martina.bella martina.bella komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Úžasná věc. Je znát, že autorka důkladně studovala historické prameny, mluvila s pamětníky, díky tomu je všechno naprosto živé a uvěřitelné. Do postav jsem se vcítila a prožívala všechno s nimi.

18.06.2020 5 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Moc se mi líbilo autorčino Veselí, to je podle mě kniha, ve které dokázala být Třeštíková nejvíc sama sebou. Tady mi ta přirozenost a opravdovost zpočátku scházela, anebo tam možná byla, ale schovaná za příliš mnoho květnatých obratů. Těch přirovnání a jazykových kudrlinek je tam prostě moc, aniž by se za nimi skrývalo něco hlubšího... jako by se autorka rozhodla, že teď napíše něco kvalitnějšího, ale až moc při tom snažení tlačila na pilu. Pak se ale příběh rozjede a je čím dál lepší. Takže doporučuju vydržet, ve výsledku je to opravdu dobré. Kdyby bylo na začátku méně pokusů o "literárnost" a šlo se rovnou na dřeň, bylo by to za mě ještě o hvězdu lepší.

18.06.2020 3 z 5

Zbláznění - Mánie, deprese, Michelangelo a já Zbláznění - Mánie, deprese, Michelangelo a já Ellen Forney

Můj první komiks :-) A naprostá pecka. Chvílemi jsem zapomínala, že čtu komiks, vciťovala jsem se do historek ze života hrdinky, jako by to byla beletrie. Něco nového jsem se dozvěděla, pobavila se, super.

17.06.2020 5 z 5

Světlo z Pauliny Světlo z Pauliny Jan Štifter

Překrásná kniha od autora schopného vcítění do svých postav a hlubokého prožívání jejich příběhů. Předává emoce, které ještě dlouho ve čtenáři rezonují. To jen tak někdo neumí, a proto jsem vděčná, že jsem knihu objevila.

17.06.2020 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Stylově určitě nadprůměrné čtení... přesto nevím, co si o příběhu myslet. Vadila mi ta nedůvěra k pevným a věrným vztahům a jako by bylo zcela normální někoho mít bokem. Současně reakce Vandy a její zatrpklost mi připadala přehnaná, je přece jen na ní, jestli si nechá zničit život tím, že ji manžel opustil, anebo jestli se pokusí ze života bez něj udělat pro sebe i pro děti to nejlepší, co může. Četla jsem krátce po Dnech opuštění od Elleny Ferrante a obě knihy mi připadaly hrozně podobné. Pak jsem si autora vygooglovala a teprve zjistila, že je považován za nejpravděpodobnějšího kandidáta na skutečnou identitu Elleny Ferrante. Tak to je tedy pecka!

04.03.2020 4 z 5

Přečteno díky čtenářské výzvě, má červený název :-) Za mě velmi zajímavé, poučné, opravdu je v dnešním světě ticha velmi málo, jako bychom se ho snad i báli, a lidé, kteří mlčí, nám připadají nezajímaví nebo upozadění. Zajímavé jsou třeba pasáže o tom, jak se chovat k introvertním dětem. Není to snadné a rychlé čtení, já si ji dávkovala po kouskách mezi čtením jiných knih.

23.02.2020 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Vrátila jsem se k ní v rámci čtenářské výzvy, zápletky rychle zapomínám a u detektivek to platí dvojnásob, takže můžu číst pořád dokola. Mám tuhle knížku ráda kvůli názvu a obálce, z obojího dýchá tajemno. A příběh pak opravdu tajemný je, ty cizí kroky v noci okolo starého mlýna na samotě... Jen teď musím polemizovat s názorem přímo pode mnou - koně rozhodně nespí vždy ve stoje :-) Znám koně, kteří denně uléhají “s nohama pod sebou“, jen takhle nespí dlouho, spíše v té poloze nějaký čas podřimují (ten konkrétní, kterého znám, se pak třeba po hodině převalí na bok). Takže toto opravdu v knize "chyba" není! Plus hned další údajná chyba podle mne také v knize vůbec není, vždyť pokud jsem četla pozorně a myslím, že ano, když už jsem ji měla v ruce podruhé, tak Soukupovi přece v mlýně dávno nebydleli, měli tréninkové středisko a žili v něm, v mlýně bydlela jenom stará babička Soukupová, kterou její syn-trenér koní poté vystěhoval, aby si mohl opravit tréninkovou dráhu. Když se tam stalo ono xxx, které recenzent pode mnou zmiňuje, tak tam Vanda byla v momentálně prázdném babiččině domě... nebo se pletu? Za sebe to považuji za nejlepší knihu autorky, některé jiné se mi zdají slabší.

Dny opuštění Dny opuštění Elena Ferrante

Nějak jsem se v tom nenašla. Bližší je mi přístup hodit vše zlé za hlavu a jít dál, než se v tom babrat, užírat se nenávistí a osnovat pomstu. Asi mi vadí příběhy, kde se žena propadá do depresí a na dno jen proto, že ji opustil muž, mysí jen na to a vše ostatní pro ni jde stranou. Je to sebedestruktivní přístup a není mi to sympatické. Takže pro mne spíše negativní, temné čtení. Od autorky ovšem moje první kniha, takže asi jí dám ještě jednu šanci.

23.02.2020 3 z 5

Den, kdy jsme se opili dortem Den, kdy jsme se opili dortem William Trevor

Přečetla jsem v rámci čtenářské výzvy - kniha, která je méně než 20x v přečtených. Měla jsem ji doma, dosud nečtenou. A to byl tedy objev! Úžasné povídky a obyčejných lidech, na první pohled to vypadá jako obyčejné vyprávění, ale jakmile se začtete, úplně tam jste a jako byste ty lidi znali, je to jako nakukovat sousedům do obýváku, fakt bravurní!

Boží a jiná muka Boží a jiná muka Tereza Boučková

Vrátila jsem se k ní už podruhé a znovu se skvěle bavila. Miluju příhodu, kdy žena ukazuje manželovi v mapě krásnou cyklotrasu vinoucí se přírodou a on na to: "To není cyklotrasa, ale státní hranice. Víš, jaký je v tom rozdíl?" Nic hlubokého nečekejte, ale zasmějete se.

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Nejhorší na tom je, že podobné rodiny opravdu existují. Kde je pořádek v domácnosti a "co si o nás lidi pomyslí" důležitější než pocity a talent dětí. Kéž by si to přečetlo co nejvíc rodičů, kteří považují násilí na dětech za ospravedlnitelné. Alespoň se na své jednání podívají i z druhé stránky, očima dítěte. Bohužel si ale myslím, že tihle lidé budou mít pro Bářinu matku pochopení a z knížky si nevezmou, co by měli. Každopádně je dobře, že o tom někdo píše. Jen mi tam chyběla hlouběji rozebraná matka, vykreslená jako naprosto bezcitné monstrum - proč se tak chová? Co je za člověka? Taky má jistě nějaké strachy, trápení, traumata, něco, co by ji polidštilo a celé by to pak možná bylo ještě o to děsivější.

16.02.2020 4 z 5

Žena na lesní cestě Žena na lesní cestě Megan Goldin

Nemám moc ráda knihy, kde se stal zločin a je jen velmi málo podezřelých, ale tady mi to nevadilo. Hezky, kultivovaně zpracované, napínavé. Sympatická kriminalistka. Sice už jsem nějakou dobu dopředu tušila, že to asi bylo takhle, tak za to jedna hvězda dolů, ale jinak moc dobré a otevřený konec tomu podle mě spíš prospěl.

13.02.2020 4 z 5

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Toto by měli dávat dětem ve škole jako povinnou četbu. V dnešní době, kdy každý ještě po půlnoci zírá do nějaké obrazovky a být sovou je "in" natolik, až je málem ostuda přiznat, že jste skřivan, jelikož se tím pasujete na suchara, je opravdu dobře, že někdo odborně, a přitom čtivě shrnul, proč spánek není ztráta času.

11.02.2020 5 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Nádherné jako vše od této autorky. Krásný jazyk, ohromující vcítění, prostor k zamyšlení a domýšlení. Toto je skutečné umění, skutečná literatura, tolik odlišná od záplavy povrchních příběhů, jimiž je zaplavený knižní trh. Nevím, proč podobných knih nevychází více, to se nepíší, anebo jen nepřekládají do Češtiny?

14.11.2019 5 z 5

Deník Deník Héléne Berr

Překrásná kniha, autentické záznamy skutečné mladé ženy, která byla nesmírně citlivá, vnímavá, talentovaná a měla tu smůlu, že se narodila ve špatný čas a na špatném místě. Jinak by se nejspíš stala známou spisovatelkou, jak si přála. Při čtení jsem si opakovaně říkala, že kdyby Heléne žila v dnešní době, chtěla bych být její přítelkyní. Právě drobnosti z každodenního života způsobují, že získáte pocit, jako byste ji znali. O to víc vás zasáhne její osud.

14.11.2019 5 z 5

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

Nádherný jazyk, bravurně vykreslené prostředí, dobrá psychologie postav, pomalu se stupňující napětí, kdy nemůžete knihu odložit. Velmi talentovaná autorka. Jen zápletka mi nepřipadala úplně originální, podobných příběhů už tu s různými obměnami bylo více. Jako by si autorka řekla: "Já to napíšu lépe!" Což se jí mimochodem povedlo. Na prvotinu super a věřím, že příště si Stina Jackson vymyslí originálnější příběh a pak bude opravdu výjimečná!

27.10.2019 3 z 5

Přej mi domov Přej mi domov Kay Bratt

Nádherná obálka, ta se opravdu povedla. Nalákala mě ke koupi a ve finále mě jen mrzelo, že vztah Kary a pejska nedostal v knize ještě trochu více prostoru. Přesto dávám pět hvězdiček, protože jsem byla při čtení napjatá, dojatá, dokonce ukáplo pár slziček, a když jsem si dohledala bio autorky, bojovnice za práva dětí a zvířat, došlo mi, že píše o něčem, o čem hodně ví.

11.10.2019 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Velmi dobré, za mě mnohem lepší než Manželé odvedle, které jsem od autorky četla nedávno. Zajímavé prostředí, napětí graduje, atmosféra trochu jako od Agathy Christie!

06.10.2019 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Obrovské překvapení. Bála jsem se ji číst kvůli jejímu tématu. Tiché roky mě úplně nenadchly. Ale pak jsem Hanu přece jen otevřela a je to pecka! Křehký příběh o životě a zlomových okamžicích, které ho můžou navždy změnit, citlivě napsané a čtivé.

01.10.2019 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Dobře se to četlo, děj ubíhá hladce, postavy zajímavé, prostředí též. Současné detektivky mi často připadají jako takové "junk reading" - spousta napětí, šokujících zvratů a překvapivých odhalení, ale ve výsledku si z toho nevezmete vůbec nic (ne že bych si čtení takových knih také neužívala). Tato detektivka je jiná, má ještě hlubší rovinu a nad osudy některých postav (vlastně nikoli nad detektivní zápletkou) jsem přemýšlela ještě několik dní.

01.10.2019 5 z 5