MartaPear MartaPear komentáře u knih

Pod Kaštanem Pod Kaštanem Barbora Majchráková

Červená knihovna jak vyšitá, jen ze současnosti. Ubohá mladá žena, bohatý milenec, šlechetný a čestný zachránce... Jen se to odehrává ve vesničce v jihočeském pohraničí. Ale popis jak prostředí, krajiny, reálií, ale i typů lidí a jejich vztahů a problémů ve vsi je velice výstižný a přesný. Anotace - čte se jedním dechem - sedí, jako nenáročné čtení na dobrou noc doporučuji.

08.01.2024 3 z 5

Dům žen bez mužů Dům žen bez mužů Karine Lambert

Jednotlivé osudy pěti žen žijících v domě, kam muži nesmějí a jejich důvody proč jsou samy. Nová nájemnice do toho ale tzv. hodí vidle a po smrti majitelky domu s jejím svolením jsou muži povoleni. nenáročné, ale mile oddechové čtení.

03.01.2024 3 z 5

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

Další rozsáhlé dílo tohoto autora, jako obvykle je v ději kvantum jmen a letopočtů, pro neznalého asi nepřehledné. Četlo se to ale tentokrát výrazně lépe než Husitská epopej.

03.01.2024 4 z 5

Uteč! Uteč! Dagmar Česká

Taková soudobá červená knihovna zasazená do současné Ameriky... Zasnoubená Hanna z "VIP" uteče snoubenci, potká motorkářkou partu ze "spodiny", po cestě s nimi "prozří" a změní svůj život. Oproti předválečné literatuře tohoto typu je to - bohužel - napsané současným moderním způsobem, tj. několik vypravěčů, časových a dějových rovin.

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Drsná současnost z nižšího (nejen duševního) levlu společnosti, člověku se až dělá špatně z toho, co vše jsou lidi schopni dělat... Velmi emotivní!

03.01.2024 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Velmi zajímavé porovnání morálky, způsobu života, mravů od "c.k. horní vrstvy", úředníků monarchie, "obyčejného lidu" v časovém rozmezí od monarchie, přes první republiku, 2. sv.v. až do současnosti. Vlastním dějem je hledání a nečekaná odhalení rodinných vztahů a utajovaných skutečností.

Advent Advent Gunnar Gunnarsson

Příběh osamělého islandského pastevce zachraňujícího před Vánoci ovce před vánicí a umrznutím je velice poetický, lidský a hlavně zasáhne emoce!

Světlo po válce Světlo po válce Anita Abriel

Velmi zajímavé, i když v podstatě je to červená knihovna. Ale podklad k příběhu je silný, od genocidy židů za 2. sv. v. přes koncentráky, útěky, emigrace, postavení se na nohy v nových místech, integrace do jiné společnosti, a samozřejmě nechybí milostná zápletka a šťastný konec.

Saturnin při chuti Saturnin při chuti Miroslav Macek

Zbytečně potištěný papír... První jeho pokračování Jirotky bylo ještě vtipné a od té doby úroveň upadá až na samé dno

03.01.2024 odpad!

Růže a čokoláda Růže a čokoláda Teresa Simon (p)

Nečetlo se mi to dobře, několik časových rovin nesmyslně se střídajících o cukrářce v současných Drážďanech, která objeví krabici s 100 let starými deníky ženy a po dlouhém pátrání zjistí podrobnosti o složitých rodinných vztazích. Samozřejmě nechybí dějová linka její "love story" v současnosti...

28.12.2023 3 z 5

Tajemné životy Jakuba Krčína Tajemné životy Jakuba Krčína Otomar Dvořák

Kdyby nakladatelství udělalo pořádně svojí práci a korektury, tak výborné rychlé seznámení včetně dobových souvislostí s životem i prací Jakuba Krčína. Takhle jsou to zbytečně vyhozené peníze za výrobu knihy, která akorát naštve tou spoustou chyb faktických, korektorských, redakčních...

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Naprosté zklamání... Předchozí knihy jsem přečetla jedním dechem, ale tuhle jsem nakonec jen prolistovala... Navíc mi velice připomínala podobnou knihu o putování několika žen (Úterní ženy od Moniky Peetzové.)

Enter, mami! Enter, mami! Martin Moravec

Mám ráda jeho sloupky v magazínu MFD, každý čtvrtek je čtu jako první. Na leckterý sloupek z let 2012 apod. jsem si i vzpomněla, ale po letech už to není ono. Protože většina se vztahuje k nějaké konkrétní společenské či politické situaci nebo třeba k aktuálnímu počasí nebo drbům, což po deseti letech aktuální není a ztrácí to ten "šmrnc".

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Krásné drobounké postřehy a komentáře všedních situací, které pohladí na duši.

28.12.2023 5 z 5

Spousta postav a osudů, ale na rozdíl od podobně "bohatě obsazených" knih jsem neměla problém s orientací, kdo je kdo a proč jedná tak, jak jedná. Myslím, že se autorka snažila o objektivní pohled jak na Čechy, tak Němce, protože život ani lidé nejsou černobílí. Byly to drsné časy a ne neuvěřitelné, co jsou lidé schopni si provádět. Jsem ráda, že jsem to nezažila a doufám, že nezažiju nic podobného. Většinu knížek si půjčuji z knihovny, ale tuhle jsem si - po přečtení - koupila.

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Pro mě dobrá psycho detektivka, asi proto že zeměpisné reálie znám velice dobře a přesně jsem "viděla" každou zmiňovanou ves, les, potok či rybník. Příběh má spád a překvapivě propojuje minulost hlavních postav se současností.

28.12.2023 4 z 5

Lovci orchidejí 2 Lovci orchidejí 2 František Flos

V knihobudce v Motole jsem si půjčila postupně všechny tři díly, které jsem v dětství hltala. No... dnes jsem je sice přečetla, ale je na nich vidět letopočet vzniku a tehdejší společenský úzus. Nadřazenost bělochů nad domorodci, střílení zvířat jen pro zábavu... Myslím, že dnešní děti to už vůbec neosloví. První díl nejlepší, pak to klesá a třetí díl jsem přečetla s přemáháním.

28.12.2023 3 z 5

Lovci orchidejí 3 - Pod sluncem rovníkovým Lovci orchidejí 3 - Pod sluncem rovníkovým František Flos

Lovci orchidejí 1 Lovci orchidejí 1 František Flos

28.12.2023 4 z 5

Holčička, kterou tam nechali Holčička, kterou tam nechali Roxanne Veletzos

Drsný popis toho, co se dělo a leckde nejspíš děje pořád... O 2. světové, o hrdinských činech vojáků a práci politiků se píše a mluví a točí filmy pořád, ale o takovýchto příbězích se moc nemluví. Přitom jejich síla tkví právě v přiblížení osudu jednotlivých lidí. (Doporučuji také knihu Světlo po válce od Anity Abriel.)