Smrť v Tatrách

Smrť v Tatrách https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/526268/mid_smrt-v-tatrach-65527d6a1931b.jpg 3 1 1

Prípady Kornela Karoviča série

< 5. díl

Investigatívny fotograf Karovič sa spolu s reportérom Uchom ocitne v zasnežených Tatrách, kam ich privedie záhadná smrť matky dvoch detí. Sneh ich na pár dní uväzní v horách a oni rozpletajú kriminálne klbká. Šliape im pri tom na krk novinárka Roberta a fotograf z konkurenčného denníka. Svieži horský vzduch a mágia Vysokých Tatier si ich podmania. V zápale investigatívneho hľadania Karovič aj mladý Ucho stretnú ženy, ktoré ich dostanú aj zrania...... celý text

mapet85
05.12.2023 3 z 5

Aj keď ide už o piatu knihu zo série kriminálok, toto je moje prvé stretnutie s autorom. Hlavnú postavu, investigatívneho fotografa, Kornela Karoviča, samotára, pri sobotňajšom upratovaní vyruší jeho kolega reportér Ucho, ktorý svoju prezývku získal vďaka trošku nadrozmerným ušniciam. Po informácii o mŕtvej žene v Tatrách sa spoločne vydávajú na cestu.

Napriek tomu, že ide o kriminálny príbeh, nejde úplne o kriminálku v pravom slova-zmysle a nie je až tak bohatá na akciu. Je písaná z pohľadu Karoviča, takže nejaké siahodlhé vyšetrovanie neočakávajte. Spolu Uchom ale vedú niekoľko rozhovorov s osobami, ktoré mohli byť s vraždou mladej ženy spojené, či už je to sociálna pracovníčka, ktorá sa ujme detí, alebo manžel nebohej.

Vyzdvihnúť chcem myšlienky hlavného hrdinu, ktoré boli veľmi dobre zachytené. Z nich by som mohol spomenúť niekoľko, či už o myšlienky existencialistického typu alebo tie súvisiace s abstinenciou (nie tou od alkoholu). S nimi šlo ruka v ruke aj niekoľko trefných a humorných poznámok, pri ktorých som sa zasmial. Navyše je tu aj Roberta, novinárka od konkurencie, ktorá ani jedného z mužov nenecháva chladným. A tak obaja, najmä Karovič, zvádzajú svoje žiadostivé boje. A podľahnú alebo odolajú ? Alebo sa pri ich spoločnej práci vyskytne ešte iná žena ?

Knižka je príjemná jednohubka písaná dobrým štýlom a myslím, že za prečítanie stojí. Aj keď je piatou knihou v poradí, myslím, že z predchádzajúcich kníh som si nič podstatné neprezradil, a ak prípadne tohto slovenského autora v spleti iných zvučnejších mien autorov kriminálok ešte nepoznáte, dajte jej šancu.

Za zaslanie knihy chcem veľmi pekne poďakovať vydavateľstvu Marenčin PT.

„Nič nebude nikdy dokonalé. Iba ak na maličkú chvíľku, možno na takú tisícinu sekundy. Vždy sa totiž nájdu závistlivé svine, ktoré vašu spokojnosť neznesú.“

„Lenže som tu ja, Kornel Karovič. Kornel Karovič, ktorý nemá čo stratiť, a preto sa nikoho a ničoho nebojí. A aj keď si o ňom všetci myslia somariny, on na nich serie a ide si za svojím. A aj keď sa mu v živote nedarí, pravdy sa nebojí. A ani bolesti, ktorú pravda prináša.“

Peter Gašparík
slovenská, 1977