marek7167 marek7167 komentáře u knih

Zloba Zloba Chris Carter

Poprvé jsem knihu přečetl tak 3 roky zpátky a bylo to mé první setkání s autorem. Po dočtení všech ostatních knih včetně Galerie mrtvých, jsem se do ní pustil znovu v očekávání, jak na mě bude působit nyní... řeknu to takhle, ano, někdo může hledat chyby a nedokonalosti v ději, já si naproti tomu z knihy poprvé odnesl pocit, ze Robert Hunter není jen živá wikipedie, co vše zná, ale je skutečně zranitelný člověk, a to nemyslím jen po fyzické stránce. Poprvé ze všech knih od Chrise Cartera jsem Huntera vnímal i po jiné stránce, ne jen jako policistu, který prostě hledá dalšího vraha, kniha konečně odhaluje do detailů i jinou minulost Roberta než úmrtí jeho matky (a i to zde bylo rozebrano více kdy jindy) a už jen díky tomu si kniha 5* zaslouží! ... \no spoiler\

12.07.2019 5 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Pokud nečtete teprve první nebo druhou knihu od tohoto autora, nebo překousnete opakovaný popis pitevny, sbírky single malt whisky, důvod nespavosti hlavního hrdiny a toho, že je nechutně chytrý, protože "Hodně čte", dočkáte se velmi slušného děje, který alespoň mně osobně odsejpal, mám za to, že vše podstatné z děje bylo vysvětleno, nebyly tam žádné linie, které by nekončily (jiné jeho knihy je mají) a svěžím vánkem budiž zapojení FBI do celého případu. Závěrečná část knihy byla vynikající a byl jsem přesvědčeny, že se poprvé dočkáme knihy "na pokračování" a sériového vraha nechytí, což se nestalo (bohužel...?). Jediné co, tak konečné rozuzlení bylo i na poměry Chrise Cartera až moc rychlé. Naštěstí to zachránil úplný konec..........

14.06.2019 5 z 5

Pohledávka Pohledávka John Grisham

Velmi poutavý začátek, kdy kniha nabírala spád. Prostřední část najednou úplně odbočila od hlavního tématu, které spíše sekundovalo dějové linii "honu na klienty". Závěr knihy v USA zajímavý, v Africe málo uvěřitelný. Celá kniha byla čtivá, jako právník jsem si řadu pasáží zřejmě užil více než "neprávník", avšak chybělo mi dramatičtější, zajímavější zakončení knihy, nějaká zvrat/náznak zvratu. Za mě tentokrát 70 %.

28.02.2019 4 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Kniha právě dočtena spolu s řadou zdejších komentářů. Chápu rozpoložení některých čtenářů co se děje knih týče, rozuzlení dějové linky, nemožnosti "zosobnit" si Roberta ani Carlose... to vše je ale v knihách kompenzováno neskutečně čtivou formou, jakou jsou psány, nemožnosti odpoutat se od knihy před dočtením posledních řádků poslední strany, zpravidla zajímavým motivem vražd, perfektní názornou ukázkou psychologických zákoutí lidské mysli a chování člověka... co víc chtít. Navíc u posledních knih vnímám ještě něco navíc, a tím je jeden ústřední problém současné době, nad kterým se čtenář musí po dotčení chtě nechtě zamyslet... ať už to je šikana, zvrácenost moderní "kyber"doby, sociální sítě, stalking apod. ... Pokud by to šlo, dal bych tentokrát 6*. Apropó... kdo se při čtení nepokusil vybavit si telefonní číslo nebo datum narození svého kamaráda, bratra, rodičů....(?)... :-)

28.12.2018 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Tvorba Chrise C. mě neskonale baví, a jelikož mám přečteny všechny knihy krom Hovoru se smrtí a Galerie mrtvých, musel jsem se začíst i do této. Co říct, masakru a popisu vraždy bylo méně, Hunter opět až nechutně dokonaly, ale ono to nějak ladí a nevadí mi to. Konec poměrně nečekaný, tentokrát jsem neměl tušení, kdo je vrah a jeho motiv jsem ve výsledku i chápal.

30.11.2018 5 z 5

Bratranec Pons Bratranec Pons Honoré de Balzac

Po velmi dlouhe dobe jsem sahl po klasice a nemohl jsem si vybrat lepe. Vynikajici kniha z dob minulych o problemech dnesni, a nejen dnesni doby.

23.10.2018 5 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Jedním slovem opět brilantní! Úžasné a časově dokonalé propojení dějových línií se zakončením, jaké si člověk může přát. Poslední knihy od Chrise Cartera mě vždy něčím mile překvapily. Zhruba od poloviny knihy jsem měl tušení, kdo je tím záhadným člověkem a s potěšením jsem na konci zjistil, že jsem se trefil.

02.09.2018 5 z 5

Osamělý střelec Osamělý střelec John Grisham

Sám úplně nevím, jak knihu hodnotit slovy... Jedná se jistě o skvělý počin Johna Grishema, který bravůrně ovládá právnické prostředí a vše okolo něj. Musím však přiznat, že jsem čekal o trochu víc. Kniha se četla rychle, nicméně mi vadilo jeji rozdělení do více částí, kdy do zhruba 150. strany jsem vlastně nevěděl, o čem kniha je. Na druhou stranu zakončení knihy mi přišlo extrémně rychlé. Kladně však hodnotím čtenáři přijatelným způsobem přiblížené problémy amerického právního systému, “rychlocitování” přímé řeči, kterou s elegancí zakomponoval do ich formy, a odkaz na dva reálné autory, z nichž jeden je mým oblíbeným. Pro mě tentokrát “pouze” 80 %.

12.08.2018 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Já nějak nevim. Na knihu jsem se strašně těšil, a nadchnul mě nápad na výpadek el. sítě po Evropě a ma důsledky s tím spojene. Doufal jsem ale, ze dostanu mnohem podrobnější popis chování lidí v takove situaci a místo toho jsem spíše dostal hledání osoby, která za to může... A i to mi pripadlo strašně “osekané”. Nápad senzační, některé pasáže vynikající, ale po dočtení jsem hledal dalších 150 stran závěru. Za me 70 %.

23.07.2018 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Před 20 lety jsem jí četl poprvé jako cca šestiletý kluk. Nyní jsem si ji přečetl v originále a uvědomil jsem si, že stále jsem uvnitř tím klukem, který ji čte jako poprvé a stále chci být studentem školy čar a kouzel v Bradavicích, resp. Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry.

18.06.2018 5 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Musím přiznat, že sérii s Robertem Hunterem a Chrise Cartera celkově obdivuji. Styl, kterým píše je odlišný, dynamický, reálný a dá se říct, že svým způsobem "filmový". Stejně tak musím ale uznat, že jsem byl po minulých knihách na rozpacích, jelikož začínaly mít dosti podobný scénář. Je proto třeba, udělat si vždy pauzu a začíst se do něčeho jiného. Tato kniha mě ale vyvedla z omylu. Je drastická, posunutá zase o něco dál, ale strašně se mi líbila, a to na knize obzvlášť oceňuji, celková myšlenka prostupující první až poslední stránku (nebudu nic říkat, abych neprozradil) i jiný závěr, než u předchozích děl. Za mě tentokrát už ne ze setrvačnosti -- 5*!

18.06.2018 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Knihy Chrise Cartera se čtou jedním dechem. Od začátku do konce čtenář hltá jednu stránku za druhou a i kdybych sebevíce chtěl, nudnou část v knize nenajdu. Propracování dějové linie, stejně jako vrah a jeho způsob zabíjení se mi v tomto díle velice zamlouval včetně nejrůznějších zvratů a zápletek. Musím však polovinu hvězdy dát dolů, jelikož jsem v knize našel vedlejší dějové odbočky, které samy o sobě s cílem knihy nesouvisely, avšak jejich zodpovězení bych uvítal (nechci spoilerovat).

28.03.2018 5 z 5

To To Stephen King

"Moje srdce je s nimi se všemi a myslím si, že i když na sebe zapomeneme, ve snech na sebe pamatovat budeme" ... Citát, který by dokázal shrnout mé pocity po dočtení knihy.

Obdivuji Stephen Kinga, že dokázal napsat takové dílo. Obdivuji sebe, že jsem se odhodlal ke čtení takové knihy. Je to dost stran, ze začátku jsem se trápil, abych se do děje vůbec dostal, každopádně zpětně jsem za každou jednu stranu upřímně vděčný. Strávil jsem s knihou řadu dní, večerů, někdy rád, někdy nerad jsem se ke čtení po únavném dni vracel, nicméně mohu říci snad jediné, tato kniha, děj, postavy, město, TO, ve mě navždy zůstane svým způsobem zapsáno a věřím, že se k ní jednoho dne, třeba právě za 27 let, opět vrátím. Děkuji. (Čteno od 5.9.2017 do 12.3.2018).

12.03.2018 5 z 5

Rozsudek ráže 9 Rozsudek ráže 9 Michael Connelly

Věřím, že lidem, kteří právu extra neholdují to může připadnout na 3-4*, já osobně musím hodnotit 5*. Nejsem skalní fanda Michaela Connelyho, tohle je vlastně má 3. kniha od něj, ale jsem rád, že je to právě tato, která mi potvrdila, že vrátit se k tomuto spisovateli mělo smysl. Příběh se příjemně dotváří a rozdělení knihy na části poté děj provzdušňuje. Opět se zde však setkávám s tím, co u jeho předchozí knihy, a to, že mi přijde konec takový nějaký... moc rychlý. Byl bych radši, kdyby obhajovací fáze byla o něco delší, propracovanější do detailů. Konec je však plný zvratů, neočekávaných rozuzlení a překvapení, a proto zůstávám na svých 5*. PS: asi myslím jako Haller, stěžejní argument mne napadl cca v první třetině knihy. PPS: moc děkuji spisovateli za část, která se věnovala vybírání poroty!!!

11.09.2017 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Musim uznat, ze treti ze serie knih od Chrise Cartera me i tentokrat velmi bavila! Dej utika rychle, ctenar hlta kazdou stranku, kazdou kapitolu. Opet forma kratkych kapitol zafungovala a vse melo spad. Konec me prekvapil, necekal jsem za Socharem je prave tato osobu, byt me myslenkove pochody tentokrat byly velmi podobne jako u R.H, a vlastne jsem i chapal, proc vsechny ty vrazdy... by the way, Mr. Hunter je borec :) .... PS: omlouvam se za diakritiku, pisu z mobilu.

17.08.2017 5 z 5

Triptych Triptych Karin Slaughter

Vcera docteno. Jedna se o me prvni setkani s touto autorkou a jsem rad, ze jsem si na posledni chvili koupil posledni vytisky dvou jejich dalsich knih. Velmi dobre cteni!! Nikdy me kniha nedonutila tolik listovat mezi kapitolami a vytvaret si dejovou linii a propojovat jednotlive pohledy hrdinu. Za to velke diky! Proc ale nedam 100 % je konec knihy, ktery jsem cekal trosku delsi, trosku jiny. Za me ale 90 % a jen co prectu Sochare smrti od meho oblibence Chrise Cartera, vracim se ke Karin S.

10.08.2017 4 z 5

Bohové viny Bohové viny Michael Connelly

Přečteno na mé poměry rychle. Příběh se mi velmi líbil (ještě aby se právníkovi taková kniha nelíbila,že), zejména s propojením minulosti a konečnou obhajobou s vystavěním argumentů, proč je klient nevinen. Jediné, co mě na konci trošku mrzelo, bylo poměrně rychlé zakončení. Na to, kolik měla kniha stran mohl závěr víc dotáhnout ve vztahu k dalším (nejmenovaným) postavám. Suma sumárum, jsem spokojen a návrat k Michaelu Connellymu nemohl být lepší.

29.07.2017 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Má druhá kniha od Chrise Cartera; tou první byla Zloba a nemohu se sám vnitřně rozhodnout, která byla lepší. Asi o kousek tato, kdy vraha skutečně čtenář odhalí až na konci knihy spolu s celým rozuzlením děje. Brilantně postavený příběh, postavy jsou uvěřitelné jako málo v jaké knize, chování nepředvídatelné stejně jako samotný vrah. Obdivuji styl, jakým Carter píše knihy - jako kdyby člověk sledoval film, kde krátké kapitoly představují jednotlivé střihy, z nichž se sestavuje film. Kniha se čte opravdu rychle, kdybych nemusel chodit do práce, mám ji za pár dní přečtenou...i když... na mé poměry a málo času jsou dva týdny na jednu knihu úspěch. Pro mě to alespoň značí, že kniha je opravdu vynikající.... a teď mě milí čtenáři prosím omluvte, jdu si pro další jeho knihu.

08.07.2017 5 z 5

Vyvolená k smrti Vyvolená k smrti Lisa Jackson

První kniha od autorky. Rád se k její tvorbě vrátím. Dost jsem u knihy přemýšlel, dával si plno věci do souvislostí, jako bych se díval na film a sestřihával si jednotlivé scény do jednoho celku! Za mě velká spokojenost i s rozuzlením! 5*

11.08.2016 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Uff, co k tomu říct! Mé seznámení s autorem nemohlo dopadnout lépe!!! První kniha a taková bomba! Sice vraha víme brzo (ať už je to kdokoliv), následné stránky však neztrácí na dynamičnosti a eskalaci. Jen co přijedu domů tak si kupuji další knihy od tohoto autora! By the way, pro mě po dlouhé době jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl, kdy se na posledních 10 stranách plno věcí rozlouskne, takové jsou nejlepší! Naposledy jsem to zažil u knihy od Mo Hayder - Ostrov sviní... Chrisi, 5*; well done!

11.08.2016 5 z 5