mapet85 mapet85 komentáře u knih

Balík Balík Sebastian Fitzek

Prvá kniha od autora vydaná v slovenčine a rovnako aj moja prvá. No a hneď na úvod musím povedať, že nie posledná. Mladá psychiatrička Emma sa stane obeťou tzv. Holiča, vraha, ktorý svojim obetiam pred znásilnením oholí hlavu. A Emma je jediná, ktorá prežije. Z tohto traumatizujúceho zážitku sa spamätáva doma, nevychádza medzi ľudí, avšak život jej zmení balík určený pre suseda, ktorý rozpúta sériu dychberúcich udalostí.

Balík je kvalitný psychotriler, pri ktorom som mal zimomriavky. Je to kniha, pri ktorej čítaní ma zvedavosť nútila skákať očami čo najskôr na pokračovanie, aby som vedel, ako sa dej bude vyvíjať ďalej. Krátke kapitoly nútia knihu čítať rýchlo a som rád, že sa mi dostala do rúk počas dovolenky a od čítania nemusel odbiehať. Množstvo zvratov a napínavých scén, kedy neviete čo je skutočnosť a čo nie robia knihu tiež veľmi pútavou. Oceňujem aj výborné vykreslenie psychiky postáv, a to je pán spisovateľ vyštudovaný právnik. :-)

Odporúčam, ďakujem vydavateľstvu Tatran za uvedenie tohto autora na trh a aj za krásnu a pútavú obálku. :-)

07.04.2018 5 z 5

Rozprávky barda Beedla Rozprávky barda Beedla Joanne Rowling

Rozprávky Barda Beedla by mali byť povinnou výbavou každej knižnice fanúšikov Harryho Pottera. Kniha obsahuje 5 poviedok z čarodejníckeho sveta, pričom na konci každej je komentár Albusa Dumbledora, ktorý pre niekoho môže pôsobiť rušivo, ale pre mňa skôr poviedky vhodne dopĺňal. Napriek krátkosti každá z poviedok má myšlienku a ponaučenie a kniha je celkovo veľmi pekne spracovaná. Páči sa mi aj myšlienka nadácie Lumos. Verím, že vyzbierané peniaze padnú na úrodnú pôdu. :-)

03.04.2018 4 z 5

Sedemnásť orieškov na rozlúsknutie Sedemnásť orieškov na rozlúsknutie Agatha Christie

Hovorí sa, že na poviedkach autor ukáže svoje majstrovsto a myslím, že sa to pomerne slušne podarilo aj Agathe Christie. Kniha rozdelená na dve časti. V prvej sa prenesieme na vidiek za slečnou Marplovou, kde vyslovene dýcha viktoránska atmosféra a spoločne s jej priateľmi riešime záhady a detektívne prípady. V tej druhej časti na scénu vstupuje belgický detektív Hercule Poirot, ktorý takisto v jednotlivých poviedkach (rozsahovo dlhších ako v prvej časti) rieši rôzne zločiny za pomoci svojich sivých buniek. Niektoré poviedky sú vydarenejšie a prekvapivé, niektoré menej, líšia sa aj rozsahom. Trošku nerozumiem, prečo je v češtine 18 orieškov na rozlúsknutie a celkovo výberu týchto poviedok z rôznych kníh, ale napriek tomu ako celok celá kniha zanechala vo mne dobrý zážitok. :-)

03.04.2018 4 z 5

Šváby Šváby Jo Nesbø

Po Sydney je tu Bangkok. Práve tu došlo k vražde nórskeho veľvyslanca a na vyšetrovanie zločinu nie je prizvaný nikto iný ako Harry Hole. Ten spolu s thajskými kolegami rieši tento prípad, ponára sa do tajov detskej pornografie a prostitúcie a nebol by to on, aby osud nezobral do vlastných rúk. :-) Kniha je písaná lepším štýlom ako prvý diel, aj keď kvalitu ďalších ešte nedosahuje. Nesbo sa tu akokeby ešte rozpisuje. Páči sa mi ale, že čas, ktorý autor strávil v Thajsku zužitkoval a zoznamuje nás aj s reáliami, históriou a opisom tejto exotickej krajiny. :-)

24.02.2018 4 z 5

Praha noir je súbor poviedok od štrnástich popredných českých spisovateľov (aspoň tak to uvádza obálka) zostavených Pavlom Mandysom. Autori nás zavedú do rôznych častí Prahy, ktoré sú znázornené na zadnej obálke knihy a zlepšujú orientáciu najmä pre nepražákov. Spracovanie knižky je celkom pekné a zodpovedá téme a čo sa týka poviedok, tie sú viac-menej vydarené, pričom pred každou je krátka charakteristika o autorovi. Sám som bol zvedavý na niektorých autorov, pretože som od nich ešte nič nečítal a keďže na poviedke by mal spisovateľ ukázať svoje majstrovstvo, som rád, že najmä poviedky od Kateřiny Tučovej, Petry Soukoupovej a Jiřího W. Procházku a Petra Sýkoru boli pre mňa top. Takisto sa mi páčila aj poviedka od Chaima Cigana a do popuku ma dostala aj tá od Petra Stančíka. Zvyšné poviedky sú priemerné až podpriemerné a podaktoré žiaľ pre mňa nedosiahli ani úroveň maturitnej práce, ale nechcem menovať, každému sa predsa páči niečo iné. :-) Som rád, že som mal možnosť väčšinu autorov stretnúť na Světe knihy Praha 2017 a dať si od nich poviedky podpísať. :-)

24.02.2018 3 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Meč osudu je v poradí druhá poviedková kniha populárnej fantasy o Zaklínačovi. Ponúka nám celkovo 5 poviedok, ktoré na seba nenadväzujú, sú vytrhnuté z kontextu, čo nie je nevýhodou a láka k čítaniu ďalších kníh. Snáď teda pochopím, keď sa pustím do čítania práve päťdielnej série so Ciri. Sapkowski nás v poviedkach sprevádza celým úžasným svetom, zoznamuje nás s ďalšími „príšerami“ a postavami, vrátane pre mňa už obľúbenej Ciri. Kniha je o poznanie lepšia ako prvý diel a poviedky, kde sa objavil trubadúr Marigold u mňa len stúpajú na hodnote. A celé to zaklincoval epilóg, ktorý som nečakal, bol prekvapivý a veru úsmevu a smiechu som sa neubránil. Takže odporúčam. :-)

11.01.2018 5 z 5

Rezistencia Rezistencia Veronica Roth

Druhá časť trilógie Divergencia dosahuje takmer úroveň prvej knihy zo série. Vo frakciách zmietajú mocenské boje, sú v rozklade, vojna na obzore. Kniha je písaná veľmi jednoduchším štýlom a opäť sa stretávame s dobre známymi hlavnými postavami Tris a Tobiasom, ktorí knihe dodávajú „zamilovaný“ podtón. Takže na svoje si určite prídu násťroční a teda najmä násťročné. :-) Ale číta sa to dobre a ako som niekoľko krát spomínal, ja dystopie môžem.

11.01.2018 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Kniha, ktorou dal na svetlo sveta Stieg Larsson Michaela Blomkvista a Lisbeth Salanderovú. Spočiatku, prvých 30 strán, sa kniha čítala pomerne ťažko a trvalo mi kým som sa dostal do deja. Akonáhle sa však dej začal naplno venovať pátraniu po zmiznutej Harriet, šlo to ako po masle. Navyše Michael a najmä Lisbeth sú perfektné a svojské postavy, ktoré veci riešia po svojom. Kniha je napínavá, strhujúca s dychberúcim záverom. Škoda, že Larsson nestihol dopísať celú sériu a je z toho len trilógia, aj keď náplasťou môže byť pokračovanie od Davida Lagercrantza. Ešte,že mám pred sebou ešte dve, verím, že rovnako dobré pokračovania. :-)

07.01.2018 5 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Prvý z minisérie Nočná hlídka má právom vysoké hodnotenia a to nielen vďaka úžasným postavám, s ktorými nás autor zoznamuje. Či už je to kapitán Nočnej hliadky Elánius, seržant Tračník, desiatnik Nóblhoch a slobodník-čakateľ Karotka, ktorý žije v domnení, že je trpaslík. Ale veď, posúďte sami. :-) Práve toto kvarteto sa vydáva po stopách miznutia ľudí v slávnom a nie príliš voňavom hlavnom meste, kde sa okrem iného rozpútavajú mocenské spory o vládu nad mestom. Kniha je prešpikovaná hláškami a scénkami, pri ktorých som sa občas neubránil výbuchu smiechu. Žasnem nad fantáziou a genialitou autora a nad tým, že je schopný vytvoriť niečo tak vtipné a zároveň inteligentné. Takže hor sa na Mužov ve zbrani ! :-) PS : Errol je aj tak najlepší. :D

07.01.2018 5 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Tretí prípad našu dobre známu trojicu privádza do Prešporku. Ocitáme sa v roku 1598, kedy je toto mesto hlavným mestom monarchie. Stein, Barbarič a Jaroš riešia prípad zmiznutých mladých žien.
Knihe nemám čo vytknúť, túto sériu som si obľúbil už pri prvej knihe a Červenák len dokazuje svoje majstrovstvo. Prešporok v tomto období veru nebol „najvoňavším“ mestom a spoznávame ho aj z pohľadu bordelov, kde sa okrem iných častí mesta časť prípadu odohráva. Nechýbajú ani tradičné doťahovačky Steina a Barbariča a občas sa zamyslíte, ako sa títo dvaja, tak rozdielni ľudia, môžu spolu vôbec baviť, nieto ešte vyšetrovať prípad. :-) Prípad je dosť zamotaný, do hry sa dostávajú aj rôzne legendy, obetí s ohnivým znamením pribúda a záver je ako vždy strhujúci a prekvapujúci. :-) No a hor sa do Viedne na Diabla v zrkadle. :-)

08.10.2017 5 z 5

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Bohové Gothamu sú detektívkou, ktorá nás zavedie do New Yorku, do obdobia 19. storočia. Začínajúci a formujúci sa policajný zbor musí okrem nedôvery obyvateľov čeliť prípadom znetvorených detských tiel. Prípad riešia aj hlavné postavy – Timothy Wilde a jeho brat Valentino. Autorka výborne zachytila atmosféru a život ľudí v New Yorku, nezhody medzi katolíkmi a protestantmi, dobové reálie. Prípad bol pomerne zrozumiteľný. Kniha je ale poprepletaná na mňa veľkým počtom vsuviek, rovnako je veľký priestor venovaný rozoberaniu nepodstatných vecí, čo na mňa pôsobí ako umelé naťahovanie deja.

Musím podotknúť, že knihu som počúval ako audioknihu – moja prvá kompletná a vďaka prevedeniu herca Martina Písaříka, ktorý jej dodal šmrnc a iskru som bol veľmi rýchlo vtiahnutý do deja. Odporúčam a určite si vypočujem aj pokračovanie Lovci vran. :-)

03.10.2017 3 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Jantarové oči sú prvou z plánovanej šesťdielnej sci-fi ságy Mycelium. To, že som knihe dal šancu bolo veľmi dobrým rozhodnutím. Aj keď je pravdou, že po prvých 70 strán som knihu chcel odložiť ad acta s tým, že neviem o čom to celé chce byť. :-) Ale potom sa to pekne rozbehlo a zžil som sa s výrazmi typu protonácia, züregahl, atď, ako aj s hlavnými postavami a musím uznať, že autorka vytvorila úžasný a jedinečný svet a má výbornú fantáziu. Miestami ide o riadne sci-fi - ohromná rýchlosť cestovania, novinky 22. storočia, ale aj nové planéty a najmä myceliálne technológie získané z planéty Össe, ktorej vplyv na Zem neustále rastie. Proti tomu ale zakročí hlavný hrdina Lucas, ktorý nie je v podstate ani kladnou, ani zápornou postavou. Okrem neho sa zoznámime so sympatickou Pinky, Fionou a össankou Kamëlë a dej sa v podstate točí okolo týchto postáv. Záverom ma autorka veľmi dobre navnadila do ďalších dielov, takže knihu odporúčam. Pri čítaní mi ale nedalo sa zamyslieť, či si niekedy uvedomujeme do akých dôsledkov môže zájsť naša túžba po spoznávaní mimozemských civilizácií.

30.09.2017 4 z 5

Žiješ iba dvakrát Žiješ iba dvakrát Dominik Dán

V poradí trinásta kniha z pera obľúbeného Dominika Dána je voľným pokračovaním piatej knihy – Cela číslo 17. Vždy mi padne dobre, keď sa vrátim k partičke „vraždárov“, pričom ich rozhovory a nápady mi napriek 12tim prečítaným knihám stále dokážu vyčariť úsmev na tvári a sú výborným spestrením knihy. Čo sa týka prípadu, tak je napínavý, prepletá sa tu viac dejových líníí, pričom nezaostáva ani súkromná línia, tento krát Kukyho, ktorá bola náročnejšia a čítala sa ťažšie. Viac ale nejdem prezrádzať, záver strhujúci a knihu odporúčam. :-)

23.07.2017 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Pri mojich potulkách „knižnou ríšou“ som sa konečne dostal aj k ospevovanej a chválenej sérii s Lincolnom Rhymom. Sběratel kostí je prvou zo série zatiaľ 12tich detektívnych thrillerov, kde sa zoznamujeme s ťažko postihnutým bývalým detektívom, ako aj s nádejnou policajtkou Améliou Sachsovou. A čo by to bolo za detektívku, aby sa tam neobjavil aj vrah, podľa názvu si domyslite aký. Kniha má slušné tempo, ihneď som bol vtiahnutý do deja, trošku vidieť, že Deaver sa vyžíva v zvrátenostiach. Navyše nám pri vyšetrovaní prípadu ponúka presné expertízne techniky a pre menej znalých je na posledných stranách knihy aj slovníček výrazov. Je otázkou do akej miery je všetko reálne, ale všetko má logiku, ktorá možno občas presiahne chápanie čitateľa. :-) Kniha sa teda rýchlo číta, poškodených pribúda, do toho sledujeme osobný život večne zatrpknutého a mrzutého Lincolna – ale ruku na srdce, mali by ste na tvári úsmev, keby ste si nemohli poškrabkať ani svrbiace líce ?? No a na záver som pochopil, čo je to ten typický „deaverovský“ zvrat, pri ktorom vám skutočne padne sánka. :-) Odporúčam a teším sa na ďalšie diely. :-)

21.07.2017 4 z 5

Slávik Slávik Kristin Hannah

Slávik, kniha s krásnym názvom, ale už nie tak pekným príbehom, odohrávajúca sa v časoch druhej svetovej vojny z pohľadu najmä žien vo Francúzsku je príbehom dvoch tak odlišných sestier. Na jednej strane Vianne, rozvážna žena ochotná do poslednej bodky poslúchnuť všetky príkazy a ochrániť svoju rodinu pred krutosťou a hrôzami, a na strane druhej Isabelle, mladá rebelka ochotná pustiť sa do boja s nacistami a s Treťou ríšou a oslobodiť Francúzsko. A tak sledujeme vojnové dianie v mestečku Carriveau, kde sa nacisti usídlia, ako aj v samotnom hlavnom meste Paríži, ktorý sa zmení pod zástavami s hákovými krížmi. Kniha hodnoverne a uveriteľne zachytáva pocity, nálady, myšlienky a psychológiu postáv v týchto krutých a tak ťažkých časoch. Sám som s postavami túžobne očakával koniec, keď otrhané, zúfalé a zlomené ženy v ufúľaných šatách čakali pred obchodmi s prídelovými lístkami a dúfali, že sa im naskytne aspoň troška jedla pre svoje rodiny, zatiaľ čo vysmiati nacistickí vojaci si plnili gágory a vysedávali v kaviarňach. Kniha je aj o láske, láske v rôznych podobách – láske k manželom, ktorí odchádzajú na front, o láske súrodeneckej, láske začínajúcej, či láske k svojim deťom. Napriek tomu, že kniha je len beletriou a akýmsi vymysleným príbehom, podnietila ma k čítaniu ďalších kníh, aj faktických o tejto desivej časti našich dejín.

17.07.2017 5 z 5

Posledný pútnik Posledný pútnik Gard Sveen

Kniha, ktorá je autorovou prvotinou, so ziskom dvoch ocenení, ktoré získal v histórii len Jo Nesbo je určite lákavá ponuka, prečo sa do knihy pustiť. A veru nesklamala a ocenenia má pravdepodobne zaslúžené. :)

Autor nám v detektívnom príbehu predstavuje postavu hlavného vyšetrovateľa Tommyho Bergmanna. Ide o hrdinu, na ktorého sme u severských autorov v podstate zvyknutí (vyhorený, s nespokojným životom) a ktorý je privolaný k nálezu troch kostier. Tento príšerný objav nás privádza až do druhej svetovej vojny, a v knihe sa kapitoly zo súčasnosti striedajú s kapitolami z minulosti, retrospektíva strieda retrospektívu a my sa okrem pre mňa silnej a odvážnej postavy Agnes Gerverovej zoznamujeme hlbšie aj s osudom Tommyho a postupne odhaľujúcimi stopami. Zo začiatku je kniha trošku mätúca, ale postupne všetko dáva lepšiu súvislosť a prehľad. Ale viac nejdem prezrádzať. :)

Ak ste fanúšikovia severských detektívok a kníh z obdobia druhej svetovej vojny, tak si knihu určite prečítajte. Námet je podobný ako v knihe Zrada (česky Červenka) od Jo Nesboho, záver je strhujúci a podobný práve tomuto severskému spisovateľovi.

Napriek občasným chybám, najmä v dátumoch, či dňoch v úvode kapitol je pre mňa kniha TOP 10 v severských krimi, ktoré som doposiaľ čítal a hodnotím ju piatimi hviezdičkami. :)

08.07.2017 5 z 5

Cudzinka Cudzinka Diana Gabaldon

Prvá časť pomerne rozsiahlej série nás privádza na čarokrásnu Škótsku vysočinu, kde sa hlavné postavy Claire a jej manžel Frank po skončení druhej svetovej vojny v roku 1945 vydávajú na svoju druhú svadobnú cestu. Pokojný pobyt sa však zmení, keď sa Claire pôsobením magických síl presunie dvesto rokov do minulosti, do roku 1743. Tu je Claire nútená zvykkúť si na nový život bez vymožeností a výhod dvadsiateho storočia navyše v období bojov medzi angličanmi a škótskymi klanmi. Jej život sa zamotáva a skomplikuje sa ešte viac, keď sa zoznámi so škótom Jamiem.

Cudzinka je kniha plná lásky, intríg, zrady, napätia a napínavých zvratov. Veľmi príjemné a pre mňa obľúbené postavy vyvažuje svojou nesympatickosťou a brutálnosťou postava kapitána Randalla, priameho predka Franka, ktorý dá poriadne zabrať niektorým postavám.

Suma sumárum, veľmi pútavý príbeh, s postavami, ktoré si obľúbite. Rovnako odporúčam aj seriál, ktorý hodnoverne kopíruje knihu. :-)

07.07.2017 4 z 5

Za chlebom Za chlebom Henryk Sienkiewicz

Príbeh o dvoch poľských sedliakoch – otcovi a jeho dcére, ktorí sa vydávajú na ďalekú cestu za „Veľkú mláku“ hľadať lepší život. Podarí sa im to ? Autor popisuje nástrahy, s ktorými sa táto dvojica stretáva po príchode do nového, veľkého a neznámeho sveta, či už sú to kultúrne a jazykové bariéry, sveta kde vám nemá takmer kto podať pomocnú ruku. Útla knižka aj o tom, že v Amerike to nie je možno také ľahké, ako sa na prvý pohľad môže zdať a nedá nám nepomyslieť na našich predkov, ktorí sa podobne ako táto dvojica vydali „Za chlebom“.

-Mariša!
-Čo?
-Vidíš?
-Vidím.
-A čuduješ sa?
-Čudujem.

24.03.2017 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

„Toto nie je pre teba“. Veta, ktorou sa po Strachu a Tme začína ďalší zo série hororových príbehov. A tak sa autor rozhodne príbeh, ktorý mu vyrozprával tajomný Igor spracovať do beletrizovanej podoby. Podľa môjho názoru mu to vyšlo na jednotku. Svoj rozprávačský talent nám Jozef Karika predviedol už pri predchádzajúcich knihách a tu ho len dokazuje. Trhlina je tajomný príbeh o Walterovi Fisherovi a miznutí ľudí na pohorí Tribeč. Autor sa opiera o údajne overené fakty, ktoré dopĺňa zdrojmi na internete a zatiaľ čo na jednej stránke ich potvrdzuje, na tej ďalšej ich zase vyvracia.

Trhlina je kniha, ktorú som čítal so zatajeným dychom od predhovoru až po poslednú bodku, mal som pri nej občas zvláštne stavy a pocity, proste som sa pri jej čítaní necítil úplne komfortne, takže to nie je žiadna oddychovka, ale kvalitný hororový príbeh.

A ktovie ako je to celé v skutočnosti ? Je to fabulácia alebo pravda a skutočne sme len hmyz v pohári umiestnený niekde za sklom a okolo nás sú paralelné vesmíry ? Veď posúďte sami a určite si pri čítaní túto otázku položíte aj sami. A možno zistíte, že sa bojíme tých najobyčajnejších a najnormálnejších vecí. :-)

19.03.2017 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Moja v poradí siedma kniha od tohto fenomenálneho autora a musím povedať, že to bola šťastná sedmička. :-) Do rúk sa mi dostalo nové spracovanie, kde je pôvodne 6 samostatných zväzkov v rámci jednej knihy a navyše aj predslov a doslov, ktoré osvetľujú vznik a okolnosti vydania celej knihy. Vyhol som sa teda čakaniu na jednotlivé „knižočky“ a mal som všetko pokope. Stretávame sa tu s partičkou kolegov vo väznici Cold Mountain v bloku E, ktorých úlohou je postarať sa o väzňov odsúdených na trest smrti na Jiskřidle – ako s obľubou nazývajú elektrické kreslo. A tak tu máme dozorcov – Deana, Billa, Kruťasa, Harryho, či nesympatického Percyho, ale najmä súcitného Paula, z pohľadu ktorého je celý tento prapodivný a miestami magický príbeh vyrozprávaný. No a na druhej strane väzňov – Eduarda Delacroixa, Willyho Whartona a Johna Coffeyho, obrovského černocha, ktorí prišli na chvíľu pobudnúť do bloku E. Zabudnúť nemôžem ani na myšiaka pána Cinkala, ktorý je takisto dôležitou postavou. :-)

Zelená míľa, ktorú väčšina ľudí zrejme pozná skôr z filmového spracovania si právom zasluhuje vysoké hodnotenia. Je to emotívna, dychberúca trošku detektívna a napínavá kniha. Žiadna oddychovka. Nejde až tak o hororovú knihu typu Žiarenie, Carrie, či Prekliatie Salemu, ale skôr o existencialistickú. Vydajte sa so Stephenom Kingom a vyprevaďte väzňov, ktorých vám možno nakoniec bude trošku ľúto, na ich poslednej míli a ja vám garantujem, že vás táto kniha chytí za srdce a nepustí ani po dočítaní posledných riadkov.

„... byl jste odsouzen k smrti na elektrickém křesle na základě rozsudku, který vynesla porota vám rovných a vyhlásil soudce zplnomocněný tímto státem. Bože, chraň obyvatele tohto státu. Chcete před vykonáním trestu ještě něco říci?“

12.02.2017 5 z 5