medvedice3 medvedice3 komentáře u knih

Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět Vicki Myron

A u nás by se jmenoval MDT :-))))). Ač vyprávění o knihovním kocourkovi vypadá jako vymyšlené, tak knihovna existuje a kocourek v ní opravdu byl. Neumím si představit, že v některé zdejší městské knihovně by mohl být kocour. Téměř závidím americkým kolegyním.

21.03.2016 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Velmi silná kniha o tom, jak válka je likvidační na každé straně - napadané i útočné.

28.12.2018 5 z 5

Četla jsem kdysi první vydání - kniha kolovala mezi čtenáři a působila jako zjevení. Taky na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let rozhodně zjevením byla. Teď jsem si ji s jistým čtenářským ostychem přečetla znova a tehdejší pocit okouzlení se rozhodně nerozplynul.

15.01.2016 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Krásná jednohubka na půl hodiny. Každá knihovna má svůj tajuplný prostor, není-li sama o sobě tajuplným prostorem, každá městská knihovna má takového přemoudřelého malého čtenáře.
Zavádějící je v nakladatelské anotaci na přebalu slovo "mladík". Mladík není vypravěčem, vypravěčem je dítě. Ostatně i v textu je několikrát napsáno dítě. Myslím si, že dítě v okamžiku přerodu, kdy přestává být dítětem, ale jinochem ani dospělým ještě není.

13.01.2016 5 z 5

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Kniha nejen o komunismu. Proč? Protože moc chutná stejně za jakéhokoliv režimu.

28.12.2018 5 z 5

Knihovna v noci Knihovna v noci Alberto Manguel

Vynikající! Ať žijí knihovny :-)

19.03.2016 5 z 5

Anička z I. A Anička z I. A Jan Ryska

Přečetla jsem si ji včera, po jak dlouhé době snad ani nebudu psát - prostě po moc dlouhé době, a uvědomila si, jak je nadčasová. Po několika málo redakčních úpravách by obstála na knižním trhu i teď.

05.02.2016 4 z 5

Sen noci darwinovské Sen noci darwinovské Josef Lhotský

Skvělý humor. Výborná popularizace vědy - biologie vč. nejnovějších poznatků a teorií v závěru knihy.

22.06.2017 5 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Nelze nevzpomenout i stejnojemnný animovaný film (režie Karel Zeman, 1977).

31.12.2015 5 z 5

Staré cesty v krajině středních Čech Staré cesty v krajině středních Čech Václav Cílek

Úžasná kniha! Seznamuje s danou tématikou po všech stránkách - archeologického, historického, geologického, kartografického... Jen není vhodná do vlaku ano jako večerní čtení do postele - těžký velkoformátový tlustospis na křídě :-))))

27.12.2018 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Tato klasika žánru vůbec nic neztratila na aktuálnosti ani v 21. století.

27.12.2018

Kouzelný vrch Kouzelný vrch Thomas Mann

Kouzelný vrch - kouzelné čtení. Zdá se, že z dob dávno minulých, kdy věta byla větou a ne sdělení na 160 znaků. Kdy vyprávění teklo souvisle a ne jako voda skákající přes vyčnívající kameny podobající se filmovému střihu. Přesto neuvěřitelně aktuální.
Zejména, když si člověk uvědomí, že autorovi byl v naší republice udělen ve třicátých letech minulého století azyl.

19.06.2018 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Příjemné laskavé čtení, ve kterém si každý pro své "já" může najít něco inspirativního.

22.02.2018 4 z 5

Dětská encyklopedie Dětská encyklopedie Bohumil Říha

Kniha (mého dětství), po které jsem velmi toužila a chodila se na ni dívat do knihkupecké výlohy.

12.06.2017 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

A též krásné ilustrace J. Trnky.

08.01.2017 5 z 5

Kramerová versus Kramer Kramerová versus Kramer Avery Corman

Dnes nám příběh asi nepřijde tak úchvatný - otců starajícících se o děti ve vlastní péči přibývá. V době napsání knihy byl tento jev na západě nebývalý, a zejména v socialistickém Československu působil neuvěřitelně. Kniha skvělá, stejně jako stejnojmenný film.

04.10.2016 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Téměř citace ze stránky 93: [Nejde o to], "abychom se deformací, co v sobě máme, naráz zbavili, ale proto, abychom se s nimi vyrovnali. Jedním z našich problémů totiž je, že si nechceme své odlišnosti připustit." A ze stránky 103: "Každý z nás o sobě ví, že má spoustu nedostatků, a tak se snaží pomáhat ostatním a tím i sobě."

06.08.2016 5 z 5

Krajem soutoku Vltavy se Sázavou / Místa jižně od Prahy na dobových fotografiích Josefa Dvořáka z Davle Krajem soutoku Vltavy se Sázavou / Místa jižně od Prahy na dobových fotografiích Josefa Dvořáka z Davle Vojtěch Pavelčík

Nádhera. Technicky dokonalé fotografie vhodné obdivu. Zobrazeny jsou i již neexistující svatojánské proudy.

31.12.2018 5 z 5

Svižné. Ostatně - je to scénář.

03.04.2017 5 z 5

Čtyřicet dnů Čtyřicet dnů Franz Werfel

Kniha stále aktuální, bohužel.

08.01.2017 5 z 5