MartaPear MartaPear komentáře u knih

Zásnubní prsten Zásnubní prsten Vlastimil Vondruška

Hm... příběh o únosech a vraždách blondýnek, potencionálních adeptek do harému osmanského paši a vyšetřovateli Jiřímu Adama z Dobronína a spol. se sice četl celkem příjemně, ale ty knihy začínají být jako podle kopíráku, měla jsem neodbytný pocit, že už jsem to četla, protože děj je naprosto předvídatelný. Každou další knihu autora čtu s nadějí, že to bude něco nového, ale bohužel ne... dalo by se říci, že to "seká jako Baťa cvičky".

14.01.2024 2 z 5

Tuto i druhou knihu - průvodce jsem četla před mnoha lety a tehdy jsem byla nadšená, chtěla jsem si připomenout ony zážitky, ale dnes už mi to už jaksi vyčpělo, člověk se nemá vracet k minulosti...

14.01.2024 2 z 5

Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Zdeněk Šmíd

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Velmi plastický a mnohovrstevný román, detektivka, horor (?) z doby asanace židovské čtvrti v Praze, krásně popsaná každodenní i celková atmosféra různých společenských vrstev i doby a k tomu kriminální zápletka. skvělé čtení, i když určitě to není oddechovka.

14.01.2024 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Putování po méně známých a také neturstických cílech v Čechách - super!

14.01.2024 5 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Nějak jsem to nepochopila. nebo jsem jí četla v nevhodnou dobu, ale prostě to nešlo a ani jsem knihu nedočetla. A to i přesto, že mám autora ráda, už jen kvůli těm Budějicím.

Déšť ustal k večeru Déšť ustal k večeru Anna Sedlmayerová

Psychologická detektivka ze zač. 60. let o sebevraždě mladé matky, vyšetřované jako vražda, výstižný popis tehdejšího běžného života těch úplně "nejobyčejnějších" lidí -dnes to připadá neuvěřitelné....

14.01.2024 4 z 5

La bella Boema La bella Boema Václav Řezáč (p)

Dvě novely, jedna o Mozartovi, Josefině a Praze, druhá ze zač. 50. let, lázně Prameny, místní honorace, tj. doktor, hudebníci a spřízněná rodina, zmar tehdejší doby...

Snové novely Snové novely Arthur Schnitzler

Dvě novely, v podstatě asi tak o schizofrenicích, kteří žijí sice v realitě, ale hlavou jinde, v první dožene paranoia chlápka k vraždě bratra, ve druhé manžel jde na utajený sado-maso-porno bál a manželka ho vraždí ve snu. Mírně ujeté, ale dobré čtení!

Anděl smrti Anděl smrti Vlastimil Vondruška

Obvyklé. hrad, šlechta, podaní apod., překomplikované zápletky a zločiny, nezapamatovatelná jména, přeskakování mezi několika ději

14.01.2024 1 z 5

Život ve staletích - 13. století Život ve staletích - 13. století Vlastimil Vondruška

Tohle se p. Vondruškovi povedlo, asi zde platí "ševče, drž se svého kopyta", když už došla invence a fantazie na Oldřicha z Chlumu apod.

14.01.2024 3 z 5

Teorie nevzdělanosti: Omyly společnosti vědění Teorie nevzdělanosti: Omyly společnosti vědění Konrad Paul Liessmann

Velmi zajímavé, ale velmi náročné, není to čtení "na dobrou noc", na víc čas nemám, takže jsem nedočetla. Ale to, co jsem stihla ve výpujčním čase knihovny mě dost zaujalo... Tak někdy příště další pokračování.

Jak přežít svého muže Jak přežít svého muže Jana Bernášková

Zase jedna "celebrita", která se snaží za každou cenu zužitkovat svou (pochybnou) "slávu".

A na nebi čekají hvězdy A na nebi čekají hvězdy Lori Nelson Spielman

Současná Amerika, dějově přehledné, zápletka tak akorát spletitá, nejdřív to vypadalo na červenou knihovnu, ale nakonec docela příjemné počtení i s těmi happy endy

Rádio v mrazáku Rádio v mrazáku Jana Hanušová

Paní Hanušová, jinak herečka, se během covidu asi dost nudila a sice začala užitečně pracovat, ale při literární činnosti využila svého jména.

14.01.2024 odpad!

Jablko nepadlo daleko od stromu Jablko nepadlo daleko od stromu Vlastimil Vondruška

Za poslední dobu to nejlepší, co jsem od V.V. četla, není to tak zoufale natahované, jako poslední romány, naopak celkem svižné a vtipné.

Tajemství mé matky Tajemství mé matky Sheila O'Flanagan

Současná Anglie, rodinná oslava výročí svatby rodičů, spousta lidí, dějů, ale nepřehledné, rozvláčné, četla jsem ob dvě strany a nakonec odložila...

Ostrov s vůní čerstvého chleba Ostrov s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Současná Anglie, typický mladý pár s módními profesemi, v krizi zkrachují i ve vztahu, holka se přesune někam na nehostinné pobřeží a konečně uplatní svou zálibu - peče "chleba", tj. nejrůznější pečivo, a tím aktivizuje vesnici k novému rozmachu, samozřejmě nechybí milostná linka se zápletkou a šťastným koncem, ale čte se to dobře

Srdcaři Srdcaři Josef Veselka

Prolínající se osudy profesní i osobní především dvou doktorů z různého sociálního zázemí, od dětství až do hodně požehnaného věku a smrti. Protože jsem vyrostla ve zdravotnické rodině a pak pracovala jako nelékařský pracovník ve stejné nemocnici, bylo mi to velmi blízké. Obdivuji, že pan profesor najde čas na literární činnost, asi se tím odreagovává od náročné profese. Bonus pro mě byly jihočeské momenty:-)

08.01.2024 4 z 5

Vstupte bez klepání Vstupte bez klepání Zuzana Hubeňáková

Jedna ze dvou knih, které mám už hodně dlouho na nočním stolku a když potřebuji něco milého před usnutím, sáhnu buď po této nebo po druhé (Rosiina metoda od Dawn Fraserové). Krátké fejetony o běžném životě mladé ženy a rodiny, vtipné, úsměvné, pohlazení po duši, při čtení mi do třech minut tečou slzy smíchem. Autorka přispívá do Magazínu MfD a její rozhovory čtu ze všech nejraději.

08.01.2024 5 z 5