Sedemnásť orieškov na rozlúsknutie

Sedemnásť orieškov na rozlúsknutie https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102297/bmid_sedemnast-orieskov-na-rozlusknutie-W0a-102297.jpeg 4 38 6

Agathu Christie, „prvú dámu“ detektívneho žánru, netreba slovenskému čitateľovi predstavovať. Jej hrdinovia, trocha komický punktičkár Hercule Poirot i nenápadná, no bystrá slečna Marplová, sa natrvalo usídlili v povedomí každého čitateľa detektívok. Vo výbere poviedok z tvorby Agathy Christie, ktoré pod názvom Sedemnásť orieškov na rozlúsknutie vybrala Eva Ruxová (v českom preklade vyšli v Čs. spisovateli, Praha 1976), sa opäť stretávame s týmito obľúbenými hrdinami. V prvej časti poviedok vystupuje slečna Marplová, u ktorej sa pod nenápadným výzorom skrýva bystrý pozorovateľský talent a logický úsudok, opierajúci sa o množstvo skúseností zo života na malej anglickej dedine. Každý utorok večer sa v staromódnom salóniku slečny Marplovej schádza krúžok priateľov — bývalý komisár Scotland Yardu, spisovateľ, právnik, maliarka a pastor. Každý z nich rozpovie spoločností nejaký detektívny príbeh a ostatní sa usilujú záhadu rozlúštitť. No riešenie vždy nachádza iba skromná a dobrosrdečná slečna Marplová. Fúzatý Belgičan Hercule Poirot, protagonista druhej časti poviedok, je zástancom psychologického prístupu k riešeniu detektívnych problémov a najväčšmi sa spolieha na svoje „malé sivé bunky“ a znalosť ľudskej povahy. Vo všetkých poviedkach, ktoré čerpajú námety zo všedného života, sa výrazne prejavuje autorkin rozprávačský talent a schopnosť verne zachytiť atmosféru príbehu, jednotlivé charaktery i celkové prostredie anglickej spoločnosti. Poviedky: Utorňajší klub, Svätyňa bohyne Astarty, Zlaté prúty, Krv na chodníku, Motív kontra príležitosť, Modrý muškát, Vianočná tragédia, Lúpež na chate, Utopená, Čudný žart, Prípad dokonalej slúžky, Prípad domovníčky, Dobrodružstvo s vianočným pudingom, Byt na treťom poschodí, Dvojnásobné previnenie, Záhada v Market Basingu, Rodoský trojuholník.... celý text

pavel9410
22.08.2021 5 z 5

Nasel jsem tento klenot v knihobudce a s radosti precetl ve slovenstine.

viweb
21.09.2020 5 z 5

Pěkná kniha plná povídek k nedělní pohodě a kávě. Přečteno ve slovenštině. Doporučuji, pohodové čtení

Simona02
20.07.2018 4 z 5

Týchto osemnásť krátkych poviedok z pera známej anglickej spisovateľky Agathy Christie nesklamali. I keď niektoré príbehy by som označila ako priemerné, stále ma dokáže prekvapiť záver každého z príbehov. Vždy je vinníkom práve tá osoba, ktorá sa nám zo začiatku príbehu vidí ako celkom nevinná, alebo by sme jednoducho nepredpokladali, že by mohla byť osobou ktorú hľadáme. Predovšetkým sa mi páčili poviedky s p. Poirotom. Super!

mapet85
03.04.2018 4 z 5

Hovorí sa, že na poviedkach autor ukáže svoje majstrovsto a myslím, že sa to pomerne slušne podarilo aj Agathe Christie. Kniha rozdelená na dve časti. V prvej sa prenesieme na vidiek za slečnou Marplovou, kde vyslovene dýcha viktoránska atmosféra a spoločne s jej priateľmi riešime záhady a detektívne prípady. V tej druhej časti na scénu vstupuje belgický detektív Hercule Poirot, ktorý takisto v jednotlivých poviedkach (rozsahovo dlhších ako v prvej časti) rieši rôzne zločiny za pomoci svojich sivých buniek. Niektoré poviedky sú vydarenejšie a prekvapivé, niektoré menej, líšia sa aj rozsahom. Trošku nerozumiem, prečo je v češtine 18 orieškov na rozlúsknutie a celkovo výberu týchto poviedok z rôznych kníh, ale napriek tomu ako celok celá kniha zanechala vo mne dobrý zážitok. :-)

syskas
05.01.2017 5 z 5

Agatha je vždy skvelá voľba.

Joshuatree
31.12.2011 4 z 5

17 príjemných a kvalitatívne vyrovnaných jednohubiek. Zároveň som sa tu po prvý raz stretol s Poirotom a viem, že nie naposledy, je to príjemný spoločník pre dlhé večery :) Až na Dobrodružstvo s vianočným pudingom ktorá u mňa dostala maximum som ostatné ohodnotil na 8/10, nejak s nich nedokážem vybrať slabší kus.:o)