Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře

Proslulý kunsthistorik (mj. Příběh umění) se ve své knize zaměřil na mladší čtenáře (ale to neznamená, že by text nebyl zajímavý a užitečný pro dospělé). Jeho kniha čtenáře provede historií od nejstarších počátků až do dvacátého století, seznámí ho s důležitými historickými osobnostmi a událostmi, ale také ho poučí o souvislostech a spojitostech mezi různými údobími a územími. Gombrich své dějiny lidstva vypráví jako příběh, ne vždy právě útěšný a pochopitelně nezavršený. Otevřený konec však znamená naději do budoucna....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/178993/strucne-dejiny-sveta-pro-mlade-cten-wJ1-178993.jpg 4.540
Historie, Pro děti a mládež, Encyklopedie
Vydáno:, Triton, Argo

Kurze Weltgeschichte für junge Leser (1935)

Kniha Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře

Randyz1986

Kniha pro audio-formu jako stvořená. Nespadám sice úplně do cílové dětské skupiny, je mi přes 30, ale jelikož jsem studoval IT a dějepis jsem měl naposledy někde v prváku nebo druháku na střední, tak si toho bohužel už z dějin do začátku 20. století moc nepamatuji a od této knihy jsem si sliboval, že mi je, pěkným jednoduchým vyprávěním, zasazeným v historických souvislostech, připomene. Což se mi naprosto splnilo. Čtena je pěkným poutavým hlasem. Jen si musíte zvyknout, že k vám mluví jako k dítěti ???? Ale určitě doporučuji, jak dětem, tak i odrostlejším čtenářům. Lidi, kteří se o dějiny zajímají hlouběji to asi moc bavit nebude, ale to není ani cílem.

braunerova
29.12.2018

Pravěk a starověk byly výborné. S příchodem novověku bohužel u autora naplno propuká "komplex bílého muže". Uvedu dva příklady:
Dějiny španělské conquisty jsou zkrácené s tím, že "je to kapitola tak děsná a pro Evropany je to taková hanba, že o tom pomlčí". Aztéčtí kněží každý rok vyrvali desítkám tisíc zajatců za živa srdce, řezníci rozřezali těla a maso bylo rituálně snědeno. Tahle historie se už autorovi nehodila do krámu, tak to neuvedl.
Čínu kolem roku 1800 popisuje E.G. takřka jako ráj na zemi, který zlí Angličané zničili dovozem opia a dělovými čluny. Přitom už v roce 1796 vypuklo povstání zbídačelých rolníků proti nadvládě Mandžuů (Bílý lotos) a další následovala. Zahynulo při nich možná až 100 milionů lidí, tedy víc než v obou světových válkách dohromady. Evropané byli v těchto konfliktech neutrální, protože chtěli obchodovat a ne ničit - další autorova lež.
Nevím, co se děti učí v dějepise, ale doufám, že těchto polopravd jsou dnes ušetřené. Samotné Stručné dějiny jsou pro mě po tom skvělém začátku velkým zklamáním.

belerofontes
29.10.2017

Paráda.Tato kniha je můj náhodný objev v malém knihkupectví,navíc začal jsem ji číst odprostřed (od Karla Velikého) ,ale nakonec jsem se vrátil i na začátek.
Autor sice podává dějiny svým subjektivním pohledem,ale takového učitele dějepisu bych si přál. Všechny dějinné etapy přecházejí plynule jedna do druhé a vše má svoji logiku. A tohle nás ve škole neučili.Běžné učebnice dějepisu mají totiž očíslované a přísně oddělené kapitoly plné dat ,čísel a jmen. Gombrichovi však stačí pár klíčových vladařů a králů aby se posunul dál a s daty pracuje obezřetně a citlivě a hodně srovnává,aby si čtenář nějaký ten údaj víc uvědomil a zapamatoval...
Kniha je především o starověku a středověku, novověku se věnuje pouze v posledních dvou kapitolách to však vůbec nevadí.Není to klasická učebnice dějepisu je to kniha o souvislostech.
Určitě se k ní budu vracet.A hlavně pořídím si další Gombrichovy knihy ke čtení protože s ním se nelze nudit.

wiix
28.07.2017

Už dlho som sa necítila tak chytrá z dejín. Nie pre kvantum poznatkov, ktoré tu autor do knihy vtesnal, ale vďaka prepojeniu dejín sveta, jednotlivých krajín s inými udalosťami, podanými jednoducho a pútavo. Poslednú časť, ktorá sa ho bytostne týkala si mohol avšak odpustiť a poňať to radšej profesionálne, ale budiš mu odpustené, pretože zvyšných 300 strán mi to vynahradilo.

Silmarien
26.04.2017

Stručné dejiny mi na začiatku prišli takmer nečitateľné, tak som ich odložila a vytiahla ich až teraz na jednu výzvu. A ono to zrazu šlo! Asi som bola v správnom rozpoložení :-)

Jednoduchým jazykom podané dejiny sveta. Samozrejme krátky rozsah a zrozumiteľnosť znamenajú aj istú skratkovitosť a jednoduchšie poňatie niektorých vecí, niekde možno až nesprávne.

Vidím význam pre deti, ktoré čaká dejepis alebo s ním začínajú, že by už mohli mať základnú orientáciu, to by mohlo fungovať. Niektoré veci boli podľa mňa veľmi pekne vysvetlené, pri rpvej svetovej vojne som bola naopak sklamaná, hoci som taký výklad trošku čakala, ale veľmi príjemne ma prekvapila poznámka na konci knihy práve k tejto časti, kde sa krásne ukazuje sila propagandy a Gombrich to tam na vlastnom príklade veľmi dobre ilustruje.

MarcelStrnadel
03.12.2016

I když nejsem už tak mladý čtenář, vybral jsem si k četbě tuto knihu. Měl jsem mezery ve znalostech dějin (řekl bych, že i stále mám) a chtěl jsem si s pomocí této knihy o nich udělat nějaký přehled. Tato kniha se mi zalíbila i proto, že stejně jako v jiné knize od tohoto autora, kterou právě teď čtu (Příběh umění) se mi zamlouvá styl, jakým autor podává pohled na dějiny (píše to jako plynulý příběh, který na sebe navazuje). Mé představy o knize se splnily, kniha byla úžasná a navnadila mě k dalšímu zkoumání dějin našeho světa.

Y.F.N.
11.12.2015

Poutavé čtení o historii naší malé planetky, převyprávěno velmi mile a lidsky. Pamatuji si, jak jsem jako malý hltal každé slovo této "učebnice" . Takové bych si představoval učebnice dějepisu pro první stupeň. Komplexní a pravdivé převyprávění dějin, které vysvětluje, aniž by poučovalo či mlžilo.

hario
19.11.2015

Skvělé vyprávění o historii .Gombrich dokáže čtenáře vtáhnout a nepustit. Doporučuji všem!