Vlak / Měsíční úžeh

Vlak / Měsíční úžeh https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46490/vlak-mesicni-uzeh-46490.jpg 4 24 8

Dvě z psychologických Simenonových novel, vyprávějí příběhy odehrávající se v navzájem odlišné situaci, době i prostředí. Hlavní hrdinové jsou si však čímsi podobní: oba zakřiknutí, nejistí a zcela průměrní mladí muži, vláčení událostmi, pokoušejí se překonat sami sebe. Každý jinak a každý s jiným výsledkem. Edice Omnia, 1. vydání.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Svoboda

Le train (1961) / Le coup de lune (1933) , 1972

petra.kosiky
22.10.2020 3 z 5

Vlastně je tu všechno napsáno a popsáno, rozuzlení vynecháno.
Blíž mám k evropským reáliím, ty africké jsou pro mě příliš nepředstavitelné.
A oba hrdinové jsou tak nezvykle nehrdinští, až se člověk strachuje, co ještě provedou.
Ale detektivky od pana Simenona se mi líbí nějak víc...
A ještě alespoň malý úryvek, který ale napoví jen část nálad hlavního hrdiny Vlaku. Líbí se mi ten jazyk, ty vůně, to řazení slov za sebou:
str. 76: "Kdybych měl to místo popsat, mohl bych mluvit jen o skvrnách stínu a slunce, o růžovém světle a zelené vinici a o keřích rybízu a o své malátnosti, o živočišném blahu, a říkám si, jestli jsem se toho dne nedostal až na dosah dokonalého štěstí."

mgeisselreiter
18.10.2019 4 z 5

Vlak - Simenon na něco málo přes 100 stranách dokáže hutně podat moc pěkný romantický příběh na pozadí války. Já tento jeho styl mám rád a i když děj není nijak výjimečný, jeho podání je osobité a kouzelné. 80%, 18. 10. 2019.
Knihu jsem četl už před lety a nyní se k ní vrátil po shlédnutí filmové podoby z roku 1973, která je trochu odlišná, hodně tam toho chybí, ale díky režii (Pierre Granier-Deferre) je minimálně stejně dobrá jako literární předloha.

Měsíční úžeh - zajímavé prostředí Gabunu ukazuje poměry panující v Africe. Zajímavé a také styl Simenona ještě zvýrazňuje dojmy a pocity. 75%, 19. 10. 2019.

georgearrow
13.08.2018 2 z 5

Vlak: prumernost v extremnich situacich. Letni romance a deziluzivni zaver. J

Hanka_Bohmova
16.01.2017 4 z 5

Druhá novela se mi líbila o něco víc, Simenon mi dokáže v mysli dokonale evokovat pocit "dusna", kdy jen napjatě a s jistým soucitem čekáte, až nejslabší článek praskne.

vejnar
13.07.2013 3 z 5

Kniha, kterou ani nedoporučím ani nepomluvím. Ale od Simenona si ještě rád něco přečtu..

Harry
16.04.2013 4 z 5

Dva příběhy, které se odehrávají v naprosto rozdílných oblastech i situacích - válečná Evropa a Afrika. Blíže jsem měl k Vlaku, kde se setkají během války dva mladí lidé a prožijí milostnou životní epizodu, která však neskončí šťastně ....

maryzka
18.01.2013 1 z 5

Tato kniha mě nějak nenadchla a už bych se k ní nerada vracela. Pouze první povídka Vlak stojí za přečtení. Druhá povídka se odehrává mimo oblast Evropy a to není nic pro mě.

gerard
07.03.2012 4 z 5

Když se mi před lety dostala tato knížečka do rukou, takříkajíc jsem ji "vdechl", ůplně mně ty krátké příběhy dostaly. Je to čtivé a neotřelé, je tam nádech něčeho zvláštního.