markettH markettH komentáře u knih

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Celá trilogie dokázala neuvěřitelně zaujmout a nelituji času strávený s Mikaelem, Lisbeth a dalšími. Všem, kteří se rozhodují, zda si mají Milénium přečíst, vřele doporučuji..... Avšak hrozí zvýšené riziko závislost :-)

23.07.2017 5 z 5

Živá minulost Živá minulost Veronika Martinková

Oceňuji, že autorka neměnila strukturu a rozdělení textu. Tedy členění na kapitoly, kde byl v úvodu vždy označen vypravěč (ich forma) a datum.

Pro lepší orientaci v ději je lepší číst příběhy postupně. Já jsem za to byla hodně ráda. I přes to bylo dobře, že autorka vždy ve zkratce zmínila o koho jde nebo jakou to má souvislost.

Děj byl hodně napínavý, hlavně jeho závěr. Začetla jsem tak, že jsem knihu nemohla odložit. Přiznám se, že po Podílu viny by mě nenapadlo, že mě další díly tolik pohltí. Autorka se hodně zlepšila.

Vrah Laury Králové pro mě byl překvapením. Tentokrát jsem ani nevěděla koho podezřívat. Stejně jsem na tom v případě Davida. Avšak tuším, co bude klíčem k rozluštění.

David byl zkrátka takový ten bad boy, který chce spravedlnost, i když poruší všechny možné předpisy. Navíc místo, aby si otevřeně s Hanou promluví, tak před ní utíká. Hana ho musí hodně milovat.

Na jednu stranu jsem ráda, že se nemusím s hlavními hrdiny loučit. Autorka totiž pracuje na pátém pokračování s názvem Mrtvá budoucnost. Na druhou stranu nevím, jak to vydržím. V hlavě mám hned několik možných variant a jsem napnutá jak struna.

23.04.2024 5 z 5

Podíl viny Podíl viny Veronika Martinková

(SPOILER) Hodně se mi líbilo, že tohle byl jiný druh detektivky než jsem zvyklá. Od prvních stránek jsem věděla, kdo je pachatel. Postupně se dozvídáme motivy a minulost nejen oběti, ale i pachatele. Velký prostor zde mají vztahy mezi vyšetřujícími. Dalším plusem je, že vyšetřování se drželo "při zemi" a zapadlo do českého prostředí, včetně věčného papírování.

U konce už mi to přišlo trochu zdlouhavé, hlavně co se týkalo vztahu Hany s jejím přítelem Patrikem a kolegou Davidem.

Jeden z vyšetřovatelů trpěl závislostí na alkoholu, což lidsky chápu, co moc nechápu, jak mohl dotyčný nebo dotyčná pracovat ve stresujícím prostředí jako je kriminálka. Zrovna zde to dost ovlivnilo vyšetřování. Na druhou stranu mě to docela navnadilo na další díl série Vítková & Winkler.

Samotný závěr knihy mě extra nepřekvapil. Indicií tam bylo dost, abych se dovtípila.

Ještě se mi trochu motala jména kolegů Davida a Daniela. Naštěstí každý vypadá jinak a často je to zdůrazněno.

Od autorky Veroniky Martinkové si ráda v budoucnu zase něco přečtu.

11.04.2024 3 z 5

Severní úsvit Severní úsvit Lukáš Kosař

Příběh je rozdělen na delší kapitoly a ty na kratší podkapitoly. Vyprávěn je v er-formě, většinou z Carlovi perspektivy.

Děj bych pomyslně rozdělila na tři třetiny. V první se zdánlivě nic neděje. Hlavní hrdina se orientoval v novém prostředí, seznamoval se s místními a začínal si skládat vlastní hypotézy. V druhé třetině začalo jít do tuhého a odtajňovala se skrytá tajemství. V poslední třetině se všechno ještě zrychlilo a vygradovalo ve velké finále.

Hodně mě překvapily duchařské prvky. Nečekala jsem je, ale seděly tam. V závěru tyto prvky vystřídali popisy zranění a vulgarismy. Jen varování pro ty, kteří tohle v knihách nevyhledávají.

Carl Dawson je postava, o které si stále skládám obrázek. Rozhodně není černobílá a ne vždy jsem jeho jednání schvalovala. Předpokládám, že to byl záměr a třeba nám některá tajemství poodhalí příště.

Příběh byl zasazen do Anglie. Proto mi nesedělo, když chtěl tady někdo tykat/vykat. Mám zafixované, že v angličtině se úcta projevuje použitím Mr./Mrs./Ms. Když chtějí být neformální oslovují se jménem.

Děj popohánělo dopředu dostatek přímé řeči. Avšak občas jsem se ztrácela v tom, kdo mluví a musela se vracet.

Aby si čtenář mohl některá místa lépe představit, byly zde krásné obrázky vytvořené pomocí umělé inteligence (i obálka byla vytvořena pomocí AI).

Celkově se jedná o povedenou a napínavou prvotinu.

29.02.2024 4 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Jana Poncarová

Pokud vás neláká nebo nic neříká politická situace v letech 1946-1949, Nultá hodina není tím pravým ořechovým. Politiky je zde opravdu hodně, hraje hlavní roli. Příběh Hedviky je až na druhé koleji. Nebo tak jsem to alespoň vnímala.

Ale bavilo mě to. Styl autorky mi sedí a ta doba mě hodně zajímá. Dokonce jsem se několik věcí dozvěděla, třeba o přítelkyni Jana Masaryka.

23.02.2024 4 z 5

Cizinec se zapalovačem Cizinec se zapalovačem Valentina Vávrová

Jak už děj nebo anotace (avšak anotace je zbytečně dlouha a vypovída o 80% děje) vypovídá, jedná se o horor plný duchů a nadpřirozených událostí, které postupně gradují.

Kniha byla krátká a zvládnete ji za jedno fajn odpoledne (nebo podmračené či bouřkové, pokud by to někdo chtěl i s atmosférou ). Pár stran navíc by neuškodilo. Hlavně na začátku, kdy by se dala vybudovat napjatá atmosféra.

Hlavní hrdinka Olívie byla citlivá a odhodlaná zjistit pravdu. Někdy to hraničilo až s tvrdohlavostí. Kromě vyloženě záporných postav k tomu určených, byl celý příběh plný silných a pozitivních postav. Trochu mi nesedělo, že všichni hodně rychle uvěřili na duchy.

Celkově se jedná o podařenou prvotinu. Text krásně plynul k čemuž pomáhaly krátké kapitoly a spousty přímé řeči. Žádné zbytečné odbočky. Zároveň věřím, že se s Olívií ještě někdy setkám, abych dostala odpověď na otázky, které mě při čtení napadly.

Ještě bych chtěla zmínit, že v knize je pár jednoduchých, ale výstižných ilustrací od Lucie Mudrákové. Na ukázku se můžete mrknout na dalších obrázcích.

Celkově bych to viděla na, zkrátka by mi sedělo pár stran navíc, abych se navnadila na tajuplnou atmosféru.

21.02.2024 4 z 5

Hra na druhou Hra na druhou Zuzana Holčíková

Příběh byl vyprávěn v ich formě z pohledu Nely. Kapitoly byly krátké a svižné. Hned v první části došlo k osudnému setkání Nely a Bena. Což je super, žádný zbytečný odbočky a prodlužování. Do života hlavních hrdinů zasáhlo poměrně málo postav, takže se čtenář neztratil v propletených vztazích. Řekla bych, že díky tomu je vhodná i pro lidi, kteří po knize často nesáhnou.

Před každou kapitolou byl zajímavý citát. Některé jsem znala, ale pár pro mě bylo novinkou. Vždy měl jednotlivý citát spojitost s událostmi v následující části.

Moje největší sympatie patřily Neliným synům, Matějovi a Filipovi. Šlo poznat, že (i přes svoji pubertu) mají k sobě blízko a jsou citlivé duše. Kdo mě bohužel často zklamal, je Nela. I když jsem ji "viděla" do hlavy, dost často jsem nechápala její chování, hlavně k Benovi. Možná bych uvítala, kdyby to šlo ještě víc do hloubky jejích myšlenek. Na druhou stranu chápu, že na 175 stranách to tak úplně nejde.

Velký zdvižený palec za konec. Zejména posledních cca 5 stran, které se zaměřují více na Bena. Vůbec by nevadilo, kdyby byla ta část byla delší. Rozhodně tím u mě získal body navíc.

Do volného pokračování Dvě prázdná místa se pustím také. Docela by mě zajímalo, kam se postavy vývojově posunou.

Pokud bych chtěla dát hvězdičkové hodnocení, dala bych asi z pěti. Fajn jednohubka na jedno odpoledne.

Knihu mi poskytla sama autorka jako recenzní výtisk v rámci spolupráce. Moc děkuji za výtisk, krásné věnování a hlavně důvěru.

04.02.2024 3 z 5

Rapovej deník Lukáše Kouřila Rapovej deník Lukáše Kouřila Lukáš Kouřil

Lukáš Kouřil nabízí autentický pohled do života jednoho kluka, kterému se životní láskou stal hiphop a rap. Text plný anglicismů a vulgarismů doprovází stylově sladěná grafika. I když o tomto hudebním žánru nevím absolutně nic, čtení jsem si užila a bavila se.

30.10.2023 4 z 5

Někdy je potřeba prohodit role Někdy je potřeba prohodit role Eva Vychodilová

Krátké povídky, do kterých se čtenář začte během okamžiku. Žádné složité výrazy, ale příběhy mají hloubku. Rozhodně můžu doporučit.

14.10.2023 4 z 5

Srdcem mojí babičky Srdcem mojí babičky Barbora Linke

Kniha se krásně četla, jde vidět určitý vývoj autorky. Pokud vyjde další kniha od B. Linke určitě si ji přečtu.

31.07.2023 5 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Četla jsem od autorky i její prvně napsanou knihu a můžu říct, že Tsunami je velký posun dopředu. Autorka se vyvíjí a to je dobře, avšak kvalit Mornštajnové, Tučkové či Lukáškové nedosahuje. Zápletka knihy pro mě nebyla moc originální, i když několik momentů překvapení tam bylo.

15.12.2022 2 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Kniha je takový lepší průměr. Není špatná, ale možná by ji prospěl, kdyby měla o pár stran míň. Někdy jsem měla pocit, že depresivní stavy mohli být popsány lépe a věrohodněji.

26.04.2022 3 z 5

Cena svobody - Život Angličanky v Praze Cena svobody - Život Angličanky v Praze Rosemary Kavan

Rosmary Kavanová byla obdivuhodná, statečná a silná žena hodná obdivu. Málokdo by dokázal vydržet to co ona a ještě si zachovat zdravou mysl.

24.08.2018 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Mile mě kniha překvapila. Avšak oproti detektivkám A. Christie mi chyběl takový ten wau efekt jako tohle je vrah ;)

20.01.2018 4 z 5

Mise Afghánistán Mise Afghánistán Tomáš Šebek

Kniha Tichý dech od Jana Trachty se mi líbila o mnoho více. Lépe se četla a zápisky nebyly tolik chaotické. Avšak knihy Tomáše Šebka mají svou hodnotu a místo. Přibližuje široké veřejnosti organizaci Lékařů bez hranic a to není nikdy na škodu. Navíc lze vypozorovat v textu pozitivní vývoj a tím pádem se těším až si přečtu další knihu tohoto pana doktora.

14.01.2018 4 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Námět a myšlenka nebyly špatné, ale knize škodí mnoho metafor a popisů, které jsou pro příběh nepodstatné.

31.10.2017 2 z 5

Sestřičky Sestřičky Donna Douglas

Oddechová četba. Čtenář si u ní odpočine a přenese se do 30.let 20.stol. Není vyloučeno, že až vyjdou v češtině další díly, také si je přečtu.

25.09.2017 3 z 5

Agent 6 Agent 6 Tom Rob Smith

Pro mě se jednalo o nejslabší díl. Začátek se rozjížděl slibně, ale u konce to bylo zbytečně zdlouhavé. Na druhou stranu jsem ráda, že autor osudy hlavních postav (Lva a Raisy) uzavřel.

25.09.2017 3 z 5

Svépomocná příručka sestry Svépomocná příručka sestry Radkin Honzák

Zajímavá, poučná a oceňuji přirozený styl psaní. Rozhodně se nejedná o žádnou strohou učebnici. Nelituji své investice a k titulu se rozhodně ještě vrátím.

01.09.2017 4 z 5

Deník Bridget Jonesové Deník Bridget Jonesové Helen Fielding

Skvělá kniha. Bavila jsem se a v mnoha myšlenkových pochodech jsem se s Bridget našla ;-). Kdo se chce zasmát, neudělá chybu, když sáhne po tomto příběhu.

01.08.2017 4 z 5