Sen noci darwinovské

Sen noci darwinovské aneb o čem se vám v souvislosti s evolucí ani nezdá. O chudáku Charlesi Darwinovi a teorii evoluce koluje mezi lidmi tolik donekonečna omílaných polopravd, že člověk má často chuť zpít se ze zoufalství do němoty. Takové řešení obvykle nikam nevede, máte-li ale náhodou po ruce mimo lahve i spiritistickou tabulku a elementálové jsou vám nakloněni, čeká vás možná nevětší duchařská rozprava vašeho života. V hlavních rolích dobrácký Charles Darwin, uštěpačný Isaac Newton, prostopášný lord Kelvin, volnomyšlenkářský archanděl, mladý biolog a čistá skotská whisky. A samozřejmě evoluce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288365/sen-noci-darwinovske-vGw-288365.jpg 4.252
Humor, Literatura naučná, Věda
Vydáno, Universum (ČR)

Kniha Sen noci darwinovské

knihyKeMne

Z této knihy jsem poněkud v rozpacích a překvapuje mě veskrze kladné hodnocení. Pro mě to teda moc nebylo. Což o to, humor byl v pohodě, i když místy možná až překombinovaný (to fakt museli tak chlastat a neustále narážet na sex nebo aspoň na manželky? Je vidět, že to psal chlap...). Vyprávění byla také zajímavá, i když Darwin zprvu nevyprávěl chronologicky, takže jsem měla problém se zorientovat. Autorovy vsuvky vlastních příhod by taky samy o sobě mohly pobavit. Jen celé to spojení na mě bylo příliš rušivé a nejen proto, že neustále někdo skákal vypravěči do řeči.

Když se chci pobavit, vyhledám knížku humornou. Když se chci něco dozvědět, sáhnu po naučné. Ale obojí naráz nezvládám, jedno je vyrušováno druhým.

Vlastně jsem si celou dobu připadala jako pilná studentka v posluchárně neukázněných pokřikujících žáků, jimž se chudák učitel snaží zmateně vysvětlit látku a dělá vše možné, aby získal jejich pozornost, zatímco se tam krčím, slyším toho polovinu a je mi líto jak učitele, tak ostatních.

Eldar80

Knihu hodnotím jako beletrii. Nemá to sice děj. Prakticky je to jen rozhovor autora s několika slavnými vědci z minulosti. Téma je věda a biologie. Celá diskuse je pojatá dost zábavně a tak záleží, zda máte podobný smysl pro humor. Pokud moc ne, tak to bude na hraně čitelnosti. A pak už to ani ta naučná část nezachrání.
Mě se to naštěstí do vkusu trefilo. Prvních 50 stran jsem se výborně bavil a přitom se toho příliš nestalo. Dalších 100 stran Darwin vypráví o své cestě kolem světa a posledních 100 stran vypráví autor o objevech v biologii od Darwinovy smrti. Tak moc se mi to líbilo, že jsem první den přečetl 90 stran.
Musím říct, že je to pro mě zjevení. Místy trochu křečovité, ale jinak to asi nejde. Právě naopak. Spousta hlášek mě přišla perfektně vypointovaná. A celý začátek rozhovoru skutečně vtipný. Hra autora s dialogy neuvěřitelně zábavná.
Akorát zhruba v polovině Darwinova vyprávění to přestane být vyloženě vtipné. Převáží sdělované informace. Ještě horší je vyprávění autora. Zatímco Darwin vyprávěl příběh o svém cestování, kde šlo vymýšlet přirozené narážky a který se dalo pojmout zábavně, tak Lhotský mluví o mikrobiologii.
Rozhovor začne mít formu přednášky. Je to pořád čtivé, ale naučné už příliš a pro humor místo nezbývá. Možná taky proto, že postupný vývoj dělení na eukaryotu a prokaryotu byl pro mě nový. Čtení tak bylo náročnější.
Po stránce humoru se mi to líbí, takže pravdivost odpovědí je další bonus navíc. Většina odpovědí v knize je totiž fakticky podložená. Jako humor a poučení doporučuju. Ale román či novela to není. A číst to jen jako naučnou literaturu nedoporučuju. Zábavný rozhovor vás bude rušit a obtěžovat. Je to spíš taková neobvyklá literární hříčka. 90%

Janek
13.12.2019

Originální nápad, ale pro nezasvěcené to myslím není úplně nejšťastnější vstup do problematiky. Začátek byl svižný, postupem času už text dle mého názoru ztrácel jiskru.

los
26.09.2019

tato forma popularizace vědy mi nesedí, příliš mnoho humorných průpovídek, příliš násilných, křečovitých...

Scatnach
25.03.2019

Tuhle knihu si beru kdykoli nevím co číst.. Jakožto přírodovědci mi přirostla k srdci a díky ní jsem si zamilovala Darwina jako dědulku s žížalama.. Je krásné si "poslechnout" vzpomínání starého muže na svůj život, ale i shrnutí vývoje přírodních věd "po něm". Plus pozadí doplněné Newtonem, ostrostřelcem jablíček a dalšími postavami vykreslilo krásný obraz, do kterého se ráda vracím. Doporučuji spíše lidem se zájmem o přírodní vědy. Pro ostatní možná spíše jen 1. část knihy.

Knihomlok2015
24.02.2019

Rozhodně mi víc sedla ta půlka knihy, kdy vypráví Darwin sám a to andělské zjevení mě dost nepříjemně překvapilo (já nevím i když tam ten nadpřirozenej prvek byl celou dobu, tohle jako by té knize vzalo vítr z plachet), ale i tak jsem se u tohohle příběhu bavila a dokonce i dost věcí dozvěděla. (jako fakt až tak pozdě?) A jestli ten humor s Newtonem a spol. byl opravdu jen prvoplánovou vějičkou, tak jsem na to skočila a párkrát se spokojeně zasmála. Jo a jako nadšená houbařka vím jistě, že si na tuhle knihu vzpomenu, kdykoliv podříznu dalšímu hříbkovi nohu - aneb jak změnit romantiku v orgie, což :-)

Makec
31.10.2018

Hodně zvláštní pro nezasvěcené přírodních věd, ale počin a nápad dobrej. Bavil mě cestopisný popis.

amaenium
06.03.2018

Kniha nebyla špatná, dokonce byla i čtivá, ale jelikož se ve vyprávění odehrávalo další vyprávění, stávalo se mi, že jsem se často ztrácela a také jsem vynakládala velkou snahu nejen soustředit se na text a nebloumat myšlenkami jinde, ale také dočíst vůbec knihu.
První část o Darwinovi mi přišla lepší, zajímavé vyprávění z jeho života, ve druhé půlce jsem se snažila matně si rozpomenou na to, co jsme se učili v přírodopise a na obrázky buněk z učebnice. Jako laikovi to na mě bylo moc "technické".
Co mi ale určitě kniha dala pozitivního je právě náhled do Darwinova života a určitě si nějakou knihu od něj přečíst.