Martooni Martooni komentáře u knih

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

O první světové válce jsem toho mnoho nevěděla, na gymnáziu jsme se učili fakta, ale až tato kniha mně je všechny hezky propojila.

V knize se dozvíme, jak vznikala demokracie v Evropě, kterou známe nyní. To, co nám dnes připadá normální, ještě před 100 lety normální nebylo. A bylo velmi těžké to změnit, např. volební právo žen.

Ačkoli byly postavy románu vždy ve "správný" čas na "správném" místě, nevadilo mi to. Líbilo se mi, jak se postavy měnily s dobou. Díky nim pozorujeme, jak se z obyčejných prostých lidí mohli stát silné osobnosti, kteří položili základy současné demokracii. Nejvíce proměny jsem si užila u Ethel a u Grigorije.

Díky knize jsem dále pochopila úpadek šlechty. Babička vždy říkala, šlechtu do čela státu ne, tu už jsme tady měli a stačilo.

Těším se na druhý díl.

14.01.2024 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Tak tato kniha byla síla. Ano, tak se museli cítit moji rodiče a jejich rodiče, kteří většinu života prožili v komunismu. Strašné, nepředstavitelné, obrovsky nespravedlivé.

11.12.2023 5 z 5

Noc zázraků Noc zázraků Elizabeth Berg

Kniha je pěkná, milá, laskavá, oddychová, k zamyšlení.. takové milé pokračování, jen první díl se mi líbil více.

11.12.2023 3 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Od Ruty Sepetysové jsem již četla V šedých tónech, Sůl moře a Musím tě zradit. Všechny tyto knihy mají v sobě cítit obrovské utrpení a bezmoc.

Kniha Mlčící fontány je takový lehčí odvar toho, co autorka umí. To, že je napsaná pro mladé čtenáře jsem nevěděla, možná by bylo dobré to u žánru uvést. Vysvětlilo by se tím např. setkání Daniela a Any po 18 letech, které bylo velmi naivně popsáno. "Ana se vůbec nezměnila, její tmavé vlasy.." Všichni stárneme a 18 let je na nás bohužel sakra už znát..

Jsem vděčná za téma období Francovi vlády. Španělsko pro nás bylo už hodně západní a proto jsme se o něm ve školách neučili. Nemohla jsem uvěřit, kolik dětí bylo rodinám odebráno. Ale nepřekvapilo mě to, každý režim si nese své rány a jizvy.

11.12.2023 4 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Kniha Zvuk slunečních hodin je nádherné dílo. Autorka měla geniální styl psaní. Skoro nad každou větou, nad každým odstavcem nutila k zamyšlení.

Příběh Kepplerových mě velmi zasáhl. Hnala mě touha dozvědět se, jestli Rachel přežila a setkala se se svými kluky. Miluji postupné otevírání dveří osudu a rozkrývání minulosti.

Velmi zajímavé bylo, že nad každou novou kapitolou jsem musela kus přečíst a zorientovat se, kde a u koho jsem. To mě bavilo!

Ale co mě naopak nebavilo, byl ke konci návrat Daniela k minulosti do Indie. Ke konci jsem to přeskakovala.

09.08.2023 5 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Knihu Ptáci v trní jsem poslouchala jako audio knihu přesně před rokem a doposud, když si na ni vzpomenu, tak ji zpracovávám. Tak hluboko mě zasáhla. Knihu si musíte přečíst/poslechnout, bez tohoto příběhu nemůže dál žít!

Hudba, kterou v audioknize na konci uslyšíte, se objevuje i v té nejkrásnější milostné scéně mezi Meggie a Raulphem, mě odrovnala, slzy tekly proudem a nešly zastavit.

Na tuto knihu nikdy nezapomenu!

05.08.2023 5 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Máme tu příběh tří lidí, kteří ztratili milovaného člověka. Arthur svou ženu Nolu, kterou velmi miloval. Mimochodem moc krásné jméno. Maddy, která ztratila svou maminku pár dní po porodu. A vlastně nikdy neměla možnost ji poznat, protože její otec o ni odmítal vyprávět. A Lucille, ztratila svoji první školní lásku, kterou ve stáří znovu našla, aby ho velmi brzy ztratila znovu a navždy.

Román je plný krásných, smutných a dojemných myšlenek o tom, co je v životě důležité.

"Koho zajímá co bylo předtím než jsme se narodili, nebo potom co zemřeme? Otázka která mi postupem času připadá čím dál více důležitější je, co uděláme s časem mezi tím."

Líbil se mi pohled starých lidí, kteří už o všechny své přátele přišli. "Koho bychom tak mohli pozvat na Den Díkuvzdání, když všichni moji přátelé již zemřeli."

Takového přítele jako byl pan Truluv by si přál snad opravdu každý. Galantní gentleman z jiné doby.
Jeho úvahy nad hroby cizích lidí o jejich osudu byly úžasně zajímavé. Hřbitovy mě nijak zvlášť nelákají, spíše mě děsí. Jako malá holka jsem na ně povinně musela s maminkou chodit. Ale po přečtení této knihy je najednou vidím v trochu jiném světle.

04.08.2023 5 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Naprosto nádherně smutná kniha! O životě bývalých vězňů toho moc nevím, tak jsem se těšila, že se něco dozvím.

Kenna pro mě byla zpočátku velmi záhadná a nevěděla jsem, co k ní cítit. Ale to se brzy změnilo, zamilovala jsem si ji. Jako lvice bojovala za svoji dceru, a to se mi na ženách, matkách líbí! Její dopisy nám pomohly pochopit minulost, kterou byla Kenna a její pověst obklopena.

Ledger byl miláček, sice tetované machýrky moc nemusím, ale díky Ledgere, že si Kenně pomohl, co by si bez tebe počala.

Co mi nepřišlo tak úplně věrohodné bylo to, jak Grace Kenně rychle odpoustila.

Skvělá kniha, s krásným koncem! Ráda si ji přečtu znovu.

03.08.2023 5 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Kniha mě velmi zasáhla, donutila mě se zamyslet nad tím, co je v životě nejdůležitější a čemu věnovat svůj čas.

"Můžu spát u tebe? Necháš rozsvíceno? Zůstaneš tady? Necháš otevřené dveře? Zůstaneš u mě? Nezhasneš, že ne?"

Zavzpomínala jsem na naše staroušky, kteří mi často velmi chybí.

Je těžké se smířit s tím, že neexistuje "žádná výjimka z pravidla, nějaké jiné vyústění, nějaký směr B, který by umožnil vyhnout se té zkáze". Všichni zestárneme.

Slibuji, že svůj vděk rodičům sdělím.

30.07.2023 5 z 5

Stela a 16 huskyů Stela a 16 huskyů Tereza Pařízková

Četla jsem své osmileté dceři a velmi se nám příběh líbil. Ilustrace jsou přenádherné!

25.07.2023 5 z 5

Zas tak moc ho nežeru Zas tak moc ho nežeru Meghan Quinn

Nemohu si pomoci, ale tato kniha je pro mě brak.. myslela jsem, že ji nedočtu, ale to já dělám jen velmi málo. Dočetla, konec to trochu zachránil, proto ta druhá hvězdička.

Příběh naprosto nereálný, konec naprosto předvídatelný a už mám po krk všech těch velkých, dokonalých mužů s velkým dokonalým, pérem.. ne fakt promiňte, tohle ne.

Copak taky jednou nemůže být přirozeně krásná a dokonalá také žena?! Naštěstí jsem si chuť spravila knihou Plavba zlých snů od L.J.Shen.

12.07.2023 2 z 5

Plavba zlých snů Plavba zlých snů L. J. Shen

Skvěle jsem se bavila. Tennessee jsem si oblíbila od prvního okamžiku a Cruze taky, hlavně proto, že i Pan Dokonalý má své ALE.

Skvělá oddychovka na léto.
Skvělí antagonisti - Tennessina rodina, paní Costellová, Gabriell, vlastně celé městečko Fairhope.

Těším se na další knihy této pro mě nové autorky.

12.07.2023 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Dala jsem panu Backmannovi i třetí šanci, ale je to pořád stejné.. bohužel nejsem cílový čtenář.. Další knihy už číst nebudu, anebo budu, ale až nebudu mít co číst (což se asi nikdy nestane).

Bylo fajn seznámit se s Britt-Marií z jejího pohledu a pochopit, proč se tak chovala v díle předchozím díle v knize Babička pozdravuje a omlouvá se.

Ale nijak zvlášť mě kniha u srdce nechytla. Neurazí, nenadchne.. už si na ni ani nevzpomenu..

29.05.2023 3 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Tato kniha byla až neskutečně dobrá! Doporučuji všem. Zase druhá světová z jiného pohledu, a díky bohu za něj! O druhé světové válce v Itálii jsem měla málo zjištěno.

Je až neuvěřitelné, co si Pino prožil a co zažil, až se tomu čtenáři nechce věřit, ale já věřím, tak moc mě tato kniha zasáhla u srdíčka. Určitě si knihu přečtu znovu a doporučuji ji mužům, bude se jim líbit.

29.05.2023 5 z 5

Nebe po bouři Nebe po bouři Sabaa Tahir

Na poslední díl jsem se těšila. Bohužel již jsem si nepamatovala všechny události a postavy z minulého dílu. Do teď nevím, kdo byl Músa?! Za boha si nemohu vzpomenout.
Ale zásadní postavy se nedají zapomenout.

Paní Tahirová píše hrozně čtivě, její knihy mě baví. Obdivuji její fantazii a představivost. Na brutalitu této serie jsem si už zvykla. ALE rozhodně bych ji nedoporučila dětem.

Jsem ráda, že je tato série uzavřená, bylo to hezké prožití, ale stačilo.

29.05.2023 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Kniha je čtivá, vtipná, univerzitní postgraduální prostředí je zajímavé, zápletka je vtipná.. ALE chování hlavních hrdinů je na jejich věk nereálné. Sedí mě to spíše na nezkušené puberťáky.

Co mi ale po pár stránkách už vadilo, bylo to, jak je Adam velký, mohutný a všechno má velké a mohutné..
Sexuální scéna byla jak z jiné knihy, na můj vkus do toho hlavní hrdinové až moc mluvili.
Bonus: sakra proč autorka z Adamova pohledu vybrala zrovna tu sexuální scénu?! Mnohem víc by se mi líbila scéna, kdy ho Olive překvapila a v laboratoři políbila.

09.05.2023 3 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Když si půjčím/koupím knihu od Jodi Picoultové, vím, že nesáhnu vedle. Na knihu se vždy těším. A ani tady mě autorka nezklamala. Byla to strhující jízda, přečteno jedním dechem.

Miluji zvířata, takže se mi velmi líbily pasáže věnované vlkům. Obohatilo to mé zkušenosti se psy.
Velmi se mi líbí, že si Jodi Picoultová vybere téma, v každé její knize jiné, a to zpracuje. V této knize se dotýká homosexuality, ale jen jemně, nenásilně, psychologicky. A eutanázie.

Strašně se mi líbilo, že jsme znali myšlenky a pocity všech hlavních hrdinů. To se jen tak v knihách nestává. Za mě plný počet bodů a těším se na další knihu.

19.04.2023 5 z 5

Zimní včely Zimní včely Norbert Scheuer

Musím říci, že kniha je asi spíše pro muže. Pasáže s letadly a mnichem mě nebavily, od druhé poloviny jsem je už přeskakovala.

Ale zajímavé bylo dozvědět se informace o chovu včel a také o epilepsii.

19.04.2023 3 z 5

Hry, sítě, porno Hry, sítě, porno Michaela Slussareff

Kniha nebo spíše manuál pro všechny rodiče, jak pracovat se svými dětmi v digitálním prostředí. Kdy, jak dlouho, od kdy a proč být či nebýt u obrazovek. Autorka se zaměřuje jak na televizi, tak na mobilní telefony, počítače a počítačové hry, sociální sítě a pornografie. Nechybí i velmi důležitý pohled na spánek a modré světlo.

V knize nechybí mnoho rad a návodů, ať už ze soukromé či profesní autorčiny praxe.

Kniha se mi velmi líbila díky skvělému vysvětlení a přidaným návodům.
Doporučuji všem rodičům, ať už malých nebo velkých dětí, ale i těm budoucím.

21.12.2022 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Ke druhé knize od Fredrika Backmana jsem přistupovala trochu skeptická. Jeho prvotina Muž jménem Ove, která měla velký ohlas, mě úplně nenadchla.

V knize "Babička pozdravuje a omlouvá se" se setkáváme s malou holčičkou, na kterou nemá nikdo čas, kromě babičky. Je jiná, nemá jiné kamarády a je velmi chytrá.

Co v knize postrádám je popis. Ať už popis Elsy, nebo prostředí, ve kterém žije, tak i popis bytu, domu, vesnice nebo města, kde se děj odehrává.

Naopak co v knize přebývá a co mi až skoro lezlo krkem je nucený popis fantaskního pohádkového prostředí, které Else vypráví babička. A to sci-fi miluju.

20.12.2022 3 z 5