Slávik

Francúzsko 1939. Dve odvážne sestry z mestečka Carriveau stoja zoči-voči zdrvujúcej skutočnosti – krajinu zaplavili nemecké tanky a oblohu zatemnili bombardéry, ktoré ju nemilosrdne pustošia. Viannin manžel narukuje do armády a v ich dome sa usadí nemecký kapitán. Osamelá mladá žena stojí pred ťaživými rozhodnutiami, od ktorých závisí život jej blízkych. Jej sestra Isabelle je mladá rebelka, ktorá rieši svoju bolesť zo straty lásky a bezpečia po svojom. Slávik je nádherne napísaný román, ktorý zblízka skúma život, lásku a hrôzy vojny a tiež spôsob, akým ľudia dokážu reagovať na nepredstaviteľné životné situácie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/325592/slavik-9lB-325592.jpg 4.8450

The Nightingale (2015)

Vydáno:, Plus

Kniha Slávik

inkatenysek

Tento týden jsem dočetla Slavíka. Je to další silný příběh z období 2.světové války, na který budu ještě dlouho myslet a na jehož konci jsem zase brečela jako želva.

Téměř celý děj se odehrává v Němci okupované Francii a sleduje osudy dvou sester, Vianne a Isabelle, z nichž se každá snažila přežít válku posvém. Okrajově se pak příběh odvíjí ještě o mnoho let později v USA...

Na Slavíkovi se mi líbilo hlavně zasazení děje někam jinam, než do koncentračních táborů nebo Německa. Bylo zajímavé sledovat nejen celkové politické a společenské změny v zemi od počátku okupace až po konec války, ale také rozvoj místního odboje, do kterého bylo zapojeno i mnoho odvážných žen. Při čtení mě opět napadly ty samé otázky co vždycky, když čtu knížky s touto tématikou. Co všechno je člověk schopný obětovat, aby ochránil své nejbližší a kde v sobě dokáže sebrat tolik vnitřní síly a odvahy, aby dokázal zvládnout nejen jakkoliv těžký úkol, ale k tomu ještě přežil trest, jenž po většině hrdinských činů následoval.

Celkově je Slavík velmi čtivý a napínavý příběh, okořeněný špetkou lásky, jehož přečtení mohu všem jen doporučit.

martiline

Nádherná kniha. Je připomínkou války a hrdinství francouzských žen.

niknikita

Slavíka jsem si přečetla znovu a líbí se mi pořád stejně. Příběh dvou povahově odlišných sester ve válečné Francii si nehraje na dokument, ale čtenářsky je .velice dobře vystavěný. Je to kniha, na kterou se jen tak nezapomíná.

LéňaM

Moc krasne a poutave napsana kniha. Několikrát jsem u toho brečela a říkala si proč? Silný příběh!!!

kečup60

Nádherná kniha.

knihovnička007

Úžasná. Prvních pár stránek mi trvalo, než jsem se začetla. A pak byl problém se odtrhnout. Ani mi nevadilo pár chyb, které jsem v knize našla.
Příběhy 2.sv.války jsou stále kolem nás a je to dobře. Vianne a Isabelle klidně mohly žít. Bylo mi hodně líto Sopie, Ariho a vlastně všech dětí, které v této době vyrůstaly. Takové zlo, taková moc... A taková vůle všech ostatních - k přežití. Hodně těžký život měli všichni-ať ti, kteří se snažili žít své "obyčejné" životy, nebo ti, kteří bojovali jakýmkoliv způsobem.
Jak to vůbec ti lidé dokázali přežít-bez jídla, bez tepla, bez vody... Ty příběhy jsou hrozné...Vůbec si to všechno nedokážu představit, i když jsem knih na toto téma přečetla více.
Skvělá kniha, úžasná autorka.

libuse3505

Skvělá kniha, všem doporučuji k přečtení.

PaniJani

Ze začátku jsem se bála, že půjde jen o hezký čtivý román z červené knihovny. Jak jsem se jen mýlila! Tuhle knížku budu jeste delší dobu vstřebávat. Knížka plná síly, odvahy a hrůz, které se bohužel děly.

Alena1234

Nádherný válečný román.Zde je vše válka,láska,bolest, utrpení.Plný počet hvězdiček si rozhodně zaslouží.

maměnka

Skvělá kniha, kterou by si měli především přečíst všichni ti, kteří byť v náznaku pochybují o zrůdnostech války. Pro mě nezapomenutelné čtení...

zoew

Krásné čtení, dojemné, drsné, často k pláči. ...... Lidi by neměli zapomínat na krutosti minulosti.

Market = )

Ach jo, tohle je těžký. Mám pocit, jako by mě z tý knížky fyzicky bolelo... nevím, v celym těle. Nemůžu si vybavit knížku, která by mě tolik zasáhla a nějak si nedovedu představit, že bych měla najednou zase číst a prožívat další příběh, protože to nebude takový a nějak to ani nechci... Tolik síly, odvahy, lásky, neštěstí, štěstí, většího neštěstí, bolesti, hrůzy, nespravedlnosti, konců... A toho, jak vlastně nic nebylo jednoduchý, černobílý... Ach jo. A všechno se to dělo. :-( Asi už neseberu odvahu si někdy knížku znovu přečíst, ale vždycky budu ráda a s úsměvem vzpomínat na ty části s pilotama. To to ještě bylo docela dobrý a mohli jsme doufat, že to třeba dopadne dobře, že jo. No nic. Přečtěte si tu knížku, fakt.

Peti081

Právě jsem dočetla,v slzách.Silný příběh,který mě vtáhl a nepustil. Tolik zla a neštěstí lidé zažívali....buďme rádi,za dobu ve které žijeme.

silvie5082

Dočetla jsem právě teď, ve tři ráno. V slzách tedy.. Úžasný příběh, pro mě něco nepředstavitelného, doporučuji přečíst a nejradši bych dala deset hvězdiček!

Capkomi

Asi jsem nový rok nemohla začít lepší knihou. Ze začátku jsem se sice bála, že půjde JEN o romantický příběh muže a ženy za druhé světové války, ale každá další stránka mi napovídala, že tomu tak nebude. A nebylo.
Velmi dojemný a citlivě napsaný příběh o síle lásky v rodině, o válečných hrdinech a hrdinkách.
V mé mysli zůstane ještě dlouho, doporučuji všem!

Tiffany

Na toto a podobné téma toho bylo už napsáno mnoho . Mnoho jsem i četla. Člověk si zas a znovu říká, že tohle přeci nešlo se zdravým rozumem přežít…??!! Nezbývá , než si přát, aby se už nikdy nic podobného neopakovalo. 10 hvězdiček z 10seti.

zbraslavanka

Úžasná kniha, ze života, z doby, která byla tak těžká a přesto se našlo tolik lidí, kteří neváhali a pomáhali druhým. I za cenu svého života.
Kniha ke které se určitě vrátím.

jana1976

Úžasná kniha. Jedna z těch, na kterou jen tak nezapomenete.

alexis818
27.12.2018

Tak tohle byl tak silný příběh,že ho budu mít hodně dlouho v hlavě.Přidáme-li ktomu ještě ,že je to napsané opravdu čtivě,není naprosto co vytknout.Kdyby to šlo,dám šest hvězd.Dočetla jsem v slzách.

Barbora216
11.12.2018

Nevím co napsat, aby to dostatečně vystihlo, jak užasná kniha je a jak moc mě to všechno sebralo. Začátek jsem měla pocit, že čtu knihu, která je průměrná, ale brzy se ukázalo, že průměrná rozhodně není. Příběh mě úplně pohltil, nemohla jsem přestat číst a posledních 200 stran jsem přečetla za noc, nešlo přestat (kromě krátkých pauz na vzpamatování z toho, co se tam právě stalo). Už dlouho se mi nestalo, že bych u knihy brečela, ale tady se mi to stávalo v jednom kuse. Smutné osudy obětí nacistů, neuvěřitelé zážitky při snaze o přežití a pro mě nejvíc dojemné příběhy lásky a rodiny za války.
Furt jsem si říkala, jaký může autorka napsat závěr, aby tu knihu udržela dobrou až do konce, ale konec předčil všechna moje očekávání.
Kdybych mohla, dám šest hvězdiček.

broskev28
08.12.2018

Přečetla jsem už hodně knih s válečnou tematikou a oceňuju, že každá z nich je jiná. Každý autor používá jiný způsob vyprávění, vybere si jiný válečný čas, jiný příběh, jiné hrdiny. Zlodějku knih nelze srovnávat s Hanou, a přesto jsou to obě nádherné a velmi silné knížky.
Když jsem začala číst Slavíka, nevěděla jsem, co mám očekávat. Někteří z mých čtenářských přátel jím byli nadšeni, jiní ho po pár kapitolách odmítli číst (včetně nejstarší čtenářky naší knihovny, 94leté válečné pamětnice, která část války prožila ve Francii a část v Německu). Přesto jsem se do ní pustila a po dočtení musím přiznat, že toho nelituju. A stejně tak mám pocit, že naprosto chápu první dvě věty autorčina závěrečného poděkování - i já jako čtenářka jsem si tak místy připadala.
Možná tam byly nelogičnosti, možná autorka nevylíčila těch francouzských pět válečných let naprosto věrohodně. To říkají někteří z vás čtenářů; já však vnímám přesný opak. Snad poprvé jsem si při četbě válečné knihy uvědomovala, jak bezútěšná to byla situace. Den za dnem tytéž starosti, ale situace je den ode dne horší. Není kam a k čemu uniknout; každý se bojí každého, zvlášť pokud před válkou byli vašimi nejlepšími přáteli židé. A ta nejhorší otázka: poddat se a být pasivní, jen přihlížet, anebo se pokusit o odpor i za cenu, že potrestáni mohou být jak mí blízcí, tak i neznámí nevinní? Francie určitě nepatřila k těm nejhůře postiženým zemím, ale to vůbec neznamená, že si její obyvatelé "nesáhli na dno".
Příběh protikladných sester byl skvělý nápad, ale cesta do Paříže s typickým Američanem, to byla určitě ta správná volba! A přiznám se k něčemu, co se mi už dlouho nestalo - posledních možná 100 stran příběhu jsem regulérně probrečela, nestíhala jsem si utírat brýle, a to tedy určitě nemívám ve zvyku. Nevím, jestli to něco vypovídá o kvalitě knihy, nebo naopak o mém poklesu odolnosti při četbě knih tohoto typu, ale určitě vám četbu doporučuju!

TipsyChipsy
07.12.2018

Kniha mě zklamala. Americká autorka červené knihovny napsala smyšlený příběh. Nic tam nefungovalo. Povahy lidí nebyly dobře vykreslené, bylo tam spousta nelogičností v detailech děje, reáliích i chování lidí. Když čtenář postřehne tolik falše v detailech, nemůže už věřit ničemu. Mohla takto probíhat okupace a odboj ve Francii nebo je to všechno jen tak přibližně odhadem popsáno? Všechno tam bylo tak neurčité včetně neexistujícího města, že jsem pořád měla v podvědomí, že se s hrdinkami nemůžu sžít, že to jsou divné špatně vykreslené figurky. Celé mi to přišlo spíš jako trapná parodie, někdy až k smíchu (scéna sester s lopatou ve stodole) nebo za hranicí vkusu (zastřelené dítě). Jakoby tam mělo být všechno, ať je to dojemnější, ať je to patetičtější. Nevím, někdy drobný pravdivý osud skutečného člověka řekne víc než kniha plná nepravděpodobného sentimentálniho děje.

Ester59
28.11.2018

Krasny nezapomenutelny příběh, vyborne napsano, nic nechybi- valka, laska, napětí, překvapení.

whiolet
24.11.2018

Po všech stránkách je to silná a strhující knížka.
Příběh mě do sebe vcucnul a pohrál si s mými emocemi.
V knize je skvěle popsaný začátek i konec války.
Tuhle knížku budu mít dlouho v paměti, a za to patří velký dík spisovatelce.

Bobina74
17.11.2018

Za mně velmi dobrý. Příběh se moc hezky četl a i když to byla pořádná nálož ( jak obsahově tak stránkově ;-) ) a některé pasáže jenom zbytečně nafoukly knihu do obřích rozměrů, byla jsem spokojena.
P.s.: Po dlouhé době opět kniha, která nezůstala nedočtená...

pilulka
30.10.2018

Nadherna napsana kniha.

Kaetana
27.10.2018

Tuhle knihu si budu dlouho pamatovat. Přestože knih na téma válka,bylo napsáno mnoho tak Slavík je jiný.. Nádherná a v slzách dočítaná...doporučuji

Maanna
23.10.2018

Kniha měla zajímavý nápad ilustrovat válku a odboj ve Francii na příběhu dvou rozdílných sester. Bohužel ale zpracování bylo o poznání horší, a to jak po jazykové, tak i po obsahové stránce. Při popisu situací byly mnohdy věty jako přes kopírák, například pokud Vianne vařila, vždy přidala něco drahocenného apod.
Autorka si neuměla vybrat, co z variant, které válečná situace nabízela, použít, a jako mnozí jiní se pokusila do příběhu nacpat úplně všechno, což někdy vede k určité povrchnosti a nelogičnostem. Nejprve se dočteme, že dav uprchlíků z Paříže zanechal na zahradě u Vianne plno teplého oblečení, které už nedokázali dál nést, a následně hned nemají v zimě co na sebe - to to vše vyházeli? Nedaří se stupňovat situaci. Dva měsíce po nástupu okupace mají všichni jen velmi obnošení oblečení a pak už je to tak nějak až do konce pořád stejné. Mimo realitu byla i výstavba některých dramatických situací: Isabelle chodí s falešnými papíry po malém městečku, kde dříve nějakou dobu žila a kde ji může kdokoliv poznat a oslovit jménem? Když je v lese sestřelen letec, nejprve se několikrát zmíní, kolik tam jeho zachránci zanechali v blátě stop, a následně je cvičení psi nedokážou vystopovat? Když se Němcům dostane do rukou obávaný terorista a člen větší skupiny, okamžitě ho popraví, aniž by se z něj pokusili dostat jména dalších členů této skupiny? A ten srdceryvný závěr byl také až trochu moc - opět by bylo lepší, kdyby si autorka vybrala z nabízených dojemných možností jen jednu... Nechci knihu jen hanět, jak jsem zmínila, námět byl velmi dobrý a byla i místa, která se mi líbila, ale bohužel i dost těch, u kterých se mi otevírala kudla v kapse, což je škoda.

makyla
23.10.2018

Pro mě naprosto strhující příběh obyčejných lidí za druhé světové války. Dvě sestry. každá úplně jiná. Jedna vdaná, vede spokojený život s manželem a dcerkou. Druhá rebelka, kterou nebaví jen nečinně přežívat útlaky ze strany německých vojáků. Příběhy se střídají a prolnou a střídají... Bavila mě linka jak s čekající Vianne, tak s aktivní Isabelle. Dojemná kniha a s klidným svědomím doporučuji dál.

DančaM
21.10.2018

Krásná knížka. Přečtená jedním dechem, ale dost smutná...