mapet85 mapet85 komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Na Alenu Mornštajnovú počúvam chvály už dlhšiu dobu a tak som sa pustil do jej knihy Tiché roky, ktorú som mal ako audioknihu. Musím povedať, že spisovateľka má úžasný rozprávačský talent a kniha sa „čítala“ sama. Páčilo sa mi prelínanie minulosti a prítomnosti, vzájomné dopĺňanie a postupné pomyselné zapadanie kociek lega na svoje miesto. Príbeh je vystavaný veľmi zaujímavo a pútavo a v určitých pasážach je napínavý, pričom autorka postupne odkrýva osudy jednotlivých postáv cez obdobie počas druhej svetovej vojny, komunizmu až po súčasnosť. Určite odporúčam. :)

27.01.2020 4 z 5

Žena bez minulosti Žena bez minulosti Dominic Nolan

V prvotine Dominica Nolana sa zoznamujeme s postavou inšpektorky Abigail Boonovej, ktorá stratila pamäť a snaží sa prísť na stopu Sáry Stillovej, korá zmizla pred rokmi. Námet nie je zlý a dej v podstate odsýpa a pomerne logicky napreduje, avšak myslím si, že autor nevyťažil všetko. Chápem, že človek s amnéziou je zmätený, ale správanie a konanie hlavnej postavy mi občas prišlo zvláštne až divné. Miestami sa mi kniha čítala ťažšie a nevyvíjala sa podľa mojich predstáv, takže aj záverom ma autor prekvapil. Autor ale má potenciál a snáď sa vypíše. :) Prečítajte si a urobte si názor. :)

26.01.2020 3 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Táto útla knižka od jedného z najobľúbenejších ázijských autorov bola mojou prvou od neho. Aj keď som ju prečítal na jeden záťah mám z nej zmiešané pocity a od príbehu a aj rozuzlenia som čakal asi niečo iné. Možno som len nepochopil zámer autora. Myslel som, že príbeh chlapca, ktorý skončí v podzemí knižnice sa bude vyvíjať inak. Od čítania iných autorových kníh ma to ale neodrádza. :)

23.11.2019 3 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

V druhej knihe zo série sa s Erikou a jej sympatickými spolupracovníkmi vydávame po stopách nočného lovca. Napriek tomu, že príbeh bol zaujímavý a autor má výborný štýl písania, prvá kniha sa mi zdala pútavejšia. Čítanie u mňa občas rušilo väčšie množstvo homosexuálnych postáv, ako v prvej knihe. Postupne prichádzame na stopu vraha, pričom zisťujeme čo a či vôbec niečo majú obete spoločné. Síce slabšie, ale do tretieho dielu sa určite pustím. :)

22.11.2019 4 z 5

Na koho to slovo padne Na koho to slovo padne M. J. Arlidge

Na koho to slovo padne ? Prečo sú v uliciach nachádzané zohavené telá mužov bez sŕdc ? Na túto a iné otázky hľadá odpoveď Helene Graceová so svojím vyšetrovacím tímom. Výborne napísaná kniha, aj keď občas brutálna, s krátkymi kapitolami, ktorá sa číta sama a bez zbytočných omáčok poháňa dej až k zaujímavému rozuzleniu.

Odporúčam čítať knižnú sériu v poradí ako knihy vyšli, keďže v tejto knihe sa v deji vraciame k udalostiam v prvej knihe a čitateľ by sa tak pripravil o prekvapenie.

22.10.2019 4 z 5

Dievča v ľade Dievča v ľade Robert Bryndza

Výborné ohlasy, reklama a popularita tejto knihy, navyše fakt, že hlavná hrdinka Erika Fosterová je slovenka boli významnými faktormi, vďaka ktorým som sa pustil do čítania tejto knižnej série. :) Navyše, štýl písania väčšiny Britov mi sedí a presvedčili ma o tom knihy od M. J. Arlidgea a Angely Marsonsovej. Pustil som sa do slovenského vydania, toho revidovaného a žiaľ aj v ňom som našiel dosť chýb. Na základe tohto knihu ale nejdem hodnotiť, pretože autor si to nezaslúži.

Kniha sa ale čítala dobre, pripomínala mi Volanie kukučky od Galbraitha. Erika je sympatická a ambiciózna vyšetrovateľka, ktorá si toho dosť preskákala a mrzelo ma, že jej boli kladené prekážky pri vyšetrovaní. Páčilo sa mi, že aj keď sa v deji občas stratíte, sú pasáže, kde sa priebeh vyšetrovania pripomína. Napriek môjmu občasnému pocitu, že jednou z mála heterosexuálnych postáv v knihe je práve Erika, čo vychádza zrejme z autorovho spôsobu života, knihu ale odporúčam a vrhám sa na ďalšie knihy zo série. :)

22.10.2019 4 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Bernard Minier je pre mňa jedným z najobľúbenejších spisovateľov súčasnosti v tomto žánre. V knihe Tma, v doslovnom preklade Nezhasínaj svetlo aj naďalej sledujeme príbeh hlavnej postavy Martina Servaza. A keďže sú opisované situácie z predchádzajúcich dvoch kníh (Mráz a Kruh) odporúčam čítať celú sériu od začiatku. Kniha je trošku iná ako predchádzajúce. Hlavná dejová línia príbehu je vystavaná na psychickom terore jednej z hlavných postáv Christine, ktorá by svetlo určite nemala zhasínať a verte či nie, to čo si táto dáma musí vytrpieť by zložilo asi aj silných chlapov. Kniha je takisto ako tie predchádzajúce veľmi napínavá, prekvapivá a plná zvratov. Proste komu nevadí trošku a niekedy trošku viac psycha sa táto séria bude páčiť. :)

13.10.2019 5 z 5

Tichý výkrik Tichý výkrik Angela Marsons

Tichý výkrik je veľmi vydarený štart do slušne rozbehnutej série. Kniha ma nielen príbehom, ale aj postavami chytila hneď od začiatku a ako celok ju hodnotím veľmi pozitívne. Napriek niektorým scénam je písaná s ľahkosťou a obsahuje krátke kapitoly, ktoré dej poháňajú bez zbytočných odbočiek do finále. Postava Kim je aspoň pre mňa veľmi sympatická a cieľavedomá a spoznali sme aj čo to z jej minulosti vďaka, alebo kvôli ktorej je taká svojrázna.

13.10.2019 4 z 5

Deviaty hrob Deviaty hrob Stefan Ahnhem

Deviaty hrob je v poradí druhá kniha od autora, aj keď dejovo predchádza o pol roka prvý diel Obeť bez tváre. Hlavná postava Fabian Risk žije so svojou rodinou ešte v Štokholme, kde je tajne povolaný vyriešiť zmiznutie ministra spravodlivosti. Ďalšia hlavná postava Dunja Hoogaardová rieši vraždu manželky známej osobnosti v Kodani. Z pohľadu viacerých dejových línií sme postupne vťahovaní do príbehu a cesty sa prepletajú až do pre mňa nie veľmi vydareného záveru.

Kniha je dosť prekombinovaná, občas chaotická a napriek krátkym kapitolám sa niekedy nečítala najľahšie. Navyše, podobne ako v prvej knihe postavy jednajú občas nelogicky a nezmyselne a aj samotná zápletka na mňa pôsobila divne, až zvrátene, pričom niektoré pasáže neboli dotiahnuté do konca. Občasné anglické pasáže v knihe pôsobia rušivo, aj keď som im rozumel, ale hovorím asi za tých, ktorí anglicky nevedia a z tohto dôvodu by hodilo pasáže preložiť alebo dať aspoň poznámku s prekladom. Hodnotím troma hviezdičkami a uvidím čo prinesie tretí diel.

02.06.2019 3 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Ďalšia napínavá a dychberúca kniha z pera francúzskeho spisovateľa. Tento krát Martin Servaz po prípade v horách rieši prípad zavraždenej učiteľky na strednej škole. Podozrivým je syn dávnej Servazovej lásky Marianne, ktorá ho poprosí o pomoc. Knihe opäť nechýba napätie, gradácia a spád, dozvedáme sa niečo aj z minulosti hlavného hrdinu, ocitáme sa napr. na škole, kde učiteľka pôsobila a kde študuje aj detektívova dcéra. Pútavým pre mňa boli aj vsuvky, v ktorých rozmýšľate o koho tam vlastne ide a ako súvisia s dejom. Minierov štýl písania mi sedí, napriek hrôzam, ktoré kniha obsahuje, sa číta ľahko. Koniec ma samozrejme prekvapil a musím uznať, že Minier ma baví viac a viac. :-) PS : Myslíte, že sa tu objaví aj Hirtmann ? Prečítajte si. :-)

16.02.2019 4 z 5

Bez kože Bez kože Mads Peder Nordbo

Knihu odohrávajúcu sa v Grónsku som ešte nečítal a aj preto bola pre mňa veľkým lákadlom. Priznám sa, že som sa nikdy nezamýšľal nad tým, či sa v Grónsku vedie plnohodnotný život a ďakujem knižke za moje rozšírenie znalostí z geografie a čiastočné priblíženie života ľudí na tomto ostrove. :-) Ale poďme ku knihe. Keďže môžem porovnávať s inými severskými krimi, musím zhodnotiť, že pre mňa je kniha slabší priemer. V knihe som sa občas strácal, konanie, správanie a dialógy občas viazli. O samotných hlavných postavách sa až tak veľa nedozvedáme a pre mňa pôsobili chladne a nesympaticky, možno až na Tupaarnaq. Téma je zaujímava, ale keďže autor potenciál nevyužil, nálepku mrazivý krimitriler by som dal len na základe brutálnych vrážd, nie na základe spracovania a popisu prostredia. Nenechajte sa ale odradíť, až taká tragédia to zase nebola. :-)

10.02.2019 3 z 5

Pasažier 23 Pasažier 23 Sebastian Fitzek

Fitzek ma opäť nesklamal. Téma obrovskej zaoceánskej lode a celkovo problematika okolo miznutia ľudí v hlbinách počas výletných plavieb bola pre mňa veľmi pútava. O samotnej zápletke nehovoriac. Krátke kapitoly, pri ktorých si poviete : „ A, ešte jednu si dám, veď sú to len štyri strany“, navyše so zvratmi, ktoré som občas musel predýchať a knihu odložiť, ženú čítanie veľmi rýchlo k napínavému rozuzleniu. Napriek tomu, že som vedel asi od troch štvrtín knihy čo je vo veci, záver ma prekvapil a len povzbudil do čítania ďalších kníh od tohto výborného autora. Odporúčam. :-)

21.01.2019 5 z 5

Prvý diel z trilógie privádza mladého američana Jacoba do Walesu, kde spoznáva sirotinec slečny Peregrínovej a vedzte, že ho čaká množstvo prekvapení. Ale viac neprezradím. :-) Napriek tomu, že kniha je určená najmä mladším vekovým kategóriam, milovníci fantasy literatúry si tu určite prídu na svoje. Priznám sa, že ma kniha prekvapila a očakával som niečo úplne iné. Námet je ale zaujímavý a dej pomerne dynamický a napínavý a koniec nabáda na čítanie ďalšieho dielu. Knihu som mal k dispozícii ako audioknihu a Viktor Dvořák jej dodal osobitné čaro, takže je na vás akú formu zvolíte. :-)

07.10.2018 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Krv elfov je úvodom do päť dielnej série. Pred touto knihou odporúčam prečítať si najskôr dve poviedkové knihy, vďaka ktorým vám všetko postupne bude do seba zapadať. Stretávame sa so zaklínačom Geraltom, čarodejnicou Yennefer, s Triss Ranuncul a samozrejme Ciri. Do deja som bol pomerne rýchlo vtiahnutý, aj keď musím povedať, že sa mi kniha nečítala najľahšie, najmä pri pasážach, kedy sa riešila politika a také a onaké kráľovstvo a vládcovia. Keďže som si ale sériu obľúbil, verím, že prí ďalších knihách to bude lepšie stráviteľné a preto pokračujem ďalej. :-)

30.09.2018 4 z 5

Smrť v oblakoch Smrť v oblakoch Agatha Christie

Zaujímavé prostredie, najmä vzhľadom k roku vydania knihy a samotná prítomnosť Hercula Poirota priamo pri zločine boli pre mňa pútavým námetom pre čítanie tejto knihy. Je jasné, že vrahom je jeden z hŕstky cestujúcich na palube lietadla a je na belgickom detektívovi, aby prišiel na to kto ním je. Prípad a spôsob vykonania zločinu je rafinovaný, vrah neistý a ako vždy ma Agatha Christie rozuzlením prekvapila. Ale ja raz páchateľa určite uhádnem. :-)

14.07.2018 4 z 5

Tanečník Tanečník Jeffery Deaver

V poradí druhá kniha zo série s Lincolnom Rhymom a Améliou Sachsovou nám predstavuje vraha – Tanečníka, ktorý má v priebehu 48 hodín odstrániť svedkov zločinu. A je to veru poriadna jazda. Kapitoly v podstate odpočítavajú 48 hodín, písané sú z pohľadu Rhyma aj vraha a tím vyšetrovateľov má čo robiť, aby skúseného zabijaka dolapil.

Musím povedať, že Deaver opäť nesklamal a ponúka zvrat za zvratom, množstvo napínavých situácií, pričom pri riešení prípadu a hľadaní páchateľa opäť využíva moderné metódy. Pre mňa ešte o kúsok lepšia kniha ako Zberateľ kostí a ten záver ma fakt odrovnal. Odporúčam všetkými desiatimi. :-)

14.07.2018 4 z 5

Na podpätkoch Na podpätkoch Dominik Dán

Vidím, že ani po štrnástich napísaných knihách Dominikovi Dánovi nechýba jeho tradičný humor a trefné poznámky. V knihe sú tri hlavné dejové línie. Prvá sa točí okolo vraždy v obľúbenom podniku v Našom meste, v ktorej majú prsty mafiánske bandy. Druhá je prípad nie príliš šťastného života riaditeľky jednej základnej školy. A tá tretia je súkromná, z pohľadu „vraždárov“. A všetko do seba pekne zapadá. :-)

Humor však vyvažujú aj smutné okamihy, najmä koniec, pričom určité momenty knihy mi v pamäti ostanú dlhšie. Aj keď nejde úplne o detektívku v pravom slova zmysle, keďže vyšetrovanie prípadov až tak neprebiehalo a všetko bolo skôr len takým opisom, kniha sa mi dobre čítala, je z tých lepších od autora a odporúčam ju. :-)

25.05.2018 4 z 5

Kľúčový svedok Kľúčový svedok Jørn Lier Horst

Kľúčovým svedkom Horst uvádza na scénu vyšetrovateľa Williama Wistinga, pričom ide o príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami. Pre mňa je to v poradí druhá kniha od autora. Štýl písania je priamočiary, vyšetrovanie prípadu sa uberá jedným smerom bez zbytočných odbočiek a scén vyvolávajúcich senzáciu, čo je v poslednej dobe u severských detektívok skôr výnimočné. Ako som spomínal aj pri predchádzajúcom komentári, autor sa opiera o svoje skúsenosti vyšetrovateľa, čo dodáva knihe punc uveriteľnosti. Na druhej strane je hlavná postava nemastná-neslaná, nevytvoril som si k nej vzťah a celkovo kniha pôsobí skôr nudným dojmom. Napriek tomu ma to neodrádza od čítania celej série. :-)

23.05.2018 3 z 5

Mäso - Vtedy na východe Mäso - Vtedy na východe Arpád Soltész

Vo svojej prvotine nám autor na postave mladej stopárky Niky popisuje situáciu na východnom Slovensku – „ďalekom východe“. Štýl písania Šoltész poňal à la Hra o tróny, kde sú jednotlivé kapitoly písané z pohľadu postáv. A že ich nie je málo. Na začiatku som sa mierne strácal, potom to už bolo lepšie. Cez postavy vyšetrovateľa, novinára, prokurátorky, rodičov Niky a ďalších, nám približuje postavenie a správanie mafie a kadejakých pobočníkov na východe v 90-tych rokoch, či postup riešenia zločinu, ktorý nastal. Nápadne mi to pripomínalo film Čiara, ktorý sa venuje podobnej problematike. Oceňujem použitie východniarčiny, ktorá knihu vhodne oživovala. Kniha ako celok sa mi páčila, aj keď ku koncu to bolo čím viac pritiahnuté za vlasy. No a samotný koniec ? Urobte si názor sami. :-) Ale ako autor na besede povedal, ono to je smiešne, ale nie vtipné.

23.05.2018 4 z 5

Obeť bez tváre Obeť bez tváre Stefan Ahnhem

Zo severu k nám prichádza, aspoň podľa obálky, nová senzácia Stefan Ahnem. Ten nám vo svojej prvotine predstavuje Fabiana Riska, detektíva, ktorý sa zo Štokholmu aj s rodinou vracia do rodného mesta Helsingborgu, kde najskôr plánuje dovolenkovať a potom sa vrhnúť do práce. Všetko však zmení vražda jeho spolužiaka zo základnej školy a Fabian sa púšťa spolu so svojimi novými kolegami do vyšetrovania.

Kniha je napínavá, v podstate nám ponúka také tradičné rysy severskej detektívky. Keďže vyšetrovanie prebieha striedavo vo Švédsku aj Dánsku, kniha je písaná z viacerých pohľadov vrátane toho vrahovho, ktorý mi prišiel v štýle vrahov Jeffereyho Deavera.

Občas mi ale prišlo správanie a konanie hlavného hrdinu zvláštne, rovnako aj niektoré situácie. Napriek napínavému záveru mi kniha prišla neukončená a nie úplne uzavretá. Snáď sa to objasní pri ďalších autorových knihách, do ktorých sa určite pustím. :-)

16.05.2018 4 z 5