mdracek mdracek komentáře u knih

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Kniha, která se hodí spíše na dlouhé zimní večery než k vodě uprostřed léta. Přesto jsem ráda, že jsem si ji přečetla.
Velké množství postav s propracovanými, složitými charaktery. Několik prolínajících se dějových linií. Stránky filosofických úvah na rozličná, ne vždy s dějem plně související témata. Dlouhá a komplikovaná souvětí plná složitých vět.
A to vše souběžně s mnoha významnými událostmi ruských, a někdy i světových dějin, se spoustou odboček k místům a osobnostem té doby, s automatickým předpokladem čtenářovi zasvěcenosti k tématu. Opravdu intelektuálně velmi náročná kniha.
Přesto všechno - a možná právě kvůli tomu - ale poutavý osobní příběh Jurije Živaga, Lary, Toňi a mnoha dalších vystoupil ze stránek knihy, a udržel si svou napínavost až do konce.

20.08.2018 5 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Ze všech tří knih snad nejvtipnější! Ano, autor se opakuje a píše pořád stejně, ale to se dá dopředu čekat. Mě kniha ohromně bavila a mrzelo mě, že je tak krátká.

24.11.2016 5 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

Na tuto knihu jsem náhodou narazila v knihovně - a přečetla ji jedním dechem. Věděla jsem, že Camus byl existencialista, ale přesto bylo mé překvapení z knihy obrovské.
Meursaulta - stěžejní postavu románu - jsem zpočátku nedokázala pochopit. Jeho absence cítění a projevování názorů mě udivovala. Postupně jsem si však uvědomila, že bylo jeho právem nevyjádřit se. Věřím, že ho matčina smrt vnitřně zasáhla, ať už si to připouštěl, či ne.
Jeho vztah k ostatním lidem se vymykal všem společenským představám o člověku. V tom ale právě spočívá krása myšlenky tohoto díla. Meursault nebyl odsouzen ani tak za vraždu, jako za fakt, že se svým chováním nedal kategoricky zařadit a předvídat.
Nejvíce mě nadchly poslední dvě kapitoly knihy, kde jsem konečně pochopila jeho mysl.

07.10.2016 5 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Moje první absurdní drama - a musím přiznat, že se budu muset hodně přemáhat, abych si přečetla nějaké další. Přečetla jsem to celé najednou, snad jen proto, že jsem taky čekala na Godota.
Úsměvná hloupost Estragona s Vladimírem, kteří spoléhají na příchod svého zachránce, očekávajíc od něj vykoupení z jejich trápení v podobě neschopnosti pohnout se z místa v konstantním čase, mi přišlo jako zajímavé a bezesporu originální znázornění absurdní životní situace, kdy bloudíme v kruhu a nedaří se nám najít řešení - cestu ven. Téměř přesné opakování za sebou jdoucích dnů s dialogy vyjadřujícími jasný cíl - zabít čas - mě však příliš neoslovily...

05.10.2016 2 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Přihlédnu-li k propagaci knihy, čekala jsem mnohem víc. Zápletka byla zajímavá, ale kvůli nedostatku postav se dal konec celkem brzy odhadnout. Oceňuji nápad, styl psaní a úplný závěr knihy, děj po vyřešení problému.

30.09.2016 3 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Opět skvělá detektivka s úžasným Harrym Holem, odehrávající se v temném, zasněženém Norsku. Skoro až do konce jsem netušila, jak to celé dopadne. Škoda, že už zbývají jen dva díly.

25.09.2016 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Moje první setkání s Geraltem a se Sapkowkého poutavým stylem psaní. Jak už to bývá, některé povídky byly lepší než jiné. Zaujaly mne zejména parafráze na jinak známé pohádkové příběhy.
Pro mě osobně byla ale skvostem celé sbírky povídka "Poslední přání", aneb Geraltovo první setkání s Yennefer. Přiměla mě k tomu, abych zašla do knihovny a půjčila si další díl...

25.09.2016 4 z 5

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

Přestože byly některé povídky poněkud slabší, pro mě osobně je soubor jako celek krásný. Ať už Zákeřník, Včelař, Vyšší princip nebo Až vstanou mrtví, povídky měly takovou hloubku a cit, že bylo snadné vžít se do myslí postav a představit si nutnost takové volby, jakou měli jejich hrdinové. Nebylo by to leckdy snadné rozhodování.

23.09.2016 4 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Z knihy na jednu stranu dýchá optimistická, jazzová nálada. Na druhou stranu je to příběh ze samotného závěru války, kdy už se nečekaly žádné velké problémy, a přesto se to neobešlo bez komplikací. Danny mi zpočátku nebyl se svými postřehy příliš sympatický, s rozvíjejícím se dějem mě však jeho svérázný pohled na svět zaujal. I jeho představy o Ireně do děje zapadaly.
Občas mi jen vadila struktura textu, na můj vkus tam jsou příliš dlouhé odstavce. Možná jsem ale jen měla nějaké podivné vydání knihy.

19.07.2016

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Novela pěkně vystihuje postoje lidí žijících v sudetech na konci války. Přesto mě kniha příliš neuchvátila. Milošův plán vyhodit do vzduchu projíždějící vlak podle mě nepramenila ani tak z vlastenectví, jako spíš z touhy něco udělat během jinak relativně nudných hodin trávených noční službou na nádraží, ozvláštněných pouze historkou výpravčího Hubičky..

28.06.2016 3 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Ačkoli jsem od Hemingwaye po přečtení Starce a moře neočekávala, že by mě bavil, kniha mě velmi překvapila. Zpočátku to byl poněkud zdlouhavý příběh, plný zajímavých úvah a pohledů na život. Ale možná právě proto mě konec románu tolik zasáhl, přestože se smrt nesla celým dílem.
Přesto si ale Hemingwayův styl psaní nejspíš neoblíbím.

22.06.2016 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Přestože je to jen krátká novela, vyvolala ve mě kniha mnoho různých pocitů. Skvěle vyjádřená hloubka citu, který k sobě chovají dva mladí lidé, kteří ještě nepoznali lásku, je navíc umocněna tušením, že jejich štěstí nepotrvá dlouho.

22.06.2016 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Skvělá kniha, kde se s příběhem postupně odkrývala i minulost Lisbeth Salanderové. Jak už někdo níže psal, i audiokniha v podání Martina Stránského je výborná.

22.04.2016 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Další skvělá detektivka představující Harryho Holea, která byla pořád napínavější a napínavější. Pořád se však nevyřešila zápletka, na kterou čekám.

25.03.2016 4 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Dobře napsaný psychologický román zabývající se vývojem mysli a názorů v průběhu života. Přestože je Štěpka několikrát hluboce zklamána, zůstává neoblomná a neklesá na duchu. A i přes její těžký život na ní nakonec čeká dobrý konec.

01.02.2016 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Skvěle napsané, líbí se mi autorův styl psaní i bohatý jazyk. Příběh mne bavil, byly tam napínavé momenty, bylo to skutečné. Jen ten konec mě nějak zklamal, čekala jsem víc. Po tak rozjetém ději se to prostě neurčitě zastavilo, a zanechalo ve mně rozporuplné pocity. Z mého pohledu má kniha nedotažený závěr.

29.01.2016 3 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Josef K. neví, co špatného udělal. A ani se to nedozví. To však na děj knihy nemá sebemenší vliv, naopak to dává čtenáři možnost představit si vlastní prostředí i provinění K. Na K. je popsán psychologický posun člověka, na kterého dlouhodobě působí tíha byrokracie. Ačkoli K. neví, co udělal, nakonec sám uznává svou vinu.
Přestože Kafka román nestihl dokončit, právě i pocit nejasnosti přidává dílu na kráse i hloubce. Dílo ukazuje, jak absurdní život někdy může být.

Kafka popsal neznámý soudní proces.
Popsal ho jeho studenou, prostou, těžkou snovou realitou.
Popsal ho mnoha slovy v dlouhých složitých větách.
Popsal ho velmi abstraktně, ale přesto s jistou určitostí.
Popsal ho krásně, a nijak nevysvětlil.
Popsal ho čistě a přesně, a přesto nekonkrétně.
Popsal ho dokonce, avšak nejasně a ne zcela.
Popsal ho tak, aby z něj sršel děs a strach.

Napsal to krásně, stroze a neúplně. Škoda jen, že to není celé...

16.12.2015 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Tahle povídka je těžká na interpretaci. Dá se vyložit více způsoby, a žádný z nich není správný, ani špatný. Možná že právě v tom je její kouzlo, to je ten důvod, proč ji i po tolika letech lidé stále čtou.
Mou nejpreferovanější interpretací je ta, kde Řehořova proměna v obludný hmyz symbolizuje křehkost společenské vazby. Jakmile Řehoř změní svou podobu, jeho rodina ho po čase zavrhne. Ačkoli jim Řehoř nadále rozumí, nedokáže s nimi komunikovat. Je tím naprosto vyloučen ze společnosti lidí. Vyznívají z toho zřejmé prvky absurdnosti - Řehoř se smíří s tím, že je vyvrhelem společnosti bez sebemenšího odporu, s klidem přijme svou smrt. Celkový dojem povídky vyznívá na oko pozitivně - manželé Samsovi jsou šťastní z dceřiny proměny v ženu. Ale ta Řehořova proměna, která to celé způsobila, je cíleně zapomenuta - a s ní i sám Řehoř.

08.12.2015 4 z 5

Mefisto Mefisto Klaus Mann

Skvěle napsaný, občas cynicky vtipný a vlastně pravdivý příběh o budování kariéry pozdějšího intendanta Hendrika Hofgena. Kniha mě neuvěřitelně zaujala, přestože jsem o příběhu zpočátku neměla valné mínění. Dokonalé vykreslení atmosféry těsně předválečného Německa, hlavně přesné charakteristiky skutečných historických postav do takové míry, že bylo hned jasné, o koho jde bez udání jména, a k tomu ještě spousta vtipných narážek na historické události. Díky své originalitě a brilantnímu jazyku se kniha prostě stala jednou z těch, které ve mně zanechaly hluboký dojem a vzpomínky...

07.10.2015 5 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Po přečtení dekadentní poezie se má údajně dostavit špatná nálada. Tohle dílo mě však místo toho přimělo najít v jeho ošklivosti krásu...

15.09.2015 4 z 5