martina2704 martina2704 komentáře u knih

Toulky českou minulostí 5 Toulky českou minulostí 5 Petr Hora-Hořejš (p)

Opět hodně čtivý a zajímavý díl, ve kterém jsem se dozvěděla spoustu nových věcí. Ono je těžké se v hodnocení jednotlivých dílů neopakovat, protože každý díl je stejně tak dobrý jako ten předchozí. Pětka se v první části zaměřuje hlavně na terezínské a josefínské reformy a v druhé části se Hořejš věnuje zejm. napoleonským válkám a jejím důsledkům pro rakouskou monarchii a české země. Znovu musím ocenit, že se snaží ukázat obě strany mince a snaží se trochu polemizovat s tradičním výkladem dějin.

22.01.2017 5 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Nádherná knížka. Chvílemi jsem se smála, chvílemi brečela a celou dobu vzpomínala na svého, bohužel už zesnulého, pejska. Je to krásný příběh o přátelství pejska a člověka a myslím, že každý do kdo měl někdy psa, se z Ethanem a Baileym plně ztotožní a v jejich zážitcích pozná i své. Myslím, že z téhle knížky budu dojatá a nadšená zároveň ještě hodně dlouho.

20.01.2017 5 z 5

Dějiny zemí Koruny české I. Dějiny zemí Koruny české I. Vratislav Vaníček

Obsahuje vše důležité, je to takové pěkné shrnutí všeho důležitého. Pro více detailů bych asi doporučila jiné knížky (přece jenom tahle na mě působí moc středoškolsky), ale pokud potřebujete základní přehled našich dějin od pravěku do konce vlády Karla VI., tak mohu jenom doporučit.

14.01.2017 4 z 5

Útěk z tábora 14 Útěk z tábora 14 Blaine Harden

Knížku jsem četla ještě před tím, než vyšlo najevo, že si Shin určité pasáže vymyslel nebo přibarvil. Na druhou stranu neřekla bych, že by to cokoli měnilo na skutečnosti, že poměry v KLDR jsou strašné a je neuvěřitelné, že takováto zvěrstva ještě v dnešní době dějí. I když mi mnohdy bylo hodně těžko z toho, co čtu, přečetla jsem to jedním dechem. Je to psané hodně emotivně a autenticky, člověk se vcítí do lidí, které tyhle hrůzy prožívají a neubrání se představám, co by dělal na jejich místě. Určitě jedna z nejlepších knížek, které jsem o KLDR četla (spolu s Abych přežila).

13.01.2017

Vraťme Americe její velikost Vraťme Americe její velikost Donald J. Trump

Je vidět, za jakým účelem tahle kniha byla napsána. Populismus, samochvála, hanobení všech, co s ním nesouhlasí a dali to najevo. Trump vytyčuje hlavní problémy americké politiky, bohužel jejich řešení už nenabízí (pokud tedy za řešení neberete to, že "Amerika bude znovu veliká, protože jsem postavil spoustu domů, jsem sympatický chlapík a mám hodně peněz"). Napsání téhle knížky byl asi dobrý marketingový a volební tah, ale příště radši sáhnu po něčem jiném.

13.01.2017 1 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Silný příběh, který by měl být povinnou četbou pro každého. Je sice pravda, že se asi nedá srovnávat se Souostrovím Gulag (pro mě je Souostroví Gulag srdcovou záležitostí, v porovnání s Krvavými jahodami je více autentická a osobní), ale je to vyprávění zase z jiného pohledu, které se i přes svou krutost čte jedním dechem. Je strašné, co všechno nevinní lidé museli zažít. A o to horší je, že se i dnes najdou tací, kteří tyto silné životní příběhy dokáží zpochybnit.

11.01.2017 5 z 5

Úžasná knížka, u které jsem se hodně zasmála. Bylo to vtipné, milé, příběh měl nápad. Skvělá oddychovka, která se čte jedním dechem. Vlastně ani nemůžu říct, kdo je moje nejoblíbenější postava, protože jsem si zamilovala všechny (ale asi Herbert...). Ještě dneska běžím do knihkupectví pro další Jonassovy knížky.

11.01.2017 5 z 5

Dějiny českého a československého práva do roku 1945 Dějiny českého a československého práva do roku 1945 Karel Malý

Protože spolu s právy studuji i historii, tak čtení této učebnice mi vyhovovalo. Ale řekla bych, že pro člověka, který se v obecné historii tolik neorientuje, to může být místy chaotické a nedovysvětlené.

10.01.2017 4 z 5

Principy českého ústavního práva Principy českého ústavního práva Jan Wintr

Četla jsem to jako přípravu na zkoušku z ústavního práva (takže spíše z povinnosti), ale ve výsledku mě tahle publikace dost bavila. Wintr se v jednotlivých kapitolách zabývá nejrůznějšími aspekty státu, výklad doprovází úryvky z judikatury Ústavního soudu, vše je velmi přehledné, čtivé a hlavně dobře vysvětlené. Něco málo přes 200 stran je sice poměrně malý rozsah na pojednání o principech ústavního práva, ale Wintrovi se povedlo osvětlit vše důležité, aniž by trpěla obsahová rovina, zkrátka všechno podstatné zde najdete.

10.01.2017 5 z 5

Kouzelné přání Kouzelné přání Chris Colfer

Tuhle knížku jsem si naprosto zamilovala a každý rok netrpělivě objednávám z Amazonu další díl. Není to jenom dětská kniha, Kouzelné přání jsem poprvé četla ve svých osmnácti a do dneška je to jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Vtipně napsané a zároveň i se silnými myšlenkami. Celý nápad mi přijde velmi originální, kdo by nechtěl vědět, co se stalo s oblíbenými pohádkovými postavami poté, co klasické pohádky skončí? Nehledě na to, že Červenou Karkulku si pro její marnotratnost a pýchu nejde zamilovat.

10.01.2017 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Hodně silná knížka. Pasáže popisující mučení a následné tresty jsou hodně těžké na čtení, autor se nebojí detailů. Na druhou stranu přesně to dělá Kladivo na čarodějnice skvělou knihou, která výborně popisuje atmosféru a průběh čarodějnických procesů.

10.01.2017

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Od téhle knížky jsem čekala opravdu hodně. Apokalyptický román z moskevského města, kde na nejrůznějších stanicích žijí skupiny lidí s nejrůznější vírou, ideologií,... Prostě všechno ukazovalo na to, že to je přesně TA kniha pro mě. Ale už od začátku jsem měla problém se začíst. Vyprávění se mi zdálo moc rozvleklé, závěr byl podle mě celkem snadno předvídatelný, ani hlavního hrdinu Arťoma jsem si moc nezamilovala. Sem tam přišly pasáže (např. čtvrtá říše), kdy jsem si říkala, že teď se to konečně rozjede, ale nerozjelo a až do konce jsem se ke čtení hodně nutila (protože co kdyby přece jen...). Na další díly se v nejbližší době nechystám. Asi bych hodnotila o hvězdičku víc, kdybych se na Metro tak moc netěšila.

09.01.2017 2 z 5

Dějiny Ruska 20. století - 1.díl Dějiny Ruska 20. století - 1.díl kolektiv autorů

Komplexní dílo pojednávající o ruských dějinách. Autor se zabývá všemi aspekty, takže nečekejte jen politické a sociální dějiny. Zubov na jednotlivých dějinných epizodách popisuje ruskou mentalitu a ukazuje její hlavní formanty. Z čtenářského hlediska se jedná spíše o knížku těžší na čtení, co věta to nějaká (zajímavá) informace, hodně jmen, nahuštěný text. Pokud se ale zajímáte o Rusko a SSSR, je tohle knížka, kterou si musíte jednoznačně přečíst.

K Vánocům jsem dostala druhý díl, moc se na něj těším.

31.12.2016 3 z 5

Stalin: stručný životopis Stalin: stručný životopis Václav Veber

Veber poskytuje základní informace o Stalinově životě, a to stručně a jasně, ale zároveň tak, že nevynechává nic důležitého. Charakterizovala bych knížku jako takovou základní příručku, na jejímž základě je možné dohledat si další literaturu. Zároveň se hodně dobře čte a člověk se v ní neztrácí.

31.12.2016 5 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Ze začátku jsem se do čtení musela trochu nutit (přece jenom bylo to trochu rozvleklé), ale asi tak po padesáté stránce jsem četla jedním dechem. Jsem moc ráda, že jsem ji neodložila, protože je to opravdu skvělá knížka, kterou mohu jen doporučit.

30.12.2016 4 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Z celé trilogie nejlepší díl. Už dlouho jsem nebyla z podobné knížky tak nadšená. Čtivá, napínavá, velmi dobře zachycující poměry ve stalinistickém Sovětském svazu.

Francouzská revoluce Francouzská revoluce Daniela Tinková

Pro takovou tu základní orientaci je to výborná knížka. Srozumitelná, dobře členěná, vysvětlené základy, čtivá.

Křesťanstvo Křesťanstvo Pavel Filipi

Velmi dobře posloužila při přípravě na zkoušku z dějin církevní správy. Knížka obsahuje takový hrubý základ toho, jak se liší jednotlivé křesťanské církve, nic moc detailního. Velmi dobře strukturovaná.

30.12.2016 4 z 5

Toulky českou minulostí 4 Toulky českou minulostí 4 Petr Hora-Hořejš (p)

Tuhle knížku jsem si hrozně užila. Nejenom že jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí, ale Toulky jsou také strašně čtivé, takže stránky utíkají, ani nevíte jak.