mdracek mdracek komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Příběh popisující těžký život v Karviné, vyprávěný v několika dějových rovinách, čtenáře dojme i překvapí. A hlavně o životě v regionu mnohým lidem pouze okrajově známém poučí čtenáře poutavým, nenásilným, krásným příběhem několika generací horníků, úředníků, obyčejných lidí.

01.02.2022 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Velmi rozvláčně napsaný příběh mladého kariéristy, který na sebe, bezohlednou cestou za vlastním štěstím, přivedl zkázu. Už dlouho mi nebylo z nějaké postavy tak špatně, jako z hlavního hrdiny románu. Život mu do cesty postavil mnoho nástrah, přesto se nedá říct, že by si to nezasloužil.

18.01.2022 4 z 5

Už zase sloužím o Vánocích Už zase sloužím o Vánocích Adam Kay

Oproti prvnímu dílu už autorovy došly vtipné historky, kniha není špatná ale je to spíš taková oddechovka na zimní večer.

17.01.2022 3 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Co všechno můžou způsobit nevyřčená přání a polopravdy... Několik dějových linií, retrospektivní odbočky ve vyprávění i zajímavá zápletka. Dobře se to četlo.

11.02.2021 4 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Remarque opět nezklamal. Věrohodně popsané myšlenky hlavních hrdinů. Projevy skutečných citů a zároveň krutá realita života. Román napsaný po druhé světové válce, ale dialogy postav jsou aktuální dodnes. Některé motivy a prvky z děl autorovy tvorby se tu opět objevují, ale to vůbec není na škodu. Prostě krásné dílo, na které budu určitě nějakou dobu vzpomínat.

09.02.2021 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Dlouho jsem odkládala četní toho objemného díla. Téměř tisíc stran textu plného důkladných popisů anglických reálií, kde se autor snažil napodobit osobitý styl Dickense, Zoly či Balzaca.
Částečně se mu to povedlo, ale na můj vkus občas až moc naturalisticky, a zbytečně zdlouhavě. Přečtete sto stránek a hlavní hrdinka přejde z jednoho chodníku na druhý a urovná si sukni.
I přesto je to ale na dnešní dobu zdařilý historický román, s poutavým příběhem.

09.01.2021 3 z 5

Zatím nejslabší díl, ale našlo se pár vtipných momentů.

30.12.2020 3 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Hezky napsaná kniha, přesně vykreslující jak to funguje ve zdravotnictví. Jako medička to můžu ohodnotit. Vtipné historky vyvažuje pár smutných, ale naprosto reálných situací z praxe začínajícího lékaře.
Skvělá kniha, zasmála jsem se.

18.12.2020 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Docela jsem se toho bála, další díly zřídkakdy dosahují kvalit původních románů. Druhý díl Medvědína ale vůbec nezklamal. Naopak, možná byl dokonce ještě o něco lepší.

14.11.2020 5 z 5

Pole a palisáda Pole a palisáda Miloš Urban

Krátké převyprávění známé české pověsti. Hezky strávený večer, ale žádnou hlubší stopu to nezanechalo.

03.11.2020 3 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Krátká novela, kde samotný příběh není tak podstatný, jako myšlenky v něm ukryté.
Po Poutech další čtenářský zážitek, na který jen tak nezapomenu.

02.11.2020 4 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Přečteno jedním dechem. Neuvěřitelně těsná atmosféra, vidět to na divadle musí být silný zážitek.

30.10.2020 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Přečetla jsem to téměř jedním dechem, rychle to ubíhalo. Hezká oddechovka na podzimní večer.
Náhled do lékařského prostředí, s ne úplně typicky kladným hrdinou. Líbilo se mi, že to bylo dost věrohodné, v nemocnici to takhle opravdu probíhá. Autorky styl psaní mě zaujal, ještě si od ní něco přečtu.

29.10.2020 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Neskutečně silný příběh. Příběhy o holokaustu vždy čtenáře zaujmou, ale tenhle obzvlášť. Kombinace dějových rovin i dobrá zápletka mě vtáhly do děje, a přečetla jsem knihu téměř jedním dechem. Přesvědčit čtenáře, že v některých chvílích je dokonce možné sympatizovat se záporným hrdinou, to si žádá opravdu odvahu a vypravěčský um.
Z přečtení si odnesu i několik zajímavých úvah a pohledů na svět. Jak se dá očekávat, bude to i fakt, že nic není černobílé.

28.10.2020 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Moje druhá kniha od Irvinga, a opět nezklamal. Bohatý jazyk a autorův vědomostní přesah mě baví víc a víc.

16.08.2020 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Ačkoli je hlavní téma knihy dost atypické a jistě proti srsti asi většiny čtenářů, je kniha napsaná tak krásným jazykem a plná květnatých, dlouhých souvětí, že určitě leckoho zaujme. Nabokovův styl psaní se mi moc líbil, a přestože postava jak Huberta, tak Lolity, mi nebyla příliš sympatická, dokázala jsem se do knihy tak začít, že jsem napnutě očekávala, jak to skončí. A dokonce mi nejen Lolity, ale možná i Humberta Humbuga v některých chvílích bylo trochu líto.
Určitě si přečtu ještě nějakou autorovu knihu, jelikož mě jeho tvorba vět okouzlila tak, jako málokterá jiná kniha.

17.08.2019 4 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Prvních sto stran jsem měla velký problém se do knihy začíst. Zdlouhavé, vleklé vyprávění o spoustě postav s neustále se opakujícími jmény.
Ale potom to najednou všechno začalo dávat smysl. Cyklicky se opakující rysy postav, podobnost prožívaných situací i prolínající se dějové linie. Kruh se uzavřel, a po dočtení mi kniha připadá krásná, nadčasová a snad i jediná svého druhu.

06.08.2019 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Sbírka krásných povídek, u kterých se čtenář místy zasměje, a přesto mu neunikne že se z větší části odehrávají v těžké době naší historie.

10.07.2019 4 z 5

Don Juan Don Juan Josef Toman

Od románu jsem neměla žádná velká očekávání, náhodou jsem na něj narazila v knihovně, a asi i proto mě tak příjemně překvapil. Je to kniha, kde není ani tak zásadní děj, jako spíš velké množství hlubokých myšlenek, které mě donutily se nad spoustou věcí zamyslet, přestože je to kniha téměř sto let stará.
Málokdy čtu české autory, protože většinou mi jejich knihy přijdou příliš "jednoduché, prosté". Ale Toman mě přesvědčil, že existuje dost starších českých autorů, kteří umí napsat příběh s přidanou hodnotou, jen musím důkladněji hledat.

09.01.2019 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Babičku nám jako dětem předhazovali už na základní škole jako "nejlepší českou knihu, která se každému líbí", a proto jsem si ji dlouho nechtěla přečíst. Nedávno jsem se však rozhodla podívat se na to, jaká ta kniha doopravdy je. A byla jsem mile překvapena.

02.09.2018 3 z 5