Market-k-a Market-k-a komentáře u knih

Fáma Fáma Lesley Kara

Není to úplně žánr, který si ke čtení vybírám. Takže nějaké extra velké nadšení se nekonalo, zřejmě z velké části z tohoto důvodu. Ale - bylo to pro mě nepředvídatelné, napínavé, překvapivé, to zase ano. Což by asi mělo být. Za mě slabší 4 hvězdičky.
SPOILER: A ten konec? Přemýšlím, co slova "dětské vražedkyně" měla znamenat? Tvrdila, že vše se stalo při hře, ale tady mi přišlo, že to popírá? Brouk v hlavě trošku.

30.03.2020 4 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Byla jsem na scénickém čtení v rámci Listování a bylo to super, nasmála jsem se. I proto se mi knížka líbila. Je to jednoduchý román, který nás zavede do mužského světa plného testosteronového "chceš do držky" (pochopí asi jen ti, co četli :-DD). Co se povedlo, jsou přesně takovéto chlapské hlášky a rady - např. pít denně tři Plzně, které vyřeší všechny neduhy, pružit s velitelkami (jistě si domyslíte) atd. Zajímavě napsáno, originální.

09.03.2020 4 z 5

Těžká noc Těžká noc Lenka Lanczová

Dávám pět hvězdiček, protože mě knížka opravdu strhla, přemýšlela jsem o ní a bádala, jak to asi dopadne. Pořád jsem si říkala Těžká noc, Těžká noc, tam se musí ještě něco semlít a ono jo. Navzdory mému pozitivnímu hodnocení mi ale hlavní postavy moc nesedly. Hlavní hrdinka si našla po dlouholetém nevydařeném vztahu a jednom románku na jednu noc stálého přítele, kterého ale já jsem vůbec neviděla v jejích očích, naopak to byl podle mého pěkný blb :-) Spor s jeho otcem si také myslím, že mohl být vyřešen mnohem lépe, hlavní hrdinka se hned stavěla do role viníka. Na konci jsem trošku doufala v jiné rozuzlení - SPOILER - chtěla jsem, aby se dali dohromady s kolegou z práce, Štěpánem, to by byla pecka! :-))

26.02.2020 5 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Dávám tři hvězdičky a to nejspíš jenom proto, že to kvalitní dílo co do literárnosti možná je, ale já to asi nedokážu příliš ocenit. Upřímně, byla jsem ráda, že jsem knížku dočetla, trošku jsem se s ní prala. Co mě nezaujalo byly takové ty lyrické pasáže, citace z jiných textů apod. Milostný příběh ale - pokud se prokoušete všemi těmi uměleckými nadstavbami - byl super, ten mě bavil. Téma šťastného vztahu, dokonce páru, který by se dal nazvat ukázkový, se pomalu přesouvalo až k rozchodu vlastně bez pádného důvodu a zároveň neustálého vracení se k sobě. Hlavní postava muže byla pro mě trošku nesympatická, někdy v jednoduchosti (žití) je krása a jeho myšlenkové pochody sáhodlouhé a složité mě občas trošku iritovaly...

12.02.2020 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Zajímavá kompozice - střídání kapitol z pohledu dcery a z pohledu otce. Začátek románu je vlastně důsledkem dřívějšího děje, který se postupně v knížce dozvídáme.
Otec, kterého bychom mohli šmahem odsoudit jako stárnoucího bručouna (mírně řečeno) se rázem každou stránkou stává lidštějším a nám začíná docházet, proč je takový, jaký je, a proč se chová k dceři a manželce tak, jak se chová. Ne každý má odvahu citově se navázat k druhému / druhým. Je to totiž vždycky riziko a tento pán už o svojí první rodinu přišel, a tak ví, jaká případná bolest je v sázce. Dá se vůbec navázat na svůj ztracený život a začít znovu?

Blížím se ke konci a čtu a čtu a najednou konec? :-D Ve chvíli, kdy bych to vůbec nečekala! Škoda, zrovna to bylo napínavé... Ale happy end alespoň naznačený :-)

13.01.2020 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Nejdřív jsem měla pocit, že se nic moc neděje, ale to se dá asi u tohoto oddechového žánru pochopit. Takže jako odpočinková knížka super. Žádné velké zvraty se nekonají, ačkoli dějová linka nebyla pro hlavní hrdinku zpočátku velmi příznivá. S čím jsem se příliš neztotožnila, bylo vyprávění v er-formě, bylo to pro mě trošku nezvyklé. Naopak se mi líbilo, že autorka do knížky zařadila i trošku erotiky, to se sem, myslím, hodilo. Čím dál jsem v ději byla, tím více mě to bavilo a ten konec? Uuu... krása, nečekala jsem.

08.01.2020 4 z 5

Klíč ke vztahu - Partnerská příručka pro ni i pro něho Klíč ke vztahu - Partnerská příručka pro ni i pro něho Lucie Novotná Krtoušová

Jako joo. Líbí se mi myšlenka toho, že levá stránka je určená ženám a pravá mužům. Četla jsem samozřejmě ze zvědavosti obě :-D Tuto knížku bych doporučila lidem, kteří jsou v nespokojeném vztahu, i klidně lidem nezadaným. Ale normální, slušní lidé se tam nic moc nového pod sluncem nedozví. Ale u těchto věcí asi platí, že opakování je matka moudrosti :-) Kapitoly určené mužům mi ale přišly lehce primitivní, takže pro nějaké intelektuály to moc nebude.

17.12.2019 4 z 5

Dcera života Dcera života Tom Fletcher

Knížce dávám slabší čtyři hvězdičky. Docela se mi líbila, kdo má rád tento žánr, tak si myslím, že v pohodě. Ani to nebylo příliš young Adult, jak jsem se trošku bála. Ale spousta věcí mi přišla ne-uvěřitelných. Vím, že tyhle recenze čtou spíše lidi, kteří přemýšlí nad tím, jestli si knížku přečíst, tak asi nemá cenu spoilerovat, a zjistíte pár takových věcí určitě sami. Je to první díl a další bych si určitě přečetla, protože konec je docela zajímavý. A co se mi taky líbilo, bylo, že se střídali ve vyprávění oba hrdinové - jak Eva, "spasitelka lidstva", tak její holografická kamarádka, kterou pilotuje chlapec, asi o rok starší.
Přece jeden SPOILER si neodpustím :-D Nechápu, proč v knížce vůbec nebyl popsán návrat otce Evy a jejich shledání. To mohlo být zajímavý, takže dost škoda :-/

16.12.2019 4 z 5

Prosecco do žíly Prosecco do žíly Nikola Mišjaková

Pro někoho, kdo se zrovna rozešel, to může být dobrá volba. A taky je to dobrá volba pro lehce hysterické ženy a dívky (spíš ty dívky) :-D Na to, že je autorka moje vrstevnice, padlo v knížce několik extramoderních slov, kterým jsem příliš nerozuměla. A hlavní postava je taková trošku nevyzrálá, na svůj věk, spíš bych ji tipla na o deset let mladší.
Spoiler: A co se mi nelíbilo, byl na můj vkus trošku odfláklý závěr. Jen tak mimochodné zmínění, že si hlavní hrdinka nakonec svého vysněného na seznamce našla? To mi přijde škoda.

02.12.2019 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Knížka byla čtivá, i když jsem se zpočátku trošku ztrácela v postavách (což mi u těch okrajových vydrželo až do konce knížky). Ze začátku mě ale knížka příliš nechytla, trošku jako bych se vrátila do studentských let a četla povinnou četbu - i když zrovna tady to mínus určitě nebylo. Druhá část mě ale bavila moc. Vypravěčka se stala hlavní postavou, děj byl velmi napínavý, plný nečekaných zvratů a mě to táhlo číst dál a dál. A i když už jsem nějaké knížky z dob komunismu četla, dozvěděla jsem se nové věci a dost na mě zapůsobilo to, co se dělo. Jako porevoluční dítě jsem opravdu šťastná za to, že jsem to nezažila.

SPOILER: Moc se mi líbil závěr knížky a vysvětlení hlavní hrdinky, proč si myslí, že vše dobře dopadlo :-)

26.11.2019 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Četla jsem celou sérii Harryho Pottera už jako dospělá a moc mě to bavilo. Tedy doporučuji nejen pro děti :-) Co doporučuji - myslím, že je to povinnost! :-D

12.11.2019 5 z 5

Žít jako single Žít jako single * antologie

Knížka mě zaujala svým názvem a i přesto, že povídky příliš nečtu, tak jsem ji zkusila. A trošku zklamání. Čekala jsem zábavné, vtipné povídky - nebo alespoň ukázku toho, že žít single je pořád lepší než v nespokojeném vztahu - a tak se nestalo, naopak příběhy byly spíše pesimistické. Více by se mi líbilo, kdyby bylo téma single života pojato z té lepší stránky - potenciál by tu určitě byl :-)

12.11.2019 2 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Milá knížka, u které se člověk když už ne nahlas zasměje, tak určitě pousměje :-) Po vizuální stránce velmi pěkná knížka - obal i ilustrace.

12.11.2019 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami. Knížka mě trošku zklamala. Je to můj první román od pana Hartla, a tak jsem asi měla velká očekávání. A co jsem vlastně čekala? Optimistickou, možná motivační knížku, která mi dodá energii a chuť užít si stejně jako hrdinové něco skvělého ve volném čase, kterého máme dle anotace nakonec docela hodně. Ale tak se nestalo, spíše naopak byla knížka, respektive osudy hlavních hrdinů, docela deprimující. Postavy se mi ze začátku pletly, jedna kapitola o voze, druhá o koze, i když nakonec jsem si na to zvykla. Jsem zvědavá na další knížky od tohoto spisovatele, jestli budou psané podobně. Čili - tohoto autora určitě nezavrhuji :-)

03.11.2019 3 z 5