May

Příspěvky

Ďábelská zubařkaĎábelská zubařkaDavid Walliams

Skutečně ďábelské a za sebe doporučuji číst pouze na vlastní nebezpečí :) Skvělá kniha, jako všechny co jsem doposud od D.W. četla. Jako malé mi místo kývajícího se mléčňáku vytrhla zubařka s popelníky na nose pevně držící zub a ještě mě seřvala ...., takže pokud jste na tom podobně .... ODVAHU, falešné zuby jsou připravené v knize :)! Já se u knihy báječně bavila ... a v knihovně už je připraven Malý miliardář ....

19.12.2022


MeduškaMeduškaElena Čepčeková

Moje slovenština je dosti zrezivělá, takže knihu čtu pomalu .... nepřiměřeně pomalu, vzhledem k tomu, že se jedná o pohádku :) Pohádka je krásná, něžná a poučná, ale já si knihu upřímně řečeno koupila kvůli ilustracím ... a ty jsou naprosto dokonalé.

28.11.2022


Aristokratka pod palbou láskyAristokratka pod palbou láskyEvžen Boček

Možná je na psaní komentáře brzy, protože jsem knihu jen začala číst, ale.... Za mě byl jistě pan Boček při psaní v nejlepší formě, jelikož se směju doslova od první strany a bavím se vskutku královsky :) Navíc jsem včera poprvé osobně pana Bočka viděla a musím říct, že je nesmírně milý a laskavý. Požádala jsem nesměle o podpis celé série .... a nejen, že mě neodmítl, ale naopak líbilo se mu, že jsem si knihy přivezla a mám sérii kompletní. Omluva, ale na delší komentář není čas, musím jít nutně číst .... :)

16.10.2022


Dcera hlubinDcera hlubinRick Riordan

Nečetla jsem vše, ale četla jsem myslím víc než půlku u nás vydaných knih Ricka Riordana. Mám knihy R.R. moc ráda a to přesto, že jsem světelné roky daleko od ročníků, kterým jsou jeho knihy určeny. Knihy Julese Verna, které jsou v Dceři hlubin zmiňované, jsem mimochodem četla před třiceti lety :) Přes všechno co jsem právě napsala a nebo právě proto (sama nevím), je tato kniha možná spolu s prvním dílem Percyho Jacksona nejlepší co jsem od R.R. četla. Dobrodružné, místy poučné a plné "upoutávek" na knihy Julese Verna :) Přemoudřelost hlavních hrdinů člověk snadno přehlédne a bere jako nutnou pro příběh. Pevně doufám, že z knihy udělá sérii.

12.10.2022


Mlha nad Shadow SandsMlha nad Shadow SandsRobert Bryndza

Při čtení této knihy jsem si musela již zcela oficiálně přiznat, že jsem asi zbabělec, strašpytel, bojínek ...., tohle všechno :). Série "Kanibala" se mi osobně líbí víc než "Dívka v ledu", i když jsou obě série skvělé. Možná dávám této sérii přednost, protože Kate je mi jako hlavní hrdinka sympatičtější. Každopádně skvěle napsané, minimum krve, minimum popsaného násilí (vzhledem k tomu že jde o detektivku, tak to aspoň vnímám já) a stejně je to jedna z nejděsivějších knih, co jsem četla ... Ano, přiznávám, nikdy jsem nečetla a nikdy ani číst nebudu žádný horor, já se spokojím s Robertem B. a na čtení před spaním si beru romantickou knihu:) Přece jen ... ráno brzy vstávám a v noci potřebuji spát a raději se budu zamilovávat do moderních pánů Darcyů než se stávat jednou z obětí vrahů mistrně popsaných R.B. :) Do konce knihy mi zbývá 76 stran, kdo je vrah netuším a kdybych nebyla strašpytel, přečetla bych knihu nejraději bez odkládání na jeden zátah :)

05.09.2022


Dívka v leduDívka v leduRobert Bryndza

V poznámce autora na konci knihy je "prosba", abychom po přečtení napsali komentář, Ti kdo jsme knihu četli .... Mě knihy pana R.B. nějak míjeli do okamžiku, kdy mi v rozmezí několika měsíců dvě naprosto odlišné dámy doporučily, abych si je přečetla .... Děkuji oběma za popostrčení k těmto skvělým knihám a jsem vděčná za čas strávený s prvním dílem série i za ty další, jelikož druhý díl už mi leží na stole :) Detektivka se čte výborně a je krásně oddechová, čímž myslím, žádný sex (myšleno přemíra erotických scén), žádný nadbytečný popis krvavých scén (prostě tak, abyste si dovedli představit co se stalo, ale nechtělo se Vám zvracet, jsem trošku cíťa no ...) a bezva příběh u nějž jsem si krásně odpočinula a nechtělo se mi knihu vůbec odkládat ..... A ne, vraha jsem ještě neodhalila myslím nikdy u žádné detektivky :) :) :)

12.07.2022


Tudy na hradTudy na hradPetra Stehlíková

Prvních pár stran jsem byla trošku v rozpačitá o co jako jde... Četla jsem vše co paní Stehlíková vydala a tudíž jsem pod vlivem Sněhurky, Naslouchače a dalších měla jistá očekávání... Nechci prozradil nic z děje, tak za mě jen ... UMÍ! Skvělý a děkuji za naprosto úžasný zážitek:)

06.07.2022


Spánkový elixírSpánkový elixírKirsten Miller

Za mě lepší než první díl. Co bych jako dítě, když jsem mívala noční můry, dala za knihu jako je tato.... Mimochodem hlavnímu hrdinovi a kamarádům je dvanáct a mně ... o pár víc :) a přesto jsem se při čtení moc těšila, jak vše Charlie a spol. vyřeší. Kniha mě přivedla i k přemýšlení nad nočními můrami co jsem jako dítě měla...

22.06.2022


Na kočičí svědomíNa kočičí svědomíMarkéta Harasimová

Moje první kniha od autorky, byla jsem zlákána obálkou :) Klasická lehká romantika, kdo má nějakého domácího chlupatého, bezsrstého, šupinatého, pernatého nebo jakéhokoli jiného zvířecího pána, myslím že knihu přečte s chutí jako já .... Protože já po kastraci své první kočky spala s ní v obýváku na zemi a celou noc ji držela v náručí .... , protože když je milujeme ....

23.05.2022


S láskou, LukovS láskou, LukovMariana Zapata

Nejsem sportovec a nikdy jsem nebyla, takže kniha není úplně můj šálek kávy.... Obdivuji sportovce a jejich odhodlání, vůli a nadšení, ale nedokážu se do něj vcítit a plně si tak knihu užít. Původně jsem chtěla dát tři hvězdy, ale za překvapení, které mi "připravil Ivan" v druhé polovině knihy dávám o hvězdu víc .... Víc neřeknu, byla by strašná škoda to "vykecat" :)

20.05.2022


Noční můry!Noční můry!Kirsten Miller

Jako dítě jsem taky mývala noční můry.... a možná i proto jsem si tuto sérii koupila. A zcela jistě si přečtu i další díly. Při čtení jsem přemýšlela nad tím, že poslední dobou mám pocit, že v noční můře žiju dnem i nocí a i když se štípnu kolikrát denně chci, ne a ne se probudit :(

11.05.2022


Bestie z Buckinghamského paláceBestie z Buckinghamského paláceDavid Walliams

Moje již třetí přečtená autorova kniha. Netřeba zdůrazňovat, že jsem naprosto mimo věkovou kategorii, které jsou knihy určeny, ale omlouvám to tím, že je bude číst i moje desetiletá skoroneteř. I přes svůj nepřiměřený věk zbožňuju knihy D.W, jsou vtipné, nádherně ilustrované, jemně a nenásilně poučné a svým fantasy způsobem i realistické. Příběhy nesou nikdy jednoznačně pohádkové, kde dobro vyhraje a zlo je beze ztrát poraženo ... Rozhodně to nebyla poslední kniha od D.W., kterou jsem četla :)

31.03.2022


Kočka, kam se podívášKočka, kam se podívášRadmila Tomšů

Opět se skvěle bavím a směju nahlas :) Hláška typu - "Vždyť sama holka říkala, že je všecko naučím, ne? Tak ať se koukaj učit. Hele, jestli chtěly někoho učit ony, měly si koupit psa." - je pro nás, kdo žijí s kočkami životním moudrem s nímž je lepší se smířit raději dříve než později :)

A u popisu, proč dvounohý nezbyly žádný prášky, který by dala Tobiáškovi, mi tekly slzy smíchu ... (i proto že podobné scény jsem zažila na vlastní kůži, včetně červenání se před paní doktokou)
"Víte, jak jsme mu je dávali včera..." z dvounohý to leze jak z chlupaté deky, "první prášek skončil ve dřezu, nestihla jsem ho chytit. Druhý mi prskl do čaje. Třetí jsem sice z květináče vytáhla včas, ale když jsem ho oplachovala, tak se mi rozpustil..."
Bílá jen nevěřícně zírá.
"Potom jsem ho lumpa jednoho, dlouho vymotávali ze záclon a čtvrtý prášek při tom manžel rozšlápl. Pátý ... paní doktorko, že lidem neškodí .. já jsme se nějak víc naklonila a on ho zrovna vyprskl, pitomec, a rovnou mně do pusy. A já, jak jsem se lekla .... Dvounohá jen mávne rukou a pokračuje: "Šestý jsme už ani nenašli a sedmý jsme zametli spolu se střepama skleničky."
Nakonec se ale dvounohá na zkoprnělou veterinářku vítězoslavně usměje.
"Pak nás konečně napadlo zabalit poslední do šunky! Jenže ..." rychle schlípne, "tím pádem už na dnešek nemáme žádný .... "

Domů odjíždíme s novou várkou tablet.
Bude další kolo, jupí!

Autorce by rád vyřídil vzkaz i náš kocour Edward ... Svoje dvounohý, jsem si vychoval celkem obstojně ... On klidně bude spát na zemi (185 cm a cca 100 kg), jen abych já 4kg měl v posteli dost místa. Ale dvounohou nemůžu naučit, že před spaním se nemá čvachtat v té odporné vodě, která je dobrá jen na pití, ale pořádně se umejt. Večer co večer jí ty její zapatlaný ruce a obličej poctivě meju a vysvětluju jí to a nic ... Nemoh by mi Tobiášek, Rozárka, Čeněk nebo někdo poradit jak si jí to konečně naučit? :)

24.03.2022


Prokletí brněnských řeholníkůProkletí brněnských řeholníkůVlastimil Vondruška

Knihu čtu kvůli letošní výzvě (2022), protože pan Vondruška je o dvaadvacet let starší než já .... Když jsem hledala knihu, kterou bych z toho skutečně obdivuhodného množství knih vydaných autorem chtěla číst, sáhla jsem po "brněnské", jelikož v blízkosti Brna celý život žiji. Mně osobně udělala v knize největší radost zmínka o mé rodné vsi (nyní již městě) a jeho nádherném historickém kláštěru Benediktýnů. A je milé jednou číst knihu, která popisuje Brno a tím pádem místa, která skutečně znám ....

16.03.2022


He, he!He, he!Ivan Wernisch

Četla jsem kvůli výzvě ... Krásné ilustrace, ty jsem si moc užila. Kniha jako taková ..., jsem ráda, že díky výzvě čtu knihy, které bych jinak nikdy nevzala do ruky. Bohužel jsem si opět uvědomila, že s výjimkou Kytice a divadelních her bohužel básně nechápu :( Ale snaha a opakované pokusy se cení ne? :)

16.02.2022


GigoloGigoloDominik Král

Od včera, kdy jsem dočetla, přemýšlím co o knize říct a neprozrazovat nic z děje... Něčeho moc, něčeho málo ... :), ale můj hlavní dojem z knihy je, že je skvělé pokud má někdo svou práci tak rád jako "Dominik".

16.01.2022


Dneska výtah nejezdíDneska výtah nejezdíFrantišek PON.

Nemůžu říct víc, tohle je dokonalé, dokonale výstižné .... a mně je ctí být považována za blázna!

"Kočka je absolutně dokonalá. Absolutní hloubka jejich očí, absolutní měkkost tlapek nebo absolutní rozkoš, s níž se protahuje na klíně a přede, člověka povznesou do nadoblačných výšin. Vzápětí ho ale zase srazí na dno její absolutní sobeckost, opovržení nebo svéhlavost. Kočka dokáže svého pána vytočit do nejvyšších obrátek, ale přesto by ji absolutně za nic nevyměnil. Je sice pravda, že oddané chovatele a milovníky koček považují ti ostatní často za blázny, důležité však je, že si to rozhodně nemyslí jejich kočky a kočky to vědí líp."
Z konce knihy Dneska výtah nejezdí.

17.12.2021


VousáčiVousáčiCapt. Peabody Fawcett

Knihu jsem nečetla, tedy ne způsobem, který považuji za čtení :) Voušáče jsem koupila manželovi jako vánoční dárek, ze zjevných důvodů, tj. má trvale zarostlý obličej :) Ale jelikož knihy miluju a jsem od přírody zvědavá, musela jsem si knihu prohlédnout .... Obsahuje úžasné a zajímavé fotografie, pro mě mnohdy i velmi vtipné a neuvěřitelné. Texty se dobře čtou a moc se mi líbí, že v knize je historie, současnost, pomůcky pro vousáčce i zajímavosti a doporučení jak se stát dokonalým gentlemanem :). Za mě skvělé a moc se těším co na ni řekne můj voušáč :)

14.12.2021


Život udeří, kam se mu zachceŽivot udeří, kam se mu zachcePetra Hülsmann

Plně souhlasím s Nikychlupova. Četla jsem "Čokoládový průšvih" a čekala jsem opět klasickou lehkou červenou knihovnu.... Postava Knuta je milou a nenásilnou spojnicí příběhů, ale jinak se knihy příliš nepodobají ... "Život udeří, kam se mu zachce" je samozřejmě také červená knihovna, to je hlavní část knihy, ale celkově jde o mnohem silnější příběh o věcech a starostech, které potkávají nebo mohou potkat kohokoli z nás ... bohužel. Téma ztrát a nemoci v rodině autorka výborně zpracovala a jemně zasadila do jinak milého a romantického příběhu, kdo nezažil vážnou nemoc v blízké rodině možná nepochopí, kdo zažil....

12.08.2021


MisterMisterE. L. James (pseudonym)

(+ SPOILER) S omluvou všem, co tuto knihu milují, nečtěte dál prosím ...
Mohla bych to svádět na svou lásku ke kočkám, ale to mi neprojde .... Ano kočky jsou zvědavé a mohla bych říkat, že je to podobné jako u psů a podobám se svým pánům ... kočkám, ale není to tak :), jsem zvědavá od malička :) Ačkoli jsem si vědoma nedostatků a naivnosti a mnoha další věcí, kterými jde kritizovat sérii Twilight, nevyjímaje to, že jsem na čtení takových knih stará, miluju tuto sérii..... Díky tomu jsem neodolala a zkusila přečíst sérii Padesáti odstínů šedi, zkusila ve smyslu, první díl četla poctivě, ve druhém přeskakovala erotické scény a třetí v půlce vzdala a doposlouchala jako audioknihu. S ohledem na to co jsem zmínila se dá asi pochopit, že jsem neodolala a musela sáhnout i po této knize, byla jsem děsně zvědavá na to, jaká bude kniha stvořená čistě fantazií autorky a ne "obšlehnutá" ze základu jiné úspěšné série. Bohužel ... nebo jinak, čte se to dobře, není tam iritující vnitřní bohyně, ale .... Příběhů moderní Popelky je xxx a mně nevadí, mají-li nápad, něco nového, romantiku a vtip ... V této knize bohužel já osobně nenacházím žádnou romantiku, žádný humor a mizerný příběh :(

01.06.2021


Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Naprostý souhlas se Sidonka3 - WOW!!!!
Knihy paní Mornštajnové čtu postupně všechny ...., čtu je s velkým časovým rozestupem, protože ve mně nechávají doživotní stopy a nemyslím tím jen takové drobnosti, jako že věneček si v cukrárně už nikdy nekoupím .... nemůžu ... Tiché roky jsem dočetla včera a opět můžu jen říct WOW, to si musíte přečíst! A ... můj muž začal "číst" před pár lety (cca jednu až dvě knihy ročně pro představu) a čte prakticky jen, jak on tomu říká skutečné příběhy, životní příběhy ... Tiché roky si vzal do ruky, když na mě čekal v autě, když jsem se do auta vrátila, tak první co mi řekl bylo, že přečetl dvě strany z té knihy co jsem tu nechala a že je úžasně napsaná a chce si ji přečíst a že to není reálný příběh je fuk, je prý skvěle napsaný a on poprvé chce zkusit číst "román" ...

01.06.2021


Saturnin zasahujeSaturnin zasahujeMiroslav Macek

Originální Saturnin je samozřejmě bez diskusí to nej z nej s ním srovnávat nelze ... téměř nic, s výjimkou knih pana P. G. Wodehouse, ale to si myslím já a mnozí zřejmě nebudou souhlasit.
Četla jsem oba "Saturniny" pana Macka a musím stejně jako u prvního dílu i u druhého říct, že nesrovnávám-li s originálem, je čemu se zasmát, čte se moc hezky, ilustrace také stojí za úsměv a narazila jsem na jednu originální hlášku, kterou se ... no ne doslova, ale hodlám v současné situaci řídit.

str. 123
Vše nakonec dopadlo více než dobře, neboť dědeček si při večeři liboval, že se mu zásluhou zvýšené tělesné teploty při meditaci zvýšila též žádostivost těla, takže má mnohem větší chuť na víno než obvykle. Pravil dále, že doufá, že nikdo z nás nevynikla ve škole v matematice natolik, aby mu počítal sklenky, které vypije, navíc jistě chápeme, že v životě lidském bývají dny, kdy je zapotřebí načít druhou láhev, přičemž se nemůže zbavit silného dojmu, že ten den právě nastal.

01.03.2021


Komu straší ve věžiKomu straší ve věžiMarie Rejfová

S Josefínou jsem se seznámila díky skoroségře, která mi vnutila povídky s tím, že si je musím přečíst a pokud se mi budou líbit, dostanu do ruky i romány ... Hned u první povídky jsem si Pepíka zamilovala a hlavně bezvadný styl jakým jsou knihy napsané. Nikdo není dokonalý a Pepík už tuplem ne, dát si skleničku nebo o skleničku víc no a? A i když jsem svou babičku milovala a to ona mě "naučila" číst knihy a nikdy jí za to nebudu dost vděčná, tak Josefíninu babi bych brala všemi deseti .....

"Je ti čtyřicet, proboha! Jediná situace, kdy bys měla brečet kvůli mužskému je na jeho pohřbu!" (poznámka babi ze strany č. 63)

09.02.2021


Kočka v síti - Kočičí detektivkaKočka v síti - Kočičí detektivkaRadka Havlenová

Na knihu jsem bohužel narazila jen čirou náhodou :(, kniha si rozhodně nezaslouží být přehlížená! Mám to štěstí, že jsem "služebníček, skoro otrok" mimo jiné i jedné sibiřské kočičky a shodou okolností se jmenuje Brusznicka, není to přímo Brusinka (jako v knize), ale nemá k tomu daleko :) Ke knize :) Příběh je moc milý a výborně napsaný, je určen spíše mladším čtenářům a bude jistě vhodný pro ty, kdo uvažují o pořízení si kočičky. Autorky jsou chovatelky a je to znát, nikdo nemůže znát kočky tak dokonale, jak jsou v knize popsány, pokud s nimi nežije ... A třeba záclony ..., tak ty mi už nemáme :)

14.12.2020


Aristokratka u královského dvoraAristokratka u královského dvoraEvžen Boček

Já chci pokračování! :) Proč tak moc zjistíte po dočtení a že to přečtení stojí za to! Za mě jeden z nejlepší dílů série, smála jsem se hodně, hodně nahlas a celou knihu. Úžasné rozptýlení a v této době přímo dokonalý lék na ... vše.

13.11.2020


Tajemství stříbrné čarodějkyTajemství stříbrné čarodějkyPetra Kubašková

Hlavní hrdince je patnáct let, takže já které je bez mála třikrát tolik nejsem cílová skupina :) Četla jsem i první díl a mohu doporučit jak cílové skupině čtenářů, tak i nám co do ní nepatří. Oba díly jsou bezvadně napsané, obsahují krásné ilustrace a mladším ročníkům mohou vyprávět, nám starším připomínat, české a pražské báje a pověsti, což považuji za velmi výrazný a důležitý klad knih. Za mě skvělé a pevně doufám, že bude autorka v psaní o malostranských a ostatních českých čarodějkách pokračovat.

26.10.2020


Láska a přátelstvíLáska a přátelstvíJane Austen

Kniha je skutečně kraťoučká, ale je to J.A. i když jiná než ji známe z většiny knih :) V knize Laura (hlavní hrdinka) popisuje svůj životní příběh dceři své nejbližší přítelkyně. Vše co miluji na Pýše a předsudku, Rozumu a citu, Emmě, Anně Elliotové a dalších je tady parodováno, zesměšňováno a předramatizováno do absurdních podob, ale díky způsobu jakým jsou dopisy psány mi to nevadí, naopak mě to nesmírně baví. Nemám ráda parodie, nepřijdou mi vtipné, ale u této knihy se prakticky u každé stránky usmívám a někdy i směju nahlas ... Nedávno jsem četla Chawtonské dopisy a vím jakým způsobem se vyjadřovala J.A. v reálném životě a v tomto mini románu je stejný humor a nadsázka, který byl, jak jsem v této knize zajistila, J.A. vlastní od mládí.

15.10.2020


Emma, faun a zapomenutá knihaEmma, faun a zapomenutá knihaMechthild Gläser

Už mi dávno není šestnáct, takže kniha není určena mně, ale co už :) Čte se hezky, je zajímavá a baví mě hledat knihy skryté v příběhu. Já osobně jsem našla Emmu a Pýchu a předsudek, Frankensteina a místy i Harryho Pottera, pominu-li že faun je z řeckých bájí :) Tak trochu příběh o prvních láskách, tak trochu detektivka, tak trochu fantasy, za mě dobrý :)

12.10.2020


Panství na ostrověPanství na ostrověMaria Edgeworth

Nedávno jsem zjistila, že paní Maria Edgeworthová byla oblíbenou autorkou mojí milované Jane Austen, takže jsem neměla jinou možnost než alespoň jednu knihu od M.E. přečíst :) Pro mě poněkud těžkopádnější čtení než od J.A. a i méně nadčasové.

05.10.2020


Chawtonské dopisyChawtonské dopisyJane Austen

Pokud se mě týká, jsem nadšená! V první chvíli mě překvapilo, proč jsou k dopisům vysvětlivky, ale po pár řádcích prvního dopisu jsem za ně vděčná. Miluju knihy J.A. a číst její soukromé dopisy ..., pro mě to byl zážitek k nezaplacení. V knize jsou i fotografie originálních dopisů, takže čtenář vidí i skutečný rukopis J.A. Čtení dopisů mi přišlo jako čtení někdy bohužel nedokončených (nedochovaných) pidi povídek a domnívám se, že se stejnou láskou jako psala svá "drahá děťátka" (jak J.A. nazívala své romány), tak psala J.A. i své nejmilovanější Cassandře.

18.09.2020


1