Blues Mrtvého muže

Chicago, 1928 – válka mafiánských klanů na pozadí jazzové revoluce. Otrava vrchních představitelů města při jednom z mnoha opulentních večírků v luxusním hotelu. Nález zohavené mrtvoly bílého gangstera v postranní uličce nechvalně proslulého Černého pásu. Zmizení slavné dědičky rodinného jmění bez jediné stopy. Tyto tři zdánlivě nesouvisející události probudí ospalé letní Chicago z letargie. Vyšetřovatelé z Pinkertonovy detektivní kanceláře Ida Davisová a Michael Talbot, nájemný vrah Dante Sanfelippo s pověřením od samotného Ala Caponeho a fotograf Jacob Russo pátrají po pravdě, i když každý z jiného důvodu. Komu ale mohou věřit? A existuje v hlavním městě jazzu, alkoholu a korupce vůbec něco jako pravda?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400382/big_blues-mrtveho-muze-eFm-400382.jpg 4.214

City Blues 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery

Vydáno: , XYZ (ČR)

Dead Man's Blues, 2016

Kniha Blues Mrtvého muže

Roubas
03.09.2020

Další portrét města, které válcuje zločin a ulice jsou plné jazzu. Celestin je ve vytváření věrohodných kulis a autenticitě popisu reálií vynikající a když k tomu přidáte zápletku z pohledu tří osob, tři různé zločiny, Al Caponeho, dobu prohibice a všechny tyhle kouzelné ingredience, vyjde vám další parádní kniha. Snad jen nutno podotknout, že utahané New Orleans se všemi těmi močály mi bylo blíže, než sluncem spražené mrakodrapy Chicaga. No nic, už se těším do New Yorku.

Lmslaver
09.01.2020

V Blues mrtvého muže sledujeme několik dějových linií. V jedné z nich dvojice detektivů od Pinkertonů Michael Talbot a Ida Davisová pátrá po zmizelé dědičce rodinného impéria Van Harenů. V další gangster Dante Džent pozváný do Chicaga samotným Al Caponem aby prošetřil problém s otráveným alkoholem, který ohrozil nejen čelní představitele města ale i samotného šéfa podsvětí. Ve třetí lince vystupuje fotograf Jacob Russo pracující příležitostně pro policii, který se na vlastní pěst pustí po stopě případu zabitého a zohaveného druhořadého gangstera. Čím víc se jednotlivý aktéři prokousávají tajemstvími, které obklopují jednotlivé případy, tím víc všechna vlákna směřují ke stejnému prameni zločinu.
Ray Celestin dává ale nahlédnout na dobové Chicago nejen z té gangsterské stránky, ale zobrazí i aspekty rasové nebo hudební. Zejména vývoj a pronikání jazzu do širší veřejnosti z pohledu Louise Armstronga. Tenhle úhel pohledu dokresluje celkovou atmosféru časů Al Capona aniž by příliš odváděl pozornost od detektivních linek.
Předchozí knihu (Sekerníkův jazz) této série (City blues) jsem nečetl, takže nemůžu porovnat, ale tenhle detektivní román mi dal vše, co jsem od gangsterského Chicaga očekával.

Ukázka:
„Dvacet pět kočárů jenom na pugéty,“ řekl strážce. „Taky třicet limuzín. Povídal Sbarbaro, že ten průvod bude půl třetího kilometru dlouhej.“
Dante přikývl. „To není pohřební průvod, to je přehlídka srazu absolventů.“
Ozbrojenec se zasmál a Dante si představil tu komplikaci v dopravě, kterou procesí způsobí, protože zavřeli čtyřiadvacet kilometrů silnice mezi Sbarbarovou provozovnou a hřbitovem na Mount Carmel.

Patapuf
13.11.2019

Řekl bych, že tak o parník, co na něm hrál Louis, lepší než první díl... Autor se opět s hlavními hrdiny moc nemazlil... Nicméně je to o dost jiné... V Chicagu je to takové rychlejší oproti utahanému New Orleans.... Mafie je větší, všude spousta násilí a méně Louise.... Už se těším na další díly...

Medvědářka
15.08.2019

Už v první autorově knize jsem se přesvědčila, že to stojí za to. Zde jsem si to jen potvrdila.
Je to jiné a tak osvěžují. Ne jako současné knihy, které vycházejí a které jsou skoro jak přes kopírák a vy si musíte opravdu vybírat, pokud chcete mít požitek ze čtení.
Chicago zde je vykreslené ve své největší slávě, kdy mafie a korupce jdou ruku v ruce a jazz zažívá svůj vrchol. Jenže za tím vším se mnohdy skrývají intriky, boj o moc a nedejbože, když se třeba jen někomu znelíbíte nebo jste náhodou viděli něco, co jste vidět neměli. To si pak dejte sakra velký pozor a kryjte si záda.

Killingjoke
13.03.2019

Chicago 1928. Bouřlivá dvacátá léta na svém oslnivém vrcholu, plného lesku, slávy, psích deček a ostrých hochů. Byla to prostě doba gangsterů. Městem otřásá hromadná otrava několika republikánských radních, v temné uličce se najde tělo gangstera bez očních bulev a z nejvyšších pater městské smetánky se ztratila jedna z prominentních dědiček. Na scénu se vrací vyšetřovatelé od Pinkertonů Michael Talbot a Ida Davisová, po stopě zavražděného gangstera vyrazil fotograf Jacob Russo a sám velký Al Capone si z New Yorku pozval gangsterského fixera Danteho Sanfelippa, aby zjistil, co se s "jeho" městem sakra děje...

"Do Chicaga nepřijmou křiváka, dokud nesouhlasí, že vystřelí po jiném křivákovi. Takže viva Chicago."

Po roce se k nám dostává druhá kniha ze série City Blues. První díl se mi loni hodně líbil a jsem rád, že ne jinak tomu je i u dílu druhého. Přesunuli jsme se sice o cca dekádu do předu a změnili město, ale to co zdobilo příběh z New Orleans je naštěstí i zde. Parádně vykreslená doba a atmosféra. Bohatství kontra chudoba a Volsteadův zákon nařizující prohibici v plné parádě - nelegální palírny a pivovary, stoupající zločinnost, korupce a faktická vláda gangsterů. Román je skvělou kombinací mých oblíbených žánrů - detektivky, gangsterky a historie. Ray Celestin v mnoha ohledech vychází ze skutečných historických událostí, využívá skutečné historické postavy a doplňuje je postavami smyšlenými, což bylo nezbytné hlavně pro detektivní linii příběhu. Říká se, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Celestin to udělal a v podstatě použil stejný koncept a podobnou stavbu příběhu jako u první knihy. No a já mu sežral i s navijákem! První polovina knihy tak staví na budování příběhu a psychologii postav, zatímco druhá nabírá mnohem vyšší obrátky a od slov se přechází ke štěkajícím Tomíkům... Blues Mrtvého muže je zábavná kniha, prostoupená tóny jazzu a blues. A jak jsem se dozvěděl z doslovu, celý ten koncept má mít podobu tetralogie - jiné město, jiná dekáda, jiná píseň, jiné roční období, jiné počasí a jiný námět. Opravdu zajímavé a mě jako milovníka gangsterek rozhodně těší, že v příští knize se podíváme do New Yorku 40. let, což u mne vyvolává velká očekávání...