Mäso - Vtedy na východe

Mäso - Vtedy na východe https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351914/mid_maso-vtedy-na-vychode-S80-351914.jpg 4 89 17

Koniec zlatých deväťdesiatych rokov, divoký východ Slovenska. Je po voľbách, Mečiar skončil, Lexa je na úteku, siskári horúčkovito skartujú spisy aj svedkov. Robo Holub je dávno po smrti, Miki Černák sedí v base, Žaluďa práve zastrelili. Miki Miko, policajt s metódami gangstra, a Pali Schlesinger, novinár bez pudu sebazáchovy, sa pokúšajú robiť svoju prácu. Hľadajú pravdu. Alebo aspoň takú jej verziu, ktorá by sa dala dokázať pred súdom. Proti sebe majú tri najväčšie zločinecké skupiny svojej doby – políciu, justíciu a tajnú službu. Občas aj mafiu, ale tá aspoň hrá podľa pravidiel. Väčšinou neuspejú, no vedia, že sú vo vojne, ktorá sa nedá vyhrať, len bojovať. Vždy to brali profesionálne. Až doteraz. S Nikou sa to stalo osobným. Nika. Sedemnásťročná stopárka, ktorú uniesli, znásilnili a plánovali predať do Kosova. Na prostitúciu alebo na orgány, čokoľvek si zákazník praje. Nastúpila do nesprávneho auta. Chyba, za aké sa platí životom. Miko so Schlesingerom vedia, že to nemôže dopadnúť dobre. Nevadí. Musia zariadiť, aby to nedopadlo zle pre Niku. Zatiaľ ju ukrývajú na konci sveta. Ultima Thule. Luxusný hotel pri ukrajinskej hranici, na konci cesty v lese plnom mŕtvol. Okrem majiteľov a personálu v ňom nebýva nikto. Miešajú v ňom tie najchutnešie drinky, najúčinnejšie jedy a najsilnejšie výbušniny. Ak po vás ide mafia a zákon na vás kašle, v Ultima Thule ste vítaní. Ak vás uznajú hodným, Igor vám namieša Hemingwayov kokteil - Smrť popoludní - a porozpráva vám pár divokých historiek. Väčšina tých príbehov sa stala. Aj ten, ktorý držíte v ruke. Trocha inak. Možno niekomu inému. Na inom mieste. Ale sú pravdivé, hoci Igor by ich určite nechcel opakovať pod prísahou. Lebo vedieť nie je to isté, ako vedieť dokázať.... celý text

elli09
20.01.2024 odpad!

odpad vhodný do krbu

Vknihách
15.10.2021 5 z 5

Arpád Soltész je skvelý rozprávač a spisovateľ (okrem iného). Má talent na autenticky pôsobiace dialógy-kde treba diplomaciu,je tam; keď je nablízku nejaký ten grázel, nechýbajú štipľavé slová "vyberaného" slovníka a vôbec to nepôsobí rušivo, násilne, či nebodaj pohoršujúco! Arpád píše uveriteľné fikcie(?!)hodiace sa do prostredia nášho malebného Slovenska v začiatkoch 90. rokov. Síce som vtedy bola len decko,no už vtedy som bola rada, že vyrastám v "zaprdenej" dedinke ... Ak chcete vedieť prečo som tomu rada, prečítajte si, aké hrôzy sa mohli diať vo vašom susedstve a nemusel o tom vedieť nik...dnes je predsa v móde vyhlásenie SKUTOK SA NESTAL a takto sa pod koberec zametie kde-čo

Deus
11.07.2021 3 z 5

Ako tu uviedla v jednej recenzii kvetržůt "některá slova jsem bohužel nerozuměla." Ja musím uviesť, že som nerozumel niektorým vetám, občas sa mi dokonca zdali trochu zahmlené celé pasáže (to platí aj pre knihu Hnev, k tej sa mi nechcelo písať komentár). Ak by som mal použiť slovník z knihy, tak pri čítaní si občas budeme pripadať jak tote chuje.

Proti srsti mi boli aj niektoré "múdrosti", ktorými je kniha popretkávaná, tie stačí len preletieť a príliš sa nad nimi nezamýšľať. Miestami naozaj veľmi kvalitné čítanie, miestami bohužiaľ nie.

Určite odporúčam prečítať, ale kniha asi nebude pre každého.

Nesúhlasím s tým, čo tu napísal jesuswlasac, že úroveň SK seriály typu Búrlivé víno. Tak by sa možno dali charakterizovať od istej doby dánovky, ale určite nie soltészovky.

NemmamSlov
28.03.2021 4 z 5

Zase niečo zo slovenskej literatúri, konkrétne z východného slovenska. Celkom milé prekvapenie. Zo začiatku mi vadil východoslovenký dialekt, ale dalo sa na to zvyknuť. Ďaľšie mínus je prestrelený koniec. Držal som celý čas Nike palce, no záver ma sklamal. Autor použil typické americké ukončenie. Naopak sa mi páčilo temné slovenské prostredie, kde Slovensko ovláda skorumpovaná politika a mafia. Dosť možné, že prostredie vystihlo reálne devädiesate roky Slovenska.

Proti zlu bojuje policajt Miki Miko a novinár Schlesinger. Ukrývajú Niku pred zločincom Mamutom, ktorého chráni samotná SIS. Výborne spracované prepojenie súdnictva s temnou politikou, účinkovanie mafie v predaji s bielym mäsom a pašovaním tovaru cez Ukrajinské hranice.

kvetržůt
13.06.2020 5 z 5

Sice jsem četla slovenskou nepřeloženou, některá slova jsem bohužel nerozuměla. Kniha má spád,a strávila jsem s ní pěkné odpoledne.

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Naozaj deväťdesiate roky priniesli veľa turbulentných epizód. Mafiánskych aj politických. V tomto víre udalostí však vyčnieva jeden príbeh, príbeh Niky , ktorá nastúpi do nesprávneho auta. Avšak má len 17 rokov a napriek tomu sa jej podarí z rúk väzniteľov ujsť. Ale útekom sa to nekončí, naopak všetko začína. Lebo sa vynára otázka, či dotyčnú nechať žiť alebo dať "dole". Kto je bonzák, kto bude vrah, kto je spolupracovník informačnej služby a kto mafián? Autor tu podáva vo svojej fikcii, obraz skorumpovanej polície, skorumpovaného súdnictva, colníkov a advokácie. Naozaj sú všetky postavy vymyslené, okrem "vraj" jednej, kde sa autor autobiograficky zosobnil v postave novinára Schlesingera. 95/5, fikcia vs. pravda. Ale po prečítaní knihy som skôr nadobudol presvedčenie, že pomer pravdy je otočený. Investigatívne skúsenosti autora toto len potvrdzujú. Kniha je napínavá a nuda pri nej nehrozí. Vrelo ju odporúčam a tí, ktorí majú radi paralely so súčasným stavom v SK si prídu na svoje.

Macek58
29.03.2020 4 z 5

...krutá realita? Přečtený jedním dechem. Už su zvědavý na další knihu autora.

Zandy1
02.03.2020

Naprosto skvělá kniha! Jednoznačně plný počet bodů.

majanka
02.01.2020 4 z 5

Odvážne písanie. Trocha trvá kým sa čitateľ zorientuje v množstve postáv a ich prezývok. Dej zaujímavý, drsný. Skutočný? Skutočná "pavučia sieť". Všetko to čo sa dialo a deje nielen na východe Slovenska. Koniec knihy sa mi nepáčil, nehodil sa mi k celému tomu štýlu knihy.

Gracian1964
24.11.2019 5 z 5

Treba si uvedomiť, že tu nejde o takzvanú veľkú umeleckú literatúru s dôrazom na forme, ale čistú žánrovku. A v takomto prípade mi neostáva nič iné, než dať plný počet. Dlho som túto knihu ignoroval a myslel si, že pôjde o čosi faktograficko dokumentárne. Ako som sa len mýlil. Veľmi čítavé, i keď mi trvalo niekoľko stránok, než som sa naladil na autorov štýl. Autentické a obávam sa, že je v tom viac pravdy, než by mi bolo milé. Tuším by som si mal prečítať aj druhú knihu, volá sa Sviňa, že? A možno by som bol schopný si ju aj kúpiť. Na Mäso som naďabil vo verejnej knižnici. Arpád, len tak ďalej!!!

chloop
01.09.2019 5 z 5

kvality téměř kulhánkovské, jen mrazí z toho, že část děje se zřejmě zakládá na východoslovenské realitě:)

jesuswlasac
07.03.2019 odpad!

Tak toto bola teda hrôza !! Čítalo sa to síce ľahko, ale nemam rád východniarske nárečie a to ma priveľmi rušilo. Zápletka 0 bodov a predvídateľnosť deja 120%.
Celkovo vám stačí čítať každú 3 - 4 stranu a budete vedieť o čom je celá kniha.
Kultúrna hodnota knihy je asi na tekej istej úrovni ako slovenské seriály typu Búrlivé víno ! Proste odpad !!!

VesmirnaOndatra
09.01.2019

Až neverím, že u nás mohla vzniknúť takáto kniha. A nie preto, že je o organizovanom zločine a politikoch, súdoch, tajných službách a takých veciach. To je nič oproti tomu, že sa niekto konečne odvážil písať tak, jak postavám huba narástla a nie tou naondulovanou slovenčinou, v ktorej sa píšu (a do ktorej sa prekladajú) takmer všetky knihy na Slovensku.

Zhrnutie v jednej vete. Začiatok s nádychom "akože true story" koniec tak trochu na Tarrantina a medzi tým veľmi dobrá kriminálka s kopou hlášok, krvi a ľudského bahna, možno nie tak ľúbivá a profesionálne napísaná ako dánovky, ale zato oveľa živelnejšia.

Upozornenie pre ľudí narodených na západ od východu.
V tejto knihe je použitá východniarčina. Akože veľa východniarčiny. Ja mám za sebou niekoľkoročný (takmer dobrovoľný) intenzívny kurz, takže pri výrazoch ako poď na kavej, odtamadiaľ a pod. ma dnes už chytá len nostalgia a nie infarkt, ale viem si predstaviť, že to nie je pre každého.

Hviezdička dole za, na môj vkus, trochu prepálený záver a tiež za to, že mu tá východniarčina občas skĺzavala až do manierizmu

Veta vhodná ako epitaf (masového vraha):
Na svete sú celé cintoríny, na ktoré by mohol vzniesť nárok ako spoluautor.

mapet85
23.05.2018 4 z 5

Vo svojej prvotine nám autor na postave mladej stopárky Niky popisuje situáciu na východnom Slovensku – „ďalekom východe“. Štýl písania Šoltész poňal à la Hra o tróny, kde sú jednotlivé kapitoly písané z pohľadu postáv. A že ich nie je málo. Na začiatku som sa mierne strácal, potom to už bolo lepšie. Cez postavy vyšetrovateľa, novinára, prokurátorky, rodičov Niky a ďalších, nám približuje postavenie a správanie mafie a kadejakých pobočníkov na východe v 90-tych rokoch, či postup riešenia zločinu, ktorý nastal. Nápadne mi to pripomínalo film Čiara, ktorý sa venuje podobnej problematike. Oceňujem použitie východniarčiny, ktorá knihu vhodne oživovala. Kniha ako celok sa mi páčila, aj keď ku koncu to bolo čím viac pritiahnuté za vlasy. No a samotný koniec ? Urobte si názor sami. :-) Ale ako autor na besede povedal, ono to je smiešne, ale nie vtipné.

uzasna
08.03.2018 3 z 5

Kniha ktorá má užší profil čitateľov. Ľudia v mojom okolí ju odložili po pár stranách, na niekoho je asi moc ,,tvrdá,, . Za mňa lepší priemer. Vždy je zaujímavé čítať čo sa deje/ dialo ,,vo vašom okolí,, . 70% uveriteľných, zvyšok neviem. Nech si každý spraví názor sám. Kniha sa číta ľahko, je pútavá. Postavy zaujímavé, vykreslené dobre. Kúpu neľutujem, kniha si našla u mňa miesto.

SilviaKovacikov
01.02.2018 3 z 5

Priveľa mien a prezývok, ktoré sa v celej knihe prelínali, miatli ma, strácala som sa v tom, miestami som nevedela, kto je kto. Ten záver mi prišiel pritiahnutý za vlasy, ostatné - podplácanie, vyhrážanie, krádeže, odsunutie trestného činu do kategórie "skutok sa nestal", uveriteľné. Snáď to jediné knihu podržalo, inak priemer.

Poluch
15.10.2017 odpad!

Za mňa len 40%. Príbeh fajn, ale určite by som to nehrotil do takejto pointy s hlavnou hrdinkou. Celom neuveriteľná pasáž, respektíve rozuzlenie. Úprimne som čakal od tejto knihy ďaleko viac. Zo začiatku to vyzeralo celkom slubne, ale nevyšlo to a prišlo mi to ako mega klišé. Pre mňa Maxo top :))

sex mafie zfilmováno kriminalistika thrillery slovenská mafie

Arpád Soltész
slovenská, 1969