V strede kruhu

V strede kruhu https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/531021/bmid_v-strede-kruhu-65b7befc91d9d.jpg 5 2 2

Štokholmom otrasie séria výbuchov. Vyšetrovací tím Evy Nymanovej má za úlohu atentátnika, ktorý sa polícii vysmieva prostredníctvom listov, nájsť a zastaviť skôr ako udrie znova. Všetky stopy však vedú k bývalému veliteľovi Nymanovej, Lukasovi Frislovi. Je možné, aby človek odstrihnutý od spoločnosti, žijúci uprostred prírody zosnoval tak dokonalý plán? Keď všetky stopy ukazujú jedným smerom, je dôležité nestratiť hlavu.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Thrillery
Vydáno: , Cosmopolis

I cirkelns mitt , 2023

mapet85
19.04.2024 4 z 5

Od švédskeho autora Arneho Dahla som zatiaľ nič nečítal a ako milovník severskej krimi som si nemohol nechať ujsť jeho novinku V strede kruhu, ktorá je počiatkom novej série.

Začíname zhurta niekoľkými vraždami ľudí, ktorých aktivity nie sú práve naklonené ekológii. Prípad dostane na starosť kriminálna vyšetrovateľka Eva Nymanová, ktorej od atentátnika prichádzajú listy, pričom všetky stopy vedú k jej bývalému kolegovi Lukasovi Frisellovi. Ten sa po zbabranom prípade utiahol do úzadia a žije ako prepper či survivalista mimo civilizácie. Stojí za útokmi, ktoré pribúdajú práve on? Vedú stopy do ruín minulosti? Alebo zločiny pácha klimatický aktivista a sú jeho pochody spojené s klímou?

Dahl hneď od úvodných strán ponúka rýchle tempo plné akcie a napätia. Kniha má spád, aj keď občas strácala na dynamike a dej bol rozhádzaný aj kvôli viacerým postavám, ktoré sa tu vyskytujú. Novovytvorený tím okolo Evy Nymanovej robil systematicky a premyslene všetko pre to, aby človeka vinného z týchto činov dostihol a na základe listov, ktoré vyšetrovateľka dostávala sme sa mohli spolu s vyšetrovacím tímom zamyslieť, kde páchateľ udrie znova.

Knihu odporúčam čitateľom, ktorí preferujú náročnejšie a komplikovanejšie detektívky. Vidieť totiž, že autor má toho napísaného už viac, štýl je vycibrený a veľkým plusom je práve postava Lukasa Frisella, ktorý sa mi páčil svojím prístupom. Napriek tomu, že ostatné postavy mi veľmi neprirástli k srdcu a zdali sa mi nudné, ide o prešpekulovanú, inteligentnú a pomerne dobre vystavanú knihu, ktorá dáva do popredia veľmi aktuálnu tému klimatických zmien.

Ja sa už teším na ďalší diel, ku ktorému ma navnadil samotný koniec, lebo všetky otázky neboli zodpovedané. Prinesú nám odpovede ďalšie diely? Uvidíme. :)

Za poskytnutie knihy ďakujem : grada_sk.

Dragon
11.03.2024 5 z 5

Arne Dahl má novú severskú sériu...a úvod sa veľmi vydaril. Spoznávame vyšetrovateľku Evu Nymanovú, jej nový tím, flashbacky do minulosti, premyslenú a napínavú zápletku a mimoriadne aktuálnu tému.

Najskôr vyletí do vzduchu auto riaditeľa pobočky oceliarskej spoločnosti, ktorú považujú za najväčšieho klimatického zloducha vo Švédsku.
Potom rozmetá výbuch chlapíka z reklamnej agentúry Luspank AB, ktorá práve dokončila celoštátnu reklamnú kampaň pre ropný priemysel, v ktorej sa stranícki lídri usmievajú pri benzínových pumpách.

Už z týchto prvých vrážd je zrejmé, že nejde o náhodu a vidno tam spoločného menovateľa. Veľa napovedia aj listy od neznámeho zločinca a začínajú sa preteky s časom. Je to nejaký divoch podobného typu ako Unabomber v USA, ktorý nenávidí civilizáciu?
Alebo dokonca extrémistická skupina klimatických aktivistov?

Skvele spracovaný príbeh. Dobre vymyslené detaily. Napríklad technicky zdatný a inteligentný zločinec, ktorý vyhadzoval do vzduchu očakávané balíky, nie neočakávané. Čiže adresát nemal žiadne podozrenie, žiadne pochybnosti... Nejakým spôsobom rozpoznával prichádzajúce balíky, kradol ich a nahrádzal ich obsah bez toho, aby si to niekto všimol.

Arne Dahl je šikovný a zručný autor, ktorý vie vystavať príbeh, ktorý má hlavu a pätu, ma prekvapivé momenty, je napínavý a dokáže vás udržiavať prilepených na stránkach jeho knihy.
tešme sa na ďalší diel.

vraždy smrt napětí atentáty vyšetřování

Arne Dahl (p)
švédská, 1963
2017  75%Sedm mínus jedna
2017  78%Šest krát dva
2013  60%Až na vrchol hory
2010  70%Zlá krev
2013  78%Evropské blues

Kniha V strede kruhu je v