mapet85 mapet85 komentáře u knih

V strede kruhu V strede kruhu Arne Dahl (p)

Od švédskeho autora Arneho Dahla som zatiaľ nič nečítal a ako milovník severskej krimi som si nemohol nechať ujsť jeho novinku V strede kruhu, ktorá je počiatkom novej série.

Začíname zhurta niekoľkými vraždami ľudí, ktorých aktivity nie sú práve naklonené ekológii. Prípad dostane na starosť kriminálna vyšetrovateľka Eva Nymanová, ktorej od atentátnika prichádzajú listy, pričom všetky stopy vedú k jej bývalému kolegovi Lukasovi Frisellovi. Ten sa po zbabranom prípade utiahol do úzadia a žije ako prepper či survivalista mimo civilizácie. Stojí za útokmi, ktoré pribúdajú práve on? Vedú stopy do ruín minulosti? Alebo zločiny pácha klimatický aktivista a sú jeho pochody spojené s klímou?

Dahl hneď od úvodných strán ponúka rýchle tempo plné akcie a napätia. Kniha má spád, aj keď občas strácala na dynamike a dej bol rozhádzaný aj kvôli viacerým postavám, ktoré sa tu vyskytujú. Novovytvorený tím okolo Evy Nymanovej robil systematicky a premyslene všetko pre to, aby človeka vinného z týchto činov dostihol a na základe listov, ktoré vyšetrovateľka dostávala sme sa mohli spolu s vyšetrovacím tímom zamyslieť, kde páchateľ udrie znova.

Knihu odporúčam čitateľom, ktorí preferujú náročnejšie a komplikovanejšie detektívky. Vidieť totiž, že autor má toho napísaného už viac, štýl je vycibrený a veľkým plusom je práve postava Lukasa Frisella, ktorý sa mi páčil svojím prístupom. Napriek tomu, že ostatné postavy mi veľmi neprirástli k srdcu a zdali sa mi nudné, ide o prešpekulovanú, inteligentnú a pomerne dobre vystavanú knihu, ktorá dáva do popredia veľmi aktuálnu tému klimatických zmien.

Ja sa už teším na ďalší diel, ku ktorému ma navnadil samotný koniec, lebo všetky otázky neboli zodpovedané. Prinesú nám odpovede ďalšie diely? Uvidíme. :)

Za poskytnutie knihy ďakujem : grada_sk.

19.04.2024 4 z 5

Rovnováha Rovnováha Petr Švec

Martin Nedbal mal donedávna pokojný a harmonický život, úžasnú priateľku, všetko klapalo na jednotku. Prišla ale náhla zmena, na základe ktorej sa čitateľom rozhodol povedať svoj príbeh. Po úraze, ktorý zmení jeho život od základov, si totiž uvedomí, že začal vidieť duchov. Je to dar alebo prekliatie? A má táto nová skutočnosť v jeho živote hlbší význam?

Švec vytvoril zaujímavý príbeh bohatý na fantáziu so skvelou a tajomnou atmosférou, ponúka nechutné opisy, pri ktorých sa slabším povahám môže dvíhať žalúdok, rozpletanie záhadných udalostí, duchárčinu, k tomu trošku detektívky a sympatické postavy (až na výnimky). Zaujalo ma aj zasadenie deja do prostredia továrne, kde sa Martin zamestná, spoznáva nových ľudí, ale zisťuje, že tu niečo nesedí, pričom sa tu dejú zvláštne veci. Pri čítaní sa mi vynárali otázky, či je všetko pravda, alebo ide o fikciu a ako to vlastne celé je. Toto všetko sú faktory, ktoré mňa postupne vtiahli do deja a aj keď sa mi spočiatku udalosti, s ktorými sa hlavná postava potýkala zdali zvláštne a čakal som, čo si pre nás autor pripraví a aké bude vysvetlenie, prekvapil ma.

Rovnováha je písaná s ľahkosťou a výborným štýlom v ich-forme, čo jej len pridáva na autenticite. Jediné, čo by som trošku vytkol je anotácia, ktorá mohla byť kratšia, čím by sa docielil nejaký ten prekvapivý moment naviac. Ak ale máte radi mysteriózne príbehy s nádychom hororu, navyše z pera českého autora, prečítajte si.

Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu : goldendog.

08.04.2024 4 z 5

List zo záhrobia List zo záhrobia Dominik Dán

Január 1990, nastávajú veľké zmeny, staré štruktúry sa rúcajú, Verejná bezpečnosť prechádza na Policajný zbor, zo súdruhov sa stávajú páni. Otázkou je aký dopad bude mať táto transformácia na detektívov z kancelárie č. 114, kde vládne neistota a nervozita? Navyše čo prinesie široká amnestia novozvoleného prezidenta, po ktorej sa na slobodu dostane množstvo kriminálnikov?

„Väčšina z nich sa ocitne po sakramentsky dlhom čase na slobode, nebudú mať kam ísť, nikto ich nečaká, nemajú prácu, strechu nad hlavou, o chvíľu prechlastajú aj to málo, čo im dajú na cestu, ocitnú sa bez finančných prostriedkov. Hádaj, ako si budú chcieť doplniť kapsu. A neutešenú situáciu zavŕšime sami.“

Kniha začína listom jedného z väzňov, ktorý bude vďaka amnestii prepustený. Práve tento list spustí zásadné udalosti a nášmu triu Burger, Hanzel a Chosé sa naskytne príležitosť pri riešení nových prípadov ukázať svoje kvality a schopnosti aj v novom režime. Podarí sa im to?

„Časy sa zmenili, nesledujete to? Vy ste neštrngali na námestí? Už si nemusíte dávať socialistické záväzky. Takí ako ty sa o chvíľu osamostatnia, založia si súkromnú detektívnu kanceláriu, budete zarábať milióny.“

Za mňa ide o pomerne akčnú dánovku s viacerými zdanlivo nesúvisiacimi dejovými linkami, bohatú na akciu s rýchlym dejom a spádom, písanú z viacerých pohľadov, a keďže Burger čelí takmer 11 rokov starému prípadu, ponárame sa aj do minulosti. Aj keď táto kniha neprináša výrazné prekvapenia a je predvídateľná, napriek tomu je prešpekulovaná a zamotaná. Autor nám na riešených prípadoch poukázal, kam môžu určité, možno nerozvážne skutky zájsť. Popri vážnej téme a dôsledkoch amnestie si tradične pre nás pripravil veľmi humorné pasáže a záverečné kapitoly, kde boli určité veci dovysvetľované ma utvrdili v tom, že pre mňa ide zatiaľ o jednu z najlepších dánoviek.

04.04.2024 5 z 5

Pokrevní sestra Pokrevní sestra Jane Corry

Keď tri dievčatá vyrazia jedného júnového dňa do školy, ani ich len nenapadne, že sa ich životy v okamihu navždy zmenia, keď jedno z dievčat zomrie. Čo sa stalo? O 15 rokov neskôr jedno z dievčat, Alison, lektorka výtvarných kurzov, objaví ponuku viesť hodiny vo väzení. Druhé dievča, Kitty, po ťažkom úraze, kedy došlo k poškodeniu mozgu, žije v ústave.

Kniha je písaná z pohľadu oboch dievčat, ale ani jedna pasáž na mňa nepôsobila hodnoverne. Najmä v kapitolách z pohľadu Alison, ktorá prijala prácu vo väzení, si pre nás autorka pripravila množstvo nezmyslov o fungovaní a postupoch práce. Nie som znalec, ale myslím, že takýmto spôsobom to tam určite nefunguje. Rovnako aj jej zmýšľanie bolo miestami pritiahnuté za vlasy, aj keď chápem, čo všetko si musela prežiť. Na druhú stranu bol zaujímavo popísaný pohľad postihnutej Kitty, jej myšlienkové pochody a nepochopenie jej okolia. Tu nám ale autorka takisto popísala situácie, pri ktorých sa mi zdvíhalo obočie.

Po sľubnej anotácii, ide pre mňa o príliš prekombinovaný a zamotaný príbeh plný otázok, tajomstiev a napínavých situácií, ktoré sa síce vďaka kapitolám z minulosti postupne odkrývajú, ale napriek rôznym prekvapeniam, ako celok na mňa kniha nepôsobila uveriteľne. Ponúkla ale pekné myšlienky o činoch, ktoré spáchame a vyrovnávaní sa s dôsledkami a načrtla aj komplikovanosť vzťahov medzi súrodencami.

„Přetvářka je tak trochu jako alkohol. V malém množství neškodí. Ale příliš velké množství dokáže zkreslit vnímaní.“

„Když jde o sestry, jde láska ruku v ruce s nenávistí. Jste si tak blízké, jak si jen dvě lidské bytosti můžou být. Pocházíte ze stejného lůna. Ze stejného prostředí. I když jste jinak jako oheň a voda. Proto to tak bolí, když je na vás sestra zlá. Je to, jako kdyby se část vás samých obracela proti vám.“

25.03.2024 2 z 5

Nežná fatamorgána Nežná fatamorgána Dominik Dán

Chronologicky tretí prípad Richarda Krauza nás privedie najskôr do roku 1987, kedy sa na lavičke v parku nájde mŕtvola mladej ženy, ktorá bola zahrdúsená. Kto spáchal takýto otrasný skutok? Je páchateľ jasný, alebo je všetko inak? Následne sa presúvame do revolučného novembra roku 1989, kedy je už Krauz plne začlenený do detektívneho tria spolu s Burgerom a Hanzelom a na stole má vraždu 3 žien, ktoré boli takisto zahrdúsené. Je medzi prípadmi súvislosť a ide o jedného vraha?

Dán nám opäť ponúka klasickú, logicky vystavanú detektívku, kde sa na pozadí vyšetrovania vrážd odohráva významná zmena v spoločnosti. Nechýbajú humorné situácie, či zábavné dialógy, ale aj odkrývanie tabuizovaných tém komunistickej éry, a keďže ŠTB „tečie do topánok“, detektívom čas z pátrania ukrajujú aj akcie odohrávajúce sa na ulici, kde silnejú tlaky na ukončenie režimu, ľudia štrngajú kľúčmi a žiadajú slobodu a demokraciu. Detektívi ale zažívajú aj nepríjemné situácie namierené proti nim samotným.

„Zdravotné sestry vypochodovali do ulíc, pridali sa študenti, herci to zastrešili a odmietli hrať, všetci plánovali generálny štrajk – a v tejto napätej atmosfére mali chytať vrahov? Tváriť sa, že ich sa pohyb na ulici netýka, hoci ich sa týkal bytostne a existenčne? Nedalo sa, náčelníci a stranícki funkcionári sa snažili tlmiť vášne, no naozaj sa nedalo.“

„Ľudia chytajú nejakú inú šťavu, rozbiehajú sa. Chce sa im bojovať, chcú sa zgrupovať, chcú si vybaviť staré účty, hľadajú vinníkov. Samozrejme, za všetko môžu fízli, lebo sú na uliciach, sú na očiach.“

V knihe sú vsuvky z predchádzajúcich chronologických prípadov, a preto odporúčam čítať v poradí Uzol – Básnik – Nežná Fatamorgána pre lepšie pochopenie tejto knihy.

Spomedzi všetkých troch kníh sa mi táto zdala najslabšia a ja osobne som čakal uspokojivejšie rozuzlenie prípadu, ale pre mňa si Dominik Dán stále zachováva svoj štandard a mňa už čaká „porevolučný“ List zo záhrobia.

21.03.2024 4 z 5

Tajemství Tajemství Pavel Kohout

„Život je jako poker. Pokud chceš něco získat, musíš něco vsadit. A čím víc se vsadí, tím větší je výhra.“

Zelené knižky z edície Původní česká detektivka sledujem už dlhšie a som rád, že som sa k jednej z nich konečne dostal.

Bývalý kriminalista Karel Koutný nemá práve na ružiach ustlané. Rozviedol sa, má problémy s alkoholom a ani jeho rodinné vzťahy nie sú najlepšie. Navyše pri prechádzke nájde v lese obesenú mladú ženu. Ide o jasnú samovraždu alebo je to naaranžovaná vražda? Prípad dostáva na starosť mladý vyšetrovateľ Martin Tůma, ktorý v tomto prípade vidí príležitosť kariérneho postupu. Cesty Koutného a Tůmu sa pretnú a rozbieha sa pátranie. Ako to celé bolo? Skrývala obeť nejaké tajomstvo?

Kniha je tenká bez rozsiahlych popisov a hneď od začiatku sme vtiahnutí do deja. Je dynamická, má spád, kapitoly sú písané z pohľadu viacerých postáv a okrem iného aj ich myšlienkových pochodov (nenapíšem osôb, veď, ak si knihu prečítate, uvidíte sami). Páčilo sa mi, že nás autor viac krát zviedol z cesty, čo len pridalo na napätí. Takisto nás nechal nahliadnuť do prostredia pre mňa stále neznámych, ale po tejto knihe o to viac lákavých, Českých Budějovíc.

Kniha ponúka aj zamyslenie nad činmi, ktoré spáchame a ich dôsledkami. Či už sú to dobré skutky, ktorých potenciálne negatívne následky už neovplyvníme, a na druhú stranu tie zlé, ktoré sa v konečnom dôsledku môžu ukázať ako dobré, ak je to vôbec možné.

Ak máte radi tradičné detektívky, po knihe určite siahnite. Mňa potešilo, že z tejto série už autor napísal dve knihy, na ktoré nás v závere knihy navnadil a ja si ich určite veľmi rád prečítam. Aj keď ide o tretiu časť série, určite sa dá čítať samostatne a ja mám aspoň možnosť zistiť, čo predchádzalo udalostiam v tejto knihe.

18.03.2024 4 z 5

Nemé hlasy Nemé hlasy Adam Kováčik

„Strach je zakorenený tieň, ktorý len tak z mysle nezmizne. Ani po tom, ako sa stratí z dohľadu.“

Po tom ako sa Tomáš žijúci v Bratislave dozvedá, že jeho dedko záhadne zmizne, vracia sa do rodnej obce Oravské Veselé a do jeho domu. Po návrate a prekvapeniach, ktoré ho tu čakajú, nájde v piecke dedkov denník, v ktorom sa okrem iného ukrýva aj postava s jeleňou maskou bez parožia. O koho ide? A čo ukrýva tajomná a legendami opradená Babia hora, kde Tomášov dedko zmizol? Tomáš sa rozhodne prísť záhade na koreň, vydáva sa pátrať, popritom stretáva svojich kamarátov z mladosti a spomína na svoje detstvo a život.

Kniha je písaná z pohľadu hlavnej postavy a sugestívnym spôsobom, ale po sľubnom a zaujímavom prológu u mňa prišlo sklamanie. Žiadna z postáv si nezískala moje sympatie a napriek tomu, že kniha sa čítala dobre, samotný dej knihy ma miestami nudil. Hlavný hrdina sa utápal v žiali a alkohole, ktorý tu tiekol prúdom, navyše mi prekážalo, že dej sa odohrával na jeseň 2019 a autor spomína pandémiu a lockdown, ktoré u nás nastali v roku 2020. Kniha má temnú a tajomnú atmosféru a obsahuje množstvo mysterióznych momentov, ktoré ale vo mne nevzbudili emócie a strach nevyvolali ani opisované situácie a opakované zážitky hlavnej postavy.

U autora ale oceňujem zakomponovanie zaujímavých legiend, folklóru a tajomstiev Babej hory a verím, že napriek tomu, že mňa kniha neohúrila, svojich priaznivcov si nájde, pretože autor určite písať vie a mňa osobne na návštevu tohto miesta nalákal.

„Tá hora je zloba v prestrojení obyčaje. Je ako diera sveta, ktorú nebudeš chápať a nemožno ju zaceliť. Stratíš sa v nej, keď chce ona sama a tvoja duša už cestu nikdy nenájde z tej prekliatej diery času. Bude z teba nočnica, blúdiaca po hore, videná len keď ona sama chce a chce sa nažrať ľudským nárekom a strachom.“

11.03.2024 3 z 5

Básnik Básnik Dominik Dán

V chronologicky druhej knihe v poradí od Dominika Dána sa Krauz s kolegami Burgerom a Hanzelom musia popasovať s vrahom, ktorý priamo do rúk Krauza posiela básne. A nie sú to obyčajné básne. Slúžia totiž ako indície pomocou, ktorých nájdu obete ohavných činov. Ako si s týmto prípadom už zohraná partia ostrieľaných „vraždárov“ a nováčika poradí v končiacej sa ére komunizmu, kedy napätie stúpa a naši parťáci sú okrem riešenia vrážd posielaní aj do akcií, ktoré sa vrchnosti nepáčia? Navyše ak ide o prípad osobne sa dotýkajúci samotného Krauza, ktorý sa stáva jedným z podozrivých?

„Skutočnosť je taká, že Štátna bezpečnosť nestíha, a už to priznávajú. Chceli by sledovať disidentov, chceli by mať pod kontrolou dôležité podniky, chceli by zakázať všetky spoločenské akcie, chceli by všetko, ale už ani oni nestačia.“

Básnik je dychberúca a napínavá kniha až do samotného konca štýlovo sa približujúca ku knihám Chrisa Cartera, s klasickými humornými vsuvkami s viacerými dejovými líniami, pričom nechýba vyšetrovanie, vypočúvania, hľadanie stôp a dôkazov, ale aj odhaľovanie Krauzovej mladosti.

Knihy Dominika Dána sú pre mňa srdcovka, aj keď je pravda, že v tejto sa Richard Krauz vyfarbil ako pekný kvietok (ešteže po 20tich prečítaných knihách už viem čo je zač) a napriek strhujúcemu záveru sa mi kniha zdala useknutá a chýbalo mi pár strán navyše. Možno sa pokračovania dočkám v Nežnej fatamorgáne, ktorá na mňa už čaká?

Keďže táto kniha priamo nadväzuje na knihu Uzol a niektoré pasáže a dejové línie sú v Básnikovi „dolaďované“, pre plnohodnotný zážitok z čítania odporúčam čítať v chronologickom poradí.

11.03.2024 4 z 5

Severní úsvit Severní úsvit Lukáš Kosař

Na severe Anglicka, v meste Northern Dawn dôjde k dvom brutálnym vraždám. Spája niečo dievča nájdené mŕtve uprostred starobylých keltských menhirov a mladú aristokratku nabodnutú na plot blízko panstva, kde žila? S riešením týchto zločinov do mesta, čo sotva nájdeme na mape, si na pomoc miestna polícia zavolá Carla Dawsona, detektíva z Londýna.

„Northern Dawn, město postavené na starobylých základech. Vyzařovalo zvláštní auru starých časů, kterou nebylo možné ničím překrýt.“

Hoci sa príbeh odohráva v roku 1992, mám pocit, ako keby sme sa ocitli v oveľa skoršej dobe. Príbehy zasadené do prostredia ponurého a upršaného Anglicka sú mojou šálkou kávy (alebo čaju?). Navyše možná súvislosť vrážd s okultizmom a praktikami čiernej mágie, ktoré nám autor v knihe popisuje a k tomu ctižiadostivá a temperamentná postava detektíva potýkajúceho sa od začiatku s problémami a očividným nezáujmom o to, aby prípady vyriešil, sú pre mňa veľkým plusom. Za pomoci miestnej polície pri vypočúvaniach ľudí na viacerých zaujímavých miestach, ktoré sú prehľadne znázornené aj v mapke v úvode knihy, zažíva napínavé, akciou nabité situácie pod rúškom tajomnej a mysterióznej atmosféry mestečka, ktoré si žije svojím životom. Stoja za vraždami skutočne okultisti a sú obe vraždy prepojené?

„Ucítil jako by kolem něj procházelo cosi chladného. Ten pocit míval na místech vražd běžně. Běžně tomu nevěnoval pozornost, ale nejednalo se zrovna o příjemný pocit.“

Napriek tomu, že hlavná postava miestami pôsobila ako všetkého schopný superhrdina, príbeh má spád a napätie a napísaný je priamočiarym štýlom. A ponúka aj niečo do potenciálnych ďalších častí s Carlom Dawsonom. Na knihe sa mi páčilo aj využitie umelej inteligencie na samotnú obálku, či ilustrácie nachádzajúce sa v knihe.

Za poskytnutie e-knihy ďakujem autorovi (IG : story_teller_cz) a myslím, že po tejto prvotine nám má aj do budúcna čo ponúknuť.

04.03.2024 4 z 5

Niet úniku Niet úniku Yrsa Sigurðardóttir

Иiet úniku je prvou knihou zo série Čierny ľad z pera islandskej spisovateľky. Skoncipovaná je výborným spôsobom. V kapitolách z minulosti sa Sóldís po rozchode zamestná na odľahlom statku u bohatej rodiny, aby unikla z civilizácie a popri práci dopísala diplomovú prácu. Po príchode však postupne nadšenie opadá, zisťuje, že tu niečo nesedí a na statku sa začínajú diať zvláštne veci. Nájde tu vytúžený pokoj?

„Tmy sa predsa nemusela báť, len toho, čo sa v nej mohlo skrývať. Sama osebe bola tma neškodná a nemohla jej nijako ublížiť.“

V ďalšej dejovej línii zo súčasnosti sa práve na tomto statku stane brutálna vražda, ktorú spolu s miestnym tímom vyšetrujú kriminalisti Týr, Karolína a patologička Idunn a postupne rozpletajú desivú pravdu. Prídu spoločnými silami na to kto vykonal takýto brutálny skutok?

„Sóldís sa nedokázala zbaviť pocitu, že keď zostane sama a pôjde si ľahnúť, bude jej život v ohrození. Vonku môže kamkoľvek utiecť, keby sa niečo udialo. Nikto jej v úteku nezabráni len tým, že sa postaví do dverí.“

Na jednej strane teda sledujeme samotné vyšetrovanie a odkrývame aj čo-to z minulosti hlavných postáv, na tej druhej spoločný život rodiny na islandskom statku. Práve tieto dve striedajúce sa dejové línie nútia čitateľa vyslovene knihu hltať ďalej, kým nepríde na to čo sa udialo. Dychberúce a strašidelné pasáže pri čítaní ktorých som sa necítil veľmi komfortne, poznanie, že vieme kam linka z minulosti speje, a fakt, že sa kniha odohráva na pre mňa tajomnom Islande, navyše v zime a na samote, len umocnili mrazivosť celého príbehu. Odhliadnuc od pre mňa nepochopiteľného správania sa obyvateľov statku ide o výbornú a originálne napísanú knihu.

Od Yrsy som zatiaľ čítal len knihu Posledný rituál, a autorka mi štýlovo veľmi sadla. O to viac sa teším na ďalšie knihy nielen z tejto série, ale aj z ďalších sérií, ktoré napísala. Navyše samotná autorka je veľmi príjemná osôbka a pri našich dvoch osobných stretnutiach ju vždy zaujímali názory čitateľov na jej knihy a s každým ochotne prehodila pár slov.

Ak máte radi trilery nabité akciou, tajomnou a napätou atmosférou, prečítajte si a neoľutujete. A prečo to И v názve knihy? Čítajte a možno sa dozviete.

Za zaslanie knižky ďakujem : grada_sk.

28.02.2024 5 z 5

Na cestách Na cestách Alexander J. Kenji

V poradí druhá kniha od autora Alexandra J. Kenjiho obsahuje 5 poviedkových príbehov odohrávajúcich sa na rôznych miestach sveta. O tom aké dôsledky má krátka zastávka v krčme v zapadnutej slovenskej dedine sa presvedčí Oliver Bellows v prvej poviedke S Molnárovcami sa nezahráva, kde sa dostane aj s kamarátkou do potýčky s dedinskými bitkármi, ale aj výpalníkmi a dedinskými mafiánmi. V druhej poviedke sa Melinda vracia po rokoch do rodného mesta vo Virginii, aby sa zúčastnila svadby kamarátky a čelila minulosti, ale aj klanu Barnettovcov a rozbehnutej spravodajskej operácii. Tretia, inšpirovaná skutočnými udalosťami, sa odohráva na americkej vojenskej základni Fort Hood v Texase, kde sledujeme ťažký život manželky vojaka, prežívanie tráum vojakov a teroristický útok, ktorý má za následok 13 obetí. V štvrtej, po potýčke medzi dievčaťom na základnej škole a jej spolužiakom, ktorý jej otca, vojaka, nazve vrahom, Oliver Bellows deťom a rodičom porozpráva o misii v Južnom Sudáne, na ktorej sa zúčastnil s otcom dievčaťa a objasní, ako sa tu my máme dobre. Piata nám predstavuje majiteľa obchodu s filmovou hudbou, ktorý je aj príležitostným zlodejom umenia.

Všetky príbehy spája Oliver Bellows, bývalý príslušník izraelských špeciálnych síl, ktorého som si svojím postojom a zmyslom pre spravodlivosť okamžite obľúbil. Autor má výborný rozprávačský talent, píše bez hluchých miest, príbehy sú nabité akciou a násilím a vedel by som si ich predstaviť aj na filmovom plátne. Popri náročných situáciách, v ktorých ide postavám o život, sú tu ale aj vtipné, ironické a trpkosladké momenty, ktoré pobavia. Medzi množstvo zbraní a svištiacich guliek je vsunutých viacero poznámok o filmoch a hercoch, ktoré knihu vhodne dopĺňajú. Čítanie mi nenarúšali ani zmienky o autorovej prvej knihe Boj o štát, ktorú som ešte nečítal.

Kniha je určená fanúšikom špionážnych románov a príbehov, kde krv tečie na litre. A ja vám garantujem, že ani s Oliverom Bellowsom sa nezahráva a nie je to osoba, ktorú by ste chceli naštvať.

Za poskytnutie knihy ďakujem priamo autorovi : Alexander J. Kenji (IG: @alexanderkenjibooks).

23.02.2024 4 z 5

Naslepo Naslepo Josh Malerman

„Neotváraj oči, inak zomrieš!“

Vitajte vo svete, kde vonku niečo je, nikto nevie, čo, ale stačí, keď to človek uvidí, napadne iných ľudí a nakoniec spácha samovraždu. Najskôr ojedinelé prípady po celom svete postupne narastajú na intenzite, pričom niektorí ľudia to berú na ľahkú váhu, iní začínajú panikáriť.

V úvode knihy sa hlavná postava Malorie so svojimi dvoma deťmi vydáva na pomerne krátku, ale nebezpečnú plavbu po rieke za lepším životom. Na očiach nechýbajú neodmysliteľné šatky, aby nezahliadli niečo čo nemajú a cestou spomína na doterajší život. Kapitoly zo súčasnosti striedajú tie z minulosti, v ktorých nám Malorie odkrýva čo všetko sa udialo za posledné roky.

Autor výborne popísal atmosféru strachu, neistoty, beznádeje, kde si človek nemôže byť ničím istý, boja o prežitie hŕstky ľudí, ktorí sa uchýlili do domu, nastavili si režim a spolu bojujú o prežitie. Ale dá sa veriť všetkým? Informácii je stále menej a nikto nevie čo sa deje vonku a kto všetko je ešte nažive. Pri čítaní som si spomenul na nedávnu pandémiu, kedy sme sledovali správy o počtoch infikovaných, či mŕtvych. Kdežto pri tejto pandémii bol na „vine“ vírus, v knihe od Malermana ide o akýchsi tajomných a neznámych tvorov, na ktorých sa stačí len pozrieť. A tak si ľudia namiesto rúšok a respirátorov na oči viažu šatky, aby nezahliadli niečo čo nemajú a nezošaleli, pričom spoľahnúť sa musia na všetky ostatné zmysly okrem zraku. Povedzte, viete si taký život predstaviť? Alebo ide len o prežívanie odsúdené na nevyhnutný zánik?

Desivá, temná, negatívna a originálna kniha bez hluchých miest určite zaujme fanúšikov postapokalyptických románov, pretože podľa mňa to autorovi vyšlo na jednotku.

Za zaslanie knižky ďakujem @zeleny_kocur_sk.

16.02.2024 5 z 5

Uzol Uzol Dominik Dán

V poradí 16-ta kniha z pera Dominika Dána nás zavedie do roku 1988. Tu sa za Železnou oponou odohráva chronologicky prvý prípad Richarda Krauza, ktorý sa stáva detektívom na oddelení vrážd.

Sledujeme rozbiehajúcu sa kariéru a neľahké začiatky mladého detektíva, ktorého si pod krídla vezmú kolegovia Burger a Hanzel a do práce na novej pozícii ho zasvätia ako sa patrí. Krauz sa chce ukázať v čo najlepšom svetle aj za cenu zanedbávania rodiny, ale ako sa popasuje so štartom do kariéry, ktorý je iný ako očakával?

Aj keď ide o detektívku, dôraz nie je kladený na samotné vyšetrovanie, ale na zdanlivo nesúvisiace dejové línie viacerých postáv spojené s vraždou robotníka v rafinérii, či vraždou vojenského pilota, ako aj prácu pohraničníkov na ostro stráženej štátnej hranici s Rakúskom. V knihe nechýba ani popis činnosti a praktík ŠTB a práve tieto pasáže, kde vystupovala sa čítali náročnejšie. Ešteže ide len o fikciu, alebo? V knihe, ako sme už u Dominika Dána zvyknutí, nechýbajú trefné poznámky a dialógy medzi partiou „vraždárov“, ktoré pobavia aj keď je zostava detektívov oklieštená a ďalšie dobre známe tváre z iných kníh tu ešte nefigurujú. Práve tieto pasáže knihu odľahčujú.

Za mňa ide o jednu z top kníh od autora približujúcu obdobie komunizmu, ktorá hoci písaná s ľahkosťou, sa občas nečítala ľahko a človek sa zamyslí nad množstvom ľudí a ich osudov, ktorí túto dobu zažili na vlastnej koži. Nuž, hor sa na chronologicky druhú v poradí, Básnika.

„...niekedy sa až musím smiať, čo všetko dokážu ľudia narozprávať a navymýšľať si na tú strašnú Štátnu bezpečnosť. Je mi to až trápne, keď z nej ľudia robia strašiaka, najhoršieho na svete.“

„Stali sme sa nárazníkom a každý nárazník treba opancierovať hrubou vrstvou železa, aby vydržal. Prvé železo sa na hranice začalo voziť v nenápadných kotúčoch, kotúče sa rozmotali a bol z toho drôt. Nie hocijaký, nie obyčajný, špeciálny.“

12.02.2024 5 z 5

Dievča bez mena Dievča bez mena Lisa Regan

Po búrlivom zakončení prvého dielu sa Jossie Quinnová púšťa do ďalšieho prípadu. Tento raz ide o prípad zbitej ženy a zmiznutie novorodenca. Na inom mieste sa ale objaví ďalšia žena, ktorá si nepamätá kto je. Kto je táto žena a súvisí prípad tohto „dievčaťa bez mena“ s prípadom uneseného dieťaťa? Je medzi oboma prípadmi spojitosť? A skutočne si žena nič nepamätá alebo to len predstiera?

Opäť sa ocitáme v meste Denton, kde sa tím okolo Jossie púšťa do pátrania po dieťati a zisťovaní totožnosti mladej ženy. Po udalostiach, ktoré nastali v prvom dieli to Jossie nemá ľahké a prípad sa jej osobne dotýka. Húževnatá a motivovaná vyšetrovateľka je ochotná nájsť pravdu za každú cenu.

Kniha je rýchla a svižná s krátkymi kapitolami, kde napätie postupne graduje aj keď prekombinovaná čo sa týka postáv a vzťahov medzi nimi. Ak máte radi ale ľahšie čítanie vhodné skôr pre tých, ktorí nemajú potrebu čítať o potokoch krvi a detailných popisoch násilností, je určená práve pre vás. Jossie sa podobne ako v prvom dieli, ktorý odporúčam čítať pred touto knihou, ukázala opäť ako žena so srdcom na správnom mieste a zmyslom pre spravodlivosť. Hodnotím ju podobne ako prvý diel slabšími štyrmi hviezdičkami a hor sa na tretí diel Matkin hrob.

Za poskytnutie knihy ďakujem : GRADA Slovakia

08.02.2024 4 z 5

Co zůstane v lesích Co zůstane v lesích Kate Alice Marshall

Naomi, Cass a Olivia, tri kamarátky, ktoré ako 11-ročné prežili zážitok, pri ktorom Naomi akoby zázrakom unikla smrti. Vraha sa na základe ich svedectva podarilo identifikovať a poslať za mreže. Po 20tich rokoch od incidentu sa na povrch vynárajú otázky a pochybnosti. Bol vrahom skutočne človek, ktorého označili, alebo bolo všetko úplne inak a dievčatá si to vymysleli?

„Toho dne jsem měla zemřít. Měla jsem umřít právě tady téměř přesně na místě, kde jsme stály. A od té doby mám pocit, jakoby s námi les ještě neskončil. To, co ten den začalo, zůstalo nedokončené. A my jsme tomu nemohly unikat navždy.“

Naomi sa vracia do rodného mesta, kde sa všetko začalo a stretáva ľudí z jej minulosti. V kapitolách písaných len z jej pohľadu sledujeme postupne odhaľovanie toho, čo všetko sa udialo, ako aj spracovávanie a snahu o vyrovnanie sa s takýmto silným traumatizujúcim zážitkom, ktorý dušu, ale aj telo mladého dievčaťa poznačí na celý život. Kniha má akciu, ale spád strácala pri občasnom točení sa dokola a utvrdzovaní sa o pochybnostiach, ako sa všetko vlastne udialo, a že to bolo celé inak. Miestami bola priehľadná a k postavám som si nevytvoril aký-taký vzťah. Mierne mi vadilo konanie a zmýšľanie Naomi, ktorá chcela za každú cenu všetko vyriešiť sama. Autorka, ale mne osobne pekne zamotala hlavu, tipov som mal niekoľko a samotný záver ma pomerne prekvapil a hodnotenie knižky zvýšil.

„Nikdy jsem doopravdy neunikla. Žádná z nás. Zkoušely jsme najít cestu ven, ale vtahovalo nás to zpátky. Všechny nakonec shnijeme mezi kořeny a kameny.“

Ak máte radi tajomné príbehy plné nejasností, otázok a pochybností, resp. ak s trilermi nemáte veľmi skúsenosť, dajte knižke šancu.

„Spravedlivá lež byla pořád lží. Zločinný život byl pořád životem.“

„Lži mají schopnost čeřit hladinu a někdy následky takových vlnek přicházejí až po letech.“

06.02.2024

Fobie Fobie Wulf Dorn

Predstavte si, že sa manžel nečakane vráti zo služobnej cesty a idete ho do kuchyne privítať. Na vaše zdesenie tam ale na vás čaká úplne cudzí muž. Šok je o to väčší, že tento neznámy vás presviedča, že je váš manžel Stephen. Navyše má na sebe jeho oblek, v ruke kufrík, prišiel aj jeho autom a vie o vás takmer všetko.

Presne toto sa udeje hlavnej postave Sarah Bridgewaterovej. Kto je tento človek a prečo sa vydáva za jej manžela? Sarah bojujúcej s fóbiou takýto zážitok nepridá a snaží sa vypátrať o čo tomuto cudzincovi ide a prečo s ňou hrá takúto zvrátenú hru. Odohráva sa to všetko len v jej hlave, alebo sa to deje naozaj a jej manžel je nezvestný?

Začiatok trileru bol veľmi sľubný, kniha je písaná z pohľadu viacerých postáv, ponúka teda viac dejových línií, ktoré sú napínavé, prekvapivé a mňa osobne vývin príbehu niekoľko krát zmiatol. Aj keď neskôr kniha miestami trošku strácala na dynamike, páčilo sa mi, že nejde len o klasický triler, ale ponúka aj určité posolstvo a autor do knihy inteligentne vsunul zaujímavé myšlienky súvisiace s bojom so strachom, či fóbiami. Čo sa týka záveru, prekvapilo ma najmä celkové rozuzlenie prípadu a premýšľam do akej miery je reálne takéto konanie.

Som rád, že som spoznal nového nemeckého autora, pretože nielen Sebastian Fitzek píše výborne.

„Narodili jsme se proto, abychom jednoho dne zemřeli, a velmi často k tomu dojde dřív, než bychom doufali.“

„... strach je mnohovrstvá, radikální emoce. Je zákeřný a každý z nás má vlastního démona, který ho trápí.“

„Strach má svůj domov,... Tady nahoře. A současně je to jediné místo, kde se s ním můžeme utkat. Máme omezený čas a bylo by zbytečné ztrácet ho tím, že se budeme pořád bát.“

„... lidský život se skládá především z fobií. Nejvíce ze všeho se lidí obávají toho, že odejdou a nic po nich nezbude. Že zmizí ze světa a nijak nepřispějí k jeho zlepšení.“

„Lidi si pořád stěžují na maličkosti. Nikdy nejsou spokojení. Honí se za penězi a nikdy nemají dost. Žárlivě sledují jestli jejich sousedé nebo kolegové nejsou náhodou o trochu úspěšnější. Vůbec netuší, co je v životě skutečně důležité. Každý jednotlivý den je dar, ale to chápou jen málokteří. Šlapou si po štěstí, protože nevědí, co štěstí je.“

„Jediné, čeho se člověk musí bát, je jeho vlastní strach.“

05.02.2024 4 z 5

Nočný dom Nočný dom Jo Nesbø

Nórsky autor Jo Nesbo je známy určite najmä vďaka jeho kriminálnej sérii so svojráznym detektívom Harrym Holem. Kniha Nočný dom je ale z úplne iného súdka. A o čom je? Mladý chlapec Richard nahovorí svojho kamaráta Toma, aby z telefónnej búdky zavolal na náhodné číslo. Nevinná zábavka, čo poviete? Všetko sa ale zmení, keď Toma slúchadlo začne zaživa požierať. Richardovi nikto neverí, púšťa sa do pátrania na vlastnú päsť, ale situácia sa zhorší, keď zmizne ďalší jeho spolužiak. Pomôže mu v pátraní a objasnení čo sa vlastne stalo aspoň jeho kamarátka Karen? A ako je to s tajomným Nočným domom?

Útla, mysteriózna knižka s prvkami hororu je rozdelená na viac častí, kde sa postupne príbeh zamotáva. Nesbo svoju knihu premyslel veľmi zaujímavo a prvotný dojem, že je určená najmä pre tých neskôr narodených sa rozplynul už po prečítaní pár strán. Mierne som bol prekvapený, akým smerom sa dej vydal v druhej a tretej časti, ale pre mňa je autor majster pera a napriek pomerne čudným, absurdným a psycho pasážam ma utvrdil v tom, že aj v tomto žánri má čo ponúknuť, príbeh má prešpekulovaný a s čitateľom sa vie pekne pohrať.

A ak vás niekedy napadne len tak zavolať na náhodne vybrané číslo, radšej si premyslite, či je to dobrý nápad. Nikdy neviete, kto vám to na druhej strane zodvihne a aké to bude mať dôsledky.

„.. lži, ktoré človek často opakuje nahlas, sa neraz stanú pravdou.“

„Ak sa človek chce stať spisovateľom, musí čítať najlepšie knihy.“

„Takí sme my ľudia, k radosti nám stačí, aby sa k nám niekto správal trochu priateľsky. Vtedy urobíme všetko, o čo nás požiadajú.“

01.02.2024 4 z 5

Hotel času Hotel času Emilly Ross

Máte radi tajomné a opustené miesta opradené legendami ? Jedným z takých je hotel Wrona v Poľsku, kde česká autorka Emilly Ross zasadila dej svojej knihy. Oslávenkyňa narodenín sa tu totiž rozhodne usporiadať oslavu a partia kamarátov sa s nadšením, ale aj rozporuplnými pocitmi a obavami vydáva na cestu k tomuto tajomnému opustenému hotelu. Vidina skvelej oslavy sa zmení v momente, keď si v samotnom hoteli partia uvedomí, že sa v ňom dejú čudné veci, ale aj čas plynie v hoteli inak. Bude to oslava, na ktorú nikdy nezabudnú?

Kniha je písaná pomerne jednoduchým štýlom, postavy mi k srdcu až tak neprirástli, ale atmosféra opusteného zaprášeného miesta, ktoré si odžilo svoje, bola pre mňa dobre popísaná. Autorka nás popri zvláštnych a mysterióznych udalostiach a zvratoch, ktoré postavy zažívajú postupne odkryla aj históriu samotného hotela a pôvodných majiteľov. V knihe mi trošku nesedela romantická linka a dialógy medzi postavami, ale je tu akcia, napätie, tajomno a záver, aj keď trošku urýchlený, mňa osobne pomerne prekvapil.

Ak holdujete nenáročným hororovým príbehom, mysterióznym miestam, kde nič nejde podľa zdravého rozumu a nefunguje logika, tak autorke dajte určite šancu, pretože, ako ma už presvedčila pri svojich poviedkach, potenciál určite má. Kniha je zatiaľ iba v e-forme a snáď sa dočkáme aj papierového vydania.

„Čas pohltil vás, čas najde každého z nás. Není úniku z našeho bytí, je konec vašeho žití.“

26.01.2024 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Máte radi silné životné príbehy? A ak sa navyše odohrávajú v pre nás pomerne neznámej krajine?

Pôvodom afgánsky autor žijúci v Amerike nám vo svojej knihe Lovec draků na pozadí turbulentnej histórie Afganistanu predstavuje životné osudy bohatého chlapca Amíra a rodinného sluhu Hasana, ich rodín, okolia, priateľov a známych a celej spoločnosti od detstva až po dospelosť.

Ide o pútavý, dojímavý, smutný, bez servítky a autenticky podaný príbeh priateľstva, oddanosti, lásky, neľahkých životných rozhodnutí, ale aj výčitiek svedomia.

Mne osobne táto kniha umožnila nahliadnuť do kultúry a života v tejto exotickej krajine, sledovať neľahké osudy rôznych vrstiev obyvateľstva od relatívne pokojnej monarchie, cez sovietskú okupáciu a vládu Talibanu. Kniha je písaná strhujúco, je napínavá a na autentickosti jej pridalo aj časté použitie cudzojazyčných výrazov, ktoré sú však na konci knihy vysvetlené a preložené a bonusom je aj stručná história Afganistanu.

Knihu odporúčam všetkým, ktorí majú radi príbehy inšpirované skutočnosťou, ale pozor, aj keď je písaná výborným štýlom, jej riadky sa čítajú ťažko. Sám som musel knihu niekoľko krát odložiť a napriek tomu, že ide o fikciu, z pohľadu hlavných postáv popisuje reálne udalosti, ktoré sa v tejto krajine diali. Ja som sa zamyslel nad množstvom zmarených životných osudov a šancí a uvedomil som si, ako sa tu my vlastne máme dobre. Ide o silný príbeh, ktorý tak ľahko z hlavy nedostanem.

„Budoucnost je luxus, kdyť vám hlavou víří horda démonů.“

„V Afgánistánu je hodně dětí, ale málo dětství.“

„Afgánci jsou lidé nezávislí. Afgánci uznávají zvyky a nesnážejí pravidla. To platí i pro dračí zápasy. Řídí se podle jednoduché zásady: pravidla veškerá žádná. Pusťte si draka. Přetněte soupeřovi šňůru. Ať vám štěstí přeje.“

17.01.2024 5 z 5

Vánoční kalendář Vánoční kalendář * antologie

Máte radi advent a Vianoce ? Mne práve tento čas spríjemnila krásna poviedková zbierka od kolektívu autorov.

Rozmanité poviedky z rôzneho pohľadu, ktoré spájajú práve Vianoce, či už s riadnou dávkou romantiky, nad ktorou sa romantické duše rozplynú, duchárčiny, hororu, alebo aj nejakou tou kvapkou krvi, pri ktorých zamrazí, ale aj fantasy alebo opradené legendami, či postapokalyptické a dystopické, pri ktorých sa človek zamyslí. Poviedky, ktoré sa neodohrávajú len v Česku, ale prenesú nás aj do iných miest sveta, či už do ďalekého Japonska, Anglicka, či Francúzka a jedna dokonca do ďalekého vesmíru na inú planétu. A ich dej sa neodohráva len v súčasnosti, ale takisto aj v minulosti a rôzne vzdialenej budúcnosti.

Každá z poviedok mala niečo do seba. Osobne mám názor, že vyčariť na pár stranách plnohodnotný príbeh je dosť veľká práca a všetky poviedky boli viac-menej vydarené. Antológia ponúka zamyslenie sa nad hodnotami počas Vianoc, prehodnotenie svojho života a svojich skutkov, zastavenie sa, zblíženie sa z blízkymi, ale aj radosť z nájdenej spriaznenej duše, či na druhú stranu spomienky na tých, ktorí s nami za štedrovečerný stôl už nezasadnú. Poviedky o plnení najtajnejších prianí, o stretnutiach, ktoré možno nie sú také náhodné.

Myslím, že každý si tu nájde svoje a je to minimálne možnosť, ako spoznať aj tvorbu iných autorov, ktorých bežne nečítame.

12.01.2024 4 z 5