Sen noci darwinovské

Sen noci darwinovské aneb o čem se vám v souvislosti s evolucí ani nezdá. O chudáku Charlesi Darwinovi a teorii evoluce koluje mezi lidmi tolik donekonečna omílaných polopravd, že člověk má často chuť zpít se ze zoufalství do němoty. Takové řešení obvykle nikam nevede, máte-li ale náhodou po ruce mimo lahve i spiritistickou tabulku a elementálové jsou vám nakloněni, čeká vás možná nevětší duchařská rozprava vašeho života. V hlavních rolích dobrácký Charles Darwin, uštěpačný Isaac Newton, prostopášný lord Kelvin, volnomyšlenkářský archanděl, mladý biolog a čistá skotská whisky. A samozřejmě evoluce....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/288365/sen-noci-darwinovske-vGw-288365.jpg 4.438
Humor, Literatura naučná, Věda
Vydáno:, Knižní klub

amaenium

Kniha nebyla špatná, dokonce byla i čtivá, ale jelikož se ve vyprávění odehrávalo další vyprávění, stávalo se mi, že jsem se často ztrácela a také jsem vynakládala velkou snahu nejen soustředit se na text a nebloumat myšlenkami jinde, ale také dočíst vůbec knihu.
První část o Darwinovi mi přišla lepší, zajímavé vyprávění z jeho života, ve druhé půlce jsem se snažila matně si rozpomenou na to, co jsme se učili v přírodopise a na obrázky buněk z učebnice. Jako laikovi to na mě bylo moc "technické".
Co mi ale určitě kniha dala pozitivního je právě náhled do Darwinova života a určitě si nějakou knihu od něj přečíst.

medvedice3
22.06.2017

Skvělý humor. Výborná popularizace vědy - biologie vč. nejnovějších poznatků a teorií v závěru knihy.

OndřejMergl
30.05.2017

Čekal jsem od knihy setkání s mysliteli tehdejší doby v jejich rozkvětu. Místo toho jsem dostal klubko duchů seniorů, kteří vzpomínají na mladé časy. Jako by nestačil suchý humor, do děje nám vlétl archanděl, když bylo nejhůř. Kniha jako taková fajn, ale já bych si ji představoval naprosto jinak.

YellowBean11
16.03.2017

Dlouho jsem se rozmýšlela, jestli si tato knížka ode mě zaslouží čtyři, nebo pět hvězd. Body ztratila hlavně kvůli tomu, že vypravěč hodně fandil whisky, potom i jeho společníci rozhodně nezůstali střízliví. A taky, že Darwin ze všeho vyšel jako největší hrdina. Na druhou stranu musím vzít v potaz autorovu frustraci (co si budeme povídat, mýtů o Darwinovi a jeho teorii je víc než dost), takže chápu, proč si občas trochu zapřeháněl :) . Moc se mi líbí, jak to celé pojal, ale nerada bych tu něco prozradila. A ten vtip/narážka na Newtona a jablko - byl od začátku úplně jasnej, ale nebylo by vám líto, kdyby nás o něj vypravěč ochudil? :) Takže jo, já mu tu pátou * dám!

drackol
23.02.2017

První půlka knížky byla velmi čtivá - líbil se mi především autorův smysl pro humor. Druhá část byla zajímavá a pro mě osobně poučná (část o životě Ch. Darwina mě opravdu zaujala), ale na čtení jsem se musela čím dál víc soustředit a bohužel jsem se nevracela ke knížce s takovým potěšením jako na začátku. Pro laika ,nepolíbeného biologií, jako jsem já byla některá z témat (především na samém konci knížky) nesrozumitelná, zdlouhavá a tím pádem tak trochu nudná...

codeas
19.02.2017

Zklamání :-/ Na knihu jsem se těšil ještě než vyšla a následné kladné recenze mě ještě více navnadily. Nejvíce mi vadil mix nesourodých postav (Newton, Kelwin, Darwin,..), kteří vystupují jako duchové a komentující pokrok biologie/vědy od doby kdy zemřeli. Kniha je vtipná, ale až moc prvoplánově (ve stylu "Newtone, nech to jablko!").

R.E.M.
02.02.2017

Kniha je od začátku čtivá a zaujme svým přitažlivým způsobem vyprávění.
Rozhovor Charlese Darwina s autorem a fyziky - Isaacem Newtonem, Williamem T. Kelvinem, Ernestem Rutherfordem a dalšími osobnostmi přináší známé i nové informace ve svižném tempu a příjemném dávkování (vyjma pár odstavců zážitků z cest, které bych pocitově o něco zkrátila). Autor vybral skvělou společnost pro noční setkání, škoda jen úplné absence žen v debatním kroužku. Bonusem při čtení je vtip a nadsázka, která mě pobavila. Občas jsem dokonce seriózně tvářící se okolí vyrušila hlasitým smíchem a následně je pak odškodnila přečtením povedených útržků textu.

Skvěle napsaná naučná kniha, originální nápad, pěkná čeština.Dávám 5 jablek - zdravím J. J. Thomsona a knižní "Sen" Josefa Lhotského doporučuji.

regulax
19.12.2016

Fantastický námět!!! Kdo by se nechtěl přímo setkat s Darwinem a pokecat, jak to vlastně všechno bylo....? A nejen s ním, ale i s ostatními velikány stejného či odlišného ražení. Nejdřív jsem byla jako "ve snu" a ve zkratce prožila život nejslavnějšího světového biologa. Bravurní bylo srovnání dnešních poznatků a současný pohled na celou evoluci a posun ve vědě. Sice pro laika je autor velice podrobný a profesně odborný. Místy jsem se ztrácela, ale na veřejnou přednášku opepřenou autorovým humorem bych rozhodně zašla. Konečně bych dostala odpověď, kde jsme se vzali a co s námi bude :-)

TheRaven
15.12.2016

Výborná a zcela ojedinělá kniha, která čtenáře neuvěřitelně čtivou a zábavnou formou seznamuje s úžasným životem Charlese Darwina, evolucí a spoustou zajímavých momentů z dějin biologie a vůbec vědy jako takové. Nedalo mi to a o knize jsem se rozepsal více zde: http://ziva.avcr.cz/2016-6/josef-lhotsky-sen-noci-darwinovske.html (PDF ke stažení)

iveta0254
29.10.2016

Nebojte se, není to jen o biologii. Vtipné, poutavé, trochu si zapřemýšlíte. Kniha je nabitá vsuvkami o životě i zážitky z autorova života, které nezklamou. A jako bonus se ještě dovíte spoustu faktů o Darwinovi. Nemohu jinak než doporučit :)

Moncii93
25.10.2016

Skvělá kniha. Všem moc doporučuji. Určitě se k ní v budoucnu vrátím. :)

LenysekC
05.10.2016

Tak já nevím... Na začátku jsem prskala smíchy, pak už se jen usmívala, a teď to vypadá, že to ani nedočtu. Už přes týden jsem na knihu nešáhla a ani mi to nechybí. Dokonce radši pracuju! Rain in Spain pobavil, ale asi čeho je moc, toho je příliš, a méně je někdy více. Každopádně autor je zjevně bedna, takže nevím, proč se v porovnání s velikány tak shazuje.

vitek.sk
26.09.2016

Josef Lhotský napsal vynikající knihu mezi beletrií a odbornou prací. Kniha se četla sama, přečetl jsem ji snad za 4 dny a to jsem četl jen v MHD a autobuse. Velmi oceňuji originální dialogy, chování postav a jejich různá specifika, třeba Thompsonova jablka a podobně. Další pozitivum vidím v tom, že autor v podstatě nenásilnou formou dostane do čtenářů mnoho informací z historie biologie a Darwinova života, ale i z moderní biologie. Jako popularizační kniha je tedy publikace velmi hodnotná.

Co se týče záporů. Námět mi příjde trochu podobný jako u Gamowovy knihy Pan Tompkins v říši divů, ale podle autora jde o náhodu. Občas jsou v knize drobné nepřesnosti v částech, kde autor hovoří o fyzice. Ale autor je biolog, takže mu to nevyčítám tolik jako jiným autorům snažícím se popularizovat přímo fyziku.

Takže výsledkem je, že knihu hodnotím nejvyšším počtem hvězd. A doufám, že autor ještě něco napíše. :-)

Mimarca
06.09.2016

Skvělá kniha! Vzpomněla jsem si díky ní na svojí skvělou učitelku biologie a na to co mě tehdá bavilo. Díky autorovým jistě velkým pedagogickým schopnostem, jsem měla pocit ,že všechno vlastně znám, event. bych si to byla schopná domyslet...Což je samozřejmě nesmysl. Dovedu si představit ,že jeho přednášky byly výborné. A jentak mimochodem, já jsem pro změnu měla v rámci psychologických testů problém nakreslit člověka-jsem lékař.

ivanaga
20.07.2016

Nevídaná knížka. Po dlouhé době něco jiného, osvěžujícího, živoucího. Na jedné straně seriózní odborné a velmi zajímavé informace, které jsou podané formou jednoduchého příběhu, na straně druhé humoristická kniha plná chytrých a trefných hlášek a postřehů opravdu k popukání. To vše smícháno a nahuštěno do velmi stravitelné koncentrace a dávkováno po přesných dávkách jednotlivých kapitol. Je velká škoda, že podobné perly snadno zapadnou v přemíře balastu kolem.

Muhibbis
19.07.2016

Jeee... Radujme sa, veseľme sa, niekto napísal Darwinove hodinky lepšie ako Pratchett! Kašlite na mariánske zjavenia, toto je ozajstný boží zázrak!

Nie, fakt. Neverila by som, že sa to stane, ale toto sa mi páčilo viac ako podobná kniha, na ktorej sa participoval aj jeden z mojich obľúbenejších humoristov vôbec. Neviem to poriadne vysvetliť, jednoducho sa mi to zdá omnoho zaujímavejšie. A to pritom dej by vystačil akurát tak na krátku anekdotu: evolučný biológ, zúfalý z toho, ako málo rešpektu sa prejavuje jeho oboru, je prenesený prostredníctvom kúzla (ktoré nie je ani poriadne vysvetlené) do Westminsterského opátstva, kde debatuje s Darwinom, Newtonom, Ruthefordom a ďalšími o najnovších objavoch v evolučnej biológií, živote Charlesa Darwina a tak podobne. Ale z nejakého dôvodu to funguje, fanúšikov vedy to zaujme a ešte k tomu je to celý čas strašná "hlína". Och, a tie hlášky... Vybrala som len pár mojich najobľúbenejších:
- (rozprávanie o bolasách) Kelvin se projevil jako pravý skotský horal a při durazu na to, že koule se liší svými rozměry i vahou, se poťouchle zašklebil a s neskrývanou pýchou si natřásl kostkovaný kilt. Pobavilo mě to a chvíli jsem byl v pokušení zeptat se jej, zda ví, co je to orchidometr, nakonec jsem však došel k názoru, že Newton by zřejmě neunesl, že něco tak podobného ruženci muže sloužit k tak necudným učelum...
- Jako student jsem si totiž jeden čas poněkud symbolicky zakládal učebnici biochemie Justinou markýya de Sade. Symbolicky proto, že mi připomínala, že utrpení je věc relativní a že podrobný popis Calvinova cyklu není to nejhorší, co muže nevinného mladého člověka v životě potkat.
- Věrný národnímu heslu, že pravda vítězí, jsem proto možná trochu necitlivě všem oznámil, že časy se změnili a že například v mé vlastní zemi se podle posledních údaju, hlásí k nějaké víře necelá pětina obyvatel, přičemž katolíkum a evangelikum už zhusta šlapou na paty Jediové. Na Newtonovu otázku, pronesenou překvapivě tichým a poněkud přiškrceným hlasem, jsem pevně odpověděl, že jde o rytířskou organizaci, která by se mu dozajista líbila, neboť středobodem celého hnutí je jemu velmi blízký pojem síly.

myelka
28.06.2016

Výborná kniha, krásně napsaný životopis Darwina, perfektní společnost doprovázející populárně-naučné vysvětlení moderní evoluční biologie, příjemné zopakování mých poznatků z biologie a genetiky a velmi vtipné větičky vložené jen tak mimochodem...Určitě se k ní znovu vrátím.

Lucieee91
06.06.2016

Opravdu velmi pěkně a vtipně napsaná kniha, která nenásilnou formou čtenáři přiblíží život Charlese Darwina a celkově problematiku týkající se evoluce. Takže určitě doporučuji!