Mäso - Vtedy na východe

Koniec zlatých deväťdesiatych rokov, divoký východ Slovenska. Je po voľbách, Mečiar skončil, Lexa je na úteku, siskári horúčkovito skartujú spisy aj svedkov. Robo Holub je dávno po smrti, Miki Černák sedí v base, Žaluďa práve zastrelili. Miki Miko, policajt s metódami gangstra, a Pali Schlesinger, novinár bez pudu sebazáchovy, sa pokúšajú robiť svoju prácu. Hľadajú pravdu. Alebo aspoň takú jej verziu, ktorá by sa dala dokázať pred súdom. Proti sebe majú tri najväčšie zločinecké skupiny svojej doby – políciu, justíciu a tajnú službu. Občas aj mafiu, ale tá aspoň hrá podľa pravidiel. Väčšinou neuspejú, no vedia, že sú vo vojne, ktorá sa nedá vyhrať, len bojovať. Vždy to brali profesionálne. Až doteraz. S Nikou sa to stalo osobným. Nika. Sedemnásťročná stopárka, ktorú uniesli, znásilnili a plánovali predať do Kosova. Na prostitúciu alebo na orgány, čokoľvek si zákazník praje. Nastúpila do nesprávneho auta. Chyba, za aké sa platí životom. Miko so Schlesingerom vedia, že to nemôže dopadnúť dobre. Nevadí. Musia zariadiť, aby to nedopadlo zle pre Niku. Zatiaľ ju ukrývajú na konci sveta. Ultima Thule. Luxusný hotel pri ukrajinskej hranici, na konci cesty v lese plnom mŕtvol. Okrem majiteľov a personálu v ňom nebýva nikto. Miešajú v ňom tie najchutnešie drinky, najúčinnejšie jedy a najsilnejšie výbušniny. Ak po vás ide mafia a zákon na vás kašle, v Ultima Thule ste vítaní. Ak vás uznajú hodným, Igor vám namieša Hemingwayov kokteil - Smrť popoludní - a porozpráva vám pár divokých historiek. Väčšina tých príbehov sa stala. Aj ten, ktorý držíte v ruke. Trocha inak. Možno niekomu inému. Na inom mieste. Ale sú pravdivé, hoci Igor by ich určite nechcel opakovať pod prísahou. Lebo vedieť nie je to isté, ako vedieť dokázať....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/351914/maso-vtedy-na-vychode-S80-351914.jpg 3.329
Detektivky, Thrillery, Literatura slovenská
Vydáno:, Ikar (SK)

VesmirnaOndatra

Až neverím, že u nás mohla vzniknúť takáto kniha. A nie preto, že je o organizovanom zločine a politikoch, súdoch, tajných službách a takých veciach. To je nič oproti tomu, že sa niekto konečne odvážil písať tak, jak postavám huba narástla a nie tou naondulovanou slovenčinou, v ktorej sa píšu (a do ktorej sa prekladajú) takmer všetky knihy na Slovensku.

Zhrnutie v jednej vete. Začiatok s nádychom "akože true story" koniec tak trochu na Tarrantina a medzi tým veľmi dobrá kriminálka s kopou hlášok, krvi a ľudského bahna, možno nie tak ľúbivá a profesionálne napísaná ako dánovky, ale zato oveľa živelnejšia.

Upozornenie pre ľudí narodených na západ od východu.
V tejto knihe je použitá východniarčina. Akože veľa východniarčiny. Ja mám za sebou niekoľkoročný (takmer dobrovoľný) intenzívny kurz, takže pri výrazoch ako poď na kavej, odtamadiaľ a pod. ma dnes už chytá len nostalgia a nie infarkt, ale viem si predstaviť, že to nie je pre každého.

Hviezdička dole za, na môj vkus, trochu prepálený záver a tiež za to, že mu tá východniarčina občas skĺzavala až do manierizmu

Veta vhodná ako epitaf (masového vraha):
Na svete sú celé cintoríny, na ktoré by mohol vzniesť nárok ako spoluautor.

mapet85
23.05.2018

Vo svojej prvotine nám autor na postave mladej stopárky Niky popisuje situáciu na východnom Slovensku – „ďalekom východe“. Štýl písania Šoltész poňal à la Hra o tróny, kde sú jednotlivé kapitoly písané z pohľadu postáv. A že ich nie je málo. Na začiatku som sa mierne strácal, potom to už bolo lepšie. Cez postavy vyšetrovateľa, novinára, prokurátorky, rodičov Niky a ďalších, nám približuje postavenie a správanie mafie a kadejakých pobočníkov na východe v 90-tych rokoch, či postup riešenia zločinu, ktorý nastal. Nápadne mi to pripomínalo film Čiara, ktorý sa venuje podobnej problematike. Oceňujem použitie východniarčiny, ktorá knihu vhodne oživovala. Kniha ako celok sa mi páčila, aj keď ku koncu to bolo čím viac pritiahnuté za vlasy. No a samotný koniec ? Urobte si názor sami. :-) Ale ako autor na besede povedal, ono to je smiešne, ale nie vtipné.

uzasna
08.03.2018

Kniha ktorá má užší profil čitateľov. Ľudia v mojom okolí ju odložili po pár stranách, na niekoho je asi moc ,,tvrdá,, . Za mňa lepší priemer. Vždy je zaujímavé čítať čo sa deje/ dialo ,,vo vašom okolí,, . 70% uveriteľných, zvyšok neviem. Nech si každý spraví názor sám. Kniha sa číta ľahko, je pútavá. Postavy zaujímavé, vykreslené dobre. Kúpu neľutujem, kniha si našla u mňa miesto.

SilviaKovacikov
01.02.2018

Priveľa mien a prezývok, ktoré sa v celej knihe prelínali, miatli ma, strácala som sa v tom, miestami som nevedela, kto je kto. Ten záver mi prišiel pritiahnutý za vlasy, ostatné - podplácanie, vyhrážanie, krádeže, odsunutie trestného činu do kategórie "skutok sa nestal", uveriteľné. Snáď to jediné knihu podržalo, inak priemer.

Poluch
15.10.2017

Za mňa len 40%. Príbeh fajn, ale určite by som to nehrotil do takejto pointy s hlavnou hrdinkou. Celom neuveriteľná pasáž, respektíve rozuzlenie. Úprimne som čakal od tejto knihy ďaleko viac. Zo začiatku to vyzeralo celkom slubne, ale nevyšlo to a prišlo mi to ako mega klišé. Pre mňa Maxo top :))

slovenská mafie

Arpád Soltész

Arpád Soltész
slovenská

• Mäso - Vtedy na východe (2017)
  • Sviňa (2018)