Martooni Martooni komentáře u knih

Gejša Gejša Arthur Golden

Kniha Gejša je podle mne jedna z nejlepších, které jsem za poslední dobu přečetla, resp. vyslechla jako audioknihu.
Mnohokrát jsem si poplakala nad osudem hlavní hrdinky Čijo/Sajuri. S hlavní hrdinkou jsem sdílela každý její smutek, bolest, krutost, nespravedlivost, ztrátu, lásku, zlomené srdce, přátelství, oddanost, pokoru.

Konec knihy mne rozdrtil na ten nejjemnější písek a já jen z povzdálí sledovala malou starou číňanku oblečenou do kimona stojící na kraji silnice v americkém velkoměstě.

Děkuji panu Goldenovi za tento zážitek. Ještě dlouho potom jsem si hledala detaily skutečné gejši, kterou se autor nechal inspirovat.

Neuvěřitelně silný příběh neuvěřitelně silné ženy, nebo spíše žen.. Gejš..

09.11.2022 5 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Takové lehké čtení na deštivé nedělní odpoledne. Nic, co by vás překvapilo nebo dojalo.
V knize se mi líbilo nadšení pro vaření, pro ekologické pěstování a chovatelství. Nadchl mne popis Irska, ráda bych se tam jednou podívala.

Příběh mezi Hannah a Conorem je takový klasický, předvídatelný.

Pokud je toto nejlepší kniha od autorky, další číst nebudu. Ale nápad s propojenými příběhy v jejich knihách je hezký.

09.11.2022 3 z 5

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

Úžasná fantasy, autorka má skvělou představivost a umí ji skvěle převyprávět. Moc se mi tato fantasy líbí.
Mladičká Elloren, která byla díky strýci před světem uchráněna, začíná díky své tetě poznávat svět. Svět, který od ní jako vnučky Černé čarodějky, má velké očekávání, tentýž svět, který ji nenávidí. Vůbec jsem jí její osud nezáviděla a často ji i litovala. Velmi se mi líbil popis, život a příběh, který se odehrával na Univerzitě. Ty všechny úžasné postavy, ikaralové, urisky, lupíni a další. Skvělá práce! Doporučuji. Tento svět opravdu chcete zažít.

10.08.2022 5 z 5

Stínová hůlka Stínová hůlka Laurie Forest

(SPOILER) Kniha Stínová hůlka byla oproti předchozím dílům slabá. Jak již psali čtenáři přede mnou, i já jsem již byla unavená energetickými kanály Elloren. Posledních pár stránek už jsem neměla ani chuť číst dál, vysloveně jsem to přetrpěla. Ovšem konec to zachránil. Nedovedla jsem si představit, že by Yvan tak rychle skončil.

Další věc, která mne na knize vadila, bylo to, že dávala velmi malý prostor ostatním hrdinům, byť se to tady tak úžasně nabízelo. Každý hrdina byl na jiném konci tohoto úžasného světa. Tolik prostoru, pro Trystana a jeho nového ne/přítele, a co Diana a Rafe, o těch jsme celou dobu neslyšeli, Wynter, aj.
Kdyby autorka ubrala na popisu energetických drah Elloren a Lukase, bylo by tam více prostoru pro ostatní. Velká škoda.

10.08.2022 3 z 5

Věřit znovu Věřit znovu Mona Kasten

Příběh Dawn a Spancera jsem si z této série oblíbila nejvíce. Asi proto, že každý někdy zažil pocit zrady a bolesti. Asi proto, že se příběh nejvíce podobá skutečnosti. Asi proto, že mi Dawn někoho připomíná.
Spancera jsem obdivovala za jeho oddanost k vážné rodinné situaci. Dawn jsem litovala za to, co se jí stalo s ex. Kniha byla vtipná, nabitá erotikou a čtivá, jak to od autorky známe již z prvního dílu. Doporučuji jako lehké letní odreagování.

10.06.2022 4 z 5

Cítit znovu Cítit znovu Mona Kasten

Příběh Sawyer a Granta Issaca Granta se mi moc líbil. Líbilo se mi, jak se z drsné holky, která si nikoho nepustí k tělu, stává citlivka. Issac byl miláček a jeho rodinu jsem si také hned zamilovala, až na otce.
Ale asi nejvíc se mi pod kůži dostal příběh Dawn a Spancera. Byla jsem ráda, že se v knize vyskytují a že se jim spolu daří dobře.
Další díly číst nebudu, jak se říká "v nejlepším přestat".

10.06.2022 4 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Kniha přečtena jedním dechem. Ano, některé pasáže jsou předvídatelné, dětinsky naivní, ale čte se to hezky. Dávám 3+, na 4 to nemá, a 3 jsou zase málo.
Člověk se vrátí o 15 let zpátky a říká si, ale jo, bylo to pěkné být mladý, zamilovaný. Nemohla jsem knihu odložit, příběhem Allie a Kadena jsem žila. Zvraty v Kadenově chování byly náročné, chyběl mi jeho pohled na věc. Že bych si také nechala udělat první kérku :D. Ty Kadenovi se mi fakt líbily.

04.06.2022 3 z 5

Víkendový efekt Víkendový efekt Katrina Onstad

Skvělá kniha! Jako bych něco takového podvědomě potřebovala.

Kniha je mířena na lidi, kteří pracují mnoho hodin denně, i o víkendu. Je cílená na Američany. Ale poslední dobou sleduji, že západ čím dál tím více (s komunistickým zpožděním) kopírujeme, jak v tom dobrém, tak i v tom špatném. Máme přístup k mobilu, pc, internetu každý den, 24/7. I já se přistihnu, že v neděli otevřu počítač, abych si udělala práci dopředu, abych neměla tak hektické pondělí. A to je špatně.

Kniha mi otevřela oči a posunula mé snažení oddělit práci a rodinný život. Dala mi několik tipů, které jsem vyzkoušela a které mne motivovaly. Určitě zkusím i další! Doufám, že si ji přečte i můj manžel a alespoň jeden den v týdnu odloží mobil a bude si užívat volna z jiné perspektivy.

01.04.2022 5 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Kniha se mi líbila. Příběh porodní báby a prostředí 20.let minulého století v americkém venkově mne překvapil. A jsem ráda, že jsem si o něm přečetla. Trochu se mi pletly maminky, které porodily.

Patience jsem fandila a v průběhu jsem nechápala její zvláštní vztah s veterinářem. Ale po tom, co prožila, jsem ji nakonec pochopila. Skvělá silná žena! Těším se na další díl.

01.04.2022 4 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Výborná kniha! Sice detektivní knihy nečtu, ale tohle se mi velmi líbilo. Jako mámě dvou dětí známé prostředí. Konec mne překvapil. Celou dobu jsem tipovala, kdo by to mohl být, jak oběť, tak vrah. Neuhádla jsem to.

Madeline jsem si velmi oblíbila.
K Celeste jsem vzhlížela a fandila jsem ji.
Jane a Zeezeeho jsem litovala.

01.04.2022 5 z 5

Nebezpečná láska Nebezpečná láska Kateřina Petrusová

(SPOILER) Ale jooo, bylo to sladké, nereálné, předvídatelné, ale taaaak čtivé! Moc se mi kniha líbila. Přečteno jedním dechem.

Paige jsem si zamilovala, skvělé hlášky, skvělá holka. Michaela jsem se zprvu bála a netušila, co od něho čekat, ale taky byl skvělý. Zprvu jsem myslela, že se Paige dá dohromady s Robem. Ale vše dopadlo tak, jak mělo. Skvělé zvraty a konec. Fakt se mi to celé moc líbilo.

29.01.2022 5 z 5

Cizí královna Cizí královna Rebecca Gablé

Kniha se mi velmi líbila. Autorka opravdu umí krásně psát a vtáhnout čtenáře do děje. Určitě doporučuji!

13.01.2022 5 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Z této knihy mám rozporuplné pocity. Velice se mi líbil příběh pilotek RAF Sky, Margaux, Liberty a dalších včetně Nicholase a O'Farrella. Velmi jsem Sky a Nicholasovi fandila. To co spolu na konci knihy zažili a jaké bylo rozuzlení historie bylo skvělé.

Ale absolutně jsem nedávala příběh Kat, jejího milostného příběhu a oblékání do šatů.. Proto tři hvězdy, ale kvůli britským pilotkám a zajímavému čtení o jejich vlivu ve válce knihu doporučuji.

04.01.2022 3 z 5

Nutné lži Nutné lži Diane Chamberlain

Kniha pojednává o sterilizaci žen a dívek v 60.letech min. století v Severní Karolíně. O této historii jsem nic nevěděla a proto mne kniha zaujala. Vžila jsem se do hlavních hrdinek Ivy a Jane a ani jedné jsem jejich situaci nezáviděla.

04.01.2022 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Knihu jsem si poslechla jako audioknihu a musím říci, že se mi velice líbila. Prvotní stránky, kdy pan Zusak popisuje smrt byly fascinující!

Konec knihy mi vehnal slzy do tváře.

Dlouho budu na Liesel Memingerovou a její rodinu a kamarády vzpomínat! Děkuji za tento zážitek.

04.01.2022 5 z 5

Krutá volba Krutá volba Diane Chamberlain

(SPOILER) Napínavý výpravný příběh. Na začátku se setkáváme s mladou CeeCee, které umřela matka, otce nikdy nepoznala. Cítí se opuštěná. Zamiluje se do Tima, kterého sotva zná. Kvůli němu se dopustí hrozného činu, díky kterému si musí změnit identitu a stává se z ní Eve - milující, obětavá a velmi ochranitelská matka, milující manželka a profesionální psycholožka. Její život se obrátí naruby v době, kdy policie zatkne a na smrt odsoudí jejího bývalého milence Timothyho.

Příběh je velmi napínavý a čtivý. Eve i Jacka jsem si zamilovala, ale její dcera Corrienne mi lezla na nervy.

23.09.2021 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Bohužel se přidávám k těm, které kniha tolik neuchvátila. Líbila se mi dějová linie, která popisovala velice těžký Kyiin život o samotě. Nerušil mne popis přírody, byť pro nás středoevropany hůře představitelný. Druhá dějová linie, která se týkala vyšetřování smrti oblíbeného a uznávaného Andrewse Chase, byla podle mne velice triviální a umělá. Konec mne nijak nepřekvapil ani nenadchl.

14.09.2021 3 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Tak tohle byl krásný zážitek. Kniha se mi velmi líbila, ale film si vůbec nepouštějte.

Robymu jsem od začátku velmi fandila. Líbilo se mi vyprávění jak z doby s ranhojičem, který ho povolání naučil, tak i putování do Isfahánu. Líbilo se mi, že autor při putování nevynechal i české země.
Věděli jste, že Robertovi trvalo putování z Londýna do Ishafánu skoro dva roky?! V dnešní době neuvěřitelné, díky panu Gordonovi tak autentické.
Dále jsem hltala každou stránku Robertova života v Isfahánu. Ibn Sína mne fascinoval. Zajímavé bylo i královské prostředí a šáh.

Při čtení jsem si pak hledala místa a města, kudy Robert putoval. Knihu jsem louskala den za dnem a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Zůstane v mé knihovně a určitě si ji znovu přečtu. Dokonalé!

14.09.2021 5 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Do čtení knihy jsem šla s rozpaky. Na jednu stranu jsem se strašně těšila a na druhou se bála, jestli to bude pro mne. Co se pro boha může odehrát na jednom místě, v jednom hotelu, s jedním hlavním hrdinou na 472 stranách?! .. Všechno! Opravdu všechno.

Ano, nikdy jsem podobnou knihu nečetla a byla to nádhera! Tak dávné a přitom jako bych tam s Alexandrem byla, tak kouzelné a přitom neuvěřitelně skutečné, tak gentlemanské.. Ještě nyní po několika týdnech po přečtení knihy, se vznáším na obláčku a nějak se mi nechce dolů :).

Jedině doporučuji!

11.08.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Obe dejove linie se mi libily, pohled z oci obycejne zeny, ktera si jednou dovolila nesouhlasit, tak i pohled divky, ktera prozila sve detsvti v ustavu.

Tesila jsem se, kdy se obe linky protnou.

Maja a Lenka nebo spise MagdaLenka? Skvele, pani Mornstajnova, mne jste nezklamala, opet uzasne dilo!

21.07.2021 5 z 5