Malá bubenice

Malá bubenice obálka knihy
Mé hodnocení:

Krásná Holanďanka, pohledný Palestinec, mladá anglická herečka. Co mají společného s teroristickým útokem na izraelského úředníka v Německu? Děsivé důsledky. Charlie je najata izraelskou tajnou službou, aby se vydávala za propalestinskou aktivistku a milenku bratra nebezpečného teroristy. Počíná si ve své roli tak dobře, že nakonec už neví, komu být loajální a koho zradit. Čím víc se ponořuje do své role, tím víc jí hrozí, že z ní zcela vypadne. Přestože román vznikl v roce 1983, jeho výpověď je stále platná a veskrze současná. Autor se soustředí především na izraelskou výzvědnou službu a její metody, ale ty jsou kolikrát tak špinavé, že ho nelze podezřívat z toho, že by stranil některému z opozičních táborů tohoto blízkovýchodního konfliktu. V roce 1984 vznikl podle knihy film s Diane Keatonovou v hlavní roli. V roce 2018 odvysílala televize BBC stejnojmenný seriál, který režíroval Park Chan-wook. John Le Carré (1931), autor více než pětadvaceti knih, patří k žijícím klasikům špionážního žánru. Jeho příběhy jsou inspirovány dlouholetou praxí u britské výzvědné služby, nuceně ukončenou po aféře s dvojitým agentem Philbym. Nejde v nich o barvitý děj, ale o hru nervů, plíživou atmosféru a rafinovaný způsob, jak jeden agent napálí druhého. Mezinárodní úspěch a status bestselerového autora mu zajistil Muž, který přišel z chladu (1963). Vybrané autorovy tituly vydává nakladatelství Argo. „Neodolatelná kniha… Hrdinka Charlie je ultimativní dvojitý agent.“ – The New York Times...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412403/mala-bubenice-TBV-412403.jpg 4.57
Literatura světová, Thrillery
Vydáno, Argo

The Little Drummer Girl, 1983

Kniha Malá bubenice

mgeisselreiter
13.04.2020

John le Carré se drží i v této nově přeložené knize svého stylu. Nejedná se o akční děj, ale o poměrně zamotanou (i když v tomto románu ne tolik) dějovou linii. Čtení to není úplně snadné, vyžaduje soustředěnost čtenáře. Odměnou je hodně reálný pohled na špionážní organizace a jejich činnost, kde vlastně není skutečná dobrá a špatná strana. Je spíš na čtenáři, aby si udělal vlastní úsudek.
V této knize jde o boj dvou stran - Izraele a Palestiny. Autor ovšem nikomu nenadržuje, dokonce víc objasňuje motivace Palestinců než zástupců druhé strany. Po přečtení si možná budete chtít ujasnit, o co vlastně mezi těmito protivníky jde (Wikipedie pomůže).
Kniha je rozsáhlá, ale nenudí. Je opravdu detailně propracovaná, pokud jde o popis metod špionáže. Nakladatelství Argo odvedlo dobrou práci, kniha neobsahuje prakticky žádné chyby a je kvalitně vyvázaná. 75%, 13. 4. 2020.

Taloš
28.03.2020

Moje první seznámení s tímto autorem, a ač jsem se na český překlad těšil, tak po přečtení mám ambivalentní pocity. Z počátku jsem se obtížně orientoval a musel jsem si „pomoci“ zfilmovanou šesti dílnou adaptací seriálu BBC, abych pochopil myšlenku a konstrukci příběhu o důvěrné lži, i když minisérie se mírně odklání od předlohy. Téma mezinárodní špionáže o nenávisti, fanatismu, machinacích, intrikách, a v neposlední řadě o otázce morálky a spravedlnosti. Hlavní protagonistka „Malá bubenice" Charlie – levicově radikální herečka jakožto hlavní součást propracovaného schématu izraelského Mossadu, která žije falešný život, aby infiltrovala palestinskou teroristickou síť. Spousta jmen a místy spletitý děj vyžaduje soustředění, nicméně románu nechybí napětí a psychologický přesah. Zajímavý vhled do fungování tajných služeb a palestinských ideologií v kontextu na vznik knihy v roce 1983.