Déšť ustal k večeru

Déšť ustal k večeru https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102997/dest-ustal-k-veceru-102997.jpg 4 17 7

Kriminalistická novela řeší otázku vraždy nebo sebevraždy mladé ženy psychologickou analýzou. Proto i kreslí plasticky povahové charaktery všech postav. Dějové pásmo, napínavé nejistotou výsledku do posledního okamžiku, prolíná konfrontace postojů starší a mladší generace, jež má širší platnost.

MartaPear
14.01.2024 4 z 5

Psychologická detektivka ze zač. 60. let o sebevraždě mladé matky, vyšetřované jako vražda, výstižný popis tehdejšího běžného života těch úplně "nejobyčejnějších" lidí -dnes to připadá neuvěřitelné....

Nofar197
13.04.2023 4 z 5

Co bylo důvodem sebevraždy hezké mladé ženy a matky jednoroční Viktorie? A jde vůbec o sebevraždu? Kriminalista Matula pomalu rozplétá klubko složitých vztahů v jedné ústecké rodině.
Autorka naprosto skvěle vykreslila zavistiveho tchána a zahorklou a pomstychtivou tchyni. Výborná kniha.

aralka
07.06.2019 4 z 5

Velmi civilní uvěřitelná detektivka, kde autorka hodně řeší psychologii postav a dělá to dobře. Není zde nic šokujícího, kriminalista není rebelující samotářský alkoholik, mrtvola není sešívaná z několika kusů, nejsou zde potoky krve, vše plyne v poklidném tempu, neexistují mobily ani DNA.. . Ale přestože jde o hodně starou knihu, kde je spousta dnes již archaických až směšných výrazů, také je trochu poplatná době, v které vznikla a i z chování postav je místy patrný posun v sebevědomí a vůbec společenských normách, přes to přese všechno si myslím, že jde o kvalitní literaturu, paní Sedlmayerová velmi obratně popisuje vnitřní život jednotlivých postav, jejich trápení, motivy chování, citové zmatky, touhy i sžíravou nenávist ...

jprst
30.05.2019 3 z 5

Tuto novelu jsem kdysi přečetl, ale nijak mne neupoutala, prostě průměr a ještě navíc pro dobu docela vhodný.

jindra2
25.08.2018 3 z 5

Novela popisující psychologickým způsobem banální rodinnou tragédii, kterých se kolem nás, byť ne v tak vyhrocené podobě, odehrávají desítky. Je právě úlohou umělce dostat se pod povrch.
Příběh se odehrává v Ústí nad Labem a významnou roli hraje finanční nedostatek. Veřejná bezpečnost pracuje precizně a efektivně, její příslušníci jsou chlapi na svém místě, rozhodní avšak se srdcem ze zlata. Hlavní postava, vyšetřovatel nadporučík Mahula je po všech stránkách dokonalost sama. Závistivý tchán a zatrpklá tchyně zemřelé "nepochopili novou dobu", zato jejich syn, sympatický Libor "má správné politické názory". Přesto jsou postavy uvěřitelné a způsob psaní čtivý.

mysteriouslukas
11.02.2018 3 z 5

Pěkně napsaná detektivka. Role a chování postav jsou dobře zakomponovány a příběh samotný je napínavý a dobře se čte. Skoro do konce knihy jsem netušil jak to dopadne.

Kabátice
14.12.2015 5 z 5

Příběh byl velmi čtivý a v samém závěru hodně dojemný. Líbilo se mi, že autorka v díle vyzdvihuje význam rodiny a její vliv na rozvoj osobnosti člověka. Psychologie jednotlivých postav byla moc pěkně zachycena. Nejvíce mě oslovila povaha vyšetřovatele Mahuli a Libora (švagra zabité ženy).

české krimi české detektivky

Anna Sedlmayerová
česká, 1912 - 1995
1993  92%Dům
1964  87%Zelené pastely
1962  71%Pomozte mi, Terezo!
1965  73%Déšť ustal k večeru
1970  80%Grandlová brož

Kniha Déšť ustal k večeru je v