martina2704

zrušený profil

Odložený život: Skutečný příběh osvětimské knihovniceOdložený život: Skutečný příběh osvětimské knihovniceDita Krausová

Za mě trochu zklamání. Samozřejmě, nehodnotím, jaká zvěrstva Dita Krausová během svého života zažila, ale od knížky jsem čekala, že se bude více věnovat Osvětimi a fungování rodinného tábora. I tak ale kniha rozhodně stojí za přečtení, i kvůli tomu že příběhy, jako je ten Ditin, by se rozhodně měly připomínat.

Fašismus: VarováníFašismus: VarováníMadeleine Albright

Moc nechápu, jaký smysl tahle kniha má. Chápu, že Trump, Orbán, Kim, Erdogan nejsou asi nijak skvělí vůdci státu, ale určitě bych je nenazvala fašisty. Celá definice fašismu, kterou Albrightová v této knize předkládá, mi přišla dost účelová a sloužící jen k tomu, aby mohla do jednotlivých kapitol zahrnout lidi, které potřebovala zkritizovat. Zároveň mi dost vadil ten jeden velký paradox, kdy na jedné straně si stěžuje na to, jak se dnes všechno nálepkuje pojmem "fašista", ale sama dělá v knize právě toto.

23.05.2019

Hodiny z olovaHodiny z olovaRadka Denemarková

Jediný problém, který jsem s touto knihou měla, je, že si myslím, že by klidně mohla být o pár desítek stránek kratší. Ze začátku jsem byla nadšená, je to krutý obraz naší společnosti a hrozně oceňuji, že se autorka nebála rýpnout i do dnešní politické situace. Bohužel ve druhé části knihy jsem měla pocit, že se situace a úvahy až moc opakují a kniha tak u mě malinko ztratila na přitažlivosti. Každopádně nelze jí upřít svou kvalitu a mohu ji i tak jen doporučit.

23.05.2019

Z pohledu jezevčíkaZ pohledu jezevčíkaFrauke Scheunemann

Bohužel knížky Bruce Camerona v tomto směru nastavily laťku opravdu vysoko. Jezevčík byl sice místy vtipný, ale to je bohužel asi tak vše.... Dám asi šanci ještě jednomu dílu, protože jsem prostě pejskomil a tyhle typy knížek mám moc ráda, ale za mě spíše zklamání.

15.04.2019

Příběh služebnicePříběh služebniceMargaret Atwood

Je to určitě originální nápad a provedení, způsob psaní mi přišel dost zajímavý. Každopádně na celé knize a příběhu postrádám jeho uzavření, které mi bohužel závěrečná přednáška nepřinesla. Po celou dobu čtení jsem čekala na odpověď na otázku, jak dlouho vlastně trvá nechat se zmanipulovat režimem a zapadnout do něj a za jak dlouho člověk zapomene na to co bylo a přestane si být jistý svými vzpomínkami. Zkrátka mi tam chybělo větší vysvětlení, jak se ze Spojených států stala teokratický totalitní stát a co je vlastně za jeho hranicemi, jak to všechno souvisí... Jinak ale k přečtení určitě doporučuji.

25.01.2019

ChladnokrevněChladnokrevněRobert Bryndza

Já mám prostě Bryndzu ráda. Má to spád, Erika a její kolegové jsou sympatičtí a vše dává hlavu a patu. Přečteno za den a už aby tu byl další díl :).

21.01.2019

Tiché lžiTiché lžiSarah Pinborough

Ehhh.... Co na to říct. Autorka píše čtivě, ale pořád nějak nechápu, jak je možné, aby se to odehrálo zrovna takto. První polovina knihy byla v pořádku, ale ta druhá mi přišla dost přitažená za vlasy.

10.01.2019

Jiný T.G.MJiný T.G.MPavel Kosatík

Na téhle knížce je snad pouze špatně to, že není řádně odcitována (v závěru knihy je jen seznam literatury). Jinak se ale moc povedla - pan Kosatík píše čtivě a poutavě a moc pěkně míchá politické dějiny s Masarykovým soukromím. A ta knížka je prostě nádherná - od ilustrací až po obálku.

07.01.2019

ŠelmaŠelmaAndrew Mayne

Upřímně nerozumím tomu, proč je kolem této knihy takový humbuk. Theo mi přišel až moc dokonalý - a zrovna sympatické mi to nebylo. Navíc mi to přišlo i trochu přitažené za vlasy a až moc prvoplánové. Další díl, pokud bude, si asi tedy nechám ujít.

28.12.2018

Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku KostkaAristokratka a vlna zločinnosti na zámku KostkaEvžen Boček

Ach jo... Aristokratka se bohužel s každým dílem zhoršuje. Opravdu bych při čtení jedničky nevěřila, že bych pokračování někdy hodnotila pouhými dvěma hvězdičkami. Je sice fajn, že Boček změnil styl vyprávění z deníkových zápisů na retrospektivu, ale bohužel zatímco jsem se u čtení prvních dvou dílů chlámala na celou tramvaj, tady jsem se místy pouze trochu pousmála. Myslím, že mi nejvíc vadilo, že děj byl až moc přitažený za vlasy - a to i na humoristický román. Tak snad se už celá série chýlí ke konci a Boček brzy přijde s něčím novým, neokoukaným...

19.11.2018

Oba na konci zemřouOba na konci zemřouAdam Silvera

Touhle knížkou jsem si asi definitivně potvrdila, že na YA jsem už stará a přestala jsem být cílovka. Čekala jsem dojemný příběh, který mě chytne za srdce a bohužel... Myšlenka zajímavá, ale ani s jednou z postav jsem se nedokázala ztotožnit.

Prostá pravdaProstá pravdaJodi Picoult

Klidně by to mohlo mít o sto stránek míň. Každopádně na téhle knize oceňuji, že se Picoultové velmi pěkně podařilo ukázat podstatu amerického porotního systému soudnictví. Jako vždy to bylo čtivé, ze začátku trochu více postav, ale velmi rychle jsem si na ně zvykla. Jedinou výtku mám k tomu, že "vraha" jsem odhadla už někdy v polovině příběhu...

Dvůr mrazu a hvězdDvůr mrazu a hvězdSarah J. Maas

Jasně, asi kdyby tahle knížka nevznikla, ničemu by to nevadilo, protože zkrátka děj jí nějak chyběl. Celé bych to spíše viděla jako prvních několik kapitol plnohodnotného čtvrtého dílu, ale když už to SJM vydala touto formou, tak mi to nemohlo ujít. A asi jsem dostala, co jsem čekala. Těch dvě stě stránek jsem měla sfouklých opravdu za chvilku, opět jsem se setkala s Faire a Rhysandem a připomněla si celý svět Dvorů. Takže jo, dobrý průměr a už aby tu byl čtvrtý díl, který snad nebude tak prvoplánový jako byla trojka.

16.11.2018

Pod krvavými nebesyPod krvavými nebesyM. Sullivan (pseudonym)

Tahle knížka zhruba od půlky trochu začala nudit, myslím, že by jí určitě neuškodilo, kdyby autor pár stránek textu ubral. Na druhou stranu se ale četla hezky a jakmile jsem si zvykla na ryze italské charaktery, kulturu a způsob života (který mi popravdě místy lezl trochu na nervy), tak jsem si čtení i užívala. Rozhodně to není ten nejlepší historický román, který jsem ze druhé světové četla, ale i tak ho můžu s menšími výhradami doporučit.

AnežkaAnežkaViktorie Hanišová

Wow. Tak tohle jsem fakt nečekala. Téma adopce romské holčičky vypadalo zajímavě, ale i tak jsem od knížky nečekala, že mě takhle dostane. Hanišová píše čtivě, surově, skvěle rozpracovává psychologii postav. A moc se mi líbilo střídání jednotlivých časových rovin. Anežka (a i následně přečtená Houbařka) patří do mých top knih přečtených za tento rok a Hanišová se řadí mezi autory, u kterých netrpělivě čekám na další knížku.

25.10.2018

Nový socialistický člověk - Československo 1948-1956Nový socialistický člověk - Československo 1948-1956Denisa Nečasová

Tahle knížka byla náročná na přečtení a bohužel hodnotím nízko i proto, že jsem čekala trochu něco jiného. Autorka zajisté udělala kvalitní rešerši na pojetí socialistického člověka, bohužel mi ale chybělo lepší napasování na české poměry a nějaké hlubší závěry. Celé je to navíc napsané velmi nezáživně...

25.10.2018

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Z téhle knížky se vyklubovalo strašně milé překvapení. Trvalo mi hrozně dlouho, než jsem se k Žítkovským bohyním dostala - podle názvu a "hypu" kolem mě knížka vůbec nelákala. Ale nakonec i na ni došlo.

Za co autorku chválím je zpracování a vůbec celý nápad. Jako někomu, kdo studuje historii a archivařinu, se mi fakt líbila myšlenka zpracovat archivní bádání jako román. Z první půlky jsem byla nadšená, ta se mi četla jedním dechem. Ke konci jsem se začínala trochu nudit, přišlo mi, že spousta věcí se opakuje. Ale i tak můžu jenom doporučit, dokonce bych řekla, že Žítkovské bohyně jsou lepší než Gerta (a to je co říct!)

12.10.2018

Hostina pro vrány 2Hostina pro vrány 2George R. R. Martin

Druhá část Hostiny celkový dojem z tohoto dílu trochu vylepšila, ale i tak bohužel musím říct, že mě čtení moc nebavilo, chvílemi i přímo nudilo. Ztrácela jsem se v postavách, zapomínala děj a musela jsem se hodně nutit a přemlouvat, abych vůbec knížku dočetla.

V druhé části je fajn, že děj přece jenom začal trochu gradovat a více se točil kolem hlavních postav. A jo, ke konci jsem už byla i docela zvědavá na pokračování. K Tanci s draky asi neusednu rovnou, ale určitě se do něho pustím - a to jsem si při čtení první části fakt nemyslela...

12.10.2018

Čerň a stříbroČerň a stříbroPaolo Giordano

No, nevím, jestli je to tím, že jsem od knížky měla přílišná očekávání (protože Tělo se mi fakt líbilo), ale tahle knížka mi přišla dost o ničem.
Myslela jsem, že to bude příběh, který mě uvede do deprese. Že se tam budou prolínat rozdílné charaktery obou partnerů. Že pocítím bezmoc v jejich vztahu. Ale nic takového se nestalo. Nečetlo se to špatně, ale myslím, že pokud by knížka měla víc jak sto dvacet stran, měla bych problém ji dočíst, protože na můj vkus se tam nic moc nedělo...

12.08.2018

Psí domovPsí domovW. Bruce Cameron

Na tuhle knížku jsem se strašně těšila, protože Psí poslání a Psí cesta jsou pro mě jedny z nejdůležitějších knížek, co jsem kdy četla.

Nemůžu říct, že by mě Psí domov zklamal. Ale nebyl to tak silný příběh, jako v předchozích knížkách. Pořád je zde nádherně vyobrazena psí věrnost a láska mezi člověkem a psem, pořád jsou zde vtipné a dojemné pasáže, nicméně předchozí dvě knížky mě dostaly o trochu víc. Ale i tak stojí Psí domov za přečtení a myslím, že všichni pejskaři se dokáží s příběhem Belly a Lucase ztotožnit.

12.08.2018

Jako bys jedla kámenJako bys jedla kámenWojciech Tochman

Hodně depresivní čtení o tom, jak se Jugoslávie vypořádala s válkou. Při čtení mi mrazilo - je neuvěřitelné, že se tohle dělo necelých třicet let zpátky, kdybych nevěděla, o čem čtu, asi bych odhadla, že autorka vypráví o nacistickém Německu nebo stalinistickém Sovětském svazu. Těch sto stránek, které tahle knížka má, je neobyčejně krutých...

30.07.2018

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiHeather Morris

Krásná knížka o krásných věcech na ne úplně krásném místě. Příběh je založený na skutečných osudech Lalea a Gity, kteří se do sebe zamilovali v Osvětimi. A autorce se podařilo skvěle tento příběh zachytit, je to čtivé, kruté a i přes to plné naděje a lásky.

30.07.2018

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Jsem ráda, že jsem Hotýlek četla s několikaměsíčním odstupem od Slepé mapy, protože myslím, že jinak by se mi tolik nelíbil, obě knížky mi totiž přišly svým námětem dost podobné. Paní Mornštajnová píše velmi osobitým způsobem, který je ovšem velmi milý, příjemný a krásně čtivý.
Příběh byl fajn. Je pravda, že jsem postrádala nějakou gradaci, ale Alena Mornštajnová je tak skvělá vypravěčka, že to vlastně nevadí. Opět se mi moc líbilo, jak dokázala vylíčit osudy tolika postav způsobem, který byl vždy přehledný a zábavný a nenechala čtenáře se ani chvíli nudit. Hotýlek krásně ukazuje každodennost komunistického režimu, aniž by příběh nějak silněji akcentoval zásadní historické momenty. Můžu tedy jenom doporučit.

24.07.2018

Sůl mořeSůl mořeRuta Sepetys

Další skvělá kniha od Ruty Sepetys, stylem psaní a vystavění příběhu dost podobná V šedých tónech. Ze začátku jsem měla zmatek v postavách, ale po pár kapitolkách (které jsou krátké, což se k příběhu hodí a nádherně ukazují příběh prostřednictvím různých pohledů) jsem se zorientovala a čtení mě moc bavilo.
Opět na vás dýchne zoufalství lidí, kteří si museli projít hnusem druhé světové války. Není to vůbec lehké čtení, ale i když je to kniha o příšerných zvěrstvech, je krásně napsaná a jakmile se jednou začtete, jen stěží ji odložíte. Navíc jsem moc ráda, že Ruta Sepetys napsala knihu o málo známé historické události, na kterou se dnes již zapomnělo, i když při ni zemřeli tisíce lidí - a i díky ní tito lidé nebudou zapomenuti.

Dívka jménem SusDívka jménem SusJonas T. Bengtsson

Moje první odeonka a wow, fakt jsem nečekala, že se mi bude takhle líbit.

Je to hodně surové čtení. Jednoduché věty, postavy, které nechápete a nemáte rádi, z každého slova na vás dýchá jejich demotivace dělat něco se svým životem, místy vulgární čtení. Celé to do sebe dokonale zapadá a dá vám pocítit atmosféru kodaňského ghetta v celé své "kráse".

Po dočtení jsem si hned běžela koupit Pohádku, která má podle recenzí být ještě lepší. No jestli tomu je vážně tak, tak se moc těším, protože Dívka jménem Sus byla fakt skvělé čtení.

Československý rok 1938Československý rok 1938Robert Kvaček

Není to jednoduché čtení, co věta, to nějaká nová informace, datum či jméno. Ale je fakt, že to je asi nejdetailnější popis předmnichovských událostí, na který jsem zatím narazila a že pan Kvaček vlastně tímto stylem píše všechny své knihy, takže to zas takové překvapení nebylo :).

17.07.2018

Eleanor se má vážně skvěleEleanor se má vážně skvěleGail Honeyman

Sama nevěřím, že tahle knížka to nakonec dopracovala na pět hvězdiček. První třetinu knížky jsem totiž myslela, že nedočtu. Eleanor mi byla protivná, nechápala jsem, co čtu, příběh se rozbíhal pomalu a vlastně mi skoro v ničem nesedl a nudil mě.
Ale pak to začalo být skvělé a já druhou polovinu knížky přečetla jedním dechem a všechno tak hezky zapadlo. Jediné co bych vytkla - změny v chování Eleanor mi přišly hodně náhlé a nepředvídatelné a vlastně takové z extrému do extrému - až jsem nechápala, kde se to v ní vlastně vzalo.

17.07.2018

Úzká cesta na daleký severÚzká cesta na daleký severRichard Flanagan

Ze začátku jsem se bála, že mě tahle knížka (byť je o druhé světové) nebude bavit a bude málo čtivá. Ale nakonec jsem byla příjemně překvapená.
Chvíli mi sice trvalo zvyknout si na styl, jakým je příběh psaný. Autor přeskakuje v čase i místě a střídá vyprávění o různých postavách a ke všemu přímé řeči neuvozuje uvozovkami. Ale jak jsem se začetla a zorientovala, příběh pěkně plynul. Přišlo mi sice, že gradace přišla zhruba v polovině knihy a ten zbytek byla už jen snaha osudy hlavních postav uzavřít, ale k tomuhle rozvláčnějšímu stylu vyprávění to asi patří.
Ale jsem moc ráda, že jsem si mohla přečíst i něco z druhé světové, co ale není "typický příběh z válečné Evropy".

Projekt KronosProjekt KronosPavel Bareš

Ach jo, bohužel Projekt Kronos za mě asi největší knižní zklamání tohohle roku. Měla jsem ohromná očekávání, knížka vypadala moc zajímavě, obálka skvělá, autor sympaťák. Ale tak nějak jsem za celou dobu tomu příběhu nepřišla na chuť. Motaly se mi jednotlivé roviny, pořád jsem nevěděla, v jakém čase se příběh zrovna nachází, z postav jsem si neoblíbila vlastně nikoho a často jsem se nedokázala zorientovat ani v jejich plánech a cílech. A ve výsledku mě čtení vlastně nebavilo a četla jsem dál pouze proto, že jsem doufala, že mi to celé nějak docvakne. A ono nedocvaklo.
Pavel Bareš píše skvěle, kdybych nevěděla, že jde o českého autora, ani ve snu by mě to nenapadlo. Jenom ten děj mi prostě nějak nesedl.

16.06.2018

Skleněný trůnSkleněný trůnSarah J. Maas

Do Skleněného trůnu jsem se pustila až po dočtení Dvoru a musím říct, že Dvůr mi zatím přijde lepší. SJM umí psát, ale děj mě tolik nechytl, uvidíme, jak se to rozjede v dalších dílech. Přišlo mi to trochu předvídatelné a bohužel jsem si zatím nezamilovala ani z jednu postav.

08.06.2018