Na cestách

Na cestách https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432650/bmid_na-cestach-hUc-432650.jpg 4 1 1

Oliver Bellows série

Oliver Bellows je späť! A nebude sám. Veteránovi špeciálnych operácií CIA budú sekundovať mnohé známe tváre z románu Boj o štát. Oliver je večne na cestách. Či už ide o krajinu zmietanú humanitárnou krízou, alebo zapadnutú slovenskú dedinu, môžete si byť istý, že o napätie a akciu nebude núdza. Nazrite so mnou do sveta Olivera Bellowsa v piatich samostatných príbehoch. Keď už musíte zastaviť v zapadnutej dedine uprostred slovenských lúk a lesov, vyhnite sa miestnym pohostinstvám plným štamgastov. Ale ak tam nakoniec zablúdite, nikdy sa nemiešajte do miestnych sporov. Nikdy. Zistia to aj Oliver a Evča v novele S Molnárovcami sa nezahráva. Medička 3. jazdeckého pluku Melinda sa vracia do rodného mesta, aby sa zúčastnila svadby kamarátky zo strednej školy. Pred rokmi zbabelo ušla pred otcom, školskou šikanou a väzením. Teraz je pripravená čeliť démonom a postaviť sa rodinnému klanu Barnettovcov. Netuší, že sa ženie priamo doprostred spravodajskej operácie, ktorej cieľom sú Patrioti. Život manželky vojaka americkej armády nie je jednoduchý. Permanentné odlúčenie testuje vzťah na maximum. Obzvlášť, ak ide o mladú ženu s dvoma malými deťmi. Jediné zaváhanie na záťahu s kamarátkami môže všetko zničiť. Marrisa rieši, či má zmysel pokračovať v zložitom manželstve, zatiaľ čo Oliver len prechádza mestom na svojich obchodných cestách Spojenými štátmi. Obaja sa ocitajú na americkej vojenskej základni Fort Hood v Texase, kde sa v roku 2009 odohral teroristický útok, ktorý si vyžiadal 13 mŕtvych a vyše tridsať zranených. O tom, že stráviť vianočné sviatky v hojnosti a kruhu svojej rodiny je luxus, presvedčí deti a ich rodičov Oliver, ktorý sprevádza JayZeeho na návšteve základnej školy jeho dcéry. V príbehu s názvom Vianočná rozpovie udalosti, ktorých sa zúčastnili na Štedrý deň vo vojnou zmietanom Južnom Sudáne. V poslednom príbehu Zlodej, ktorý sa vrátil do budúcnosti zistíte, čo sa stane človeku, ktorý sa pokúsi okradnúť Petra Schneidera, majiteľa obchodu s filmovou hudbou a príležitostného zlodeja umenia.... celý text

mapet85
23.02.2024 4 z 5

V poradí druhá kniha od autora Alexandra J. Kenjiho obsahuje 5 poviedkových príbehov odohrávajúcich sa na rôznych miestach sveta. O tom aké dôsledky má krátka zastávka v krčme v zapadnutej slovenskej dedine sa presvedčí Oliver Bellows v prvej poviedke S Molnárovcami sa nezahráva, kde sa dostane aj s kamarátkou do potýčky s dedinskými bitkármi, ale aj výpalníkmi a dedinskými mafiánmi. V druhej poviedke sa Melinda vracia po rokoch do rodného mesta vo Virginii, aby sa zúčastnila svadby kamarátky a čelila minulosti, ale aj klanu Barnettovcov a rozbehnutej spravodajskej operácii. Tretia, inšpirovaná skutočnými udalosťami, sa odohráva na americkej vojenskej základni Fort Hood v Texase, kde sledujeme ťažký život manželky vojaka, prežívanie tráum vojakov a teroristický útok, ktorý má za následok 13 obetí. V štvrtej, po potýčke medzi dievčaťom na základnej škole a jej spolužiakom, ktorý jej otca, vojaka, nazve vrahom, Oliver Bellows deťom a rodičom porozpráva o misii v Južnom Sudáne, na ktorej sa zúčastnil s otcom dievčaťa a objasní, ako sa tu my máme dobre. Piata nám predstavuje majiteľa obchodu s filmovou hudbou, ktorý je aj príležitostným zlodejom umenia.

Všetky príbehy spája Oliver Bellows, bývalý príslušník izraelských špeciálnych síl, ktorého som si svojím postojom a zmyslom pre spravodlivosť okamžite obľúbil. Autor má výborný rozprávačský talent, píše bez hluchých miest, príbehy sú nabité akciou a násilím a vedel by som si ich predstaviť aj na filmovom plátne. Popri náročných situáciách, v ktorých ide postavám o život, sú tu ale aj vtipné, ironické a trpkosladké momenty, ktoré pobavia. Medzi množstvo zbraní a svištiacich guliek je vsunutých viacero poznámok o filmoch a hercoch, ktoré knihu vhodne dopĺňajú. Čítanie mi nenarúšali ani zmienky o autorovej prvej knihe Boj o štát, ktorú som ešte nečítal.

Kniha je určená fanúšikom špionážnych románov a príbehov, kde krv tečie na litre. A ja vám garantujem, že ani s Oliverom Bellowsom sa nezahráva a nie je to osoba, ktorú by ste chceli naštvať.

Za poskytnutie knihy ďakujem priamo autorovi : Alexander J. Kenji (IG: @alexanderkenjibooks).

Alexander J. Kenji
slovenská, 1982