mapet85 mapet85 komentáře u knih

Vánoční kalendář Vánoční kalendář * antologie

Máte radi advent a Vianoce ? Mne práve tento čas spríjemnila krásna poviedková zbierka od kolektívu autorov.

Rozmanité poviedky z rôzneho pohľadu, ktoré spájajú práve Vianoce, či už s riadnou dávkou romantiky, nad ktorou sa romantické duše rozplynú, duchárčiny, hororu, alebo aj nejakou tou kvapkou krvi, pri ktorých zamrazí, ale aj fantasy alebo opradené legendami, či postapokalyptické a dystopické, pri ktorých sa človek zamyslí. Poviedky, ktoré sa neodohrávajú len v Česku, ale prenesú nás aj do iných miest sveta, či už do ďalekého Japonska, Anglicka, či Francúzka a jedna dokonca do ďalekého vesmíru na inú planétu. A ich dej sa neodohráva len v súčasnosti, ale takisto aj v minulosti a rôzne vzdialenej budúcnosti.

Každá z poviedok mala niečo do seba. Osobne mám názor, že vyčariť na pár stranách plnohodnotný príbeh je dosť veľká práca a všetky poviedky boli viac-menej vydarené. Antológia ponúka zamyslenie sa nad hodnotami počas Vianoc, prehodnotenie svojho života a svojich skutkov, zastavenie sa, zblíženie sa z blízkymi, ale aj radosť z nájdenej spriaznenej duše, či na druhú stranu spomienky na tých, ktorí s nami za štedrovečerný stôl už nezasadnú. Poviedky o plnení najtajnejších prianí, o stretnutiach, ktoré možno nie sú také náhodné.

Myslím, že každý si tu nájde svoje a je to minimálne možnosť, ako spoznať aj tvorbu iných autorov, ktorých bežne nečítame.

12.01.2024 4 z 5

Mimika Mimika Sebastian Fitzek

"Neboj sa nikoho, okrem seba samého..."

Hanna Herbstová, odborníčka na rezonančnú mimiku, spolupracujúca s políciou na odhaľovaní zločinov má pred sebou náročnú úlohu. Na videu sa totiž priznala k vyvraždeniu svojej rodiny. Vzhľadom k dočasnej strate pamäti, ktorú spôsobili anestetiká, sa podujme na analýzu a zisteniu, či je to skutočne pravda. Spáchala tento hrozný zločin ona? Alebo je za tým niekto iný?

Podľa anotácie som čakal, že kniha bude mať trošku iný priebeh. Po prológu sa vrhneme do deja, ktorý sa však najmä v prvej polovici dosť vliekol a stále som čakal rozbeh. Výhodou sú krátke kapitoly plné nejasností, otáznikov, či pochybností, na konci ktorých väčšinou príde nejaké prekvapenie. Dej, ktorý sa odohráva v priebehu niekoľkých hodín sledujeme najmä z pohľadu Hanny, ale sú tu aj kapitoly z pohľadu iných postáv, ktoré dej zamotávajú a knihe dodajú ešte väčšie napätie. Spád kniha nabrala v druhej polovici, kedy jednotlivé kapitoly a príbehy začali do seba postupne zapadať. Vráti sa Hanne pamäť, kým nebude neskoro a dokáže svoju nevinu? Ak je teda nevinná?

Pre mňa v poradí ôsmu knihu od Fitzeka neradím k TOP knihám, ktoré som od autora čítal a je škoda, že z problematiky rezonančnej mimiky nevyťažil viac. Číta sa ale dobre, je plná otázok a prekvapivých momentov. A ako je u Fitzeka zvykom, nikdy nie je všetko tak ako sa na prvý pohľad zdá a zvrat je schopný urobiť aj pri poslednej vete knihy. Mňa ako tradične dostal a na záver som zostal neveriaco pozerať. Na autorových knihách chcem vyzdvihnúť jeho poďakovania, sú veľmi osobné a vidieť, že svoju prácu má veľmi rád a váži si svojich čitateľov. Čitateľom, ktorí ale s týmto nemeckým autorom ešte nemajú žiadnu skúsenosť by som odporučil začať inou knihou.

„Nemôžeme si vybrať, kedy začneme život, ale kedy ho ukončíme, už áno.“

10.01.2024 4 z 5

Poslední oběť Poslední oběť Riley Sager (p)

Americkému autorovi Rileymu Sagerovi vyšlo už 6 kníh, ale táto konkrétna je pre mňa prvou z nich.

Herečka a čerstvá vdova Casey Fletcherová sa uchýli k rodinnému sídlu pri jazere. Keďže nemá veľa práce, okrem nemalého pitia alkoholu si čas trávi pozorovaním Toma a Katherine Royceových, ktorí bývajú v dome oproti. Jedného dňa Casey zachráni z jazera topiacu sa Katherine a medzi ženami vznikne priateľstvo. Ale jedného dňa Katherine zmizne. Kam sa podela a kto za tým stojí ? Manžel alebo niekto iný z malého počtu obyvateľov pri jazere ? A zmizla vôbec ?

Kniha ma od začiatku zaujala, krátke kapitoly zo súčasnosti striedajú dlhšie z minulosti a autor postupne odkrýva, čo sa udialo v živote hlavných postáv, čo sa stalo s Caseyiným manželom a prostredníctvom jej ďalekohľadu aj zaujímavé situácie v dome Royceových, aj že ich manželstvo zrejme nie je také idylické ako sa na prvý pohľad zdalo. Keď po zmiznutí Katherine vezme Casey pátranie do vlastných rúk, udalosti naberú spád, ale potom príde zvrat, pri ktorom som neveriaco hľadel na písmenka, knihu následne privrel a pousmial sa. Od toho momentu mi prišla kniha mierne pritiahnutá za vlasy, nereálna a napriek tomu, že sa dobre čítala, u mňa hodnotenie znížila.

Štýl písania sa mi ale páčil a určite si prečítam aj ďalšie knihy od autora, ktoré mám doma.

04.01.2024 3 z 5

Dvě slunce Dvě slunce Iva Majerová

Máte radi westerny? Kone preháňajúce sa po rančoch, saloony, kde whisky tečie potokom, devy ochotné pobaviť nielen gangstrov s klobúkmi zarazenými do čela a s koltami pripravenými prevetrať pár guliek?

Na jednom takomto ranči s názvom Dvě slunce žije mladý ambiciózny chlapec Jack s rodinou. Po smrti otca sa stáva dedičom a spolu s ním, ale aj množstvom iných postáv sledujeme neľahký život na Divokom západe, starostlivosť a boj o ranč, lásky, starosti, intrigy, či vážne životné situácie. A Jack ich teda prežije skutočne veľa.

Napriek tomu, že sa mi do knihy ťažšie začítavalo, autorka má krásny, vycibrený, bohatý a miestami poetický štýl písania. Postupne rozbehla romantický, akčný, napínavý, emotívny a veľmi dobre premyslený príbeh. V popredí je životný osud Jacka naprieč rokmi, boj o Dvě slunce, ženy a iní ľudia, ktorí ho ovplyvňujú. Nejde o klasický western, ale prostredie Divokého západu autorka popísala na výbornú, rovnako aj dialógy medzi postavami, ktoré pôsobili veľmi reálne a chvíľami mi neprišlo, že knihu písala žena. Pri čítaní som mal pocit, že som sa na Divokom západe ocitol spolu s postavami a ich osudy som prežíval spolu s nimi.

Pri čítaní ma trošku rušilo množstvo trojbodiek, ako aj jednoliatosť textu, občas by sa hodil odstavec alebo medzera navyše. Ak ale máte radi westerny, určite dajte autorke šancu a ja dúfam, že nás poteší aj ďalšími knižkami. Osobne si viem predstaviť príbeh spracovaný do filmovej alebo seriálovej podoby a ja som navnadený na čítanie ďalších kníh z tohto obdobia.

29.12.2023 4 z 5

Deti zatratenia Deti zatratenia Peter Pavonič

Spisovateľ Daniel Dársky po úspechu svojej prvej knihy nemá žiadny dobrý námet na písanie. Obracia sa preto na súkromného detektíva Martina Eggenbergera, ktorému začne robiť asistenta. Po pár drobných prípadoch ich navštívi žena, ktorej zomrela dcéra Natália a polícia smrť uzavrela ako samovraždu. Žena tomu ale neverí a detektíva prosí o prešetrenie jej úmrtia. Nesúrodá, ale sympatická a vzájomne sa dopĺňajúca dvojica sa následne púšťa do vyšetrovania na vlastnú päsť, ktoré ich zavedie do prostredia black metalu. Nejde ale o vyšetrovanie v pravom slova zmysle, keďže hlavnými postavami sú detektív a spisovateľ, ale o sériu vypočúvaní a rozhovor najmä členov dvoch black metalových kapiel, kde sa Natália pohybovala.

Páči sa mi, že autor cez postavu spisovateľa Dárskeho pretavil svoju záľubu a poznatky z prostredia black metalu aj do knihy. Kniha je písaná bez hluchým miest, trefne, občas humorne, pričom postupne zisťujeme aká Natália bola a či skutočne mohla spáchať samovraždu, alebo v jej smrti má prsty niekto iný. Dej je kontinuálny, kapitoly sú akurát, štýl písania je veľmi dobrý. Na to, že ide o beletriu, som sa priučil a ako kulisu aj pustil pár skladieb, ktoré autor v knihe spomína. Priznám sa, že tomuto žánru veľmi neinklinujem a bola to teda poriadna smršť. :)

Na to, že ide o druhú knihu zo série a prvú O mŕtvych len v dobrom som nečítal, nevadilo mi to. Autor z nej veľa neprezradil a pekne navnadil na čítanie prvého dielu, ktorú si budem musieť čím skôr prečítať. Vydavateľstvo Saga ma svojou ďalšou knihou utvrdilo v tom, že jeho autori písať vedia a ide o ďalší veľmi vydarený román.

Ak máte radi detektívky, ktoré majú hlavu a pätu, s čitateľom sa vedia pekne pohrať a umožnia rozmýšľať nad prípadom, kniha je určite pre vás. A ak obľubujete black metal, tak o to viac.

„...dobrý black metal má mať atmosféru, má schopnosť preniesť poslucháča do inej krajiny, do iného sveta, tam, kde vládne chlad, temnota a osamelosť.“

19.12.2023 5 z 5

Špina Špina Barbora Bernátová

Pár týždňov pred Vianocami partia pri korčuľovaní v kameňolome objaví mŕtvolu. Ide o nezvestného Patrika Mora. Kto mohol zavraždiť stredoškolského učiteľa s nie príliš konvenčným prístupom k výučbe? Manželka, člen učiteľského zboru alebo niekto zo študentov?

Do pátrania sú nasadení kapitán Dávid Meizner, ktorý má všetko v p...aži a nadporučík Dominik Tóth, veľmi snaživý nováčik. Koľko špiny na obeť vraždy objavia? A nájde vôbec táto spočiatku nesúrodá dvojica spoločnú reč?

Spoločne rozbiehajú pátranie a pri vypočúvaní sa dostávame do školského prostredia, kde je podozrivým v podstate každý. Ide o pekne zamotané klbko, ktoré autorka postupne rozmotáva a postupne nám odhaľuje, čo bol zavraždený učiteľ zač. V knihe sú výborne popísané charaktery, prostredie, situácie, pričom autorka pekne rozvinula aj osobný život postáv.

Postavu Meiznera budete buď milovať alebo nenávidieť. Ja osobne som si ho hneď obľúbil, čo sa nedá úplne povedať o kolektíve v ktorom pracuje, a nie je to teda nie je žiadny „slušňák“. Spolu s ním zažijete množstvo vážnych, ale aj humorných situácií, či už pri vyšetrovaní, ale aj v súkromí, kde to po odchode partnerky Emy tiež nemá veľmi ružové. Ak ho naštvete, alebo nechcete spolupracovať, nebude sa s vami maznať a oplatí vám to aj s úrokmi.

Dej je výborne vystavaný bez hluchých pasáží a neobsahuje žiadne prehnané a ťažko uveriteľné akcie. Príbeh je popísaný najmä z pohľadu Meiznera, aj keď obsahuje aj pár kapitol z pohľadu iných postáv. Autorka má výborný rozprávačský talent, chvíľami som mal však pocit, že knihu písal chlap. Zaujalo ma aj, že autorka čerpá mená pre svoje postavy z náhrobných kameňov.

Knihe nemám čo vytknúť a radím ju k vrcholom súčasnej kriminálnej tvorby na Slovensku. Napriek tomu, že ide o druhý diel zo série, veľa som si neprezradil. Odporúčam ju všetkými desiatimi a ja sa budem musieť čo najskôr dostať k prvému a tretiemu dielu zo série, aby som sa dozvedel, čo bolo pred týmto prípadom, ale aj kam sa život postáv uberie ďalej.

Knihu som čítal v rámci štafety. Za poskytnutie knihy ďakujem priamo autorke a za usporiadanie štafety : Lucie Svobodová (IG : mama_nad_knihou).

A môj IG : citam_teda_som.

12.12.2023 5 z 5

Smrť v Tatrách Smrť v Tatrách Peter Gašparík

Aj keď ide už o piatu knihu zo série kriminálok, toto je moje prvé stretnutie s autorom. Hlavnú postavu, investigatívneho fotografa, Kornela Karoviča, samotára, pri sobotňajšom upratovaní vyruší jeho kolega reportér Ucho, ktorý svoju prezývku získal vďaka trošku nadrozmerným ušniciam. Po informácii o mŕtvej žene v Tatrách sa spoločne vydávajú na cestu.

Napriek tomu, že ide o kriminálny príbeh, nejde úplne o kriminálku v pravom slova-zmysle a nie je až tak bohatá na akciu. Je písaná z pohľadu Karoviča, takže nejaké siahodlhé vyšetrovanie neočakávajte. Spolu Uchom ale vedú niekoľko rozhovorov s osobami, ktoré mohli byť s vraždou mladej ženy spojené, či už je to sociálna pracovníčka, ktorá sa ujme detí, alebo manžel nebohej.

Vyzdvihnúť chcem myšlienky hlavného hrdinu, ktoré boli veľmi dobre zachytené. Z nich by som mohol spomenúť niekoľko, či už o myšlienky existencialistického typu alebo tie súvisiace s abstinenciou (nie tou od alkoholu). S nimi šlo ruka v ruke aj niekoľko trefných a humorných poznámok, pri ktorých som sa zasmial. Navyše je tu aj Roberta, novinárka od konkurencie, ktorá ani jedného z mužov nenecháva chladným. A tak obaja, najmä Karovič, zvádzajú svoje žiadostivé boje. A podľahnú alebo odolajú ? Alebo sa pri ich spoločnej práci vyskytne ešte iná žena ?

Knižka je príjemná jednohubka písaná dobrým štýlom a myslím, že za prečítanie stojí. Aj keď je piatou knihou v poradí, myslím, že z predchádzajúcich kníh som si nič podstatné neprezradil, a ak prípadne tohto slovenského autora v spleti iných zvučnejších mien autorov kriminálok ešte nepoznáte, dajte jej šancu.

Za zaslanie knihy chcem veľmi pekne poďakovať vydavateľstvu Marenčin PT.

„Nič nebude nikdy dokonalé. Iba ak na maličkú chvíľku, možno na takú tisícinu sekundy. Vždy sa totiž nájdu závistlivé svine, ktoré vašu spokojnosť neznesú.“

„Lenže som tu ja, Kornel Karovič. Kornel Karovič, ktorý nemá čo stratiť, a preto sa nikoho a ničoho nebojí. A aj keď si o ňom všetci myslia somariny, on na nich serie a ide si za svojím. A aj keď sa mu v živote nedarí, pravdy sa nebojí. A ani bolesti, ktorú pravda prináša.“

05.12.2023 3 z 5

Ťaživé ticho Ťaživé ticho Robert Bryndza

Britského autora Roberta Bryndzu netreba zvlášť predstavovať. Tentokrát prichádza s prvým samostatným románom.

Maggie, úspešná lekárka sa na traumatologickom oddelení dennodenne stretáva s rôzne závažnými úrazmi. Jedného dňa s hrôzou zistí, že muž, ktorého vo veľmi vážnom stave priviezli po pokuse o samovraždu, je jej manžel Will. Ten napriek snahe lekárov zomrie. Maggie verzii o samovražde neverí, a po tom ako sa jej život obráti naruby, sa vyberie na cestu do spoločného prázdninového domu v Chorvátsku.

Namiesto oddychu sa ale rozbieha séria rôznych udalostí, najmä po tom, ako jej príde list od nebohého manžela. Mimo sezóny a na takmer opustenom ostrove sa zrazu ocitá v ohrození života. Kto jej chce ublížiť ? A spáchal Will naozaj samovraždu alebo šlo o narafičený čin v snahe umlčať ho? Maggie sa vydáva na cestu do minulosti a pokladá si otázku, kto vlastne bol jej manžel, ako dobre ho poznala a do čoho sa zaplietol. Postupne podľa indícií v liste spája mozaiku do desivej pravdy.

"Môže niekto z nás tvrdiť, že skutočne pozná toho, vedľa koho spí?"

Autor ma aj napriek pomerne jednoducho vystavanému a nie úplne prešpekulovanému trileru udržiaval v napätí takmer po celú dobu čítania. Výnimkou bolo niekoľko nudných a nezáživných pasáží. Plusom boli krátke kapitoly a zasadenie príbehu do Chorvátska, ktoré každoročne rád navštevujem, aj keď dej sa odohrával mimo sezóny, v novembri. Práve toto obdobie a fakt, že sme sa ocitli na takmer opustenom ostrove, umocnilo atmosféru a dej postupne vygradovalo. Postavy boli sympatické, bolo ich pomerne málo, ale v závere sa nejaké extra prekvapenie nekonalo. Hlavnej postave som fandil, aby všetko dobre dopadlo a všetko vyriešila do zdarného konca.

Knihu hodnotím ako oddychové čítanie a ak vás zaujíma, ako sa Maggie popasuje so životným osudom, určite po nej siahnite. A ak radšej „čítate ušami“, k dispozícii je aj audiokniha, ktorú načítala skvelá Lucia Vráblicová.

Za poskytnutie knihy ďakujem : grada_sk

28.11.2023 4 z 5

Kate musí zemřít Kate musí zemřít Alex Lake

Hlavná postava príbehu Kate si po rozchode s príateľom užíva s kamarátkami dovolenku v Turecku. Medzitým, v meste, kde žije, zavraždia ženu, ktorá sa nápadne podobá práve na Kate. Náhoda? Zámer? Po návrate z dovolenky pribúdajú ďalšie vraždy a Kate dochádza, že to bude osobné. Či Kate musím zomrieť a prečo, tak to vám neprezradím.

Knihe nemôžem uprieť napätie po celú dobu a premýšľanie nad tým, kto za vraždami žien stojí. Tento triler sa číta svižne, má spád, kapitoly sú krátke, písané z pohľadu viacerých postáv a sledujeme, akým smerom sa po dlhoročnom vzťahu uberá osobný život Kate, nové známosti, ale aj postupné odhaľovanie minulosti a zisťovanie čo sa vlastne stalo s jednou z kamarátok z partie, ktorá spolu drží už od detstva.

Alex Lake napísal nenáročnú, pomerne jednoduchú a pre mňa trošku priehľadnú knihu. Tým pádom som bol ukrátený o prekvapivý efekt. Navyše mi trošku vadilo či už konanie hlavnej postavy, ale aj iných postáv. Na druhú stranu by som ale chcel vyzdvihnúť poslednú tretinu knihy a záver, ktorý bol výborne vykreslený, aj keď niektoré pasáže neboli úplne uveriteľné. Môj celkový dojem z knihy ale vylepšil.

Pre priaznivcov napínavých príbehov bude kniha vhodným spestrením a hodnotím ju troma silnými hviezdičkami. Autorovi vyšla ešte jedna kniha Stratila sa Anna a možno jej niekedy v budúcnosti tiež dám šancu.

A ešte jeden citát z knižky : „Důvěra je snad vůbec nejcennější věc, kterou člověk může někomu dát, a lidi ji kolem sebe rozhazují jako konfety.“

20.11.2023 3 z 5

Miznúce dievčatá Miznúce dievčatá Lisa Regan

Miznúce dievčatá sú prvou knihou už z momentálne 19-dielnej série od americkej spisovateľky Lisy Reganovej. Autorka nám predstavuje detektívku Jossie Quinnovú, ktorá pátra, ako už názov hovorí, po zmiznutých dievčatách.

Impulzom je zmiznutie Isabelly Colemanovej, ktorá sa vyparí z malého mestečka Denton v Pensylvánii, kde sa aj väčšina deja odohráva. Jossie, aj keď momentálne suspendovaná, sa púšťa do pátrania na vlastnú päsť po nezvestnom dievčati. Kam ju až stopy dovedú a kto za zločinmi stojí ? Koľko bude zmiznutých dievčat ? A je medzi jednotlivými prípadmi súvislosť ? Ale kto, alebo čo je Ramona, jediné vodítko v prípade ?

Jossie si hneď od začiatku knihy získala moje sympatie, svojím entuziazmom, a tým ako sa nedá zastaviť nikým a ničím, ani vyhrážkami. Pátra po pravde a spravodlivosti a vyskytne sa všade, kde sa niečo dôležité zomelie. Náhodou ? Nie nadarmo jej nadriadený veliteľ Wayland Harris povedal : „Ste ako prekliata besná mačka. Vo všetkom.“

Okrem samotného prípadu sledujeme aj súkromný život hlavnej hrdinky, starosti, otázky z minulosti, či problémy s manželom Rayom, vzťah s Lukeom a k tomu dotieravú novinárku Trinity Paynovú bažiacu po akejkoľvek senzácii.

Kniha je pomerne dobre vystavaná, písaná nenáročným štýlom, s krátkymi kapitolami, ktoré nútia knihu čítať ďalej až k prekvapivému záveru. Obsahuje pár zvratov, je napínavá a miestami aj emotívna, pričom tu nechýbajú ani prekvapivé momenty. Je pravda, že samotný koniec bol trošku natiahnutý, ale kniha sa čítala dobre a odporúčam ju priaznivcom detektívok.

Teším sa už na druhý diel Dievča bez mena a knihu hodnotím slabšími štyrmi hviezdičkami.

A ako povedala Jossina mama :
„Nemôžeš byť vždy zlatá a milá .... Tak nedosiahneš ani h*vno.“

Za poskytnutie knihy ďakujem grada_sk.

06.11.2023 4 z 5

Nejhorší večírek tvého života Nejhorší večírek tvého života Andy Rowski

Interaktívna hororová kniha, kde dej tvorí sám čitateľ. Lákavé, čo poviete ?

Partia kamarátov vyráža na večierok do sídla Amarant, kde hostiteľ Viktor rozpovedá strašidelný príbeh o histórii panstva. Skutočne sa veci, ktoré popisuje stali, alebo ide len o jeho výmysel a bujnú fantáziu, aby urobil večierok atraktívnejším ?

To uvidíte pri čítaní príbehu. Kniha písaná v „du-forme“, čiže druhej osobe jednotného čísla, nám už od prvých kapitol ponúka možnosti, ktorými sa príbeh bude vyvíjať, pričom ponúka 11 rôznych koncov. Môj príbeh skončil pomerne dosť skoro, ale kvôli objektívnejšiemu zhodnoteniu knihy som si vyskúšal aj iné rozuzlenia, aby som vedel ako kniha dopadne. K tým nejdem prezrádzať viac, aby som čitateľa nepripravil o prípadný wow efekt. V podstate sa ale podobné situácie opakujú naprieč celou knihou a tým pádom kniha nie je až tak originálna.

Kniha ma vrátila do stredoškolských čias, kedy som si požičiaval podobné knižky aj gamebooky. Každopádne celkový príbeh hodnotím priemerne, kniha ale neurazí, pobaví, miestami aj vystraší, má aký-taký duchársky náboj a tajomno. Členenie textu, kde kapitoly šli jedna za druhou, miesto toho, aby boli samostatne na stranách, navádzali na zazretie pokračovania inej kapitoly. Oceňujem ale pekné grafické spracovanie knihy a ilustrácie. Avšak, skúsenejšieho čitateľa hororových príbehov a podobných interaktívnych kníh čakajú na trhu určite aj lepšie kúsky, ako je táto kniha, a vhodná je teda skôr pre mladšie vekové kategórie a začiatočníkov, ktorí podobný typ knihy ešte nečítali.

06.11.2023 3 z 5

180 stupňů: Když se vám život obrátí naruby 180 stupňů: Když se vám život obrátí naruby Lukáš Havlas

Prvotina českého novinára nám v spoločensko-kriminálnej dráme predstavuje štvoricu spolužiakov so svojimi partnermi a životnými osudmi, ktoré nie sú vždy ideálne. Po veľmi pekne napísanom prológu nás autor vtiahne do deja a postupne sa venuje jednotlivým postavám a ich problémom.

A že ich nie je málo. Takmer každá kapitola je venovaná inej osobe. Pre mňa osobne to bol chaos nielen na začiatku, ale aj počas čítania, keďže som sa miestami musel vrátiť k menám, aby som si pripomenul a ujasnil, kto je kto. Rovnako som si v niektorých kapitolách nebol hneď istý, v akej časovej rovine sa nachádzame.

Oceňujem krátke kapitoly, svižné tempo a aj citáty na začiatku každej kapitoly, ktoré knižku vhodne obohatili. Kniha je napísaná veľmi dobrým štýlom, samotný príbeh je zaujímavý a mňa osobne nútilo knihu čítať ďalej, pretože som bol zvedavý, ako sa postupne osudy jednotlivých postáv prepletú a aká je ich minulosť.

Lukáš Havlas ponúka množstvo nie práve jednoduchých tém, ktoré sú v našej spoločnosti prítomné, ale aj námet na zamyslenie. Zamyslenie sa nad tým, aký život vedieme, aký môže byť osud vrtkavý, ale aj nad tým, či sú naše skutky a konanie správne, ako sa za ne môžeme zodpovedať, a aj to ako zásadné životné zmeny vedia obrátiť náš život doslova o 180 stupňov. A ktovie, existujú náhody, alebo je náš osud dopredu napísaný ?

Napriek občasnému zmätku pri čítaní a množstvu postáv knihu odporúčam, ale radím čítať veľmi pozorne.

„Za každý zločin musí být někdo potrestán. Je-li to pachatel, tím lépe.“ (Terry Pratchett)

„Nechť tvůj první den v pekle trvá deset tisíc let.“ (Stephen King)

06.11.2023 4 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

Druhá kniha z pera rodáčky z Českého Těšína nám prináša príbeh organistu Teodora Szyndera, ktorý popri svojej práci učiteľa hudby hráva v kostole na organe počas bohoslužieb. Príbeh je zasadený do neľahkých časov 50-tych a 60-tych rokov, do doby, ktorú ako vieme ovládli komunisti a odohráva sa v obci Dvory a v okolitých obciach v karvinskej oblasti, kde hrdinovia tohto románu žijú.

Sympatickému Teodorovi sa život obráti naruby, keď nešťastne zapríčiní smrť svojho suseda. V spolitizovanom procese sa na dlhé roky dostáva do väzenia. Ako sa s týmto vysporiada jeho rodina, syn Adam, ktorý je podobne ako jeho otec hudobne nadaný, či jeho žena ? A čo rodina po nebohom ? Ako tento skutok ovplyvní život v dedine Dvory v tieni rozširujúcej sa ťažby ? A čo samotný Teodor, ktorého minulosť aj kvôli názorom na súčasnú garnitúru mu len priťaží ? Pomôže mu stretnutie so svojským chlapcom Mirkom ?

„.. varhany mu poskytovaly mnohem větší požitek z hraní. Cítil se šťastný, když se díky práci jeho prstů a chodidel z píšťal linula hudba a zaplňovala kostelní loď. Měl dojem, že se stává její součastí. Pociťoval zvláštní lehkost, jako by se spolu s tóny vznášel ke klenbě.“

Danuta Chlupová dáva do popredia nielen komunistickú minulosť Československa, ale aj osud obce, ktorá je zasiahnutá ťažbou uhlia, či chorobu, ktorá v tomto období ešte v našej oblasti nebola definovaná a zrejme aj pomerne ignorovaná a nepochopená. Ponúka nám správanie, postoje jednotlivých postáv v danej dobe a náhľad na život v česko-poľskom pohraničí, ako aj život vo väzení. Takisto aj to ako sa niektoré veci dajú elegantným spôsobom využiť v prospech režimu.

Chcem ale dodať, že som čakal trošku iný záver a napriek tomu, že sa kniha čítala dobre, text a jednotlivé kapitoly na mňa pôsobili trošku nekonzistentne a niektoré myšlienky, resp. udalosti neboli dotiahnuté do konca. To je ale autorkin štýl. Na druhú stranu sa mi, ale postava Teodora, a to ako si stál nebojácne za svojimi názormi napriek okolnostiam a možným dôsledkom, veľmi páčila.

Ak ale máte radi historické príbehy a spoločenské romány z tohto prostredia, určite si v knihe prídete na svoje. A možno ako ja, lepšie spoznáte túto oblasť, ako aj spolunažívanie čechov a poľskej národnej menšiny v tomto neľahkom období.

13.10.2023 4 z 5

Smrt bývá nehezká Smrt bývá nehezká Jiří Sivok

Po prečítaní knihy Líp už bylo od českého autora Jiřího Sivoka som sa hneď pustil do jeho ďalšej knižky Smrt býva nehezká.

Autor dej knihy zasadil opäť do prostredia preňho dobre známych Českých Budějovíc. Spisovateľ Daniel Hejtmann, hlavná postava knihy, tragicky príde o svoju jedinú dcéru a s touto stratou sa postupne vyrovnáva. Navyše sa mu rozpadáva manželstvo. Ale je tu aj jeho bývalé auto a niečo čo si mal všimnúť už dávno. Práve to je nosnou časťou knihy a Hejtmann sa vydáva na pátranie po tomto aute, aby získal odpovede na nevypovedané otázky. V jednotlivých kapitolách sa nám tak otvára príbeh auta z pohľadu viacerých postáv a časových línií.

Sivok ma už v prvej knihe presvedčil o tom, že má veľmi dobrý štýl písania. Tak nechutne a realisticky popísal niektoré situácie, že mi nebolo všetko jedno. Naservíroval mi nielen duchársky príbeh s hororovými prvkami, ale aj príbeh bolesti, utrpenia a žiaľu nad stratou blízkeho človeka a vyrovnávaní sa s ťažkým životným osudom.

Kniha je ukážkou toho čo s nami spravia nerozvážne a nepremyslené činy, následné výčitky svedomia po skutkoch, ktoré by sme najradšej vymazali a vrátili čas späť. Je aj o uvedomení si, že niektoré veci už proste nezmeníme, nech sa o to akokoľvek pokúsime. Smrť skutočne býva niekedy nehezká.

A doslov ? Keď sa raz vyberiem na výlet do Českého Krumlova, nemôžem obísť aj České Budějovice a okolie, pretože Jiří Sivok ma veľmi navnadil na návštevu. Okrem samotného obsahu by som chcel vyzdvihnúť aj grafické spracovanie knihy, či už obálku, alebo aj ilustrácie vo vnútri.

A čo vy ? Poznáte príbeh svojho auta ?

Za poskytnutie knihy ďakujem samotnému autorovi.

08.10.2023

Líp už bylo Líp už bylo Jiří Sivok

Prichádzam s ďalšou knižkou od vydavateľstva goldendogbooks, tentokrát od českého autora Jiřího Sivoka Líp už bylo zo série Zrnka temnoty.

Prišiel rok 2045, nastala Veľká chyba a všetko sa zmenilo. Svet už nikdy nebude taký ako predtým. Ľudstvo sa značne preriedilo, nastala jadrová zima a hŕstku ľudí, ktorá prežila trápia rôzne choroby.

Hlavnou postavou je Cappy, ktorý sa po tom, ako prežije útok ruských nájazdov na Temelín vydáva do Českých Budějovíc. Na tejto ceste stretáva rôznych ľudí so svojimi trápeniami a bolesťami. Všetci si uvedomujú, že lepšie už skutočne bolo a každý sa snaží prežiť ako sa len dá. Niektorí slušnejšie, žijú zo dňa na deň, ale sú tu aj takí, ktorí sa moc rozhodli zobrať do svojich rúk a už tak biedny život robia druhým ľuďom ešte komplikovanejší.

Táto tenučká knižka má v sebe akciu, dramatickosť, smútok, trpký humor a dej vyslovene odsýpa. Je ukážkou čoho všetkého sú ľudia schopní, keď vedia, že lepšie už bolo a svet sa rúti do záhuby.

Sivok vytvoril drsný a temný svet a so svojimi postavami sa absolútne nemazná. Kniha je aj na zamyslenie sa nad tým, kam až ľudské činy a pýcha môže zájsť a ja len dúfam, že ľudstvo sa nevydá touto cestou. Knihu odporúčam priaznivcom postapokalyptických trilerov a hororov.

Knihu som čítal v rámci štafety a za poskytnutie knižky ďakujem samotnému autorovi.

06.10.2023 4 z 5

O dracích a lidech O dracích a lidech Tereza Kadečková

Argona, kráľovstvo, kde kedysi beštie boli slobodné a svetu vládli draci. Prišiel ale Rád, ktorý toto kráľovstvo rozbil, k moci sa dostali ľudia, ktorí začali vládnuť pod jediným náboženstvom, beštie zajali a zotročili a teraz Argonu ovládajú najvyšší kňazi. Beštie sa ale nevzdali a vytvorili povstalecké skupiny roztrúsené po celej krajine.

Kniha o Jaine a Roderickovi, dračici a kňazovi loviacom beštie, nesúrodej dvojici, ktorá spojí sily v túžbe odpovedať na všetky otázky. A tak začína ich neľahká cesta za odhalením, cesta plná nástrah, prekvapení a prekážok. Okrem nich je tu aj Jainin brat Mac, ktorý je protikladom impulzívnej, spontánnej a neskrotnej dračice, je rozvážnym a múdrym drakom schopným postaviť sa s chladnou hlavou za svoju rodinu.

„Když budete chtít draka postavit před tu nejhorší volbu, dejte mu na výběr mezi členy rodiny.“

Môže vzniknúť priateľstvo medzi dvoma tak odlišnými ľuďmi pri hľadaní pravdy ? O dracích a lidech je útla knižka, ktorá má v sebe všetko, napätie, akciu, ale aj humor a výborne spracovaný príbeh bez hluchých miest a je vhodne doplnená o kresby. Kniha o sile lásky, priateľstve, oddanosti, ťažkých životných rozhodnutiach, obetovaní, ale aj slepej viere. Pre milovníkov fantasy bude táto knižka určite dobrým čítaním, minimálne spestrením popri čítaní iných kníh z tohto žánru.

Ďakujem veľmi pekne pani autorke za poskytnutie knihy a teším sa na ďalšie knižky.

06.10.2023 4 z 5

Blízko obzoru Blízko obzoru Jessica Koch

Nemecká autorka Jessica Koch a jej kniha Blízko obzoru bola doteraz pre mňa neznáma a na základe odporúčaní som sa pustil do jej čítania. Pre mňa ide o vybočenie z „komfortnej zóny“ detektívok a trilerov a som veľmi rád, že som sa k tejto úžasnej knihe dostal.

Mladá Jessica sa zoznamuje s charizmatickým Dannym a postupom času sa medzi nimi vytvára vzťah. Vzťah plný prekážok, neodvratných okolností a boja s časom. Bude tento pár šťastný napriek osudu, ktorý pre tento pár nie je úplne priaznivý ?

„Osud je mizerný podvodník, který chladnokrevně a svévolně rozděluje svoje sympatie a ani v nejmenším se nezajímá o to, co je fér a co má smysl.“

Kniha je plná otázok, tajomna a napriek tomu, že je písaná výborným štýlom, sa mi jej riadky miestami čítali veľmi ťažko. Mesiac po mesiaci sledujeme príbeh lásky medzi Jessicou a Dannym, prežívanie všetkých radostí, starostí a útrap a postupne sa dozvedáme šokujúce a nepochopiteľné udalosti. Okrem týchto postáv tu máme aj rodiny a kamarátov tejto dvojice a sledujeme aj príbeh Dannyho kamarátky Christiny.

Pri čítaní som sa musel zamyslieť nad nespravodlivosťou života, nad tým, akí ľudia sa medzi nami pohybujú, a že ani bohatstvo nie je všetko a nepomôže v boji proti tomu, čo nás čaká. Je to emočná jazda, pri ktorej nejedno oko neostane suché a tento silný príbeh určite odporúčam všetkým (áno, aj chlapom) aj vďaka posolstvu, ktoré prináša.

A možno sa aj vy zamyslíte nad vaším životom, nad hodnotami a smerovaním a či oproti tomu, čo prežívajú postavy v knihe, nás v podstate netrápia len maličkosti.

„Většina lidí má nekonečně času v životě. Dožívají se osmdesátky i víc. Ale vůbec ten čas nevyužií. Promrhají ho na gauči, před televizí nebo u počítače. Na to, co má v životě doopravdy smysl, ho nemají. Na ostatní lidi, na kamarády a na rodinu, na kamarádství se psem nebo krásy přírody. Ztratili svoji vnímavost.“

„Známému nebezpečí se dá přece mnohem lépe vyhnout než rizikům všedného dne.“

„Tolika utrpení a trápení by se dalo zabránit, kdyby lidi v této ubohé zemi otevřeli oči a pochopili, co se kolem nich děje. Ale oni si hledí jen svých malicherných problémů a žalostného bytí. Živé bytosti kolem nich jsou jim úplně ukradené.“

26.09.2023 5 z 5

Mrtvé ženy Mrtvé ženy Martin Štefko

Kniha Mrtvé ženy je mojou prvou knihou od Martina Štefka. Predstavuje nám detektíva Hanka Giorgia, najlepšieho detektíva v Štátoch, neštandardného policajta s výbornými edukačnými schopnosťami a eidetickou pamäťou, ktorý pociťuje frustráciu len vtedy, ak nemá žiadnu stopu, ktorá by ho posunula ďalej vo vyšetrovanom prípade.

Svoj povedzme zvláštny postoj nám dokazuje už v prvej časti knihy odohrávajúcej sa na ostrove Boa Vista, ktorý je súčasťou Kapverdských ostrovov. Detektív sa zapája do vyšetrovania, ktoré je preňho osobné a už tu si získava moje sympatie.

" ... spravedlnost je zvláštni slovo. Na začátku je čin, za který nemůže následovat adekvátní trest. Nemůžeme hledat uspokojení v tom, že je odhalen. Tohle je smysl naší práce. Netrestáme, ale zjišťujeme pravdu. A na rozdíl od spravedlnosti, pravda je jen jedna. Spravedlnost je pro každého odlišná."

"Nemluvilo se o něm sice jako o výřečném, ale mluvilo se o něm jako o muži, který se zaměřuje na fakta."

V ďalších častiach knihy sa presúvame do New Yorku. Najskôr som si myslel, že pôjde o samostatné príbehy, ktoré bude spájať len detektív, a ako už názov knihy napovedá, mŕtve ženy. Bol som ale príjemne prekvapený, keď som zistil, že jednotlivé vraždy majú presah do ďalších častí a príbeh sa čoraz viac zamotáva, pričom sa vynárajú ďalšie otázky. Bude mŕtvych žien viac ? A budú to len ženy ? Kto za všetkým stojí ? Dostane tím vyšetrovateľov páchateľa alebo páchateľov ?

Sympatie nielen prístupom k vyšetrovaniu a celkovým vystupovaním si okrem Hanka Giorgia u mňa určite získali aj ďalší členovia vyšetrovacieho tímu, najmä jeho nadriadená, seržantka Larisa Kramer, ktorá si servítku pred ústa určite nedáva.

Kniha obsahuje zvrátenosti a nechutné pasáže, ktoré som čítal s bijúcim srdcom a krútiacou hlavou nad tým, akých činov sú ľudia schopní. Napriek nejednej vražde, som tu natrafil aj na vtipné a úsmevné pasáže, jednu dokonca takú, pri ktorej som musel knihu zavrieť a chvíľku sa nevedel prestať smiať.

Mrtvé ženy sú pre mňa veľmi príjemným prekvapením a hodnotím ich veľmi kladne. Je zaujímavé, že český autor si za prostredie svojho románu vyberie Kapverdské ostrovy a New York. Martina Štefka si okamžite radím do zoznamu mojich obľúbencov a určite si nenechám ujsť jeho ďalšie knihy, ako aj knihy z vydavateľstva goldendogbooks.

Touto cestou sa mu aj chcem veľmi pekne poďakovať za zaslanie knihy na recenziu, lebo, ktovie, možno by som sa k tejto výbornej detektívke v tom množstve kníh, ktoré vychádzajú, len tak ľahko nedostal. O to viac ma teší, že už je aj pokračovanie vzhľadom k strhujúcemu záveru knihy, kde nie všetky otázky boli zodpovedané.

"... jsou přece jen hranice, za než nemá smysl chodit, pokud člověk nechce krvácet."

"Lidé si to neuvědomuji, ale když se nehlídají, když si myslí, že je nikdo nepozoruje, jsou nevědomky schopni dělat to, co je definuje."

"Když už jsi myslíš, že jsi viděl všechno, vždycky tě překvapí, co nakonec ještě najdeš."

16.09.2023 5 z 5

Pomocníčka Pomocníčka Freida McFadden

"Ak odídem z tohto domu, tak iba v putách."

Tak touto pútavou vetou začína prológ knihy. Perfektný začiatok, čo poviete ? Millie sa po neslávnej minulosti obracia život k lepšiemu a zamestnáva sa v dome bohatej rodiny Winchesterovcov ako pomocníčka v domácnosti. Stretávame sa s pani domácou Ninou, jej šarmantným manželom Andrewom, ako aj ich rozmaznanou dcérou Ceceliou. Ubytovaná v malej izbičke v podkroví postupne zisťuje, že táto práca nebude až taká idylická, ako si možno pôvodne myslela.

Autorka nás nenaťahuje, hneď od prológu nás vtiahne do napínavého deja a garantujem vám, že túto knihu budete hltať stránku za stránkou. Postavy sú dobre vykreslené, je ich v knihe akurát. O zvraty, situácie, kde neviete, kde je pravda a na čom vlastne ste, a či vám niečo neuniklo, v tomto trileri nie je núdza. Prispelo k tomu aj rozdelenie na viacero častí, ktoré sú písané z pohľadu viacerých osôb, kde sa príbeh zamotáva, pričom naše postavy prežívajú dosť zaujímavé a dychberúce situácie. V príbehu sa vynára množstvo otázok, no a dozvieme sa odpovede na ne ? A čo ak nie všetko je také ako sa na prvý pohľad zdá a to najväčšie tajomstvo sa skutočne ukrýva za dverami ? A možno aj slovo Pomocníčka bude pre vás po dočítaní mať iný význam.

Za mňa jedna z najlepších kníh tohto roka, odporúčam ju a teším sa na autorkine ďalšie knihy.

09.09.2023 5 z 5

Biela pani Biela pani Roman Kulich

Mrazivé februárové popoludnie, snehová fujavica a 16-ročná Miška Slivecká sa vydáva z kysuckej obce Korňa na rutinnú cestu zo školy domov. To však netuší, že práve husté sneženie a kalamita jej znemožní pokračovať v ceste a zablúdi. A tu začína dráma a boj o život mladého dievčaťa, ktoré bezradne uviazne v kopcoch.

"Slzy sa jej tlačili do očí takou silou, že im vzdorovala iba s nadľudským úsilím... Takto strašne, bezútešne a sama sa ešte nikdy necítila a dúfala, že ani nebude. Ak toto peklo prežijem!"

V príbehu, ktorý je založený na skutočných udalostiach sa okrem Mišky zoznamujeme aj so sympatickými a realisticky vykreslenými postavami, ako je operačná dôstojníčka Hasičského a záchranného zboru v Žiline Patrícia Jarská, či partia hasičov a dobrovoľníkov, ktorí sa vydávajú na záchrannú akciu.

Na stránkach knihy postupne sledujeme boj o život mladého dievčaťa, snahu poradiť si so vzniknutou situáciou a ruku na srdce, ktovie ako by reagoval každý jeden z nás v okamihoch mrazivej zimy, beznádeje a v očakávaní, či sa záchrana dostaví. Zachovali by sme si duchaprítomnosť a zdravý rozum alebo sa poddali mrazu a v tichosti odišli ?

Napriek tomu, že nejde o nervy drásajúci triler, či horor, kniha obsahuje niekoľko prekvapivých momentov a obohatená je aj o mystické prvky, ktoré sú pre mňa veľkým plusom a knihu výborne dopĺňajú. A ktovie ako je to s Bielou pani a strakou, ktoré sa v tejto oblasti údajne zjavujú. Sú skutočné, dobré a nápomocné, alebo predpovedajú niečo zlé ? Alebo ide len o výplod mysle bojujúcej o život v nehostinných podmienkach ? Názor nech si urobí každý sám.

"V živote by si nepomyslela, že počasie môže byť také desivé. Už zažila rôzne búrky, dokonca aj snehové fujaky či menšie záplavy v dedine. No vždy sa nachádzala na bezpečnom mieste, či dokonca ukrytá za pevným oblokom a radiátorom. Ako divák. No teraz sa stala priamym účastníkom predstavenia. Neľútostnej kalamity, ktorá sa s nikým nepárala. Bolo jej to jedno. Udierala na krajinu aj so všetkým, čo sa v nej nachádzalo, rovnako nemilosrdne a ničivo. Už počula, že kedysi dávno tu v okolitých kopcoch pár ľudí zamrzlo. Bola ešte malým dievčatkom. Ani si poriadne nepamätala, kedy sa to nešťastie stalo. Ktovie, čo v tejto pustatine bez pohybu, ľudského hlasu či azda božej prítomnosti nebožtíci prežívali ? Možno bojovali do posledného dychu, škriabali sa, borili, nadávali a preklínali pritom mlčiace nebesia. Alebo sa správali naopak ? Prosili Všemohúceho so sklonenou hlavou, úplne oddaní krutému osudu, žiadajúc ho, aby im pomohol a zázračne ich zo šlamastiky dostal ? Ale nevraví sa, človeče, pomôž si sám, aj Boh ti pomôže ?"

19.08.2023 4 z 5