Ženitba

Slavná veselohra ruského klasika o nepodařených námluvách, kde se o jednu nevěstu uchází několik svérázných ženichů.

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12821/zenitba-12821.jpg 4.291
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno, Artur

Женитьба, Ženiťba, 1842

Kniha Ženitba

mgeisselreiter

Při četbě je třeba si představovat děj na divadle, četba sama o sobě není (pro mě) dostatečná pro vychutnání hry. Má to spád a akci, celou dobu si říkám, jak to asi dopadne, a konec je bohužel jaksi useknutý, připadá mi to nedokončené. 70% a 4*, 22. 9. 2019

Toffee
10.05.2018

Hříčka plná falešných úsměvů, ostýchavých nápadníků, kteří se jednoho dne všichni sejdou v pokoji budoucí nevěsty. Napřed si jeden druhého pletou s otcem nevěsty, zjišťují její věno a hlavně se jeden před druhým předvádějí. Do toho rázná dohazovačka, do jejíž práce se míchá kamarád jednoho z velmi nerozhodných nápadníků. Ten sice nejistě touží po ženitbě, jenže je to na celý život! Vtipné dialogy a už tradičně dobrá jména.

LucyDvorska
03.01.2018

Taková "honba" za nevěstou. Vtipná zajímavá hra. Je čtivá a děj utíká, jak má.

Aleh
07.09.2016

Rozsahem nevelké dílko od N.V. Gogola Ženitba je veselohra o tom, jak vládní rada Podkolatov zatoužil být ženatým mužem a využil k tomu služeb dohazovačky. Námluvy se však nepodařily, neboť budoucí nevěsta ze všech přítomných vybírala až přebrala.
N.V. Gogol zpracovává v Ženitbě opět téma maloměšťáckých, nabubřelých a naivních postav, které symbolizují poměry v Rusku v tehdejší době. I toto dílo nese své poselství do dnešní doby.

BellC
24.08.2013

Gogol je můj velmi, velmi oblíbený autor a ženitba je fraška par excellence. Krátká, ale přesto uchvacujícně vtipná hra, na kterou se vždy ráda půjdu podívat.

Malin
30.10.2012

Čekala jsem zábavnou hru, ale byla jsem docela zklamaná. Pravděpodobně by se mi to mnohem víc líbilo, když bych Ženitbu viděla v divadle a ne jen na papíře.
Každopádně, v něčem mi to dost připomínalo Wildea. Jenže... Wilde je prostě neskonale lepší.

verulaj
06.08.2012

Gogol nikdy nezklame. Příjemná a svižná četba, která potěší. Příběh je břitký a rychlý. Těším se až uvidím toto dílo jako divadelní představení, protože Revizor v knize a na ,,prknech" byl neuvěřitelný zážitek.

Violetti
08.04.2012

Ačkoliv nemám ráda dlouhé monology jednotlivých postav, Gogol jasně dokazuje, proč se řadí k ruským klasikům. Jeho monology odsýpají a jsou vcelku humorné. Líbil se mi závěr, přestože zůstal na můj vkus (na divadelní hru) příliš otevřený. Každopádně mé druhé setkání s tímto velikánem, už se těším i na Revizora.
Dost by stálo za to vidět Ženitbu na prknech, co znamenají svět.