martin8550 martin8550 komentáře u knih

Mezi proudy I. - Dvojí dvůr Mezi proudy I. - Dvojí dvůr Alois Jirásek

Skvělá kniha. Arcibiskup přefikne mladou manželku starýho hajnýho, tři studenti na toulkách polapeni neznámými zakuklenci odvlečeni na hrad Jivno, souboj na nože mezi českým a německým studentem kvůli hezký holce... výslech inkvizice .... do toho plejáda historických postav, intrik , mystiky a magie .. bravo...

22.12.2021 5 z 5

N... jako nástraha N... jako nástraha Sue Grafton

Slušná klasická detektivka, atraktivní horské prostředí, akce, sympatická hrdinka. Zápletka trochu přitažená za vlasy, ale jinak dobrý. jako oddychová prázdninová četba je to dobré.

27.08.2021 3 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Neuvěřitelně dobrý

21.08.2021 5 z 5

Uražení a ponížení Uražení a ponížení Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Tolik podob lásky s podrobným psychologickým rozborem jsem v žádné jiné knize nenašel. Hodně dialogů. které uvolňují na světlo nejrůznější zákoutí hnutí mysli, ať už v oblasti nevědomé nebo naopak vědomé manipulace. Překvapilo mě, kolik je v románu krásných ženských postav. A pak spoustu skvělých postřehů a nenapodobitelných vět trefně popisujících osoby i místa. A nakonec ta zloba a podlost ze které nejspíš pramenil revoluční výron v roce 1917. Tady lze nalézt ty zdroje nenávisti, které pak dovedně využili bolševici. Jinak děj se stupňuje a stránky k závěru se obracejí neuvěřitelně rychle.
Nevím jestli vůbec mám právo hodnotit takové dílo, nicméně ubírám jednu hvězdu za rozvleklejší první polovinu knihy.

05.08.2021 4 z 5

Rusko 1917. Katastrofa: přednášky o ruské revoluci Rusko 1917. Katastrofa: přednášky o ruské revoluci Andrej Borisovič Zubov

Zajímavá kniha rozebírá příčiny revoluce v Rusku 1917 zajímavým, zcela odvážným neobvyklým pohledem. Přestože autor je erudovaný historik, nemohu se ubránit dojmu, že idealizuje dobu 1905 - 1914, jako dobu nesmírného rozkvětu Ruska, skoro srovnatelným s Masarykovým Československem. Bohužel jako podporu argumentace uvádí stěží uvěřitelná čísla, jako že v tomto období se do Ruska přistěhovalo 200 000 tisíc Čechů, čísla o růstu v zemědělství, průmyslu vzdělanosti. Nemůžeme autora podezřívat z falšování faktů, ale možná z nekritického zacházení se zdroji. Samotné příčiny revoluce vidí zejména v hrubých politických chybách trojích držitelů moci v Rusku, car, vláda, duma..které Lenin a spol. obratným spikleneckým a konspirančním způsobem (za podpory německého balíku peněz) využil k uchvácení moci. Je zajímavé toto Zubovo dílo doplnit s literárním zpracováním událostí (Doktor Živago, Tichý Don), stejně jako četbou knih Dostojevského nebo Bunina a Čechova, které poměry v předrevolučním Rusku docela dokreslují.

19.07.2021 4 z 5

Olympia Olympia Volker Kutscher

Tenhle příběh velice hezky popisuje atmosféru berlínské olympiády 1936. Obraz Německa byť fašistického, ale navenek mírumilovného chovající cizince a okolní národy v úctě. Toho využívají všichni, co tuší temné zítřky a mají šanci a prostředky vypadnout. Gereona opět dostihne minulost a temné přízraky ho vybízejí k poslední? bitvě. Bohužel kniha v chatrné zápletce přináší málo nového, pouze rozvíjí osudy postav z minulých příběhů. Stýská se mi po nádherném příběhu z knihy Vaterland nebo temné Mokré rybě. Je to dokonce o dost slabší než v knize Marlow. Knihu drží nad vodou pouze Kutcherovo vypravěčské umění, které velmi pěkně oživuje postavy na papíře.

01.07.2021 3 z 5

Bitva na Hackhamské pláni Bitva na Hackhamské pláni John Flanagan

Dost slabé

06.06.2021 1 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Autorka rozjela pestrobarevný svět magických i lidských bytostí. Ze začátku to vypadalo na velice slušnou fantasy pro všechny, pak se to ovšem překlopilo čím dál ví do žánru dívčí Y.A. s obvyklým klišé. I přesto se to dalo dočíst, protože po slušném rozjezdu, nudné střední pasážemi omšelými pasážemi laciné růžové knihovny, byl závěr opět velmi čtivý a efektní. Některé postavy se povedly jiné zase ne, pro jednoduchou šablonovitost. Kromě rozvleklých romantických pasáží mě nejvíc rozčiloval svět magických postav promíchaný se světem moderních technologií a zejména se světem dnešních náctiletých se vším všudy (nemagické náctileté dialogy, chování, sexuality.) , to našroubování magických vlastností na obyčjné lidské postavy je pak čistě účelové a stěží uvěřitelné. Kniha v rámci žánru má svoje postavení, v rámci literatury je to ale škvár.

03.05.2021 2 z 5

Old Surehand II. Old Surehand II. Karel May

Jedna z nejlepších Mayovek, společně se Vinnetou I-III a sérií ve Stínu Pádišáha moje nejoblíbenější´. Svižný děj plný zvratů, promyšlené a téměř detektivní rozuzlení, souboje na život a na smrt, velká přátelství, tajemství, to vše dělá z této knihy dobrodružnou "klasiku",kterou nelze vynechat.

22.03.2021

Rozvratník Rozvratník Sebastien de Castell

(SPOILER) Reichis už musí mít z máslových sušenek zkažený žaludek a hlavně zuby, a už ani samice vlastního druhu s ním nechtějí mít nic společného, a i ostatní postavy se drží v zajetých klišé. A tak novým zajímavým elementem je šerifka se safírovýma očima, která má rychlé nože a pomalý mozek, zneužívané dítě - Bůh a velitel pouštních bojovníků, vášnivý hráč šachů a znalec náboženských spisů. Zlo ztělesněné očekávanou osobou je poraženo smrtícím bleskem. Jakžtakž zakončená série v posledním díle přinesla spoustou nudy a zbytečných stránek a pár světlých momentů. Ukazuje se, že pro zdar takových sérií je klíčový první díl , a pak už se spousta hluchých míst dá překlenout vlnou setrvačnosti. V tomto kontextu chápu, proč si klasik žánru J.R.R. Martin dává s dokončením série tolik na čas.

17.03.2021 3 z 5

5 x Nero a Archie 5 x Nero a Archie Rex Stout

Nero Wolfe se několikrát ocitne mimo zdi pískového domu, nastoupí do armády, řeční na veřejném shromáždění, dělá Santa Clause na soukromém večírku. Vraha spíše než nějakou komplikovanou dedukcí odhalí nějakým jednoduchým trikem, jako je inzerát v novinách nebo dopis. Novely jsou vtipné, dobře se čtou, ale nedosahují úrovně nejlepších Stoutových knih. V jednom případě se mi dokonce podařilo okamžitě odhalit vraha. Jako lehká zábavná literatura však zcela splňují očekávání.

15.03.2021 3 z 5

Královnovrah Královnovrah Sebastien de Castell

Z výborně rozjeté fantasy série pro všechny se stává Y.A. pro náctileté dívky. Kellen opět zachraňuje malou holčičku, takové trapné klišé, že hlavní hrdina musí zachraňovat náctileté holčičky, byť jsou to královny s moudrostí vědmy. Magický potenciál rozjetý v předchozích dílech zůstává nevyužit, kromě triků s černým a červeným práškem Kellen nic nepředvede, ale i přesto se z něj stává otrlý zabiják. Hlavní padouch je zřejmý od vstupu na scénu. Velká škoda zbrklého překotného psaní , autor psát umí, nicméně rychlé uvádění nových knih posouvá tuto sérii do průměrnosti zapomnění. Po čase si snad vzpomenu na kočkoveverčáka, který je postupem času mlsnější a nadutější i když nějaké to oko i tak s chutí slupne.

15.03.2021 3 z 5

Vasalisův paradox Vasalisův paradox Raphaël Cardetti

Napínavý příběh, přitažlivý námět, skvělé vyprávění, sympatická hlavní postava. Trochu nepravděpodobná zápletka. Ale i tak nadprůměrná detektivka.

21.02.2021 4 z 5

Hřbitov bezejmenných lodí Hřbitov bezejmenných lodí Arturo Pérez-Reverte

Krásná kniha, Peréz je zcela spisovatelem romantismu 19. století, který skvěle ovládá formu čtenáře konce 20. století. Příběh námořníka a Tanger postupně graduje v dost nečekané rozuzlení. Napínavá zápletka je proložena těžkou romantikou, jejíž vrchol je v jantarové kapičce spermatu na Tangeřině stehně .

10.02.2021 5 z 5

Šermířský mistr Šermířský mistr Arturo Pérez-Reverte

Další výborný román tohoto autora. Ta inspirace klasikem dobrodružné literatury Alexandrem Dumasem je tak kreativní a přitom jasně zřetelná, že jako by to Dílo psal francouzský mistr sám. Na rozdíl od Dumase je Peréz-Reverte ve formě ukázněnější a tím méně rozvleklý, pro moderního čtenáře stravitelnější. Vychází vstříc milovníkům dobrodružných romantických příběhů, kterým přináší sofistikovanou zápletku a nečekané rozuzlením a kromě inspirace romantickým Dumase připojuje inteligenci A.C.Doyla , J.Verna , ke kterým též evidentně vzhlíži.

10.02.2021 5 z 5

Spoutávač Spoutávač Sebastien de Castell

Kniha potvrdila silné autorovy stránky. A to jsou výborně vygradovaná finále a to, že rozdíl mezi nepřítelem a přítelem je dlouho nezřetelný. Jedinou jistotou je obchodní partnerství. Jinak autor stále udržuje linii, že rodina a opravdové přátelství jsou věci, kvůli nim stojí bojovat až do posledního dechu. Takže výraznou devizou knihy jsou nové postavy v opatství černého stínu a efektní závěrečný souboj, naopak nepřekvapí již výše zmíněná klišé. Dávám o jednu hvězdu méně než obvykle, ne že by kniha byla horší, ale spíš ž není lepší.

08.02.2021 4 z 5

Dumasův klub Dumasův klub Arturo Pérez-Reverte

Kultovní kniha.

25.01.2021 5 z 5

Tango staré gardy Tango staré gardy Arturo Pérez-Reverte

Skvělá kniha, vynikající milostný román s napínavou zápletkou, skvělé reálie z prostředí vyšší i nižší společnosti, přitažliví hlavní hrdinové, napětí, gradace děje. Peréz-Reverte v nejlepší formě, stylem vyprávění hodně připomíná Ostrov Bezejmených lodí, i když děj je zcela odlišný. Nejlepší scény se odehrávají v zaplivaných pajzlech v Buenos Aires, v luxusních hotelech a salónech staré dobré Evropy. Někdy je vývoj děje předvídatelný, ale i tak knize nechybí napětí a spád.

25.01.2021 5 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Kniha je vrcholem Kulhánkovy tvorby, výborná směs napětí, humoru, romantiky, akce založená na renesančním Dantově vidění světa. Bohužel to byl můj první Kulhánek. Pak ještě Noční Klub .. zbytek už jsem ani nedočetl. Po této knize se Kulhánek odmlčel, a celkem to chápu, napsat cokoliv dalšího po takovém díle je těžké, laťka je vysoko. Nakonec jsem dal "jen" čtyři hvězdy, protože i po třetím přečtení mi některé pasáže přišly lepší..jiné horší

06.01.2021 4 z 5

Kouzelnice Kouzelnice Sebastien de Castell

Intriky kolem Kellena houstnou, kouzla jsou mocnější a rafinovanější, nové postavy se objevují, staré se vracejí, svět je temnější a válka je na spadnutí, není jasné, kdo je přítel a nepřítel, jedinou jistotou je obchodní partnerství založené na lesklých cetkách a máslových sušenkách. Skvělá kniha, která zase o něco rafinovaněji rozvíjí příběh divotvůrce Kellena. Je zde sice méně vydloubnutých bulv, zato intriky jsou napínavější a promyšlenější, napětí by se dalo krájet.

04.01.2021 5 z 5