May May komentáře u knih

☰ menu

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

Asi půjdu proti proudu, ale za mě nejlepší kniha co jsem zatím od M.Z. četla a ano, četla jsem všechny česky vydané knihy .) Nenudila jsem se ani chvíli, emaily a ostatní druhy dopisovaní se mi moc líbily a neméně se mi líbila i druhá "polovina" knihy. Nejistota Ruby v některých věcech je mi blízká, takže mi nedělalo problém se do příběhu vcítit a užít si krásné, odpočinkové, letní, romantické a bezvadně napsané pohádkové vyprávění :) A možná opět proti proudu, ale já jsem nesmírně šťastná, jak málo sexu v knize je a ten co tam je, se mi zná ... mnohem lépe napsaný než v předchozích knihách :)

17.07.2023 5 z 5


Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Četla jsem v roce 2019, tvrdí to tedy moje knihy v seznamu přečtených :) Chystám se číst Vítězové, tak jsem si pustila audio verzi, abych si připomněla podrobnosti, protože příběh samotný zapomenout nejde. A opět mě kniha dostává mnoha a mnoha způsoby a říkám si, ano tohle jsem neřekla protože, a ticho nesnáším proto a tohle to je důvod, proč mám občas pocit, že všechno co se stane nebo stalo je moje vina .... Pokecat s Ramonou si bohužel nemůžu a na psychologa jsem moc lakomá (slovy samotné Ramony), ale nevadí, mě dokáže rozebrat na součástky i čtení (poslouchání) knih Fredrika Backmana .... Mužem jménem Ove to začlo a dokud bude psát, neskončí to.

PS: Na Muže jménem Ove ve filmové verzi, jsem trošku pod pohrůžkou doživotní hladovky dovlekla manžela smykem... Po skončení filmu se už ptal.... "A máme jeho knihy doma?"

21.03.2023 5 z 5


Anna Elliotová Anna Elliotová Jane Austen

Četla jsem Annu Elliotovou už kdysi, .. možná je to dvacet let ... nebo tak nějak. Tehdy jsem knihu nedovedla docenit a považovala ji za v porovnání s mou milovanou Pýchou a předsudkem nebo Rozumem a citem, Emmou ... za nudnou. Dnes ve zralém věku (slovy J.A.), už dovedu knihu ocenit a musím říct, že A.E. se stala mou druhou nej knihou spolu s Pýchou a předsudkem. Každý z nás dělá denně malá a častěji než bychom chtěli i velká rozhodnutí a kdo z nás ví, zda jsme se rozhodli správně a jaké následky nám z toho budou plynout.... Některé věci se prostě nikdy nezmění ať žijete v roce 1808 nebo 2023.

14.03.2023


Světla nad Prahou Světla nad Prahou Nicole Jarvis

Pokud bych hodnotila jen knihu, jako příběh, román, fantasy, ... váhala bych asi mezi třemi a čtyřmi hvězdami a sama nyní neumím říct, kam bych se přiklonila ... Ale to, že si američanka dala takovou práci a zjistila si toho tolik o naší pidi zemičce a zvolila si ji jako místo děje svého příběhu, mě naprosto nadchlo. Nevím, zda má v naší historii nějaké chyby a nehodlám to zjišťovat, historii naší země znám asi jako každý ze školy a trochu z knih, ale autorka si ji skutečně nastudovala a Prahu také a díky tomu upozorňuje na jednotlivé historické události a významné stavby a místa v Praze .... Navíc ... nevím to samozřejmě, ale mají američani vodníky a bludičky... :)? A ano i příběh samotný se mi líbil, nápadem i stylem jak je napsán. Pro někoho možná trošku ... rozvlekle, ale to mi u dobrých knih nikdy nevadilo :)

04.02.2023 5 z 5


Ďábelská zubařka Ďábelská zubařka David Walliams

Skutečně ďábelské a za sebe doporučuji číst pouze na vlastní nebezpečí :) Skvělá kniha, jako všechny co jsem doposud od D.W. četla. Jako malé mi místo kývajícího se mléčňáku vytrhla zubařka s popelníky na nose pevně držící zub a ještě mě seřvala ...., takže pokud jste na tom podobně .... ODVAHU, falešné zuby jsou připravené v knize :)! Já se u knihy báječně bavila ... a v knihovně už je připraven Malý miliardář ....

19.12.2022


Meduška Meduška Elena Čepčeková

Moje slovenština je dosti zrezivělá, takže knihu čtu pomalu .... nepřiměřeně pomalu, vzhledem k tomu, že se jedná o pohádku :) Pohádka je krásná, něžná a poučná, ale já si knihu upřímně řečeno koupila kvůli ilustracím ... a ty jsou naprosto dokonalé.

28.11.2022


Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Možná je na psaní komentáře brzy, protože jsem knihu jen začala číst, ale.... Za mě byl jistě pan Boček při psaní v nejlepší formě, jelikož se směju doslova od první strany a bavím se vskutku královsky :) Navíc jsem včera poprvé osobně pana Bočka viděla a musím říct, že je nesmírně milý a laskavý. Požádala jsem nesměle o podpis celé série .... a nejen, že mě neodmítl, ale naopak líbilo se mu, že jsem si knihy přivezla a mám sérii kompletní. Omluva, ale na delší komentář není čas, musím jít nutně číst .... :)

16.10.2022 5 z 5


Dcera hlubin Dcera hlubin Rick Riordan

Nečetla jsem vše, ale četla jsem myslím víc než půlku u nás vydaných knih Ricka Riordana. Mám knihy R.R. moc ráda a to přesto, že jsem světelné roky daleko od ročníků, kterým jsou jeho knihy určeny. Knihy Julese Verna, které jsou v Dceři hlubin zmiňované, jsem mimochodem četla před třiceti lety :) Přes všechno co jsem právě napsala a nebo právě proto (sama nevím), je tato kniha možná spolu s prvním dílem Percyho Jacksona nejlepší co jsem od R.R. četla. Dobrodružné, místy poučné a plné "upoutávek" na knihy Julese Verna :) Přemoudřelost hlavních hrdinů člověk snadno přehlédne a bere jako nutnou pro příběh. Pevně doufám, že z knihy udělá sérii.

12.10.2022 5 z 5


Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Při čtení této knihy jsem si musela již zcela oficiálně přiznat, že jsem asi zbabělec, strašpytel, bojínek ...., tohle všechno :). Série "Kanibala" se mi osobně líbí víc než "Dívka v ledu", i když jsou obě série skvělé. Možná dávám této sérii přednost, protože Kate je mi jako hlavní hrdinka sympatičtější. Každopádně skvěle napsané, minimum krve, minimum popsaného násilí (vzhledem k tomu že jde o detektivku, tak to aspoň vnímám já) a stejně je to jedna z nejděsivějších knih, co jsem četla ... Ano, přiznávám, nikdy jsem nečetla a nikdy ani číst nebudu žádný horor, já se spokojím s Robertem B. a na čtení před spaním si beru romantickou knihu:) Přece jen ... ráno brzy vstávám a v noci potřebuji spát a raději se budu zamilovávat do moderních pánů Darcyů než se stávat jednou z obětí vrahů mistrně popsaných R.B. :) Do konce knihy mi zbývá 76 stran, kdo je vrah netuším a kdybych nebyla strašpytel, přečetla bych knihu nejraději bez odkládání na jeden zátah :)

05.09.2022 5 z 5


Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

V poznámce autora na konci knihy je "prosba", abychom po přečtení napsali komentář, Ti kdo jsme knihu četli .... Mě knihy pana R.B. nějak míjeli do okamžiku, kdy mi v rozmezí několika měsíců dvě naprosto odlišné dámy doporučily, abych si je přečetla .... Děkuji oběma za popostrčení k těmto skvělým knihám a jsem vděčná za čas strávený s prvním dílem série i za ty další, jelikož druhý díl už mi leží na stole :) Detektivka se čte výborně a je krásně oddechová, čímž myslím, žádný sex (myšleno přemíra erotických scén), žádný nadbytečný popis krvavých scén (prostě tak, abyste si dovedli představit co se stalo, ale nechtělo se Vám zvracet, jsem trošku cíťa no ...) a bezva příběh u nějž jsem si krásně odpočinula a nechtělo se mi knihu vůbec odkládat ..... A ne, vraha jsem ještě neodhalila myslím nikdy u žádné detektivky :) :) :)

12.07.2022 4 z 5


Tudy na hrad Tudy na hrad Petra Stehlíková

Prvních pár stran jsem byla trošku v rozpačitá o co jako jde... Četla jsem vše co paní Stehlíková vydala a tudíž jsem pod vlivem Sněhurky, Naslouchače a dalších měla jistá očekávání... Nechci prozradil nic z děje, tak za mě jen ... UMÍ! Skvělý a děkuji za naprosto úžasný zážitek:)

06.07.2022 5 z 5


Spánkový elixír Spánkový elixír Kirsten Miller

Za mě lepší než první díl. Co bych jako dítě, když jsem mívala noční můry, dala za knihu jako je tato.... Mimochodem hlavnímu hrdinovi a kamarádům je dvanáct a mně ... o pár víc :) a přesto jsem se při čtení moc těšila, jak vše Charlie a spol. vyřeší. Kniha mě přivedla i k přemýšlení nad nočními můrami co jsem jako dítě měla...

22.06.2022 5 z 5


Na kočičí svědomí Na kočičí svědomí Markéta Harasimová

Moje první kniha od autorky, byla jsem zlákána obálkou :) Klasická lehká romantika, kdo má nějakého domácího chlupatého, bezsrstého, šupinatého, pernatého nebo jakéhokoli jiného zvířecího pána, myslím že knihu přečte s chutí jako já .... Protože já po kastraci své první kočky spala s ní v obýváku na zemi a celou noc ji držela v náručí .... , protože když je milujeme ....

23.05.2022 3 z 5


S láskou, Lukov S láskou, Lukov Mariana Zapata

Nejsem sportovec a nikdy jsem nebyla, takže kniha není úplně můj šálek kávy.... Obdivuji sportovce a jejich odhodlání, vůli a nadšení, ale nedokážu se do něj vcítit a plně si tak knihu užít. Původně jsem chtěla dát tři hvězdy, ale za překvapení, které mi "připravil Ivan" v druhé polovině knihy dávám o hvězdu víc .... Víc neřeknu, byla by strašná škoda to "vykecat" :)

20.05.2022 4 z 5


Noční můry! Noční můry! Kirsten Miller

Jako dítě jsem taky mývala noční můry.... a možná i proto jsem si tuto sérii koupila. A zcela jistě si přečtu i další díly. Při čtení jsem přemýšlela nad tím, že poslední dobou mám pocit, že v noční můře žiju dnem i nocí a i když se štípnu kolikrát denně chci, ne a ne se probudit :(

11.05.2022 4 z 5


Bestie z Buckinghamského paláce Bestie z Buckinghamského paláce David Walliams

Moje již třetí přečtená autorova kniha. Netřeba zdůrazňovat, že jsem naprosto mimo věkovou kategorii, které jsou knihy určeny, ale omlouvám to tím, že je bude číst i moje desetiletá skoroneteř. I přes svůj nepřiměřený věk zbožňuju knihy D.W, jsou vtipné, nádherně ilustrované, jemně a nenásilně poučné a svým fantasy způsobem i realistické. Příběhy nesou nikdy jednoznačně pohádkové, kde dobro vyhraje a zlo je beze ztrát poraženo ... Rozhodně to nebyla poslední kniha od D.W., kterou jsem četla :)

31.03.2022 5 z 5


Kočka, kam se podíváš Kočka, kam se podíváš Radmila Tomšů

Opět se skvěle bavím a směju nahlas :) Hláška typu - "Vždyť sama holka říkala, že je všecko naučím, ne? Tak ať se koukaj učit. Hele, jestli chtěly někoho učit ony, měly si koupit psa." - je pro nás, kdo žijí s kočkami životním moudrem s nímž je lepší se smířit raději dříve než později :)

A u popisu, proč dvounohý nezbyly žádný prášky, který by dala Tobiáškovi, mi tekly slzy smíchu ... (i proto že podobné scény jsem zažila na vlastní kůži, včetně červenání se před paní doktokou)
"Víte, jak jsme mu je dávali včera..." z dvounohý to leze jak z chlupaté deky, "první prášek skončil ve dřezu, nestihla jsem ho chytit. Druhý mi prskl do čaje. Třetí jsem sice z květináče vytáhla včas, ale když jsem ho oplachovala, tak se mi rozpustil..."
Bílá jen nevěřícně zírá.
"Potom jsem ho lumpa jednoho, dlouho vymotávali ze záclon a čtvrtý prášek při tom manžel rozšlápl. Pátý ... paní doktorko, že lidem neškodí .. já jsme se nějak víc naklonila a on ho zrovna vyprskl, pitomec, a rovnou mně do pusy. A já, jak jsem se lekla .... Dvounohá jen mávne rukou a pokračuje: "Šestý jsme už ani nenašli a sedmý jsme zametli spolu se střepama skleničky."
Nakonec se ale dvounohá na zkoprnělou veterinářku vítězoslavně usměje.
"Pak nás konečně napadlo zabalit poslední do šunky! Jenže ..." rychle schlípne, "tím pádem už na dnešek nemáme žádný .... "

Domů odjíždíme s novou várkou tablet.
Bude další kolo, jupí!

Autorce by rád vyřídil vzkaz i náš kocour Edward ... Svoje dvounohý, jsem si vychoval celkem obstojně ... On klidně bude spát na zemi (185 cm a cca 100 kg), jen abych já 4kg měl v posteli dost místa. Ale dvounohou nemůžu naučit, že před spaním se nemá čvachtat v té odporné vodě, která je dobrá jen na pití, ale pořádně se umejt. Večer co večer jí ty její zapatlaný ruce a obličej poctivě meju a vysvětluju jí to a nic ... Nemoh by mi Tobiášek, Rozárka, Čeněk nebo někdo poradit jak si jí to konečně naučit? :)

24.03.2022 5 z 5


Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Knihu čtu kvůli letošní výzvě (2022), protože pan Vondruška je o dvaadvacet let starší než já .... Když jsem hledala knihu, kterou bych z toho skutečně obdivuhodného množství knih vydaných autorem chtěla číst, sáhla jsem po "brněnské", jelikož v blízkosti Brna celý život žiji. Mně osobně udělala v knize největší radost zmínka o mé rodné vsi (nyní již městě) a jeho nádherném historickém kláštěru Benediktýnů. A je milé jednou číst knihu, která popisuje Brno a tím pádem místa, která skutečně znám ....

16.03.2022 3 z 5


He, he! He, he! Ivan Wernisch

Četla jsem kvůli výzvě ... Krásné ilustrace, ty jsem si moc užila. Kniha jako taková ..., jsem ráda, že díky výzvě čtu knihy, které bych jinak nikdy nevzala do ruky. Bohužel jsem si opět uvědomila, že s výjimkou Kytice a divadelních her bohužel básně nechápu :( Ale snaha a opakované pokusy se cení ne? :)

16.02.2022


Gigolo Gigolo Dominik Král

Od včera, kdy jsem dočetla, přemýšlím co o knize říct a neprozrazovat nic z děje... Něčeho moc, něčeho málo ... :), ale můj hlavní dojem z knihy je, že je skvělé pokud má někdo svou práci tak rád jako "Dominik".

16.01.2022 3 z 5