martina2704 martina2704 komentáře u knih

První světová válka a česká otázka První světová válka a česká otázka Robert Kvaček

Asi bych jednotlivé kapitoly pro lepší přehlednost jinak řadila a na konec přidala nějaký souhrn nejdůležitějších událostí. Po obsahové stránce ale jinak velmi povedená knížka, skvělé mi přišly obzvláště kapitoly o dění v českých zemích. Tak snad ke zkoušce poslouží :)

16.03.2017 3 z 5

Čáry života Čáry života Veronica Roth

Mám z Čar takový rozporuplný dojem. Strašně dlouho mi trvalo, než jsem se začetla, dělalo mi problém zapamatovat si, kdo je kdo a tak nějak pochopit, v jakém prostředí se vlastně nacházíme. A i potom, co mě příběh začal bavit, byla místa, která mi přišla zbytečně zdlouhavá a která mě nudila. Naštval mě konec, doufala jsem, že z toho nebude další série, a ono jo. Chvílemi jsem se nemohla zbavit pocitu, že některé prvky jsou možná až moc inspirovaný StarWars. Jakože do vlaku dobrý, další díl si přečtu, ale jinak hodnotím průměrně. Divergence se mi líbila mnohem víc.

11.03.2017 3 z 5

Přehledné dějiny českého a slovenského dějepisectví Přehledné dějiny českého a slovenského dějepisectví Jaroslav Marek

Knížka je to užitečná, ale číst ji byl teda pěkný očistec. Ale ke zkoušce posloužila :)

07.03.2017 3 z 5

Stalin: Nový životopis Stalin: Nový životopis Oleg V. Chlevňuk

Moc se mi líbilo členění knížky, kapitoly s chronologickými politickým životem Stalina se střídají s kapitolami, které pojednávají o posledních hodinách před jeho smrtí a zabývají se Stalinovým soukromím.
Autor vychází z pramenů a snaží se o objektivitu. Možná bych ještě více vykreslila společenskou atmosféru stalinského Sovětského svazu, ale chápu, že kniha je primárně životopisem, která má nabídnout základní fakta vzhled do Stalinova života. Pro mě moc příjemné a zajímavé čtení.

06.03.2017 3 z 5

Návrat Kouzelnice Návrat Kouzelnice Chris Colfer

Četla jsem hned poté, co vyšla v angličtině a opět mám pro Zemi příběhů jen slova chvály. Dvojčata nám trochu vyrostla, ale jsou pořád stejně vtipná a sympatická jako v prvním díle. A o ostatních postavách ani nemluvě. Prostě takové milé a veselé čtení nejenom pro děti.

03.03.2017 5 z 5

Psí cesta Psí cesta W. Bruce Cameron

Stejně jako Psí poslání - nádherná knížka, kterou si ráda znovu přečtu s krásnou myšlenkou. Než jsem se pustila do čtení, říkala jsem si, že to asi nebude tak dobrý jako první díl, ale opak je pravdou. Stejný styl vyprávění, nové životní příběhy, tentokrát Ethanovy vnučky CJ a opět nádherný vztah a přátelství mezi člověkem a psem. A ten konec? Brečela jsem jak želva, přesně takové zakončení, jaké má být.
Psí poslání i Psí cesta se stali mými srdcovkami, protože něco tak úžasného na čtení se jen tak nenajde.

02.03.2017 5 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Pád titánů se mi líbil o trochu méně než Pilíře, každopádně to nic nemění na tom, že je to skvělý a čtivý román, ve kterém se Follettovi opět skvěle podařilo vystihnout atmosféru doby. Jakmile si zapamatujete, kdo je kdo, tak jste vtáhnuti do děje a čtete jedním dechem. Prostě další perfektní knížka.

Ve čtrnácti sám v Osvětimi Ve čtrnácti sám v Osvětimi Tomáš Radil

Vzpomínkové knížky o holocaustu se mi velmi těžko hodnotí, jelikož mám pocit, že mi nepřísluší jen tak "ohvězdičkovat" něčí paměti na tak šílenou a krutou dobu jako byla druhá světová válka a holocaust.
Je to silný příběh, který by si měl každý přečíst, obzvláště v dnešní době. Pan profesor Radil popisuje jak své dětství před transportem, tak svůj pobyt v Osvětimi a návrat z ní a to takovým způsobem, který vás hodiny a hodiny udrží u čtení a těch 700 stránek přečtete, že ani nevíte jak. Zároveň si neustále uvědomujete, jaké máme štěstí, že žijeme v době, v jaké žijeme a jak je důležité neustále si holocaust připomínat a dělat vše proto, aby se taková doba nemohla nikdy opakovat.
Za mě jedna z nejlepších knížek, co jsem na toto téma četla.

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Skoro bych řekla, že je o trošičku lepší než Pilíře. A to že Pilíře považuji asi za nejlepší historický román ever. Prostě úžasná knížka, kterou si milovník historických románů nesmí nechat ujít. Už aby vyšel třetí díl, plánovaný někdy na konec roku 2017...

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Pokud máte rádi historické romány, tak je tahle knížka jednoznačně MUST. Čtivá, napínavá, strhující a překvapivá do poslední stránky. Společnost a atmosféra středověké Anglie je pěkně vylíčena, autor se nedopouští žádných závažnějších historických přešlapů. Pro mě (spolu s navazující Na věky věků) asi nejlepší historický román, jaký jsem kdy četla.

Havel Havel Michael Žantovský

Jsem až překvapená, jak moc dobrý životopis to byl. To hlavní asi je, že se Žantovskému podařilo zůstat objektivní a nebojí se tak ukazovat Havlovy zápory stejně jako jeho klady. Obraz Havla-disidenta/politika vhodně doplňuje vyprávění o Havlovi-dramatikovi, takže pokud jsem se zpočátku bála, aby mě moc nenudilo povídání o Havlově tvorbě (přece jenom mě zajímá více ta historická a filozofická stránka), velmi rychle jsem zjistila, že něčeho takového se bát nemusím a naopak jsem si odnesla spoustu zajímavých informacích o Havlových hrách. Vše je čtivě napsáno, u velkých událostí Havlova života jsem měla co dělat, abych nebrečela, protože Žantovský krásně vystihl jejich atmosféru. A potom ta obálka, prostě krása. Suma sumárum, mohu jenom doporučit :)

19.02.2017 5 z 5

Dějiny středověku II Dějiny středověku II Alena Teichová

Stejně jako první díl - místy ideologicky zabarvená, ale po faktografické stránce povedená knížka, která poskytne základní přehled v dějinách evropského vrcholného středověku.

Dějiny středověku I Dějiny středověku I Alena Teichová

Pokud si odmyslím marxisticko-komunistický výklad dějin, který je místy hodně patrný, tak po obsahové a faktografické stránce se jedná o povedenou práci, která dobře poslouží v orientaci v nejdůležitějších jménech a událostech. Na druhou stranu právě kvůli ideologické zaujatosti nemůžu hodnotit výše než 3 hvězdičky.

Dějiny středověké Evropy Dějiny středověké Evropy Václav Drška

Studuji historii, takže knížku můžu hodnotit jen pozitivně, je hodně bohatá na fakta. Na druhou stranu si dovedu představit, že pro její faktografickou obsáhlost může být pro "laika" trochu náročnější na čtení - spousta jmen, míst, letopočtů... Za mě ale fajn kniha pro přípravu na zkoušku z evropského středověku.

19.02.2017 3 z 5

První půlka byla skvělá, od poloviny jsem se začala trochu nudit. Jonassonův humor mám ráda, stejně jako Stařík i Analfabetka se moc pěkně četla a užila jsem si ji... Ale. Prostě je to všechno psané v jednom stylu, stejně absurdní příběh se stejně absurdními postavami a do toho všeho (už klasicky) nějaká atomová bomba. Tím nechci říct, že by se mi ve výsledku Analfabetka nelíbila, jenom doufám, že se Jonasson pokusí někdy i o trochu jiný styl (teď se chystám na Zabijáka Anderse, tak jsem na to zvědavá).

Každopádně super oddychovka na večery po několikahodinovém učení na zkoušky.

09.02.2017 4 z 5

Kruh Kruh Dave Eggers

Jakmile jsem si zvykla na Mae, která mi od začátku až do konce byla velmi nesympatická, četla jsem jedním dechem. Souhlasím s komentářem, že tohle je kniha o zrození Big Brothera, která až neuvěřitelně realisticky ukazuje, co by se mohlo stát, kdyby se nám moderní technologie a sociální sítě vymkly z rukou. Navíc je strašně čtivě napsaná. Jediný co mi vadilo byla Mae, i když je asi pravda, že tenhle příběh potřebuje naivní holku, která je schopna nechat se zmanipulovat v zájmu vyšších cílů jako je bezpečnost pro všechny. Ale za celých 400 stran se nenašla chvíle, kdy by mi nelezla na nervy.

Každopádně chystám se i na zbytek knih od Eggerse, protože Kruh mě vážně zaujal. Tak doufám, že i další jeho knížky budou stejně tak skvělé.

29.01.2017 5 z 5

Atentát na Heydricha Atentát na Heydricha František Emmert

Hrozně fajn knížka. Hodně čtivě a v souvislostech vysvětluje okolnosti atentátu na Heydricha a jeho samotný průběh. Jako velké plus hodnotím samotné zpracování knížky, která obsahuje hodně fotek a soudobých dokumentů.

28.01.2017 5 z 5

Přepsali se, tak jsem tady - Příběh Dagmar Lieblové Přepsali se, tak jsem tady - Příběh Dagmar Lieblové Dagmar Lieblová

Strašně nerada hodnotím knížky o vzpomínkách na koncentrační tábory nebo gulagy. S touhle knížkou jsem měla ten problém, že mi přišla dost neosobní. Paní Lieblová tak nějak rychle a s odstupem a vlastně i dost povrchně bez přílišných detailů převyprávěla svůj život, aniž by více popisovala, co v daných chvílích cítila (což je něco, proč považuji knížky o holocaustu za to nejsilnější, co se dá číst). Každopádně i tak jsem ráda, že jsem si tuhle knížku přečetla, protože si myslím, že na hrůzy druhé světové války by se nemělo zapomínat a každý takovýto memoár pomáhá současné generaci, která válku nezažila, nezapomenout.

25.01.2017 3 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Nádherná kniha o naprosto šílené době. Výborně propracovaná psychologie postav, která věrohodně a pravdivě líčí nejen přípravy a průběh atentátu, ale i morální dilemata vysazovaných parašutistů a příslušníků domácího odboje. Souhlasím s názory, že tohle by měla být povinná četba, protože je strašné, že některým lidem jména Gabčík a Kubiš dnes už nic neříkají.

24.01.2017 5 z 5

Milé, hezké čtení se zajímavou myšlenkou a nápadem. Nemůžu říct, že bych při čtení skákala nadšením do vzduchu a brečela, že to nemá víc stránek, ale knížka se mi líbila. Trochu mě zklamal závěr, ta poslední kapitola klidně chybět mohla. Ale bavilo mě to a pokud Niedlich napíše něco dalšího, určitě si to přečtu.

22.01.2017 3 z 5