mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Letiště Letiště Arthur Hailey

Hned od prvních řádků je čtenář nenásilně a velmi přirozeně vtažen do děje. Velmi čtivé, velmi zajímavé. Perfektní studie "života" jednoho velkého letiště. Je pravda, že některé věci jsou již hodně jiné, přesto děj nepůsobí zastarale. Jsou drobnosti, které bych mohl vytýkat (např. sem tam až příliš mnoho detailů), ale celkově je to na 5*. 27. 4. 2020.

28.04.2020 5 z 5

Žít a přežít Žít a přežít Reinhold Messner

S Messnerem jsem tak trochu naladěn na stejnou notu, asi proto ho rád čtu. V této knize shrnuje svůj život, doplňuje ho příběhy, které prožil, přidává své myšlenky a názory (nejen na horolezectví, ale i na politiku, přírodu, na lidstvo, na člověka jako jedince...), občas rýpe do starých ran. Něco se čte dobře, něco trochu hůře, není to četba na jedno odpoledne, chce to se soustředit a taky se zamýšlet.
Poznámka k provedení knihy - pár textových chyb se najde, ale není to tak hrozné. Vadila mi ale podivná sazba, kdy za tečkou na konci věty nebo i za čárkou v souvětí byla často příliš malá mezera.
Celkově 70-75%, 20. 4. 2020.

20.04.2020 4 z 5

Malá bubenice Malá bubenice John le Carré (p)

John le Carré se drží i v této nově přeložené knize svého stylu. Nejedná se o akční děj, ale o poměrně zamotanou (i když v tomto románu ne tolik) dějovou linii. Čtení to není úplně snadné, vyžaduje soustředěnost čtenáře. Odměnou je hodně reálný pohled na špionážní organizace a jejich činnost, kde vlastně není skutečná dobrá a špatná strana. Je spíš na čtenáři, aby si udělal vlastní úsudek.
V této knize jde o boj dvou stran - Izraele a Palestiny. Autor ovšem nikomu nenadržuje, dokonce víc objasňuje motivace Palestinců než zástupců druhé strany. Po přečtení si možná budete chtít ujasnit, o co vlastně mezi těmito protivníky jde (Wikipedie pomůže).
Kniha je rozsáhlá, ale nenudí. Je opravdu detailně propracovaná, pokud jde o popis metod špionáže. Nakladatelství Argo odvedlo dobrou práci, kniha neobsahuje prakticky žádné chyby a je kvalitně vyvázaná. 75%, 13. 4. 2020.

13.04.2020 4 z 5

3x 87. revír 3x 87. revír Ed McBain

Dej mládencům ruky jako lopaty
Hodně jednoduchý děj. Pořád se nic neděje, McBain vyplňuje prázdno tlachama o ničem. Na posledních pár stranách se najednou všechno vyřeší. Dost průměrná detektivka, která u mě má co dělat, aby dostala 3*. 55%, 26. 3. 2020.
Brokovnice
Podobně jako výše uvedené, příběh je ale trochu zajímavější. Detektivové opět pátrají jen tak napůl a nakonec se všechno vyřeší. Autor mezitím vsouvá mezi příběh více či méně nesouvisející povídání, které někomu může vyhovovat, ale mě akorát odvádí od toho, co mě zajímá. 60%, 29. 3. 2020.
Skládačka
Asi nejzajímavější příběh, kde se autor více věnuje pátrání a méně řečem okolo, kdy zapojuje do hry více postav. Vcelku jde ale opět o průměrnou detektivku, která se dobře čte, není nijak náročná na sledování děje, ale nijak moc nevybočuje. 65%, 30. 3. 2020.

Ed McBain ve všech příbězích opakuje stále stejné stereotypy a mnohé opakuje doslovně. Nesmí chybět krásná svůdkyně, různé přiblblé vtípky detektivů, popis hrozných zločinů a jak je to v tom americkém velkoměstě hrozné. Asi i z tohoto důvodu byl tento autor populární za doby totalitní, kdy českým čtenářům ukazoval, jak ten kapitalismus je špatný. Celkově průměr 60%, 31. 3. 2020.

26.03.2020 3 z 5

Plavby sebevrahů - Na primitivních plavidlech napříč Plavby sebevrahů - Na primitivních plavidlech napříč Miroslav Náplava

Dobré i zajímavé počtení a dám při 70% 4*, ale budu zároveň kritický. Kniha je dost velký guláš a slepenec. Ničemu se nevěnuje naplno. Kdo bude čekat knihu věnovanou plavbám, musí být zklamán, protože tato tématika tvoří jen část knihy a je to rozkouskované. Autor se spíš snaží věnovat Eduardu Ingrišovi, ale jeho plavbám se věnuje skoro okrajově, takže v knize o plavbách "sebevrahů" čteme o operetním skladateli, dirigentovi, o objevování jeho pozůstalosti... Do toho všeho Náplava motá Miroslava Zikmunda (jelikož se také s Ingrišem znal a je to přece legenda, že?). Abych nezapomněl, autor se také zaobírá trampingem (vždyť Ingriš alias Jára Cimrman ho v Čechách zakládal) a nezapomíná několikrát propagovat "svůj" projekt Neznámá země. Také se dá říct, že kniha připomíná poskládané novinové výstřižky. Rozhodně se nejedná o propracovanou knihu věnující se jednomu tématu.

19.03.2020 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Výborně vymyšlené i podané. Téma je možno uchopit mnoha způsoby, tento rozhodně působí realisticky. Autor vše perfektně promyslel, líčení je poutavé i zajímavé. Román je dost rozsáhlý, přesto by v něm byl prostor na další rozšíření. Závěr není uzavřený, ale to nevadí. I když místy děj sklouzával k až moc zdlouhavému povídání, dám mu 5* (řekněme při hraně 90%). 15. 3. 2020.

15.03.2020 5 z 5

Třikrát hlavní viník náhoda Třikrát hlavní viník náhoda Pierre Boileau

Dohrát až do konce (1972) - chytře vymyšlené, ale postupně až moc překombinované, víc pro čtenáře než z reálného života, ale dost se k němu blíží. Hrdina bohužel nejedná tak, jak by se mi líbilo, jak bych spíš jednal sám, takže mě trochu vytáčel. Rozuzlení je v úplném závěru a jasno mi v příběhu úplně neudělalo, to mě zklamalo. Ale celkově dost slušné, 75%, 23. 2. 2020.

Operace Petrklíč (1973) - opět chytře vymyšlené a tentokrát ani ne tolik překombinované, je reálné a uvěřitelné. Čtenářům přibližuje typickou Francii v době letních prázdnin. 75%, 1. 3. 2020.

V kleštích (1975) - do třetice chytrý uvěřitelný scénář, dobrá zápletka, slušně vykreslené postavy a zajímavé rozuzlení. 75%, 1. 3. 2020.

Všechny tři romány jsou tak trochu detektivky, ale bez detektiva. Jsou ze "současnosti", kdy byly napsány, pěkně ukazují Francii a Francouze, je to příjemné počtení.

23.02.2020 4 z 5

Světlo ženy Světlo ženy Romain Gary (p)

Umělecká kniha, kterou ne každý dokáže ocenit. Mnoho keců, z čehož většina o ničem a zbytečná, ale sem tam zajímavé. Samotný příběh může být zajímavý, ale nějak se v tom chaosu ztrácí. 60%, 21. 2. 2020.

21.02.2020 3 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Po hodně letech jsem sáhl po Kingovi a byl zklamán. Hodně detailní popis všeho kolem je sice dobré pro celkovou představu, ale románu ubírá na spádu. Vyvrcholení tak pro mě nebylo vyvrcholením, ale vysvobozením z této dlouhé četby. Za mě 65%, 20. 2. 2020.
Kubrickovo filmové zpracování naproti tomu je prakticky bezchybné a geniální. Doporučuji.

20.02.2020 3 z 5

Hluboká řeka Hluboká řeka Šúsaku Endó

Ani tento román, stejně jako Mlčení a Samuraj, není pro každého. Rozhodně ale přibližuje čtenáři Japonsko z několika zajímavých úhlů, ale především řeší otázky (nejen) křesťanského náboženství. Román je skoro ze současnosti (odehrává se v roce 1984) a mimo jiné také ukazuje Indii z více stran. Zajímavé čtení i k zamyšlení. 75%, 16. 2. 2020.

16.02.2020 4 z 5

Amerikou od severu k jihu Amerikou od severu k jihu Leoš Šimánek

Leoš Šimánek ve své nejlepší formě. Ještě za mlada, v době, kdy cestování bylo na jiné úrovni než dnes (nejspíš konec 70. let?). Leoš je výjimečný tím, že se ničeho nebojí, troufne si na jakoukoliv práci, nikam nespěchá, cestuje po většinou sám a tak mnohem lépe vniká do prostředí a sžívá se s místními obyvateli. Dále je výborný vypravěč a slušný fotograf (zde bohužel jen černobílé fotky špatně vynikají).
Pro čtenáře, kteří mají romantickou duši a dobrodružství v krvi je toto povinná četba. A nejen tato kniha, ale i všechny další, co pan Šimánek napsal. Je ovšem pravda, že v knihách se hodně opakuje, ostatně i zážitky popisované v této knize jsem už skoro všechny znal z jiných jeho knih. Proto je vhodné při četbě jeho knih dělat delší pausy. Pak člověk pozapomene a může znovu s Leošem prožívat jeho nezapomenutelné a mnohdy až neuvěřitelné a neskutečné zážitky. 85%, 8. 2. 2020.

08.02.2020 4 z 5

21 úderů 21 úderů František Kotleta (p)

Knihu jsem dostal zdarma s IT časopisem. Zpočátku jsem si říkal, co to je za kravinu, za nesmysly. Ale nakonec se ukázalo, že jde o velmi čtivý příběh, který má spád. Ano, je to na objednávku Škodovky, jsou tam věci, které by tam normálně nebyly, ale přesto se jedná o zajímavé čtení. 70% a 4*, 4. 2. 2020.

04.02.2020 4 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Neuvěřitelné, co autorka zažila a prožila, jakého se dožila věku a v jaké životní kondici! Její líčení je psáno čtivě, jednoduše a příběh samotný tak poutavě a živě jako málokterý jiný. Až zhruba do poloviny knihy šlo o líčení zážitků z koncentráku až po dramatický útěk do USA. Pak se Edith věnuje více příběhům ze své psychologické praxe, které jsou také zajímavé, ale už ne tak poutavé a čtivé. Kdyby se kniha částečně zkrátila, není jí skoro co vytknout. Takto jsem nucen nedat plný počet, ale \"jen\" 4*. 85%, 2. 2. 2020.

02.02.2020 4 z 5

Národní parky USA - průvodce Národní parky USA - průvodce Brendan Sainsbury

Tento průvodce patří mezi špičku. Přehledný, plný nejen potřebných informací, ale i fotek, plánků a mapek. Pokud bych měl snad něco vytknout, tak bych uvítal více informací o počasí v jednotlivých oblastech. Kniha se mi rozlepila (ale jen poslední strana a mírně). 95%, 27. 1. 2020.

27.01.2020 5 z 5

Měsíční údolí Měsíční údolí Jack London

Jack London už jako vyspělý spisovatel, přes drsnost první části zůstává romantikem. Čekal jsem, kdy se něco zvrtne, ale nedočkal jsem se. Pěkný příběh, který přibližuje Ameriku na začátku 20. století jednak z pohledu bouřlivých měst a pak z pohledu venkova. Je to takové romantické "road movie". 75-80%, 26. 1. 2020.

26.01.2020 4 z 5

Zpráva o třetí planetě Zpráva o třetí planetě Arthur Charles Clarke

Široký průřez povídkovou tvorbou klasika Clarka. Povídky psal v letech 1949-1971 a ne všechny jsou s vesmírnou tematikou. Povedený výběr. 75%, 15. 1. 2020.

15.01.2020 4 z 5

USA - Nejlepší místa, autentické zážitky USA - Nejlepší místa, autentické zážitky Brendan Sainsbury

Lonely Planet (LP) v nové edici Poznáváme není detailní průvodce pro cestovatele, ale je to taková ochutnávka toho nejlepšího. Určitě se dá dle knihy plánovat, ale bude asi nutno si informace rozšířit i z jiných zdrojů. Naopak od klasických LP průvodců kniha vyniká v barevném zpracování s množstvím fotek, mapek, plánků. Na mapkách a plánech jsou vyznačeny zmiňované zajímavosti, orientace v nich je výborná. Prakticky bezchybný text (na rozdíl od průvodců Rough Guides USA, kde je naopak neskutečné množství chyb) podtrhuje profesionalitu LP. To, že se mnoho míst nazývá nej a že se až moc často nezapomíná na komunitu LGBT už jsem si zvykl a opět na rozdíl od Rough Guides mě to zde přišlo víc uhlazené a nevytáčelo mě to tak. Dávám plných 5*, 11. 1. 2020.

11.01.2020 5 z 5

Moře, sníh a velkoměsta Moře, sníh a velkoměsta Jack London

Úvodní 2 povídky z prostředí jižních moří mě příliš nezaujaly, ale v dalších povídkách se již London ukazuje v plné své umělecké síle. Nejedná se sice o nejlepší výběr jeho povídek, ale i tak jde o velmi dobré počtení. 80%, 7. 1. 2020.
V doslovu překladatel Svoboda dokázal do textu zakomponovat 1. máj - svátek práce a také Lenina. Hnusná to připomínka minulých totalitních let.

07.01.2020 4 z 5

Půda - naše bohatství Půda - naše bohatství Radim Vácha

Kniha po laickém úvodu přechází do poměrně hodně odborné stránky. Nahlíží na půdu z mnoha úhlů. Pro laika se jedná o celkem složité čtení, ale určitě přináší mnoho zajímavého, o čem se běžně nemluví, co není obecně příliš známé. Snad i odborníkovi může být k užitku, nedokážu to posoudit.
Radim Vácha pravděpodobně dal vzniknout této knize a obohatil ji o nadmíru fotografií. Je evidentní, že fotografování je jeho koníček a v této knize si asi plnil svůj sen fotky publikovat. Dobrá polovina jich je jen ilustrační a s knihou nemá moc společného. Jsou to fotky pěkné, ale v samostatné obrazové publikaci by jim to slušelo více.
Velké mínus je nutno připsat na vrub celostránkovým reklamám, které nejsou jen na začátku a konci knihy, ale i v jejím průběhu. Fuj, to sem nepatří.
Celkově pěkně vyvedená kniha, která není úplně neužitečná. 70% a 4*, 4. 1. 2020.

04.01.2020 4 z 5

Spis Odessa Spis Odessa Frederick Forsyth

První polovina knihy je více méně dokumentární, nečte se to jako román. Naopak druhá část je čtivější, děj se rozjíždí a začíná to být víc zajímavé a víc napínavé. Bohužel autor párkrát ohnul děj tak, aby to bylo víc "americké", rozumějte nelogické, ale akčnější, to mě zklamalo. Celkově ale perfektně připravené podklady a skvěle zpracované do románové podoby. 75%, 31. 12. 2019.

31.12.2019 4 z 5