mapet85 mapet85 komentáře u knih

Cudzinka Cudzinka Diana Gabaldon

Prvá časť pomerne rozsiahlej série nás privádza na čarokrásnu Škótsku vysočinu, kde sa hlavné postavy Claire a jej manžel Frank po skončení druhej svetovej vojny v roku 1945 vydávajú na svoju druhú svadobnú cestu. Pokojný pobyt sa však zmení, keď sa Claire pôsobením magických síl presunie dvesto rokov do minulosti, do roku 1743. Tu je Claire nútená zvykkúť si na nový život bez vymožeností a výhod dvadsiateho storočia navyše v období bojov medzi angličanmi a škótskymi klanmi. Jej život sa zamotáva a skomplikuje sa ešte viac, keď sa zoznámi so škótom Jamiem.

Cudzinka je kniha plná lásky, intríg, zrady, napätia a napínavých zvratov. Veľmi príjemné a pre mňa obľúbené postavy vyvažuje svojou nesympatickosťou a brutálnosťou postava kapitána Randalla, priameho predka Franka, ktorý dá poriadne zabrať niektorým postavám.

Suma sumárum, veľmi pútavý príbeh, s postavami, ktoré si obľúbite. Rovnako odporúčam aj seriál, ktorý hodnoverne kopíruje knihu. :-)

07.07.2017 4 z 5

Za chlebom Za chlebom Henryk Sienkiewicz

Príbeh o dvoch poľských sedliakoch – otcovi a jeho dcére, ktorí sa vydávajú na ďalekú cestu za „Veľkú mláku“ hľadať lepší život. Podarí sa im to ? Autor popisuje nástrahy, s ktorými sa táto dvojica stretáva po príchode do nového, veľkého a neznámeho sveta, či už sú to kultúrne a jazykové bariéry, sveta kde vám nemá takmer kto podať pomocnú ruku. Útla knižka aj o tom, že v Amerike to nie je možno také ľahké, ako sa na prvý pohľad môže zdať a nedá nám nepomyslieť na našich predkov, ktorí sa podobne ako táto dvojica vydali „Za chlebom“.

-Mariša!
-Čo?
-Vidíš?
-Vidím.
-A čuduješ sa?
-Čudujem.

24.03.2017 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

„Toto nie je pre teba“. Veta, ktorou sa po Strachu a Tme začína ďalší zo série hororových príbehov. A tak sa autor rozhodne príbeh, ktorý mu vyrozprával tajomný Igor spracovať do beletrizovanej podoby. Podľa môjho názoru mu to vyšlo na jednotku. Svoj rozprávačský talent nám Jozef Karika predviedol už pri predchádzajúcich knihách a tu ho len dokazuje. Trhlina je tajomný príbeh o Walterovi Fisherovi a miznutí ľudí na pohorí Tribeč. Autor sa opiera o údajne overené fakty, ktoré dopĺňa zdrojmi na internete a zatiaľ čo na jednej stránke ich potvrdzuje, na tej ďalšej ich zase vyvracia.

Trhlina je kniha, ktorú som čítal so zatajeným dychom od predhovoru až po poslednú bodku, mal som pri nej občas zvláštne stavy a pocity, proste som sa pri jej čítaní necítil úplne komfortne, takže to nie je žiadna oddychovka, ale kvalitný hororový príbeh.

A ktovie ako je to celé v skutočnosti ? Je to fabulácia alebo pravda a skutočne sme len hmyz v pohári umiestnený niekde za sklom a okolo nás sú paralelné vesmíry ? Veď posúďte sami a určite si pri čítaní túto otázku položíte aj sami. A možno zistíte, že sa bojíme tých najobyčajnejších a najnormálnejších vecí. :-)

19.03.2017 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Moja v poradí siedma kniha od tohto fenomenálneho autora a musím povedať, že to bola šťastná sedmička. :-) Do rúk sa mi dostalo nové spracovanie, kde je pôvodne 6 samostatných zväzkov v rámci jednej knihy a navyše aj predslov a doslov, ktoré osvetľujú vznik a okolnosti vydania celej knihy. Vyhol som sa teda čakaniu na jednotlivé „knižočky“ a mal som všetko pokope. Stretávame sa tu s partičkou kolegov vo väznici Cold Mountain v bloku E, ktorých úlohou je postarať sa o väzňov odsúdených na trest smrti na Jiskřidle – ako s obľubou nazývajú elektrické kreslo. A tak tu máme dozorcov – Deana, Billa, Kruťasa, Harryho, či nesympatického Percyho, ale najmä súcitného Paula, z pohľadu ktorého je celý tento prapodivný a miestami magický príbeh vyrozprávaný. No a na druhej strane väzňov – Eduarda Delacroixa, Willyho Whartona a Johna Coffeyho, obrovského černocha, ktorí prišli na chvíľu pobudnúť do bloku E. Zabudnúť nemôžem ani na myšiaka pána Cinkala, ktorý je takisto dôležitou postavou. :-)

Zelená míľa, ktorú väčšina ľudí zrejme pozná skôr z filmového spracovania si právom zasluhuje vysoké hodnotenia. Je to emotívna, dychberúca trošku detektívna a napínavá kniha. Žiadna oddychovka. Nejde až tak o hororovú knihu typu Žiarenie, Carrie, či Prekliatie Salemu, ale skôr o existencialistickú. Vydajte sa so Stephenom Kingom a vyprevaďte väzňov, ktorých vám možno nakoniec bude trošku ľúto, na ich poslednej míli a ja vám garantujem, že vás táto kniha chytí za srdce a nepustí ani po dočítaní posledných riadkov.

„... byl jste odsouzen k smrti na elektrickém křesle na základě rozsudku, který vynesla porota vám rovných a vyhlásil soudce zplnomocněný tímto státem. Bože, chraň obyvatele tohto státu. Chcete před vykonáním trestu ještě něco říci?“

12.02.2017 5 z 5

Divergencia Divergencia Veronica Roth

Veronica Roth nám v ďalšej z dystopických ság predstavuje svet, kde sú ľudia rozdelení podľa jednotlivých frakcíí. Predstavte si, že ste podriadení správaniu, či zvykom danej konkrétnej skupiny, do ktorej patríte. Ťažko predstaviteľné, však ? No a v jednej z takýchto skupín sa nachádza aj hlavná predstaviteľka, 16-ročná Beatrice, ktorá stojí pred ťažkým rozhodnutím, ktoré môže znamenať trvalú zmenu jej života. Žánrovo veľmi podobné Hrám o život, aj keď podľa môjho vkusu menej prepracované. Ale vzhľadom na pomerne nízky vek to spisovateľka zvládla slušne. Nápad je originálny, kniha sa ľahko číta, prináša rôzne zvraty, ale aj šokujúce momenty. Možno určená skôr teenagerkám hľadajúcim ideálneho chalana, ale prečo nie, ja dystopie môžem a teším sa na ďalšie pokračovanie – Rezistenciu.

16.01.2017 4 z 5

Nevinné obete Nevinné obete Kathy Reichs

V poradí druhom dieli sa opäť stretávame s forenznou antropologičkou Tempe Brennanovou, ktorá v knihe rieši tri prípady. Okrem takpovediac zákazky na exhumáciu mníšky, ktorá má byť vyhlásená za svätú, rieši aj prípad pravdepodobného podpaľačstva a mŕtvych nielen dospelých, ale aj detí. Stopy vedú až do Spojených štátov, konkrétne do Karolíny, kde Tempe pôsobí ako profesorka. Okrem prostredia a popisu Montrealu sa teda zoznamujeme aj s inou oblasťou. Kniha je podobne ako prvotina zaujímavá, pútavá a napínavá a autorka nezaprie svoje bohaté vedomosti a skúsenosti z odbornej praxe, s ktorými sa podelí aj s čitateľmi. Rovnako aj popisy krajiny a prostredia sú na vysokej úrovni a kniha je veľmi dobre a ľahko čitateľná, čo je plusom. Avšak mínusom pre mňa bolo, že po dvoch prečítaných knihách mám dojem, že autorka trošku schádza k šablónovitosti a pre mňa tu bolo viac náhod,. Napriek tomu je čítanie tejto knihy zážitok. :-)

07.01.2017 3 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Príbeh mrazivej francúzskej detektívky autor zasadil do malej, tajomnej dediny „učupenej“ hlboko v Pyrenejach. Ako sám názov hovorí, príbeh sa odohráva v treskúcej zime. Avšak v knihe nejde len o pocit zimy a mrazu, ale názov je rovnako synonymom aj samotného deja, kedy som mal miestami zimomriavky. Výrazným plusom je aj prostredie psychiatrickej liečebne, kde sa časť deja odohráva, čo bolo pre mňa takisto lákavou výzvou prečo sa do knihy pustiť. Rovnako aj samotný prípad – mŕtve telo koňa zavesené na lanovke, kde je podozrivým prísne strážený pacient spomínanej liečebne. Postavy hlavných hrdinov sú takisto dobre vykreslené a pomerne sympatické. Detektív s nie veľmi spokojným životom Martin Servaz, ktorý prípad vyšetruje, ako aj psychologička Diana Bergová, ktorá príde na stáž práve do psychiatrickej liečebne, kde sa teda budú diať veci. Za nimi nezaostávajú ani ďalšie postavy v knihe, či už sú to tie kladné, alebo záporné. Aj keď občas neviete kto stojí na strane dobra a zla. :-) Miestami dychberúcu knihu, mrazivú, nielen kvôli zime, tajomnú, so stopami vedúcimi do minulosti, so zvratmi hodnými Jo Nesboa, ktorá vám zamotá hlavu a s rozuzlením, ktoré vám vyrazí dych môžem fanúšikom detektívok len a len odporučiť. :-)

Prídem ťa zabiť Prídem ťa zabiť Kathy Reichs

V prvotine forenznej antropologičky a producentky seriálu Kosti sa zoznamujeme s hlavnou postavou, údajným autorkiným alter egom - Temperance Brennenovou. Dej nás privádza do Montrealu, kde sa nájdu ostatky brutálne zavraždeného človeka. Temperance je rozvedená a abstinujúca žena s nie veľmi šťastným životom. Poviete si, že vám to nejak so seriálom nesedí ? Áno, charakter knižnej postavy a seriálovej sa výrazne odlišuje, či už miestom, kde sa dej odohráva, ako aj životom hlavnej postavy. Preto neodporúčam porovnávať knihu so seriálom. Kniha je napísaná dobre, vidieť, že autorka je odborníčka vo svojom odbore, popisuje exaktné metódy výskumu a vyšetrovania nájdených ostatkov. Mimochodom, čítať na niekoľkých stranách o hnijúcich telesných pozostatkoch, ich spracovaní a pitvaní nie je nič pre slabšie povahy. Mám dojem, že v televízii sa dá cez to nejak ľahšie preniesť.  Ale prvotinu hodnotím veľmi dobre, prípad je zaujímavý, pútavý a napínavý. Navyše kniha miestami pôsobí aj ako minicestopis, kde sa zoznamujeme s Montrealom, jeho krásami, zákutiami a zaujímavosťami, čo je pre knihu tiež len plusom. :-)

„Deň čo deň vídam násilnú smrť. Nejakú ženu zabije nejaký muž a hodí ju do rieky, do lesa, na skládku. Polámané kosti nejakého dieťaťa objavené v škatuli, v stoke, v igelitovom vreci. Deň za dňom ich čistím, prezerám, triedim. Píšem správy. Svedčím. A niekedy necítim vôbec nič. Profesionálny odstup. Klinický nezáujem. Pričasto som vídala smrť, priveľmi zblízka, a bála som sa, že strácam zmysel pre jej význam. Viem, že nemôžem trúchliť pre ľudskú bytosť, ktorou bývala každá z tých mŕtvol. Tým by sa zaiste vyprázdnil môj citový rezervoár. Určité množstvo profesionálneho odstupu je pri práci nutné, ale nie do tej miery, aby človeka opustili všetky city.“

Posledné želanie Posledné želanie Andrzej Sapkowski

Geralt, postava zaklínača, povolanie milované aj nenávidené, možno nepochopené a často mýlené s čarodejníkmi. Sapkowski nás hneď v prvej z dvoch poviedkových kníh vťahuje priamo do diania a v šiestich poviedkach nás zoznamuje s touto, pre mňa sympatickou postavou. V poviedkach sa stretávame so strigami, upírmi, drakmi, čarodejníkmi, ako aj s Geraltovým priateľom (mimochodom veľmi vtipným) Blyskáčom (pre tých čo čítali v češtine – Marigoldom). Napriek úžasnej rozprávačskej kvalite a akcii bola pre mňa kniha mätúca a to z toho hľadiska, že tieto poviedky sú vytrhnuté z kontextu. Verím ale, že po prečítaní druhej poviedkovej knihy a celej série všetko zapadne na svoje miesto. No a ja mám nového obľúbeného spisovateľa. :-)
Čo sa týka slovenského spracovania, až na niektoré chyby je pomerne dobré. Avšak mám dojem, že oproti českej verzii chýba na začiatku akýsi prológ. Veľmi som nepochopil prečo v knihe nie je a asi mi neostáva, len si ho prečítať v českej verzii.

„Existuje iba Zlo a Väčšie Zlo a za obidvoma stojí v tieni Veľmi Veľké Zlo. Veľmi Veľké Zlo. Geralt, také, aké si nevieš ani predstaviť, aj keby si si myslel, že ťa už nič nemôže prekvapiť. A vidíš, Geralt, občas sa stáva aj to, že ťa Veľmi Veľké Zlo chytí za hrdlo a povie: „Vyber si, bratku, alebo ja, alebo tamto, to trocha menšie.“

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Už pri výbere tejto ďalšej zo série dystopických kníh mi bolo jasné, že je určená mladším čitateľom. To ma ale neodradilo a predsa som po nej siahol. :-) Myšlienka zaujímavá. Kopec chlapcov zavretých v labyrinte, s vymazanou pamäťou snažiacich sa nájsť cestu von. Do toho každý mesiac príde nový chlapec. A tak sa zoznamujeme s hlavným hrdinom Thomasom. Avšak deň na to príde do labyrintu ďalší človek, ale dievča. Keby som mal o 15 rokov menej, tak si poviem : „Wow, to je super kniha.“ Ale nechcem ju degradovať. Teenagerom sa určite páči, ja som však dospel k názoru, že na túto knihu som už dosť mentálne vyspelý a žargón postáv a ich výrazy, napr. flekári, čľup, šrac, ako aj ich citové výlevy mi miestami liezli trošku na nervy. No a pri výraze „Jasná správa“, ktorý sa v knihe ocitol asi 100x sa mi vo vrecku otváral imaginárny nožík. :-) V porovnaní napr. s Hrami o život podstatne slabšie, ale nebol by som to ja, aby som si neprečítal aj pokračovanie a nezistil ako to celé dopadne. :-)

31.10.2016 3 z 5

Zomrieť znova Zomrieť znova Tess Gerritsen

Prvá skúsenosť so spisovateľkou je pre mňa veľmi príjemným prekvapením. :-) Zohrané duo vyšetrovateľky Jane a patologička Maura sa púšťajú do pátrania po beštiálnom vrahovi. Okrem dejovej línie opisujúcej prítomnosť a odohrávajúcej sa v Amerike je tu aj druhá, v minulosti v Botswane. Téma Afriky bola pre mňa lákavou a aj táto dejová línia pre mňa pútavá vzhľadom na okolnosti, ktoré sa turistom počas ich výletu v buši vyskytli. Viac si prečítajte v knihe. :-) Napriek tomu, že ide o 11tu knihu v poradí a okrem hlavného vyšetrovania sa pri čítaní nevyhnete ani súkromnému životu spomínanej dvojice a miernym náznakom predchádzajúcich prípadov, plnohodnotný zážitok z výbornej, napínavej a miestami nervy drásajúcej knihy to nepokazí a odporúčam ju. :-)

31.10.2016 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Po dočítaní druhej knihy zo série som sa hneď vrhol na tretiu. A musím povedať, že autor(ka) pritvrdzuje. Hneď v úvode sa stretávame s postavou zvráteného vraha. Vzápätí je do detektívnej kancelárie doručená noha mladej ženy, ktorá roztáča kolotoč vyšetrovaní a pátrania. Kniha sa krúti okolo štyroch podozrivých a my s autorom(kou) môžeme sledovať a hádať, kto je vrahom a či vôbec niekto z nich.

Počas neúnavného pátrania sa okrem Londýna zoznamujeme aj s inými časťami Veľkej Británie, napr. Škótskom a veľká časť knihy je venovaná aj životu a minulosti sympatických hlavných protagonistov. Veľa vecí, ktoré v predchádzajúcich knihách boli načrtnuté sa v tejto objasnia, ale nejdem prezrádzať. :-) Kniha je obohatená o kapitoly, kde je hlavným rozprávačom vrah, pričom musím uznať, že mi pri čítaní niektorých z nich nebolo všetko jedno. Kniha sa takisto venuje aj pre mňa netypickej a nepochopiteľnej úchylke.

Pre mňa najlepšia kniha z celej série a po dočítaní som si povedal, že chcem štvrtú knihu. :-) Zatiaľ si položím otázku : Robin, ako je to teda s Matthewom ? :-) Hodnotím štyrmi silnými hviezdičkami, pretože verím, že autor(ka) nás ešte v budúcnosti prekvapí. :-)

11.08.2016 4 z 5

Hodvábnik Hodvábnik Robert Galbraith (p)

Hodvábnikom. Z prostredia modelingu sa presúvame do literárnych kruhov a k spisovateľom, keďže detektív Cormoran Strike rieši zmiznutie spisovateľa Owena Quina.

Galbraith alias Rowlingová aj v druhej knihe potvrdzuje, že opisy postáv a charakterov sú jeho(jej) silnou stránkou. Človek má niekedy pocit, že prečítal 100 strán a v podstate sa nič nestalo, ale to ako popíše celkovú atmosféru, prostredie a pocity, ako aj súkromný život postáv je úžasné. A práve o tomto tieto knihy sú, v tých krátkych úsekoch, vetičkách, či hláškach, ktoré dokonale vystihnú atmosféru. Navyše Cormoran s jeho asistentkou Robin sú pre mňa veľmi sympatickou dvojicou, niekedy až úsmevnou. :-)

Počas vyšetrovania nás autor(ka) opäť sprevádza Londýnom, jeho malebnými uličkami, krčmičkami a reštauráciami a človek má občas pocit, akoby sa v tomto prostredí ocitol spolu s týmto charizmatickým duom.

Kniha sa čítala dobre, ale oproti predchádzajúcemu dielu tu bolo na mňa priveľa postáv a dej bol dosť zamotaný. Niektoré z postavy sú navyše nazývané prezývkami čo mi trošku sťažovalo orientáciu.

Napriek tomu to na kvalite knihy neuberá, je prepracovaná a rovnako ako Volanie kukučky, aj druhú knihu zo série odporúčam. :-)

11.08.2016 4 z 5

Série C-L Série C-L Eduard Fiker

K autorovi som sa dostal náhodou a ku knihe ešte väčšou. :-) O to ale bolo milšie moje prekvapenie a zážitok z celej knihy. Ide o staršie dielo z 50-tych rokov 20-teho storočia a pre mňa bola kniha čarovná, či už miestami archaickým štýlom, samotným prostredím starej Prahy, jednotlivými postavami či peknými ilustráciami.

Kniha je písaná z pohľadu hlavného vyšetrovateľa v Ja forme a je podávaná ako retrospektíva. Zaujímavé pre mňa bolo, že počas celého čítania nebolo meno vyšetrovateľa ani raz spomenuté. Ide o klasickú detektívku s vystavaným a vygradovaným dejom. Obsahuje prvky thrilleru a aj psychológie. Nechýbajú tu ani humorné vsuvky samotného vyšetrovateľa či jedného z detektívov – Karlíčka, ktorý sa horlivo púšťa do vyšetrovania a svojimi názormi a niekedy zvláštnymi myšlienkovými pochodmi posúva vyšetrovanie vpred.

Knihu odporúčam a od autora si určite ešte niečo prečítam. :-)

05.07.2016 4 z 5

Až na samé dno Až na samé dno Jørn Lier Horst

Pre mňa prvá skúsenosť s autorom. V poradí ide o šiestu knihu s vyšetrovateľom Williamom Wistingom. K prípadu: more postupne vyplaví štyri odseknuté nohy. Komu patria ? Kto spáchal tento čin a prečo ? Na jeho riešenie sa podujme práve Wisting so svojím tímom.

Nejde o žiadne veľdielo, ale napriek tomu je to kniha, ktorá ma hlavu a pätu. Nie je to megaakčná kniha, ale kniha skôr zameraná na dôkladný popis postupov policajných vyšetrovacích metód, pričom autor, donedávna pôsobiaci ako hlavný policajný vyšetrovateľ v nórskom meste Larvik, do knihy pretavil svoje skúsenosti, čo je nesmiernou výhodou knihy. Do deja sme ihneď ponorení – a to doslova - bez zbytočných omáčok a opisov.

Okrem hlavnej postavy vyšetrovateľa tu vystupuje aj jeho dcéra, novinárka Line, ktorá je tiež nápomocná pri riešení prípadu. Obe postavy sú veľmi sympatické a pripadá mi akokeby sa autor, s ktorým som sa stretol na besede a autogramiáde na Světě knihy Praha 2016, v postave vyšetrovateľa videl. Presne takto som si ho totiž predstavoval. :-)

Takže pre mňa relatívne dobrá skúsenosť a teším sa na ďalšie knihy od autora. :-)

09.06.2016 3 z 5

Čitateľ z vlaku o 6.27 Čitateľ z vlaku o 6.27 Jean-Paul Didierlaurent

Predstavte si, že Vám každodennú monotónnu cestu vlakom do práce či do školy spríjemní človek, ktorý nahlas číta. Na túto úlohu sa podujal mladý Parížan trpiaci komplexom zo svojho mena - Ardlo Buret. Je to človek nie veľmi spokojný so svojím životom, ktorý má len za hrsť priateľov medzi ktorých patrí aj jeho rybička. :-) Jeho práca spočíva v likvidovaní starých kníh v nesympatickom stroji, z ktorého sa mu po skončení pracovnej doby niekedy podarí uchmatnúť rôzne úryvky, ktoré potom prednáša na svojej ceste vlakom o 6:27 nadšeným poslucháčom.

Je to kniha nielen o Ardlovi, ale aj o jeho cholerickom šéfovi sediacom vo svojej slonovinovej veži, asistentovi Brunnerovi, o Giuseppem, vrátnikovi vyjadrujúcom sa v alexandrínoch, či Juliette píšucej si svoj denník.

Kniha je plná trefných a vtipných hlášok, zážitkov nielen hlavného čitateľa s originálnymi pasážami, je o ľuďoch okolo nás, o ich pozorovaní a správaní, o hľadaní (nielen stratených nôh :-)) a nájdení a jej koniec nabáda na pokračovanie, ktorého sa možno raz dočkáme. :-)

31.05.2016 4 z 5

Studňa Studňa Dominik Dán

A máme tu ďalšiu, v poradí 12-tu knihu, od slovenského spisovateľa Dominika Dána. V deji zasadenom do rokov 2002 a 2003 sa stretávame s celou „mord“ partiou.

Riešený prípad je zaujímavý, zo začiatku mierne zmätený z dôvodu väčšieho počtu dejových línií, ale všetko sa nakoniec utrasie a zapadne na svoje miesto. :-) Určité pasáže boli pomerne zdĺhavé, avšak popri riešení hlavného prípadu v knihe samozrejme nechýbajú vtipné vsuvky hlavných protagonistov partie „vraždárov“. Po prečítaní anotácie je jasné, akým smerom sa bude prípad uberať, a preto ak chcete byť v napätí do poslednej stránky, radšej si ju nečítajte. :-) Čo sa týka života detektívov, tak táto kniha prakticky nadväzuje na knihu Knieža Smrť, takže pre plnohodnotný zážitok knihy odporúčam prečítať v poradí Hriech náš každodenný, Knieža Smrť a Studňa.

Pre mňa „dánovka“, ktorá opäť nesklamala a už pozerám po ďalšej. :-)

„Nie každý prípad musí byť hlavolam, aj keď sa začne zhnitou mŕtvolou neznámej totožnosti.“

A na záver typický príklad pracovnej morálky zrejme nielen na oddelení vrážd : :-)

„Tak máme o desať pol, ešte je pracovný čas, takže všetci k šéfovi, máme nový príp...“
„Choď do riti!“
„Vyser si!“
„Dám ti po hube, a hneď je po pracovnom čase!“
„Ty máš výjazd, ty si choď, debil!“
„Zbaľme sa a zdrhajme, decká!“
Všetci boli nadšení, že môžu ostať v robote aj po pracovnom čase.

21.05.2016 4 z 5

Čas odísť Čas odísť Jodi Picoult

Kniha, v ktorej sa Jenna - trinásťročné dievča - vydáva hľadať svoju matku Alice, ktorá je už 10 rokov nezvestná. Jenna si na pomoc zavolá svojráznych ľudí – skrachovanú okultisku Serenitu a zruinovaného detektíva Virgila. Spoločne sa vydávajú po stopách matky, ktorá pracovala v sloňom útulku a po čudesnej tragickej nehode sa vyparila z povrchu zemského. Avšak je to príbeh nielen o hľadaní, ale aj o slonoch, o ich pozorovaní, čím občas pripomína prírodopisný dokument. Nechýbajú ani vtipné pasáže, ktoré knihu vhodne dopĺňajú. :-)

Napriek tomu, že nejde o žiadne veľdielo a občas sú tu trošku čudesnejšie pasáže (najmä tie okultistické), je to kniha, ktorá nesie určité posolstvo týkajúce sa slonov, pytliactva, zla páchaného na týchto zvieratách, tiež ich postupného vymierania. Z pohľadu Alice sú nám ponúkané rôzne vedecké poznatky týkajúce sa správania a zmýšľania slonov, ich pamäte a toho ako sa vyrovnávajú so žiaľom zo straty blízkeho potomka. Autorka upozorňuje na vážnosť tohto problému a je len na nás či sa nad týmto problémom zamyslíme. Viac viď v epilógu, nejdem bližšie prezrádzať. :-) Páčilo sa mi ako má autorka problematiku naštudovanú a svoju knihu konzultovala s viacerými odborníkmi, takže nejde o prvoplánový brak.

Napriek nedostatkom bola kniha pomerne pútavá a vďaka celkom prekvapivému záveru ju hodnotím štyrmi slabšími hviezdičkami a odporúčam ju ako oddychovku pre nenáročných čitateľov a milovníkov majestátnych zvierat, akými slony sú. :-)

26.04.2016 4 z 5

V tieni mafie V tieni mafie Jozef Karika

Kniha je prvou z trilógie. Popisuje prierez životom hlavných protagonistov od základnej školy, cez strednú školu po skončení ktorej sa kamaráti rozídu a prežívajú svoje miestami príliš akčné životy, až pokým sa opäť, ako dospelí mladí ľudia nestretnú. Ide o veľmi silný a emocionálny príbeh nielen o priateľstve, ale aj o tom ako sa človek mení, vyvíja, formuje pod vplyvom druhých ľudí, ich názorov a zmýšľania. Kniha o tom kam je až človek schopný zájsť pri plnení svojich záujmov a cieľov, ako aj o zákulisných politických hrách, pretvárke, manipulácii, práci s masami, resp. „stádom“ a o tom ako to funguje a chodí „V tieni mafie“. No a vám miestami neostáva nič iné, len neveriacky krútiť hlavou.

Knihu napriek miestami častým a prehnaným erotickým scénam, ale vďaka strhujúcemu a pre mňa dych berúcemu záveru hodnotím piatimi hviezdičkami. :-)

No a niekoľko z množstva citátov v knihe :

„V politike sú vašimi najväčšími priateľmi tí, z ktorých sa vám najviac obracia žalúdok.“

„Na Slovensku bol človek buď sviňa, alebo nula, nič medzi tým.“

„Ste človek len natoľko, koľko máte peňazí. Inak ste nula, nikto, bez ohľadu na to, čo robíte, či vytvárate nejaké hodnoty, nezáujem. Potom sa nemožno čudovať, že veci vyzerajú, ako vyzerajú.“

„Zvedavosť je dobrá, len ak je v koryte, tak ako rieka. Mala by krajinou prechádzať a dotýkať sa iba jej brehov. Ak sa vyleje a prenikne príliš hlboko, je to katastrofa.“

„Ak chcete na Slovensku urobiť pre ľudí aspoň niečo, musíte byť skorumpovaný.“

„Finis coronat opus.“ – „Koniec korunuje dielo.“

15.03.2016 5 z 5

Havranie dievča Havranie dievča Erik Axl Sund

Prvotina švédskeho autorského dua píšuceho pod pseudonymom sa venuje pomerne pálčivej otázke týrania a zneužívania detí. Hneď v úvode sa zoznamujeme s tromi ústrednými hlavnými postavami – vyšetrovateľkou Jeanette, ktorá rieši prípad utýraného chlapca, psychologičkou Sofiou a jej klientkou Victoriou. Kapitoly zo súčasnosti (písané z pohľadu toho, kde sa dej odohráva) sa prelínajú s tými z minulosti, ktoré vhodne dopĺňajú dej. Sú tu ešte aj iné kapitoly, ale to by som už „spoileroval“. :-) Páčilo sa mi, že každá z vyššie spomínaných kapitol bola písaná trošku iným štýlom. Avšak neubránil som sa pocitu, že niektoré strany boli len prázdnou vatou na vyplnenie deja. Navyše, krátke kapitoly robili dej mierne roztriešteným a dokopy mi to celé nesedelo. :-) Avšak všetko do seba zapadlo pár desiatok strán pred koncom, začalo to gradovať a otvorený koniec nabáda k okamžitému siahnutiu po pokračovaní tejto trilógie. :-)

Na slovenskej obálke sme nálepku len pre silné povahy nemali, myslím, ale, že knižku zvládne každý, pretože napriek téme, ktorou sa zaoberá, až tak drastická nebola. Ide o psychologickú knihu, obsahujúcu myšlienky a pocity ľudí zneužívaných v detstve, čiastočne thriller s detektívnymi prvkami, ktorú hodnotím tromi hviezdičkami. Hodnotenie prípadne zmením po dočítaní celej série.

21.02.2016 3 z 5