May

Život udeří, kam se mu zachceŽivot udeří, kam se mu zachcePetra Hülsmann

Plně souhlasím s Nikychlupova. Četla jsem "Čokoládový průšvih" a čekala jsem opět klasickou lehkou červenou knihovnu.... Postava Knuta je milou a nenásilnou spojnicí příběhů, ale jinak se knihy příliš nepodobají ... "Život udeří, kam se mu zachce" je samozřejmě také červená knihovna, to je hlavní část knihy, ale celkově jde o mnohem silnější příběh o věcech a starostech, které potkávají nebo mohou potkat kohokoli z nás ... bohužel. Téma ztrát a nemoci v rodině autorka výborně zpracovala a jemně zasadila do jinak milého a romantického příběhu, kdo nezažil vážnou nemoc v blízké rodině možná nepochopí, kdo zažil....

MisterMisterE. L. James (pseudonym)

(+ SPOILER) S omluvou všem, co tuto knihu milují, nečtěte dál prosím ...
Mohla bych to svádět na svou lásku ke kočkám, ale to mi neprojde .... Ano kočky jsou zvědavé a mohla bych říkat, že je to podobné jako u psů a podobám se svým pánům ... kočkám, ale není to tak :), jsem zvědavá od malička :) Ačkoli jsem si vědoma nedostatků a naivnosti a mnoha další věcí, kterými jde kritizovat sérii Twilight, nevyjímaje to, že jsem na čtení takových knih stará, miluju tuto sérii..... Díky tomu jsem neodolala a zkusila přečíst sérii Padesáti odstínů šedi, zkusila ve smyslu, první díl četla poctivě, ve druhém přeskakovala erotické scény a třetí v půlce vzdala a doposlouchala jako audioknihu. S ohledem na to co jsem zmínila se dá asi pochopit, že jsem neodolala a musela sáhnout i po této knize, byla jsem děsně zvědavá na to, jaká bude kniha stvořená čistě fantazií autorky a ne "obšlehnutá" ze základu jiné úspěšné série. Bohužel ... nebo jinak, čte se to dobře, není tam iritující vnitřní bohyně, ale .... Příběhů moderní Popelky je xxx a mně nevadí, mají-li nápad, něco nového, romantiku a vtip ... V této knize bohužel já osobně nenacházím žádnou romantiku, žádný humor a mizerný příběh :(

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Naprostý souhlas se Sidonka3 - WOW!!!!
Knihy paní Mornštajnové čtu postupně všechny ...., čtu je s velkým časovým rozestupem, protože ve mně nechávají doživotní stopy a nemyslím tím jen takové drobnosti, jako že věneček si v cukrárně už nikdy nekoupím .... nemůžu ... Tiché roky jsem dočetla včera a opět můžu jen říct WOW, to si musíte přečíst! A ... můj muž začal "číst" před pár lety (cca jednu až dvě knihy ročně pro představu) a čte prakticky jen, jak on tomu říká skutečné příběhy, životní příběhy ... Tiché roky si vzal do ruky, když na mě čekal v autě, když jsem se do auta vrátila, tak první co mi řekl bylo, že přečetl dvě strany z té knihy co jsem tu nechala a že je úžasně napsaná a chce si ji přečíst a že to není reálný příběh je fuk, je prý skvěle napsaný a on poprvé chce zkusit číst "román" ...

Saturnin zasahujeSaturnin zasahujeMiroslav Macek

Originální Saturnin je samozřejmě bez diskusí to nej z nej s ním srovnávat nelze ... téměř nic, s výjimkou knih pana P. G. Wodehouse, ale to si myslím já a mnozí zřejmě nebudou souhlasit.
Četla jsem oba "Saturniny" pana Macka a musím stejně jako u prvního dílu i u druhého říct, že nesrovnávám-li s originálem, je čemu se zasmát, čte se moc hezky, ilustrace také stojí za úsměv a narazila jsem na jednu originální hlášku, kterou se ... no ne doslova, ale hodlám v současné situaci řídit.

str. 123
Vše nakonec dopadlo více než dobře, neboť dědeček si při večeři liboval, že se mu zásluhou zvýšené tělesné teploty při meditaci zvýšila též žádostivost těla, takže má mnohem větší chuť na víno než obvykle. Pravil dále, že doufá, že nikdo z nás nevynikla ve škole v matematice natolik, aby mu počítal sklenky, které vypije, navíc jistě chápeme, že v životě lidském bývají dny, kdy je zapotřebí načít druhou láhev, přičemž se nemůže zbavit silného dojmu, že ten den právě nastal.

Komu straší ve věžiKomu straší ve věžiMarie Rejfová

S Josefínou jsem se seznámila díky skoroségře, která mi vnutila povídky s tím, že si je musím přečíst a pokud se mi budou líbit, dostanu do ruky i romány ... Hned u první povídky jsem si Pepíka zamilovala a hlavně bezvadný styl jakým jsou knihy napsané. Nikdo není dokonalý a Pepík už tuplem ne, dát si skleničku nebo o skleničku víc no a? A i když jsem svou babičku milovala a to ona mě "naučila" číst knihy a nikdy jí za to nebudu dost vděčná, tak Josefíninu babi bych brala všemi deseti .....

"Je ti čtyřicet, proboha! Jediná situace, kdy bys měla brečet kvůli mužskému je na jeho pohřbu!" (poznámka babi ze strany č. 63)

Kočka v síti - Kočičí detektivkaKočka v síti - Kočičí detektivkaRadka Havlenová

Na knihu jsem bohužel narazila jen čirou náhodou :(, kniha si rozhodně nezaslouží být přehlížená! Mám to štěstí, že jsem "služebníček, skoro otrok" mimo jiné i jedné sibiřské kočičky a shodou okolností se jmenuje Brusznicka, není to přímo Brusinka (jako v knize), ale nemá k tomu daleko :) Ke knize :) Příběh je moc milý a výborně napsaný, je určen spíše mladším čtenářům a bude jistě vhodný pro ty, kdo uvažují o pořízení si kočičky. Autorky jsou chovatelky a je to znát, nikdo nemůže znát kočky tak dokonale, jak jsou v knize popsány, pokud s nimi nežije ... A třeba záclony ..., tak ty mi už nemáme :)

14.12.2020

Aristokratka u královského dvoraAristokratka u královského dvoraEvžen Boček

Já chci pokračování! :) Proč tak moc zjistíte po dočtení a že to přečtení stojí za to! Za mě jeden z nejlepší dílů série, smála jsem se hodně, hodně nahlas a celou knihu. Úžasné rozptýlení a v této době přímo dokonalý lék na ... vše.

13.11.2020

Tajemství stříbrné čarodějkyTajemství stříbrné čarodějkyPetra Kubašková

Hlavní hrdince je patnáct let, takže já které je bez mála třikrát tolik nejsem cílová skupina :) Četla jsem i první díl a mohu doporučit jak cílové skupině čtenářů, tak i nám co do ní nepatří. Oba díly jsou bezvadně napsané, obsahují krásné ilustrace a mladším ročníkům mohou vyprávět, nám starším připomínat, české a pražské báje a pověsti, což považuji za velmi výrazný a důležitý klad knih. Za mě skvělé a pevně doufám, že bude autorka v psaní o malostranských a ostatních českých čarodějkách pokračovat.

26.10.2020

Láska a přátelstvíLáska a přátelstvíJane Austen

Kniha je skutečně kraťoučká, ale je to J.A. i když jiná než ji známe z většiny knih :) V knize Laura (hlavní hrdinka) popisuje svůj životní příběh dceři své nejbližší přítelkyně. Vše co miluji na Pýše a předsudku, Rozumu a citu, Emmě, Anně Elliotové a dalších je tady parodováno, zesměšňováno a předramatizováno do absurdních podob, ale díky způsobu jakým jsou dopisy psány mi to nevadí, naopak mě to nesmírně baví. Nemám ráda parodie, nepřijdou mi vtipné, ale u této knihy se prakticky u každé stránky usmívám a někdy i směju nahlas ... Nedávno jsem četla Chawtonské dopisy a vím jakým způsobem se vyjadřovala J.A. v reálném životě a v tomto mini románu je stejný humor a nadsázka, který byl, jak jsem v této knize zajistila, J.A. vlastní od mládí.

15.10.2020

Emma, faun a zapomenutá knihaEmma, faun a zapomenutá knihaMechthild Gläser

Už mi dávno není šestnáct, takže kniha není určena mně, ale co už :) Čte se hezky, je zajímavá a baví mě hledat knihy skryté v příběhu. Já osobně jsem našla Emmu a Pýchu a předsudek, Frankensteina a místy i Harryho Pottera, pominu-li že faun je z řeckých bájí :) Tak trochu příběh o prvních láskách, tak trochu detektivka, tak trochu fantasy, za mě dobrý :)

12.10.2020

Panství na ostrověPanství na ostrověMaria Edgeworth

Nedávno jsem zjistila, že paní Maria Edgeworthová byla oblíbenou autorkou mojí milované Jane Austen, takže jsem neměla jinou možnost než alespoň jednu knihu od M.E. přečíst :) Pro mě poněkud těžkopádnější čtení než od J.A. a i méně nadčasové.

05.10.2020

Chawtonské dopisyChawtonské dopisyJane Austen

Pokud se mě týká, jsem nadšená! V první chvíli mě překvapilo, proč jsou k dopisům vysvětlivky, ale po pár řádcích prvního dopisu jsem za ně vděčná. Miluju knihy J.A. a číst její soukromé dopisy ..., pro mě to byl zážitek k nezaplacení. V knize jsou i fotografie originálních dopisů, takže čtenář vidí i skutečný rukopis J.A. Čtení dopisů mi přišlo jako čtení někdy bohužel nedokončených (nedochovaných) pidi povídek a domnívám se, že se stejnou láskou jako psala svá "drahá děťátka" (jak J.A. nazívala své romány), tak psala J.A. i své nejmilovanější Cassandře.

18.09.2020

Dámská volenkaDámská volenkaLarissa Zageris

Můj první gamebook v životě! Přiznávám, že již nyní vím, že knihu nedočtu ..., tím myslím nedočtu všechny možné varianty příběhu. Přemýšlela jsem jak bych docílila jistoty, že jsem četla celou knihu a jediná možnost, která mě napadla je, po dočtení každé strany si ji "odškrtnout" v seznamu, jinak bych to asi nikdy neměla jistotu .... Jsem už dlouhá a dlouhá léta zamilovaná do pana Darcyho, takže parodický styl na knihy z 19. století v jakém je román/gamebook, či jak knihu mám správně nazvat napsán, mi lehce vadí. Tím nemyslím, že bych se domnívala, že se lidé v 19. století chovali jako postavy knih Jane Austen, jen že si to moje romantická duše ráda namlouvá :)
Každopádně souhlasím s jesterka.as, obdivuji autorky, napsat tuto knihu musí být skutečný oříšek.

16.09.2020

Kočky to vědí lípKočky to vědí lípFrantišek PON.

Knihu jsem koupila proto, že mám moc ráda obrazy Františka PONa a zbožňuju kočky. Nemohu knihu doporučit těm, kdo chtějí informace o kočkách a jejich chovu, o takový typ knihy se nejedná. Kniha vypráví o kočkách, o tom jak ovládly život paní Jitce a panu Oldřichovi, trošku o malování a trošku o životě. Jako bonus jsem brala, že jsem se dozvěděla "kdo" je, nebo-li jak vznikl František PON a druhou bonusovkou jsou v knize nádherné obrazy Františka PONa :)

03.09.2020

Můj tajný životMůj tajný životLucie Hříšná

Literární kvalitu knihy asi v tomto případě nějak není na místě hodnotit, ale kniha se čte dobře. Příběh na mě působil trošku jako návod, jak se stát společnicí :), ale nijak to neubírá na zajímavosti. Já osobně knihu koupila z čiré zvědavosti, jak takový život vypadá a co vede krásné, chytré holky, aby se živili touto profesí. Nesoudila a nekritizovala jsem ani před čtením a nebudu ani po něm. Jako mnoho jiných věcí v životě, to že něco nechápu neznamená že je to špatné, jen to není pro mě.

23.08.2020

Tlustoprdka, no a co?Tlustoprdka, no a co?Renáta Názlerová

Ano, opětovně pohádka pro velké a větší holky, NO A CO? :) Knížka se čte přesně tak lehce, jak se podle mého pohádky číst mají. A nezkoušela jsem a nechystám se zkoušet, ale skutečně mi přijde báječná myšlenka ze strany 114. :

"Víte, jestli chce mít žena spokojený partnerský život s manželem, má si najít milence. A jestli chce mít spokojený partnerský život s manželem a spokojený partnerský život i s milencem, má si najít ještě jednoho milence."

20.08.2020

Tisíc a jedna noc s ArabemTisíc a jedna noc s ArabemRenáta Názlerová

Moje první kniha od autorky a ne poslední, už jsem koupila i "Tlustoprdka, no a co?". Ano, je to pohádka pro velký holky, ale ... osobně se nestydím přiznat, že pohádky miluju. Miluju pohádky pro děti i pro puberťáky (protože co jiného jsou všechny romantické knihy pro náctileté) i pohádky pro nás velký holky. Stresu a smutných příběhů mám v reálném životě dostatek.

18.08.2020

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Četla jsem všechny knihy Fredrika Backmana a u toho zůstane. O jeho mistrovství (chtěla jsem napsat genialitě, ale někomu by se to mohlo příčit), se ujišťuji při otevření každé další knihy. Stává se Vám taky někdy, že čtete a říkáte si ..., ještě zkusím zvládnout další kapitolu, ono se to třeba rozjede, zlepší, začtu se, tak ještě jednu kapitolu, ale jo tak tomu dám šanci do 50 ...100 ... 150 strany, přece to nevzdám? Mě si "Úzkosti" získali po přečtení druhé kapitoly, tj. přesně na straně 13 a je to stále lepší a lepší a lepší .... :)

A stává se mi ještě jedna věc, občas nedokážu přesně vyjádřit slovy co si myslím nebo cítím a v "Úzkostech" jsem našla mnoho, mnoho skvělých myšlenek, ale tahle mi přijde ...

str. 72
Pravda je, že kdyby lidé byli opravdu tak šťastní, jak to vypadá na internetu, netrávili by na něm sakra tolik času, protože ten, kdo prožívá krásný den, ho z poloviny nevyplácá na focení sebe sama . Pěstovat mýtus kolem své osoby umí každý, pokud na to má dost hnojiva, takže jestli tráva na druhé straně plotu vypadá zeleněji, asi bude plná sraček. Ale to je jedno, my už jsme se totiž naučili, že každý den musí být výjimečný. Každý den.

17.06.2020

V lesku korunyV lesku korunyKamil Rodan

Čtu sérii jednu knihu po druhé, jakmile vyjdou .... Pravda na první knihu jsem narazila náhodou, ale od té doby knihy pana Rodana vyhledávám a stal se mým oblíbeným autorem. Třetí díl jsem užila stejně jako předchozí a nemohu hodnotit opětovně jinak než plným počtem hvězdiček. Na sérii "královen" miluji mimo jiné to, že v příbězích korunovaných dam se dozvídám mnohé o životě lidí v době, v níž žili včetně historických souvislostí a to včetně podrobného vysvětlení rodinných svazků mezi jednotlivými evropskými šlechtickými rody. Velmi zřídka čtu knihy s válečnou tématikou, takže při čtení jsem si udělala mnohem lepší představu o první i druhé světové válce a jejich vlivu na svět a jednotlivé státy... A další věc, kterou jsem velmi ocenila je, že některé státy a jejich historie jsou omýlány (nenacházím lepší slovo), stále dokola ... historii britských nebo francouzských panovníků zná alespoň velmi letmo většina lidí, ale např. o Maďarsku a Egyptě, jsem třeba já četla úplně poprvé...

02.05.2020

Kolik váží MatyldaKolik váží MatyldaJiří Holub

Jako ročník 1977 jsem úplně mimo cílenou skupinu čtenářů :) Ale po přečtení knihy Prostě na mě zapomněli, jsem začala být zvědavá na další knihy Jiřího Holuba a pohádky čtu ráda ... Pravda čekala jsem úplně jinou knihu, ale možná i proto jsem byla skutečně překvapená, jak skvělým a humorným způsobem autor vysvětluje dětem tak obtížná témata. Včera jsem začala číst Vzpouru strašidel a taky můžu vřele doporučit, "Mstivá Soňa a Zádušní mše" už na mě čekají v knihovně :)

29.04.2020

KdouleKdouleIvana Chřibková

Podle mého názoru nejlepší z celé série. Mně se líbili všechny díly, i když jsem je nečetla ve správném pořadí, protože jsem netušila, že existuje první díl. U knihy jsem se hodně smála a ještě víc přemýšlela.... Napadá mě jen ...děkuji!

27.03.2020

Hotel U devíti kočekHotel U devíti kočekRadmila Tomšů

Mám takový pocit neodbytný pocit, že to opravdu máme všichni stejné ..., naprosto s -kykyna42 - souhlasím, milujeme je a sloužíme jim tělem i duší :) U nás jsou sice ve službě jejich výsostem drobné rozdíly, hlavní v tom, že máme pouze tři kočičáky, ale jinak jsou skutečně nepatrné .... Pravda neotvíráme na zahradu, ve stylu otevři, zavři, otevři, zavři ... a tak do nekonečna, ale na balkóny... Přiznávám, že taky před spaním chodím a hledám kočky a počítám a nemůžu jít spát, dokud nevím, že jsou všechny doma a spokojeně spinkají a to i přes to, že jediné místo mimo byt, kam chodí jsou balkóny se sítěmi... A naprosto jednoznačným vítězem ve schovávání se v našem obrovském 56 m2 velkém bytě je Edward. Jednou dostanu z toho stresu infarkt :), protože občas skutečně nezjistím kde je, dokud na něj nevolám tak dlouho, až to nevydrží a přijde se podívat proč ONA tak příšerně až plačtivě řve Edwardeeee, Eďulko, Edí, Edíčku ...

16.03.2020

Kočičí povídání aneb Jak nám kočky dovolily s nimi bydletKočičí povídání aneb Jak nám kočky dovolily s nimi bydletRomana Junková

Tuto knihu pro výzvu 2020 mi vybrala na moji žádost skoroségra nebo-li drahá přítelkyně v jedné osobě. Nechtěla jsem si do tématu - kniha vystihující vaši osobnost vybírat sama a moc mě potěšilo, že naše názory na moje já se zcela shodují :)
Po literární stránce by asi v knize odborníci našli nedostatky, ale pro nás, kdo mají doma vlastní plyšáčky nebo-li heboučké tlapky je kniha jako hovor s psychiatrem, který vám vysvětlí, ne nebojte se ..... Vážně nebojte, nejste v tom sama, takových jako jste vy je spousta :) Takže za mě moc děkuji autorce a jí i všem hebkým tlapkám světa VŠE NEJ!

15.01.2020

Pojízdný krámek snůPojízdný krámek snůJenny Colgan

Po knize jsem sáhla kvůli čtenářské výzvě, protože kdo z nás by nechtěl pracovat s knihami ..., někteří jistě ne, ale já ano :) Kniha má výborný nápad, styl psaní není nijak komplikovaný nebo zbytečně podrobný a je celkově takový poklidný ... Mně v knize scházelo něco ... to něco co Vás nutí (v dobrém) ke čtení. Příběh mi přišel jakoby bez emocí, prostě něco mu chybělo a nemyslím erotiku, té je v dnešních knihách na můj vkus až přespříliš. Ale čtení nelituji.

10.01.2020

Duhová uliceDuhová uliceLisa Kleypas

Ke čtení mě přivedlo filmové zpracování první části knihy - ve filmové verzi "Vánoce s Holly". Toto byla moje první kniha od autorky a dostala co jsem čekala. Styl psaní je relativně jednoduchý, nikde žádné zdlouhavé popisy, jen nejnutnější množství postav, děj ubíhá rychle a příjemně, žádné zbytečné výplně. Prostě klasická nenáročná romantika. Na odpočinkové večerní čtení pro romantické duše ideální :)

09.12.2019

PolibekPolibekAnna Todd

Kdyby autorka napsala knihu o 80 stran kratší, označím ji za velmi příjemnou, dobře napsanou náctiletou oddechovku, které nechybí romantika, erotika, trocha toho dramatu ... :)) Ale podle mého bohužel, autorka příliš natáhla to "drama" vztahu Hardina a Tessy a mě tím odradila od čtení dalších dílů.

06.12.2019

Otka: Ošklivá tlustá kamarádkaOtka: Ošklivá tlustá kamarádkaKody Keplinger

Na čtení se teprve chystám, ale jak je zde zmíněno v komentářích ...., film DUFF není natočen podle této knihy, ale podle knihy Knedlíček (https://www.databazeknih.cz/knihy/dumplin-knedlicek-319050 ). Knedlíček je výborná kniha a film velmi přesně odpovídá dějem literární předloze. Při koupi knihy OTKA jsem se poměrně nepříjemně lekla, že jsem koupila tutéž knihu v jiném vydání, ale jsem ráda, že nikoli.

03.12.2019

Dívka v modrémDívka v modrémPelham Grenville Wodehouse

Miluju anglický humor a knihy P.G. Wodehouse asi nejvíc :) Citát z knihy mluví sám za sebe:
"Všechno, co je v životě příjemné a pěkné, jak jednou prohlásil kdosi moudrý, je nemorální nebo nelegální nebo se po tom tloustne."

19.11.2019

Rovnice láskyRovnice láskyHelen Hoang

Možná pod dojmem obálky jsem čekala knihu sice s nádechem erotiky, takříkajíc ve stylu současných romantických knih, ale celkově v "Austenovském" stylu ... Skutečnost mě poněkud překvapila, ale dočteno a nelituji. Stella je zajímavá osobnost a jsem velmi ráda, že jsem mohla nahlédnout do světa lidí s jejím onemocněním... velmi poučné a zajímavé. Michael až na to, že se páteční večery živí jako "společník" je prakticky vzorem všech ctností, pro mě až na hranici snesitelnosti, aby byl alespoň jako knižní postava uvěřitelný. Cekově dobře napsáno, příjemně a rychle se čte, ale erotické scény bych zkrátila tak na polovinu v ideálním případě na třetinu ..

16.08.2019

Život s korunouŽivot s korunouKamil Rodan

Jako malé jsme chtěli být všechny princeznami (některé možná raději kosmonauty, takže dobře, ne všechny). Dnes po přečtení Žen s korunou a Života s korunou od skvělého vypravěče pana Rodana, jsem ráda, že jsem se narodila do zcela obyčejné rodiny. Knihy jsou báječně vyprávěné a současně plné historie, romantiky i tragedie, která se nevyhýbá bohužel nikomu bez výjimky. Já osobně mám zařazeného pana Rodana k autorům jejichž nové knihy vyhlížím a moc se těším na další :)

19.07.2019