martin8550 martin8550 komentáře u knih

Ohnivé znamení Ohnivé znamení Juraj Červenák

Zábavná béčková literatura. Potěšilo mě trochu exotické prostředí Bratislavy, postavy vyšetřovatelů i barvité akční scény. Zápletka trochu kostrbatá, po velmi dobře rozehrané úvodní scéně jsem očekával trochu složitější napínavější pátrání a rafinovanější nástrahy hlavního zla, nakonec to bylo dost přímočaré, ale fakt dobré akční příhody hlavních hrdinů v druhé polovině knihy to nakonec dobře kompenzovaly.

13.01.2023 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Nejlepší kniha autora. I když ani zde se nevyhnul takových laciných a předvídatelných scén a osudů některých postav a trochu kostrbatému splétání skutečných postav s těmi románovými. Bavila mě atmosféra knihy, postupně narůstající tempo děje, i idée fixe. Je to skvělá pozvánka pro návštěvu tohoto objektu jakož úvod k funkcionalismu. I když z Corbusierova muzea v Paříži jsme byl trochu zklamaný.

10.01.2023 4 z 5

Němý svědek Němý svědek Agatha Christie

Poněkud slabší "Agáta". Kniha rozsahem spíš delší, naopak zápletka je jednodušší. Vraha odhalí jeho psychologický profil než důmyslná dedukce slavného detektiva. Spousta prázdné výplně včetně dialogů Hastingse s Bobem. Čtivé to je, ale kdo chce číst od autorky mistrovský kus, musí sáhnout po jiné knize. V knize nekorektní poznámky o nahnědlých dětech podávají svědectví o myšlení angličanů.

25.12.2022 3 z 5

Pád Pád Simon Mawer

Tak nevím. Mě ta kniha zas tak nenadchla. Čtivé to je, to jo, na druhou stranu člověk přeskočí i několik stránek a o nic celkem nepřijde, zvláště pak v dějové lince odehrávající se v Londýně během německého bombardování, děj je zde naprosto předvídatelný. Podivný propletenec vztahů, je těžko uvěřitelný. Co je fajn, tak to je prostředí welšských hor, zde je patrná autorova osobní zkušenost. Takže kdo má chuť na romantickou slátaninu s rádoby psychologickým kontextem uprostřed podmanivých kulis, tak si přijde na své, ale jinak přečíst a odložit.

20.12.2022 2 z 5

Ohněm a mečem  I. Ohněm a mečem I. Henryk Sienkiewicz

Kniha mého mládí. Neuvěřitelná dobrodružství mušketýrů Zagloby, Wolodyowského, Skrzetuskeho a Longinuse Podbiety . Člověk se ponoří do bažin Záporoží stejně jako se zapojí do bránění hradů a pevností v pohraničí. Dost zajímavé i v kontextu dnešní doby, tehdejší ukrutnosti si nezadají s těmi dnešními. Mohu srovnávat s Jiráskem, kterého mám čím dál raději. Sienkiewiczovi postavy jsou bájní hrdinové asi jako mušketýři Dumasovi, Jiráskovi hrdinové jsou více pravděpodobnější, lidští, i vlastně literárně poctivěji zpracovaní. Zatímco Jirásek propojuje romantiku starých časů s realistickým pohledem a poctivějším přístupem historika, Sienkiewicz je spíše romantik vyprávějící eposy pro povzbuzení lidu se silným křesťanským akcentem.

20.12.2022 4 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Vynikající klasika světové literatury. Autor velmi zábavně předkládá učebnici politiky a diplomacie na pozadí rozpadu Galaktické Říše v několika kratších povídkách či novelách. Spojovacím prvkem je psychotronický model geniálního matematika, který postavy povídek velmi přesně naplňují i když většina z nich to vůbec netuší. Mnohé teze z této knihy by se daly tesat do kamene. Oproti současným hloupoučkým distopickým románům na obehranou notičku klimatických změn je Mistrovo dílo čistou studánkou radosti a požitku.

21.11.2022 5 z 5

Podobenství o rozsévači Podobenství o rozsévači Octavia Estelle Butler

Při četbě této knihy ve mě vzrostla úcta ke klasikům typu Asimov, Simak, Bradbury, Verne. Kniha sice je poměrně čtivá, vychází požadavkům mainstreamu 21. století a určitě Vám z paměti nevypadne. Nicméně líčení blízké budoucnosti je poplatné trapné zelené ideologii Grety a spol., ideologické východisko zase spíše Jehovistům a osobní zápletka zase čerpá z červené literatury pro ženy. Z opravdu široké nabídky pro další četbu se Butlerové vyhnu obloukem.

19.10.2022 3 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Čtivá oddechová kniha, se zábavným vztahovým a erotickým příběhem, historická rovina jak již zde bylo řečeno poněkud nepřesvědčivá a schématická, nic nového nepřináší. Nejlepší pasáže jsou úvahy o hodnotě sexu a o lásce , kdy jeden pár tak nějak přátelsky šuká a druhý nalézá při milování i souznění. Zajímavý je rozpor Sama, kdy se rozhoduje mezi lidskou povinností pomáhat a mezi služebním diplomatickým nezúčastněným postojem.

19.09.2022 3 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

S Hastrmanem moje nejoblíbenější Urbanova kniha, určitě nejlépe propracovaná zápletka, vlastně zde jsem s uspokojením nalezl harmonii mezi zápletkou, formou, atmosférou a historií a také čtivostí knihy. Zřetelný a logicky zakončený děj se prolíná ulicemi starého Josefova v mlze heroinových přízraků. Gratulace.

29.08.2022 5 z 5

Blues Mrtvého muže Blues Mrtvého muže Ray Celestin

Ve srovnání s klasiky žánru D.Hammetem a R. Chandlerem musím dát pouze tři hvězdy. Rozvláčná kniha, spoustu zbytečných slov, ohýbání historických událostí a nepravděpodobní hlavní hrdinové bohužel nabízí průměrnou četbu, která příliš okatě vychází vstříc současnému čtenáři. Jako zábava dovolenou docela dobrý, ale v knihovničce objemný svazek zabírá až snad příliš mnoho místa. Nejsympatičtější hrdina zde není dvojice vyšetřovatelů Pinkertonovců, ale heroinový závislák a gangster ze staré školy..bohužel finální řešení této postavy je nepravděpodobné a neuspokojivé.

19.08.2022 3 z 5

Přestupní stanice Přestupní stanice Clifford D. Simak

Skoro až poetický příběh. Mistrně napsáno, Simak rozhodně nepokrývá papír zbytečnými slovy. Enoch mi dost připomíná Old Schatterhanda, takový ten superhrdina plný ideálů, který se dokáže ve správný okamžik správně rozhodnout. Navíc má proklatě dobrou mušku. Lucy je superžena s nekonečnou empatií. Zásadní myšlenka nutnosti sjednocujícího vyššího duchovního principu pro uchování galaktického míru je opravdu aktuální téma.

29.07.2022 5 z 5

Matka Matka Maxim Gorkij (p)

První verze knihy vyšla v roce 1906 v Německu, bohužel do rukou se mi dostalo až soudruhy několikrát revidované vydání z Moskvy. To je bohužel škoda, protože celé dílo je zahaleno bolševickou propagandou a původní autor se v tom tak nějak vytrácí. Bylo by zajímavé se dostat k první verzi knihy a porovnat ji s tímto bolševickým paskvilem.

18.07.2022 2 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Enzo McLeod a postavičky kolem něj mě baví. Jako vždy u Mayových knih je kriminální zápletka poněkud nereálná a vykonstruovaná, ale vždy se těším na zajímavé reálie z místopisu a historie místa činu. Kromě toho jsou nezanedbatelnou složkou Mayových románů peripetie vztahů postav a erotika. Takže autor velmi umně míchá koktejl napětí, poučení, červené knihovny a vtipu a humoru (scéna s brýlemi rektora univerzity je skoro kultovní) což z jeho knihy činí ideální lehké odpočinkové čtení.

01.07.2022 4 z 5

Knihovna nájemných vrahů Knihovna nájemných vrahů Kim Onsu (p)

Velmi zábavné čtení, spousta skvělých dialogů, potěší příznivce Pulp Fiction. hlavní postava sebevzdělaného, sečtělého a citlivého zabijáka je naprosto neuvěřitelná a nereálná, ale to vůbec nevadí. Romantické prostředí staré knihovny a romantické líčení krutého světa nájemných zabijáků s Medvědem, Starým Mývalem vyvolává stejné dojmy jako při čtení Harryho Pottera.

05.05.2022 5 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka Osudy dobrého vojáka Švejka Jaroslav Hašek

Po několikarém poslechu audio verze s Janem Werichem mám na tomto díle závislost. Je neskutečné, že se všemi postavami románu se setkáváme i v dnešním životě, i s různými drobnými specifiky, které Švejk ve svých povídačkách uvádí. Galérka postav je dokonalým rozborem české společnosti platným jak ve 20. tak i v 21. století. Švejk je dokonalý znalec lidských vlastností a díky tomu se dokáže vysekat s každé šlamastiky. Taková postava by byla hvězdou každého psychologického pracoviště. Kniha mi hodně připomíná psychologická dramata Dostojevského, zde však k vystižení povahy postav místo depresivního drsného dramatu nastupuje vtipná karikatura, mráz z požitku a pochopení však běhá po zádech v případech Haška i Dostojevského.

31.03.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha kterou čtenář brzy odhodí nebo naopak je jí zcela pohlcen. Pohlcení ale nepřijde hned, nastává polehoučku od samého začátku a pak se neustále zvětšuje, ke konci už knihu nemůžete upustit z ruky, jako b byla očarovaná magií. Položky z archivu dodávají knize autentičnost, že už se ztrácí rozdíl mezi skutečností a fikcí, to se autorce dokonale povedlo.

30.03.2022 5 z 5

Spravedlnost Spravedlnost Lee Child

Špionážní žánr se proměnil v husté válečné drama. Reacher se svými pomocníky odstřeluje bandity po desítkách. Z vojáka se stává zároveň i soudce a za pomoci svých spolubojovníků pořádá samozvané soudy a popravy. Ze dobře čtivého škváru se stal škvár za hranou.

07.02.2022 2 z 5

Pravomil aneb Ohlušující promlčení Pravomil aneb Ohlušující promlčení Petr Stančík

Zápletka nepravděpodobná, hrdina Pravomil též skoro neskutečný, postavy a události trochu jak z nějaké šablony o kladných a záporných hrdinech, trochu mystická babička, laskavý a erotice nakloněný kněz , milosrdný pan továrník, moudrý pan prezident, nicméně kniha docela baví, je to vlastně spíš pohádkový příběh a obrazy z naší i světové historie 21. století, také příběh o dobru a zlu. Není to špatné, některé pasáže ale trochu nudné, různá historická poučení sloužící jako časové značky pro lepší orientaci v příběhu.

31.01.2022 3 z 5

Mezi proudy III. - Do tří hlasů Mezi proudy III. - Do tří hlasů Alois Jirásek

Dobrodružství Jana Ohnivce a Martina Tkaničky v hlubokých hvozdech, temných žalářích, na Starém městě pražském i na malebném venkově pokračuje. O rány mečem a nožem není nouze, intriky , vraždy a popravy pokračují, kurvy a zbojníci roztáčejí spirálu děje, že se od knihy neodtrhnete.

27.12.2021 5 z 5

Mezi proudy II. - Syn Ohnivcův Mezi proudy II. - Syn Ohnivcův Alois Jirásek

Pogromy na židy, intriky, magie, léčitelství, vraždy, politika, náboženství, tajemno ..neuvěřitelně dobré

22.12.2021 5 z 5