Ženitba

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Slavná veselohra ruského klasika o nepodařených námluvách, kde se o jednu nevěstu uchází několik svérázných ženichů.

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12821/big_zenitba-hj3-12821.jpg 4.1109
Žánr:
Literatura světová, Divadelní hry

Vydáno: , Artur
Originální název:

Женитьба / Ženiťba, 1842


více info...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Ženitba

Johana
19.02.2021

Moc doporučuji podívat se na Ženitbu v divadle, případně na starší české televizní zpracování s Petrem Kostkou - dohazovačem. Ani rozhlasové zpracování s Ivou Janžurovou - nevěstou - není určitě ztráta času.
Mám tu veselohru ráda, ale není moc na čtení a abych ještě nezapomněla, překlad pana Suchařípy se mi nezdál ideální.

Lessana
05.10.2020

Je to vtipné, má to spád, šmrnc, grády, krásny jazyk, skvelo vykreslené postavy a pritom jednoduchý dej - o ruku jednej slečny sa uchádza zopár nápadníkov prostredníctvom baby - dohadzovačky. Všetci sa pretekajú v dokázaní svojej výnimočnosti, no "vyhrať" môže iba jeden, ktorý však nakoniec... no, prečítajte si :).


mgeisselreiter
22.09.2019

Při četbě je třeba si představovat děj na divadle, četba sama o sobě není (pro mě) dostatečná pro vychutnání hry. Má to spád a akci, celou dobu si říkám, jak to asi dopadne, a konec je bohužel jaksi useknutý, připadá mi to nedokončené. 70% a 4*, 22. 9. 2019

Toffee
10.05.2018

Hříčka plná falešných úsměvů, ostýchavých nápadníků, kteří se jednoho dne všichni sejdou v pokoji budoucí nevěsty. Napřed si jeden druhého pletou s otcem nevěsty, zjišťují její věno a hlavně se jeden před druhým předvádějí. Do toho rázná dohazovačka, do jejíž práce se míchá kamarád jednoho z velmi nerozhodných nápadníků. Ten sice nejistě touží po ženitbě, jenže je to na celý život! Vtipné dialogy a už tradičně dobrá jména.

LucyDvorska
03.01.2018

Taková "honba" za nevěstou. Vtipná zajímavá hra. Je čtivá a děj utíká, jak má.

Aleh
07.09.2016

Rozsahem nevelké dílko od N.V. Gogola Ženitba je veselohra o tom, jak vládní rada Podkolatov zatoužil být ženatým mužem a využil k tomu služeb dohazovačky. Námluvy se však nepodařily, neboť budoucí nevěsta ze všech přítomných vybírala až přebrala.
N.V. Gogol zpracovává v Ženitbě opět téma maloměšťáckých, nabubřelých a naivních postav, které symbolizují poměry v Rusku v tehdejší době. I toto dílo nese své poselství do dnešní doby.

BellC
24.08.2013

Gogol je můj velmi, velmi oblíbený autor a ženitba je fraška par excellence. Krátká, ale přesto uchvacujícně vtipná hra, na kterou se vždy ráda půjdu podívat.

Malin
30.10.2012

Čekala jsem zábavnou hru, ale byla jsem docela zklamaná. Pravděpodobně by se mi to mnohem víc líbilo, když bych Ženitbu viděla v divadle a ne jen na papíře.
Každopádně, v něčem mi to dost připomínalo Wildea. Jenže... Wilde je prostě neskonale lepší.

1