Rovnováha

Rovnováha https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516608/bmid_rovnovaha-TQL-516608.png 4 20 9

Až donedávna si žil docela dobře. Měl práci, byt i skvělou holku, kterou chtěl požádat o ruku. Štěstí je ovšem vrtkavé, a tak stačila jedna malá nehoda, aby se jeho život rozsypal jako domeček z karet. Možná měl tehdy radši umřít. Netušil, že druhý svět existuje, dokud nespatřil svého prvního ducha. A to byl teprve začátek. Pozvolna začínal nabývat dojmu, že dar, jejž by nejraději vrátil, má hlubší smysl. Zdánlivá náhoda střídala náhodu, přesto všechny jeho kroky směřovaly k místní továrně. Byl povolán… Ale kým? Kdo je vlastně jeho šéf? Myslel si, že se mu daří rozplétat tragická vlákna minulosti, a ani si nevšiml, že z nich spíš plete oprátku. Nikdy dřív nebyl smrti blíž než teď. Náhody totiž neexistují…... celý text

Přidat komentář

mapet85
08.04.2024 4 z 5

Martin Nedbal mal donedávna pokojný a harmonický život, úžasnú priateľku, všetko klapalo na jednotku. Prišla ale náhla zmena, na základe ktorej sa čitateľom rozhodol povedať svoj príbeh. Po úraze, ktorý zmení jeho život od základov, si totiž uvedomí, že začal vidieť duchov. Je to dar alebo prekliatie? A má táto nová skutočnosť v jeho živote hlbší význam?

Švec vytvoril zaujímavý príbeh bohatý na fantáziu so skvelou a tajomnou atmosférou, ponúka nechutné opisy, pri ktorých sa slabším povahám môže dvíhať žalúdok, rozpletanie záhadných udalostí, duchárčinu, k tomu trošku detektívky a sympatické postavy (až na výnimky). Zaujalo ma aj zasadenie deja do prostredia továrne, kde sa Martin zamestná, spoznáva nových ľudí, ale zisťuje, že tu niečo nesedí, pričom sa tu dejú zvláštne veci. Pri čítaní sa mi vynárali otázky, či je všetko pravda, alebo ide o fikciu a ako to vlastne celé je. Toto všetko sú faktory, ktoré mňa postupne vtiahli do deja a aj keď sa mi spočiatku udalosti, s ktorými sa hlavná postava potýkala zdali zvláštne a čakal som, čo si pre nás autor pripraví a aké bude vysvetlenie, prekvapil ma.

Rovnováha je písaná s ľahkosťou a výborným štýlom v ich-forme, čo jej len pridáva na autenticite. Jediné, čo by som trošku vytkol je anotácia, ktorá mohla byť kratšia, čím by sa docielil nejaký ten prekvapivý moment naviac. Ak ale máte radi mysteriózne príbehy s nádychom hororu, navyše z pera českého autora, prečítajte si.

Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu : goldendog.

eraserhead
15.02.2024 4 z 5

Je obrovská škoda, že ještě pořád si sebeslabší horrorové béčko zahraničního autora najde své čtenáře a nejednou i uznání, ale stejně dobré, ne-li lepší, horrorové béčko domácího autora či autorky lehce zapadne. Rovnováha je skvělá domácí béčková duchařina, s dobře promyšleným příběhem a hodně povedeným závěrem (říkal jsem si, jak to skončí, jestli se autorská nápaditost nevyplýtvala na rozjetí příběhu, jak to někdy bývá, a byl jsem velmi mile překvapen). Není to nic převratného ani prudce originálního, ale v rámci žánru to kráčí velmi svěží a netrnitou cestou. Rovnováha by si zasloužila mnohem více pozornosti, než se jí dosud dostávalo. Velmi solidní záležitost, která mi udělala radost.


TerkinKnižnySve
07.11.2023 5 z 5

Petr Švec - Rovnováha


Úžasny príbeh.

Začiatok výborný, úraz hlavy, ktorý umožnil Martinovi vidieť neviditeľné.

Musím povedať, že kniha na mňa nepôsobila hororovo ale zimomriavky z nej mám a poriadne.

Samozrejme od dôb verte-neverte mám z duchariny zimomriavky vždy keď na nejakú natrafím a tu v tejto útlej knizocke jej bolo viac než dosť za čo som vďačná.

Celá "zápletka" bola geniálne vymyslená a musím povedať, že mne samej to v jednom bode došlo a ja som len pozerala, že ČOŽE? Geniálne dielo.

Záver knihy som skoro celý pretrvala, kto bude čítať ten bude vedieť preco

Ďakujem za možnosť spolupráce a ďakujem autorovi za túto úžasnú knihu ktorá sa mi dostala pod ruky. Rada sa k nej opäť vrátim keď príde zo štafety s prečítam si ju s poznámkami

Ven_D
05.11.2023 5 z 5

Rovnováha se nijak nepřetvařuje. Neobsahuje hektolitry krve, i když nějaký ten mililitřík by se našel. Nežene se nikam ad absurdum. Ne, je to uvěřitelná, realistická a mrazivá duchařina s lehce detektivním nádechem, která se neuvěřitelně povedla, a byla radost ji číst a trávit v její společnosti čas! Odkaz na kompletní hodnocení najdete v záložce "Recenze" - Knižní díra

monika_v_trapu
14.09.2023 4 z 5

Martin Nedbal měl vše, co by si kde kdo mohl přát. Dobrou práci, krásnou přítelkyni a svatbu na spadnutí. Nic ale netrvá věčně a osud nebo smůla (nazývejte to jakkoli chcete) se mu postaví do cesty. Stačila malá nehoda, aby se setkal s prvním duchem a vzápětí následuje další. Okolnosti ho nakonec zavedou až k továrně, která v sobě ukrývá víc tajemství než by se mohlo na první pohled zdát.

Jako první věc musím zmínit prostředí. Duchařina zasazená do fabriky, to se jen tak nevidím. Po všemožných strašidelných barácích a rodinných sídlech s tragickou historií je Rovnováha osvěžující změnou. Svým způsobem tu autor neobjevuje žádnou Ameriku, ale i tak to čtenáře chytí a vtáhne. Čtivé a dobře vymyšlené. Postavy jsou tu sympatické, propracované, opředené tajemstvím jako celá továrna. Kratší kapitoly napomáhají svižnosti čtení a sem tam se tu objevují i hezké narážky na naší českou náturu. Bavilo mě to moc!

Kdo má rád duchařiny, tohle ho nesmí minout! Nebudete si u toho okusovat nehty a vlasy vám nebudou hrůzou vstávat do pozoru, ale budete se moc dobře bavit. Spokojeni by mohli být i sváteční čtenáři hororu, kteří by rádi třeba nějakou tu duchařinu právě v období blížícího se podzimu, Helloweenu a Dušiček, kdy je za okny věčně sychravo, mlhavo a deštivo. Ideální čas vzít si tuhle fosforově žlutou knihu a jít spolu s Martinem objevovat svět duchů a druhé strany! Jděte do toho, nebudete litovat!

lucie.svobodova
09.09.2023 4 z 5

Že je štěstí vrtkavé? O tom se tu přesvědčila hlavní postava stačila totiž jedna nehoda, aby se mu život rozsypal na padrť..
Netušil, že existuje druhý svět, dokud nespatřil prvního ducha.
Náhoda střídala náhodu a jeho kroky vždy směřovaly vždy k továrně - byl povolán Ale kým?
Myslel si, že rozplétá tragická vlákna minulosti, ale spíš si z nich pletl oprátku.
Nikdy dřív totiž nebyl blíže smrti než teď Náhody totiž neexistují.

Toť shrnutí z anotace, která nám v tomto případě prozrazuje možná zbytečně mnoho.

Každopádně knížka se četla perfektně
Co u této knížky musím vyzdvihnout jsou popisy to je sakra věc!
Děj ubíhá a napětí se zvyšuje, po přečtení anotace prostě jen čekáš co kdy přijde a jestli to přijde.
Některé scény v knize jsou zvládnuté natolik dobře, že se mi doslova vryly pod kůži a snad ještě teď mám husí kůži.

Bude pokračování?

Máš rád duchařinu? No tak neváhej!

Madla81
27.08.2023 4 z 5

Tak tohle bylo hodně, hodně dobré! Mnohdy až surreálně děsivé popisy se zadírají do duše, atmosféra houstne jako sedlá krev, detektivní linka má příjemný spád a zvraty.
A konec navnadí, jsem zvědavá, zda bude pokračování. Já bych ho uvítala všemi deseti!

Morbidus
05.07.2023 4 z 5

Velkou silou i slabinou Rovnováhy jsou popisy. Ty jsou zvládnuté natolik skvěle, že čtení ubíhá téměř samo a napětí se zvyšuje, jak si kniha pohrává se čtenářovými očekáváními. Ty sice trochu drží při zemi anotace knihy (vyzrazuje příliš mnoho) a dokonce i samotný její název (kterýžto nápad mi zde přijde až tristně nevyužitý), nicméně přihrané návnady příběh efektivně zužitkuje. Mnohé z děsivých scén jsou natolik mrazivě surreálné, že se mi vyryly v paměti do oněch nejistých míst mezi realitou a nočními můrami.
Současně se však popisnost podepisuje na emocích postav či na samotných dialozích; pokud má postava proslov o své minulosti na několik stran, vytrácí se uvěřitelnost. Zejména pak v okamžicích, kdy má děj gradovat a přejít do akce - na takových místech moc prostoru na vysvětlování není a rozjetému příběhu to dost sáhlo na brzdu. Ale i když jsou věci, které mi v tomto svazku chybí či přebývají, mám tento neakční typ děje s důrazem na houstnoucí temnou atmosféru rád. Ostatně, celý román náladou souzní se svou výstražně zbarvenou obálkou...
Milovníci horrorově duchařské literatury si Rovnováhu jistě užijí.

katchamccall
10.06.2023 4 z 5

A to nebylo vůbec špatný. Konec vyloženě nabízí další příběh hlavního hrdiny, který bych si určitě s chutí přečetla.

Štítky knihy

české horory

Autorovy další knížky

Petr Švec
česká, 1984
2017  69%Otrávené duše
2023  80%Rovnováha

Kniha Rovnováha je v

Právě čtených2x
Přečtených23x
Čtenářské výzvě3x
Doporučených1x
Knihotéce35x
Chystám se číst21x
Chci si koupit6x
dalších seznamech2x