a pocity. 75%, 19. 10. 2019.

18.10.2019 4 z 5

Zlato tabákových polí Zlato tabákových polí Alexandra Ripley

Autorka píše stylem vyprávění, které je na stále stejné notě - mele a mele a mele, ale nejsou v tom výraznější city, je to dost suché a jednotvárné. Ripleyová se snaží skloubit vzestup obyčejného farmáře s popisem rozvoje Ameriky a taky s romantikou, vše je dost povrchní a často naivní, ale jistě tím mnohé čtenáře zaujme a potěší. Je to tak trochu červená knihovna, na druhou stranu ani u té vášně autorka nedokáže u čtenáře probudit city, pořád je to jen takový popis děje. 60%, 14. 10. 2019.

15.10.2019 3 z 5

Od oceánu k oblakům Od oceánu k oblakům Edmund Hillary

Kniha popisuje výpravu na tryskových člunech od ústí Gangy až téměř k jejím pramenům. Cesta je zakončena výstupem na dvě šestitisícovky. Popis výpravy je obohacen informacemi o Indii, její historii, náboženství, lidech. Občas nechybí humor či ironická poznámka. Je až neuvěřitelné, jak i v době výpravy v roce 1977 byl Hillary populární, přestože od jeho zdolání Mt. Everestu v roce 1953 uplynulo už hodně vody. Kniha je doplněna černobílými fotografiemi, velmi zajímavých dodatkem o tragické československé expedici taktéž v roce 1977, která měla sjet Gangu naopak, také zajímavým dodatkem o tryskových člunech a krátkým medailonkem Hillaryho. Vyprávění není zrovna strhující, ale jeho podání je čtivé a zajímavé. Ještě se hodí podotknout, že napsání knihy byla jakási nutnost, aby se expedice zaplatila. Dalším zdrojem příjmu bylo natočení filmu. 75%, 4. 10. 2019.

Chobotnice Chobotnice Frank Norris

Místy hodně rozvláčný styl je určen čtenáři, který má čas si četbu vychutnávat, ne tomu, který čeká děj plný akce a nabitý událostmi. Autor napsal tento román v roce 1901, ve svých 31 letech. Je to dílo zajímavé, jde údajně o první americký realistický román. Chobotnice se mi však občas jeví jako přehnaně naivní. Romantická linka je moc pěkná, ale naivita farmářů je až zarážející a jejich způsob jednání, jak je zde líčen, přinejmenším hloupý.
I když má román své nedostatky, rozhodně stojí za přečtení, už jen z toho důvodu, že přináší zajímavý pohled na vztahy farmářů a železničního trustu na konci 19. století. 70% a 4*, 2. 10. 2019.

05.10.2019 4 z 5

Biggles od velbloudích stíhaček Biggles od velbloudích stíhaček William Earl Johns

Jeden zajímavý příběh za druhým, částečně navazují, ale dají se číst jako samostatné povídky. Ač jsem se nikdy nezajímal o vojenskou historii, příhody letců z 1. světové války mi přiblížili toto téma tou nejlepší formou. I když historky se zdají někdy až neuvěřitelné, skutečnost prý byla ještě divočejší. 80%, 30. 9. 2019.

Krev mé krve Krev mé krve Helen Grace Carlisle

Zní to trochu jako klišé, ale je to strhující příběh, který vás možná i rozpláče. Prosté vyprávění bez interpunkcí se občas trochu hůře čte, na druhou stranu dodává knize skutečnou autentičnost. 100%, 24. 9. 2019.

25.09.2019 5 z 5

Ohnisko nenávisti Ohnisko nenávisti Arthur Miller

Kniha se čte od začátku do konce jedním dechem, s mrazením v zádech a sevřeným žaludkem, co se stane. Závěr jsem sice čekal dramatičtější, ale to nic nemění na celkové kvalitě.
Miller výborně vystihuje osobnost hlavního hrdiny, který není úplně ten pravý hrdina, jak by si čtenář přál nebo představoval. Člověk by chtěl, aby Lawrence Newman udělal, co se očekává, ale on ne, on má svou hlavu.
Pro mě velmi překvapující pohled na židovskou otázku v Americe za druhé světové války. 5*, 22. 9. 2019.

22.09.2019 5 z 5

Ženitba Ženitba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Při četbě je třeba si představovat děj na divadle, četba sama o sobě není (pro mě) dostatečná pro vychutnání hry. Má to spád a akci, celou dobu si říkám, jak to asi dopadne, a konec je bohužel jaksi useknutý, připadá mi to nedokončené. 70% a 4*, 22. 9. 2019

22.09.2019 4 z 5

Hráči Hráči Nikolaj Vasiljevič Gogol

Chytře vymyšlená anekdota převedená do divadelní hry. Je to krátké, svižné a ani nevadí, že pointa se dá očekávat. 70% a 4*, 21. 9. 2019.

21.09.2019

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Revizor (Výbor díla II)
známá klasika, při četbě působí hodně přehnaně, ale díky dodatku Gogola jsem získal další pohled. Gogol napsal Návod pro herce, jak mají postavy hrát. Zde už je vidět, že samotná hra musí být správně pochopena, správně pojata, správně podána. Záleží pak strašně na hercích a režii, co z toho vyjde. 65%, ale na divadle by to mohlo být o hodně víc (i míň). 17. 9. 2019.

17.09.2019 3 z 5

Mrtvé duše Mrtvé duše Nikolaj Vasiljevič Gogol

Mrtvé duše (Výbor díla II)
Ze začátku velmi zajímavé, dobře psané, i trochu zábavné a poučné. Ovšem místo nějakého vyvrcholení, pointy, příběh jde jaksi do ztracena. Druhý díl je nedokončený, chybí části vět i kapitol a není to kompaktní čtení. Autor zde už jen moralizuje, snaží se za každou cenu ukázat, jací lidé na venkově jsou a jací by být mohli, co všechno by mohli dokázat. Vytváří vzorné vzory a děj se nijak zajímavě nerozvíjí.
Gogol v tomto díle jde po povrchu, nejde do hloubky a přes slibný začátek, krásně vykreslující ruský venkov, spadává do nudné tak trochu propagandy. Pro mě dost velké zklamání. 60%, 15. 9. 2019.

17.09.2019 3 z 5

Výbor z díla II: Mrtvé duše / Revisor / Hráči / Ženitba Výbor z díla II: Mrtvé duše / Revisor / Hráči / Ženitba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Mrtvé duše (Výbor díla II)

Revizor

Hráči

Ženitba

15.09.2019 3 z 5

Duchové K2 Duchové K2 Mick Conefrey

Výborně napsaná kniha, srozumitelně, čtivě, zajímavě, poutavě. A obsah velmi zajímavý. Pro čtenáře zajímající se o tento druh literatury rozhodně jedna z nejlepších knih. 5* sice nedávám, ale to jen proto, že četba nebyla neustále dramatická a poutavá, to ale taky nešlo. Navíc 5* si nechávám pro opravdu výjimečné knihy. takže 85% je velmi dobré, skoro výborné. 4. 9. 2019.

04.09.2019 4 z 5

Sedm dní v Bílém domě Sedm dní v Bílém domě Fletcher Knebel

Příběh by se možná lépe vyjímal na filmovém plátně, neboť k tomu má všechny předpoklady. Na knižních stránkách se autorům bohužel nepodařilo zaujmout mě natolik, abych dal 4*. Ze začátku se to hodně vleče, gradace není nijak velká, vyvrcholení je slabé a závěr zase zdlouhavý. Naštěstí se to aspoň četlo dobře, autorům se podařilo celý děj a poměrně hodně postav podat tak, že čtenář netápal a neztrácel se (a i když jsem nevěděl, kdo je zrovna kdo, až tolik to nevadilo). 70% a 3*, 24. 8. 2019.

24.08.2019 3 z 5

Trosečníci polárního moře Trosečníci polárního moře František Běhounek

Tuto knihu dostal můj otec při ukončení základní školy. Já ji četl poprvé ve 13 letech a stále ji měl v paměti. Nyní jsem ji přečetl po hodně dlouhé době podruhé a byl poměrně zklamán. Kniha samotná je velmi dobře provedená - spoustu mapek, fotky apod. Vše ale sráží z knihy čišící komunistická propaganda SSSR. Domnívám se, že mnoho v tomto smyslu bylo doplněno do novějšího vydání. Působí to mnohdy až legračně a směšně (všichni volali hurá; topič z lodi přišel na palubu a měl v očích slzy...).
Text Běhounka je celkem čtivý, snaží se být věcný, ale chybí mu náboj, zaujetí, prostě je to poměrně suché líčení a nějak mi to celé přišlo jaksi podivné. Samotní ztroskotanci se prakticky k ničemu neměli a jen čekali, až je zachrání. To je v prudkém kontrastu s opravdu neskutečně hrdinnými dobrodružstvími o cca 25 let zpět při dobývání obou pólů bez techniky, jen pěšky.
Celé ztroskotání a záchranné akce by šlo podat mnohem zajímavěji. 3* by bylo i přes mou kritiku málo, ale je to na hraně, 70%, 19. 8. 2019.

19.08.2019 4 z 5

Příběhy z dětství i z dospělosti Příběhy z dětství i z dospělosti Erich Kästner

Když jsem byl malý kluk (1957) - mám rád povídání o nedávných časech, které ještě pamatuje moje prababička, ale přesto už jsou tak vzdálené dnešní moderní době. Příjemné povídání, lehké, nic náročného, čte se samo. 75%, 4. 8. 2019.

Emil a detektivové (1928) - moc pěkný příběh, krásně se čte, je to veselé, i když možná určené pro děti, okouzlilo i dospělého. 85%, 8. 8. 2019.

Tři muži ve sněhu (1934) - krásná pohádka pro dospělé ve stylu našich předválečných filmů pro pamětníky. Bál jsem se, že se autor vyčerpá příběh se stane nudným a zdlouhavým, ale naštěstí se tak vůbec nestalo. Stále nové nápady a humor jemný i silnější. Celé se to čte úplně samo. 85%,, 11. 8. 2019.

Fabian (1931) - toto je naopak vážnější příběh, ale i tak humor nechybí. Chvílemi to nebylo úplně ono, ale celkově jsem opět velmi spokojen. Závěr opravdu tvrdá tečka, ale takové mám rád. 75%, 12. 8. 2019.

Celkově jde o moc pěknou knihu, autor mě velmi příjemně překvapil. Umí totiž psát velmi čtivě, zábavně, ani chvíli nenudí. 80%, 12. 8. 2019.

04.08.2019 4 z 5

V sedmém kruhu pekla - Láska, zrada a smrt v Súdánu V sedmém kruhu pekla - Láska, zrada a smrt v Súdánu Deborah Scroggins

Zavádějící titul knihy může zmást mnoho čtenářů. Jde o dokumentární knihu velmi podrobně líčící poměry v Súdánu především za druhé súdánské občanské války (soustředí se na období 1985 - 1993). Autorka uvádí také předcházející historické souvislosti. Scrogginsová líčí neskutečně kruté poměry bez emocí, nestranně (což odpovídá jejímu novinářskému povolání), nestraní ani humanitárním organizacím, OSN a podobně. Čtenář tak získává přehled o tom, jak dnes svět (nejen Afrika a Súdán) funguje, jak pracují humanitární pracovníci, OSN, jak probíhá politická a hospodářská pomoc Západu. Je to nezvykle otevřený pohled (zvlášť v dnešní době, kdy se kdokoliv cokoliv bojí říct nahlas; kniha byla dokončena v roce 2002). Pokud jde o Súdán, čtenář se dozví opravdu mnoho o tom, jak tam lidé žijí v 21. století (opravdu neskutečně primitivně, zabíjení je tam něco zcela normálního...).
Mně přinesla kniha zcela výjimečné informace, hned po přečtení jsem dohledával na internetu další a další údaje o Súdánu apod. Při čtení si často člověk klade otázku, zda je vůbec dobré se "vměšovat" s pomocí nebo nechat ty chudáky, ať si poradí sami. Oboje má totiž svá pro i proti. Vřele doporučuji, 100%, 3. 8. 2019.

03.08.2019 5 z 5

Vábivé ticho: štít smrti a snů Vábivé ticho: štít smrti a snů Joe Simpson

Takové povídání člověka, který umí povídat. Mele o všem možném, vše dohromady a tak si říkám, ono je to jen takové tlachání o životě autora proložené nějakými moudry, doplněné historickými údaji a příběhy. Aha, až asi ve dvou třetinách se Simpson dostává k příběhu o zdolávání Eigeru, kde už má kniha jakýsi děj. Autor ani neskrývá, že podepsal smlouvu na napsání knihy o tom, co pro něj hory znamenají. Je to (ostatně asi jako i většina jiných knih) jen práce na zakázku, ale zde je to jaksi víc znát. Autor u mě nezískává sympatie ani tím, že neskrývavě píše o tom, jak se rád napije, ani tím, jak na stěně Eigeru odhazuje cigaretu. Tak si prostě sportovce a horolezce nepředstavuji.
Kniha je vázaná s přebalem, obsahuje několik barevných příloh s fotografiemi, za to velký dík. Nechybí ani mapa Eigeru s výstupovou trasou - skvělé. V textu je však několik chyb, včetně chybného číselného údaje o nadmořské výšce, což by se nemělo stát a je matoucí.
Pro mě jde o průměrnou knihu na dané téma horolezectví aj. a dám 65%, 27. 7. 2019.

27.07.2019 3 z 5