Vábivé ticho: štít smrti a snů

Po heroickém zápase o přežití v Andách, o němž podal svědectví ve svém bestselleru Setkání se smrtí, žil Joe Simpson život plný dobrodružství, ale zároveň poznamenaný smrtí. S bolestí v srdci musel přihlížet, jak jeho kamarádi horolezci umírali při nehodách zpochybňujících činnost, jíž zasvětil celý svůj život. Zákon pravděpodobnosti kolem něj neúprosně stahoval své sítě a tragická ztráta blízkého přítele jej dohnala k závažnému rozhodnutí. Nastal čas obrátit se zády k tolik milovaným horám. Muž, který život nikdy nevnímal víc než právě v ohrožení života, dospěl k poznání, že jeho poslední výstup v mracích zahalené, kilometr a půl vysoké severní stěně Eigeru představoval očistné finále. Nyní přichází s vášnivou a drsně upřímnou výpovědí o tom, jakou cenu horolezci platí, aby mohli hrát své nebezpečné hry. Výsledkem je nesmírně emotivní a půvabně dojemná kniha.Příběh, při jehož četbě se vám divoce rozbuší srdce a budete zpocenými dlaněmi svírat pomyslné skalní výběžky. Tato kniha není pro slabé nátury a měla by být nejspíš opatřena varováním ministerstva zdravotnictví...Scotsman...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/62_/62186/vabive-ticho-stit-smrti-a-snu-PIi-62186.jpg 4.636
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Jota

The Beckoning Silence, 2002

Kniha Vábivé ticho: štít smrti a snů

čef
předevčírem

Knihy o horolezectví jsou většinou hlavně o tom - proč? I v této knize je to o psychologii lezectví, důvodech hledání zážitků a riskování života. Autor viděl, jak umírají jeho přátelé, byl přímým svědkem pádu dvou mladých lidí na Eigeru. Myslím, že se mu povedlo mi snad všechny jeho extrémní pocity zprostředkovat, o hodně méně však mne přesvědčit, že to vše za to stojí. Respektuji však jeho volbu, moje volba naopak je, že bohatě stačí si o tom něco úžasného, jako tuto knihu, přečíst.

simonit
14.08.2019

Co dodat - další skvělé dílo o vysokohorské turistice...nutí člověka se zamyslet nad sebou samým a vážit si každého dalšího dne...
Přečtěte si :)

mgeisselreiter
27.07.2019

Takové povídání člověka, který umí povídat. Mele o všem možném, vše dohromady a tak si říkám, ono je to jen takové tlachání o životě autora proložené nějakými moudry, doplněné historickými údaji a příběhy. Aha, až asi ve dvou třetinách se Simpson dostává k příběhu o zdolávání Eigeru, kde už má kniha jakýsi děj. Autor ani neskrývá, že podepsal smlouvu na napsání knihy o tom, co pro něj hory znamenají. Je to (ostatně asi jako i většina jiných knih) jen práce na zakázku, ale zde je to jaksi víc znát. Autor u mě nezískává sympatie ani tím, že neskrývavě píše o tom, jak se rád napije, ani tím, jak na stěně Eigeru odhazuje cigaretu. Tak si prostě sportovce a horolezce nepředstavuji.
Kniha je vázaná s přebalem, obsahuje několik barevných příloh s fotografiemi, za to velký dík. Nechybí ani mapa Eigeru s výstupovou trasou - skvělé. V textu je však několik chyb, včetně chybného číselného údaje o nadmořské výšce, což by se nemělo stát a je matoucí.
Pro mě jde o průměrnou knihu na dané téma horolezectví aj. a dám 65%, 27. 7. 2019.

Silmarien
30.04.2017

Mám to tu otvorené už niekoľko dní a nie a nie sa dokopať k napísaniu pár myšlienok.
Je to taká zmes - konečného zúčtovania s horolezectvom formou písmenok a zároveň opis akože poslednej výpravy. A tou nie je nič iné ako obávaná stena Eigeru.

Joe opisuje straty za tie roky, ktorí kamaráti neprežili svoju vášeň k lezeniu a horám, uvažuje, kedy je dobré skončiť, kedy sa s tým človek najlepšie vyrovná. Aj Joe o tom uvažuje, rozmýšľa, že presedlá na inú vášeň - paragliding a formou rozhovorov s kamarátmi, ktorí tak už urobili hovorí aj o jeho benefitoch a rizikách.
Ale v lezení má ešte nejaké resty a minimálne jeden sa ukáže ako taký, ktorý by naozaj nechcel zanedbať. Kamarát Ray ho doslova ukecá, že sa pod Eiger aspoň pozrú a uvidia... a tak prídu a vydajú sa hore... lenže Eiger svoj skalp nedáva zadarmo.
Druhá časť je teda pomerne napínavým opisom ich snaženia prepletená historickými vsuvkami lezenia na túto stenu.

Čítalo sa to príjemne, vidno, že Joe za tie roky nielen lezecky ale aj osobnostne vyzrel a sám vidí chyby a nepripravenosť svojho podniku, ktorý skončil síce šťastne, ale za cenu veľkého utrpenia - párkrát sa v knihe aj vráti k svojej a Simonovej výprave do Peru, ktorú nemilosrdne kritizuje, hoci ho urobila známym.

Hanina61
18.02.2016

Jedna z nejpozoruhodnějších a "nejemotivnějších knih", které jsem v poslední době četla a kterou budu mít ještě hodně dlouho v hlavě. Ač sama lezu po skalních štítech jako pouhý "ferratolezec", moc dobře vím, jaké to je dívat se na svět seshora, z míst, kam se jinak než vlastními silami a díky možná bláznivé odvaze nedostanete, nicméně se zážitky skutečných horolezců je to jen "slabé kafe". Nemá smysl klást si otázku: "Proč to proboha dělají?" když je to tak strašně nebezpečné a tolik jich přitom zahyne... To vědí jen oni, jak těžko se odolává "vábivému tichu výšek"... Po "Pádu do ticha" moje druhá kniha od Joea Simpsona, ke které mě vlastně přivedl dokument "Vzývající ticho", mapující tragický výstup horolezců na Eiger v roce 1936. Dokument skvělý, kniha mi ale samozřejmě dala mnohem víc, i když některé pasáže byly tak silné, že jsem je musela přečíst několikrát, než jsem byla schopná vstřebat hrůzu té které konkrétní situace. Na zadní straně obálky stojí "... tato kniha není pro slabé nátury..." Je to pravda. Vyváženo emotičností a poetičností popisů hor a horolezecké duše spisovatelem, který na svoji vášeň také několikrát málem doplatil životem. Obdivuju ho.

jaspa
22.07.2015

Knihu jsem zakoupila v levném výprodeji za 99 Kč, protože mě lákala. Přečetla jsem dříve Setkání se smrtí a Zvuk zemské tíže.
Vábivé ticho hodnotím vysoko. Přestože se jen máloco může rovnat strhujícímu příběhu boje o přežití, které Simpson sepsal v Setkání se smrtí, musím vyzdvihnout, že má stále čím zaujmout.
Baví mě styl jeho psaní, Vábivé ticho je směsicí vzpomínek (a autentických fotografií) na Joeovy blízké přátele (mrtvé i ty živé) a příběhů hrdinů, kteří se ve třicátých letech 20. století pokusili (ne vždy úspěšně) o zlezení extrémně náročných vrcholů s jen minimální výstrojí.
Otevírá otázky Proč horolezci lezou?, Jak vysokou cenu jsou za lezení ochotni zaplatit?, Zabíjí horolezce vždycky nějaká předvídatelná chyba? atp.
Dotýká si i senzacechtivosti identifikace těl zesnulých hrdinů, nebo narůstající komerčnosti a úpadku "fair play" chování na Mt. Everestu.
Knihu jsem zhltla za týden, ale hlavně proto, že mi bylo líto si ji nenatáhnout :-) Přes závažnost témat jsem se u některých historek od srdce zasmála, u některých mě mrazilo, že jsem musela knihu s hnusem zaklapnout.
Simpson ukazuje, že i drsní horolezci mohou vyjádřit své emoce v tom nejčistším slova smyslu, důvěry, přátelství, obdivu k lidem i přírodě nebo vědomosti vlastní nicotnosti, když vás zastihne bouře v těžkém terénu.

tess.de.veles
20.01.2015

V hodnocení to má 92 procent a žádný komentář ?
Není to nějaké podezřelé? :)

horolezectví

Joe Simpson
britská, 1960

Kniha Vábivé ticho: štít smrti a snů je v