mar.jir mar.jir komentáře u knih

Dámský klub půlnočního plavání Dámský klub půlnočního plavání Faith Hogan

Kniha ve které se zas tak moc nic neděje, ale vlastně se stane tolik. V knize se tolik nejedná o nečekaný zvrat či napětí. Ale o vylíčení toho, co nás dělá námi – niterná přání a vztahy mezi námi. Děj se odehrává v malé přímořské vesničce v Irsku. Zaměřuje se převážně na tři ženy, které každá prochází svými problémy a společně založí dámský klub půlnočního plavání. Místo a čas, kde mohou býti sami sebou, řešit úskalí svých životů a hledat oporu jedna v druhé. Autorce výtečně povedlo vylíčit místa, krajinu a atmosféru. Současně i obyčejnost našich životů. Vypravěčským stylem mi připomíná Takové maličkosti od Claire Keegan. Kniha je laskavá a dojemná a určitě si najde své čtenáře, ale pokud čekáte dějem nabitou knihu, raději sáhněte jinam.

29.04.2024

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Co říci ke klasice, ke které již bylo tolik řečeno? Asi jen to, že i po tolika letech je příběh obyčejného vojáka, mladého kluka a jeho spolužáků, velmi bolestivý a v dnešní době bohužel i aktuální. Tvrdost a syrovost knihy je umocněna bezvýchodnou situací a všemi životy, které byly promarněny. A mnohdy ani samotní vojáci neviděli důvod, proč a za co bojují, proč berou a sami ztrácejí životy.

27.06.2023 5 z 5

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

První kniha, kterou jsem od McCarthyho četla a nesáhla jsem vedle. Náhodný muž najde náhodou obrovské peníze v poušti. Tato událost spouští řetězec událostí, které při braní tašky asi nečekal. Začíná hon, po padouchovi a majiteli peněz pátrá místní sheriff a padouch pátrá po muži s penězi. Ojedinělá detektivka je autorem odosobněně napsána. Celý děj vypráví jako pozorovatel, bez emocí a jen zaznamenává události, které neodrazitelně přicházejí.

27.06.2023 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Další zajímavá kniha od autora, za mě asi z jeho knih nejslabší, ale i tak jsem si ji užila. Děj plyne rychle a je tam obecně méně fyzicko-technických pasáží. Jazz je celkem sympatická postava, některé dialogy na mne byly příliš kostrbaté občas mi vadily sexuální narážky. Jak už jsem se dočetla i jinde, dějovou linkou bych knihu zařadila spíš k Young Adult literatuře. Ale pokud máte autora rádi, tohle je taková ideální oddechovka od něj.

27.06.2023 3 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Krásně přepracované pohádky do jednoho uceleného příběhu, který je napínavý a rozuzlení je nečekané. Rozhodně doporučuji dětem i dospělým, Gaiman opět nezklamal.

16.06.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kniha se mi moc líbila, i když jsem k ní zprvu přistupovala opatrně - všichni ji propagovali a já si u takových knih vždy dávám pozor. Ale nakonec jsem nebyla zklamaná. Příběh o odlišnosti, jak je to těžké být jiný. Popis přírody a živočichů se mi moc líbil, díky tomu jsme si mohla krásně představit, jaké je prostředí, kde žije hlavní hrdinka.
Prolínání s detektivní prvky dalo knize spád a je to typ příběhu, který jsem ještě nikdy nečetla. Moc doporučuji.

16.06.2023 5 z 5

Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře Ernst Hans Gombrich

Nebyla jsem si jistá jak budu schopna vnímat dějiny jako audioknihu, ale volba to byla skvělá. Příjemný průřez dějinami, které jsou spolu v kontextu a navazující, což je příjemné vzhledem k tomu jak odděleně probíhá výuka dějepisu, v této knize nahlížíme na události jako celek. Rozhodně je to dobrý nástroj, jak dětem (ale i dospělým), pomoci pochopit kontext a vypěstovat i nějakou lásku k historii.

16.06.2023 4 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Já tuhle sérii miluju. Prapodivné postavy, málokdo je tam "normální" a jako vždy jsem se smála na hlas. Část s URNOU za mne byla nejpovedenější a jsem ráda, že je série ukončena tady - řekněme v tom nejlepším.

15.06.2023 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

První kniha, kterou jsem od S. Lapen četla. Tématicky mi hodně připomínala A. Christie, což rozhodně přidává body, ale měla jsme větší problém orientovat se v postavách, ze začátku se mi dost pletli a málokdo mi byl sympatický. Napětí ovšem rozhodně v knize je a je tam od prvních stran, pak přichází ale velké mínus - zbytečně urychlený konec

Pokojská Pokojská Nita Prose

3,5*
Na knihu jsem slyšela a hodně chvály, v jednu dobu mi přišlo, že ji vidím všude. Rozhodně se jedná o zajímavou dějovou linku, kdy pokojská Molly je jiná než ostatní. Nemá to v životě lehké, sotva vyjde s penězi a sociální kontakty jsou pro ni náročné, často věci nechápe nebo si je vykládá špatně. U Molly je snaha o vykreslení postavy občas až přehnaně zkarikaturovaná. Děj za mne plyne až příliš pomalu a ze začátku jsem měla velký problém se začíst, nicméně je to příjemná oddechovka, která rozhodně dokáže pobavit i pohladit po duši.

15.06.2023 4 z 5

Přistupovala jsem ke knize trochu s despektem. Přece jen vyšla v době, kdy se s autobiografiemi slavných herců roztrhl pytel. Ale byla jsme neuvěřitelně příjemně překvapena. Tom Felton není jen dobrý herec, ale umí opravdu dobře psát. Jeho příběh a sebereflexe mě pohltila a knihu jsem přelouskala během chvilky. Historky ze života a z natáčení byly laskavé, vtipné a vrátily mne (jako milovnici Harryho Pottra) do vlastního dospívání a krásného světa HP. Doporučuji všem i skeptikům, myslím že kniha málokoho zklame.

15.06.2023 5 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Velká oddechovka ideální pro náctileté. Klasika milostného trojúhelníku a příběhu té jediné ojedinělé dívky, která jde proti proudu a nechce být do Selekce vybrána. Nicméně fiktivní svět je jak spíchnutý horkou jehlou, nedomyšlený a některé věci nedávají smysl. Kdybych byla v pubertě, asi by mne to bavilo víc, přesto mě zápletka nalákala na to, přečíst si i zbylé díly.

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Moje první kniha od autora a nesáhla jsem vedla. Období válečné Francie je dechberoucí a děsivé zároveň. Marian mi byla velmi sympatická a celkově se mi líbilo vykreslení postav. Děj plynul přirozeně a extrémně poutavě, často jsem se přistihla, že prožívám s hrdinkou podobné emoce a tají se mi dech, což se mi dlouho u žádné knihy nestalo. Je skvělé, že autor nic nepřikrášloval a nechal dobu, čas i vztahy, tak surové, jak tehdy byli.

14.06.2023

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Vůbec jsem nevěděla, co mám čekat. Od Colleen Hoover jsem předtím četla jen Pravda, nebo lež. Tahle kniha na mě vyskakovala doslova kdekoliv a myslela jsem si, že se jedná o lehké romantické čtení pro dospívající. Ale opak je pravdou, ačkoliv romantická dějová linka je podstatná, skrývá se zde mnohem více. Problematika, na kterou autorka poukazuje je velmi vážná a líbí se mi jakým stylem je popsala, jak málo stačí a jak je lehké nechat se přesvědčit, že o nic nejde. Výborně vykreslený syndrom vařené žáby. Líbí se mi jaký konec Colleen napsala a těším se na druhý díl.

14.06.2023 4 z 5

Provazochodkyně Provazochodkyně Simon Mawer

Druhý díl mě nenadchl tak jako první. Kniha je mnohem pozvolnější a první polovina je o dost lepší než druhá. Zajímavá část je popisování a problematika poválečného světa a i Marianino vypořádávání se s následky války. Nicméně její povaha a chování mě v této knize vadila, přestala mi být sympatická. Chvílemi pro mě bylo těžké se zorientovat ve všech komplotech a postavách. Nicméně jsem ráda, že jsem si pokračování přečetla a jedná se o důstojné zakončení série.

14.06.2023 4 z 5

Muž, který zemřel dvakrát Muž, který zemřel dvakrát Richard Osman

Krásná detektivka ve stylu Agathy Christie. Rozhodně se nejedná o krvavé příběhy či severské detektivky. Ale tahle parta důchodců to rozhodně umí. Elizabeth, Joyce, Ron a Ibrahim jsou krásně propletený čtyřlístek, který se doplňuje a nejsou to žádní nemohoucí staříci. Děj se odehrává poklidně a zábavně. Kniha je skvělá oddechovka a jako bonus zjistíte jak asi přemýšlí vaši prarodiče a že pořád prožívají podobné věci jako my, až na ty vraždy.

14.06.2023 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Kniha mne pohltila hned od začátku, poutavý příběh plný velkých mouder o životě a smrti. Hlavní postavy se potkají ve Švýcarském sanatoriu, on je jen na návštěvě a ona jako pacientka. Kniha je plná kontrastů mezi život a smrtí, zdravým a nemocným. Ona žije pro dnešek a on pro budoucnost. A přestože hlavní linkou je jejich vztah, rozhodně se nejedná o love story.
Za mne je to kniha, kterou by si měl přečíst každý. Rozhodně se k ní vrátím a věřím, že v ni najdu další myšlenky, které mne zasáhnou a ovlivní.

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Měla jsem tušení o čem kniha bude, ale i přesto jsem byla v mnoha ohledech překvapena. Dvořáková opět nezklamala a dokázala, jako zatím po každé, skvěle vykreslit rysy svých postav. Kniha byla tak skvěle vystavěna, že jsem spoustu pocitů prožívala s hlavním hrdinou a bylo velmi náročné necítit za něj i mnohem více. Během spousty momentů jsme si představovala, co bych dělala v kůži té či oné postavy a je opravdu těžké zjistit, jak by se člověk zachoval. Ale v tom mi přijde důležité tuto knihu čist a podívat se na téma ze všech úhlů a snad i bez předsudků.

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Vegetariánka je kniha, která využívá neuvěřitelných metafor a teorie ledovce. Většina toho důležitého je pod povrchem a ačkoliv se může čtenáři zdát, že Han Kang málokdo otevřeně řekne, kde je problém, na těžká témata naráží neustále. Vše začne nevinně, kdy hlavní hrdinka přestane jíst maso. Něco, nad čím by se v dnešní době neměl pozastavit nikdo. Nicméně začátek milénia v Jižní Koreji svědčí o opaku. Nejde pouze o maso. Jde o projev individuality, vzepření a možnosti určit alespoň malou část svého života. Jenže ani tak málo hlavní hrdince není dopřáno. Han Kang se bravurně povedlo vystihnout charaktery postav a jejich moc změnit své postavení a osud.

13.06.2023

Straky Straky Zoe Sugg

Knihu jsem četla v angličtině. Byla jsem dost překvapená, že Ivy je psaná Zoe a Audrey Amy. Podle stylistiky bych čekala, že to bude naopak - Amy je editorkou v nakladatelství a Zoeina část mě opravdu příjemně překvapila.
K samotnému ději - prvních 100 stran na mě působilo prázdně, nemohla jsem se začíst a přišlo mi, že se jen prázdě opakují banality a vlastně se nic neděje.
Od spřátelení - tedy cca od druhé půlky se děj rozjel a bylo to zajímavé čtení/pátrání, ale velmi mi tam chybí větší vývoj přátelství a postav. Jeden den se dívky nemohou vystát a druhý den se spolu smějí a plánují pomstu. Celé to půsbilo uspěchaně, honem už je skamarádit, ale popsat vývoj jejich vztahu by rozhodně bylo zajímavější. Audrey mi svým způsobem byla sympatičtější, ale vlastně na ní neubyl poukázan veliký vývoj, změna nebo nějaká pozitiva. Většinu knihy je popisována jako bohaté dítě, s nevšímavými rodiči, bez zájmů a cílů. A proti ni je ve všem úspěšná Ivy. Je to velká škoda, moc k sobě nepasují a stylem psaní se to k sobě nehodí - Audrey je popisovaná zbytěčně povrchně.
Kniha má zajímavou myšlenku a zápletku, ale v prvním díle se v podstatě nic nedozvíme, chápu že je tam snaha o napětí a nalákání na další díl, ale řekla bych, že by to šlo, i kdyby čtenář dostal více odhalení.
Za mě je to na 3.5*

12.01.2023 3 z 5