MamaKnihomolka MamaKnihomolka komentáře u knih

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Tak jo... Na tuto knihu jsem se těšila a hodně jsem si ji chtěla přečíst. České autory obdivuji a snažím se je podporovat čtením jejich knih. Co víc bych si mohla přát než českou krimi/ horor/ detektivka? Navíc mě vážně navnadili pozitivní recenze a dokonce 88% na databázi knih.
Ze začátku mi chvíli trvalo než jsem se zorientovala ve všech postavách a když už jsem se prolouskala prvními sto stranami a nepříčetností Adama, ke které měl právo, tak jsem doufala v pořádný masakr, že se kniha rozjede. Ale bohužel jsem se toho nedočkala a tak doufala dál. Navíc mě v textu hrozně rušili slova jako halasná, derviš, zaštkal, spílal, nuance apod.
Chvílemi to na mě působilo, že se spíš řeší rodinné drama než vraždy. Některé postavy na mě působily neslaně nemastně a děj až moc táhl, některé kapitoly tak podle mě být ani nemuseli, nebo nemuseli být tak se rozsáhlé. A co se týče sexuálních scén tak ty autorovi moc nejdou. Kdo myslí na Ďatlova aby se neudělal nebo chlapi kdo si mu říká" ptáček zpěváček"?
Konečně jsem se dočkala dvacet kapitol před koncem nějakého pořádného zvratu nebo prostě něčeho, co jsem nečekala. Bohužel jsem od knihy čekala více. Váhala jsem mezi dvěmi nebo třemi hvězdičkami. Proto, že je to český autor a některé scény byly vážně dobře napsané a i popis prostředí, zvlášť ke konci knihy, jsem se přiklonila ke třem.

13.09.2020 3 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Má druhá kniha od autorky a rozhodně nezklamala. Musím ocenit zajímavý námět a čtivost knihy, která mě bavila hned od začátku a dokázala mě pekelně zmást.
Byla jsem napnutá jak to všechno dopadne a má myšlenka se od skutečného konce moc nelišila.

21.06.2020 3 z 5

Slepí Slepí Alex F. Brady

Nedočetla jsem. Hlavní hrdinka mě štvala a úplně jsem ztratila chuť vědět co bude dál.

10.05.2020

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Nejprve bych chtěla zmínit, že knihy tohoto typu vůbec nečtu, ale toto téma mě zajímá a chtěla jsem poznat co na tom ti lidi mají a hlavně matky. Jak se to vůbec může stát... Jak se říká "alkohol je metla lidstva" a velmi aktuální téma dnešní moderní doby.
Mou recenzí rozhodně nechci autorku urazit, ale nedokážu si jako matka představit, že si koupím flašku když je mému dítěti cca 8 týdnů, prostě mě to nejde do hlavy. Také jsem tedy nepochopila zvláštní přístup autorky manžela k přispívání na domácnost. Musím přiznat že mě občas štval. Nechápala jsem také tu nekomunikaci mezi sebou.
U kapitol, kde autorka popisuje své pití, kolik vypila, na co myslela apod. jsem jen kroutila hlavou a říkala si : " hrůza, hrůza".
Knihu ozvláštnily texty z pohledu jejích blízkých a zápisky z deníku při léčbě, jen mě mrzelo, že se autorka více nerozepsala co během léčby prožívala a jak probíhala. Myslela jsem, že se na tuto část autorka více zaměří, aby čtenáři, kterých se to týká věděli co je čeká.
Každopádně se mi kniha hodně líbila a byla velmi čtivá a doporučovala bych ji snad každému, protože nikdy nevíte kdy se toto téma může týkat vás nebo vašich blízkých. Autorku obdivuji, že šla takhle s pravdou ven. Klobouk dolů.
Výborný nápad bylo vložení kontaktů na pomoc s alkoholem v každém kraji.

30.04.2020 4 z 5

Kocour v klobouku Kocour v klobouku Dr. Seuss (p)

Suprově vymyšlený příběh, ve kterém s Kocourem v klobouku přichází i nepořádek a průšvihy.
Pro děti myslím, že naprostá bomba z hlediska velkých, překrásných a vystihujících ilustrací, které se mimochodem musí líbit i dospělým, tak i veršům, které se dobře čtou a příběh díky nim rychle plyne a pěkně se poslouchá.
Ano některé verše jsou krkolomné, ale myslím, že jinak překlad dost povedený.
Rozhodně si před Vánoci pořídím i Grinche. Víc knih v češtině není?

01.04.2020 4 z 5

Bestie Bestie Mark E. Pocha (p)

Tak tohle byla luxusní a nechutná jízda. Vůbec jsem nevěděla co od knihy očekávat, jen, že to bude brutální. Už obálka knihy se velmi povedla a úžasně se vyjímá v mé knihovně. Teď už chápu, že kniha je +18 a pro silné žaludky. Jelikož kniha je inspirována skutečným vrahem, donutilo mě si o něm najít informace, u kterých jsem jen valila oči a byla zvědavá jak moc se to odrazí v knize.
Na začátku jsem se obrovsky bavila při konverzacích teenagerů a jejich vtipných poznámek. Dětství a život Števka byly hrozné a člověk pochopí, že se to nějak na lidské osobnosti podepsat musí.
Autor v knize využil i informace o psychologii vrahů, jimiž ji ovláštnil. Nevěřila jsem tomu, že ve mě Mark při četbě probudí tak odlišné pocity. Od zábavy po soucit a úzkost až po znechucení.
Během posledních kapitol jsem byla napnutá jak struna, dokonce jsem se přistihla jak si tahám vlasy.
Rozhodně nedoporučuji slabým povahám a mladším čtenářům kvůli opravdu detailnímu popisu (který mě osobně velmi těšil) a sexuálním odlišnostem.

25.03.2020 5 z 5

Deník fejsbukové matky Deník fejsbukové matky Lucie Nachtigallová

Parádní oddychovka jak pro zasloužilé matky tak i pro budoucí.
Kniha se rychle čte díky statusům z Facebookového profilu.
U mnoha statusů matky třech dětí jsem se opravdu od srdce zasmála a někdy i paní litovala. Zároveň jsem si říkala co všechno asi čeká mě až se místo Anakonda bude vyslovovat "kunda" a slovo smrtka bez "s".

29.02.2020 3 z 5

Naposledy jsem klasiku četla před maturitou a Poea jsem si chtěla přečíst vždycky tak jsem se do něj s chutí pustila.
Musím říct, že chápu některé názory, že je to slabé a že tomu nerozumí. I já jsem nějakým slovům nebo i celým povídkám moc nerozuměla nebo se při čtení musela více soustředit. Ale každý musí uznat, že na dobu, ze které autor je, je to geniální a opravdu strašidelné. Dovolím si říct, že v 19. století byl Edgar Allan Poe a my teď v 21. máme Stephena Kinga.
Pro mě opravdu povedené povídky byly rozhodně Zrádné srdce, Jáma a kyvadlo a Černý kocour.

24.02.2020 3 z 5

Nanejvýš čtyři hodiny spánku Nanejvýš čtyři hodiny spánku Marlene Schiappa

Kniha mě velmi mile překvapila. Čekala jsem takové průměrné odpočinkové čtení. Naopak kniha se velmi dobře četla, byla čtivá, jednoduše psaná s kratšími kapitolami. U určitých scén nebo poznámek jsem se opravdu nasmála a přikyvovala. Autorka dokázala výborně vystihnout pravdivé situace co se matkám prostě stávají.
Jen jsem měla pocit, že čím víc jsem se blížila ke konci knihy, tím víc mi přišlo, že se autorka už unavila a nebylo to takové jako na začátku.
Rozhodně doporučuji jak maminkám tak i ženám co těhotenství teprve čeká.

07.02.2020 5 z 5

Co se děje v Podpostelí? Co se děje v Podpostelí? Hana Lehečková

Kniha, která má krátké příběhy, lehce se čte a navodí příjemnou atmosféru na spinkání. Moc se mi líbí nápad. Nápad takový, že pod postelí se neskrývají strašidla s dlouhými prsty, kterých se děti tolik bojí, ale objevují se tam různí tvorové, kteří vůbec nejsou nebezpeční. Díky této knize si dovolím říct, že se dítě už nebude bát, že pod postelí něco je.

02.01.2020 5 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Moje druhá nedočtená kniha. Na to jak byl první díl úžasný a byla jsem z něj unešená a čekala na druhý, byl pro mě tento velké zklamání. Nezajímavý děj, kniha se nesmírně táhla a do půlky se pořádně nic nedělo. Zlatý první díl.

01.01.2020

Jako o život Jako o život Lisa Jackson

Kniha mě zezačátku teda neuchvátila. Chvílemi mi přišla až fantasy nebo sci-fi kvůli tomu jaký chlapec je.
Každopádně mě zaujalo očíslovaní knih v knize. Každá kniha má svůj příběh, který se propojuje jak s předchozí tak i s následující.
Postupné odkrývání pravdy a událostí mě velmi bavilo, ale do půlky knihy jsem pořádně nevěděla jestli mě kniha vůbec baví a o co v ní jde.
Každopádně zajímavý příběh, člověk začne přemýšlet jaký vliv mají peníze.

01.01.2020 3 z 5

Jsme poslední Jsme poslední Hanna Jameson

Kniha se dobře četla, děj byl svižný a čtivý. Občas mě deprimoval samotný námět knihy a donutí člověka přemýšlet jak by se choval kdyby k nějaké apokalypse došlo. Bez vody, elektřiny, internetu a dalších vymožeností.
Styl psaní jakého si deníku přeživšího se mi moc líbilo. To dodávalo knize na zajímavosti.
Ovšem když jsem knihu dočetla přišlo mi, že jsem si z ní nic neodnesla, překvapilo mě i samotné zakončení otevřeného konce, které nemám ráda. Samozřejmě, že takový námět ukončit jen tak nejde, ale mohlo to být lepší.
Čekala jsem od knihy víc.

01.01.2020 2 z 5

Aby na mě nezapomněli Aby na mě nezapomněli Michael Thompson

Dost zajímavá a originální kniha!

Docela mi bylo úzko z prvních kapitol, kde Tommy popisuje své dětství a kdy vlastně nechápal co se děje. Proč v den svých narozenin nic nemá kromě svého pyžama a proč si ho nikdo nepamatuje?

Po celý čas čtení mi vířily hlavou jen dvě slova: smutné a nefér. A tak bych i charakterizovala tuto knihu. Je to příběh, ve kterém hlavnímu hrdinovi fandíte všema deseti a modlíte se, aby to už tentokrát vyšlo.
Líbila se mi Tommyho cílevědomost a touha se tomu nevzdát a bojovat za to, aby si ho aspoň někdo pamatoval.

Skvělý čtivý příběh o samotě, dospívání, přátelství, naději a lásce.
Ač jsem si moc knihou nebyla jistá, nakonec jsem moc ráda, že jsem se do ní pustila a pokud hledáte něco jiného a originálního na čtení, tak toto je ta pravá kniha.

18.05.2024 4 z 5

Znovu od začátku Znovu od začátku Kylie Scott

Už od prvních stran se mi Clem líbila. Její myšlení, reakce a chování byly chvílemi opravdu úsměvné
Líbilo se mi, jak brala své minulé já, jako cizího člověka, kterého chce poznat. Stejně tak k tomu všemu přistupovala.
Co jsem nechápala bylo to, jak její sestra a Ed mohli stále rozhodovali za ní. To by mě taky štvalo.

Ze začátku mě kniha hrozně bavila, ale postupně se mi začali příčit výrazy postav nebo i zbytečně moc popisu jako: 'dal si nohu na koleno, dělal si pohodlí ', že si pes lízal zadek apod. Pak jsem chvílemi měla tendence kroutit očima.

Cca od třičtvrtě knihy jsem čekala na jistý zvrat, který se přímo nabízí, vzhledem k tomu co se Clem stalo, ale nic takového nepřišlo.
Kniha je krátká, svižná a příjemná na čtení. Ideální jako odpočinková, u které se člověk usměje.

16.03.2024 3 z 5

Layla Layla Colleen Hoover

Layla je kniha, kterou jsem si chtěla už dlouho přečíst a která mi dlouho ležela v knihovně. A ač je slovensky, vůbec mi to nevadilo a užila jsem si to stejně jako, kdyby byla česky.

Během čtení jsem prožívala opravdu směs pocitů. Culila jsem se a smála. Ale byla jsem i překvapená kam se děj ubírá, protože jsem to vůbec nečekala. Taky jsem měla chvílemi pocit úzkosti a strachu, když život Layly a Leedse pohltila temnota.

Bezstarostnost Layly byla jako výbuch pozitivna a já si to moc užívala. Co na srdci, to na jazyku. I přesto, mi přišla málo vykreslená, bylo mi jí líto, ale nedokázala jsem se úplně vcítit do pocitů, které zažívala.
Leeds byl zas dost komplikovaný. Ze začátku byl fajn, postupem času se ukazovaly jeho horší stránky.
Ale autorka vymyslela skvělý příběh s velmi povedenou zápletkou. Vůbec jsem neměla tušení jakým směrem se bude děj ubírat a ze začátku mě to trochu zklamalo, ale postupem čtení jsem tomu přicházela na chuť a těšila se, jak se vše vyřeší.

Pravda, nebo lež se mi od autorky líbila víc a jsem toho názoru, že by Colleen měla zůstat u romantiky, kterou od ní tak miluju.

26.01.2024 4 z 5

Být s tebou Být s tebou Antonie Nováková

Co se knize nedá upřít je čtivost a s krátkými kapitolami je tato kniha záležitost jednoho dne.
Známe pohled jak Vaji, tak i Maddena, což je vždycky super.

Z Vaji jsem byla občas zmatená. Prožila si své a nemůžu říct, jak by se člověk měl správně chovat při takové záležitosti a kor ve věku, kdy ještě chodí do školy, ale štvalo mě to.
Líbily se mi její vzpomínky na bratra Matta.
Madden na mě působil jako takový hezounek, který může mít co chce, pořádá párty a je alfa party. Nejvíc mě na něm štvaly průpovídky o svém otci, kterého, jak opakoval nepotřebuje, ale aspoň, že dál posílá peníze. Za to bych mu teda nafackovala.
Ovšem i on má své problémy, o kterých nikdo neví. Přesto že byl sympatičtější než Vaja, nedokázala jsem si ani k jednomu najít cestu.
Znám lidi, kteří ne že se neradi svěřují, zkrátka to neumí. Takže chápu oba, že si své věci, které pro ně tak znamenají nechávají pro sebe.
Jejich zalíbení a láska mi přišla neuvěřitelná a vše až moc rychlé. Žádná chemie.

Jedna z věcí, které mě docela hlodali byli Vaji rodiče. Chápu, že se praly se stejnou věcí jako ona sama, ale opravdu je nezajímalo kde po nocích je?

Příjemné nenáročné čtení s těžkými tématy, které nechcete prožívat.

18.01.2024 3 z 5

Vinice ve Francii Vinice ve Francii Julie Caplin

"Život je příliš krátký na to, abychom pili víno, které nám nechutná."

Další díl ze série Romantické útěky jsem si nemohla nechat ujít.
Miluju víno i šampaňské, jídlo a cestování. Toto všechno najdete v jedné knize.
Vše je bez zbytečné omáčky, hned od první strany jsme ve Francii v oblasti Champagne před château Saint Martin.

Hattie byla moc sympatická, ale ke konci mě trochu už vytáčela svým chováním. Luc byl docela nepředvídatelný. Chvíli milý, pak zas neomalený. Nějak jsem mezi nimi necítila chemii. Fliss už známe z předchozího dílu a byla hrozně fajn. Svá, živá a nespoutaná. Dodávala tomu trochu energii.

Čtenář se dozví hodně jak o víně, ale také o francouzské kuchyni. Ale o výrobě vína a vinici nic, což mě moc mrzí.
Výlet do Paříže se mi asi líbil nejvíc. Vzpomínala jsem, když jsem tam byla já a moc si to užívala.

Víte jak příběh skončí. Je to skvělá odpočinková kniha s romantickou linkou, vínem a francouzskou kuchyní.
Ovšem, když to beru jako díl série, kterou někdo čte už od začátku a ne jako já, která má přečtených pár dílů, věřím, že to už může být ohrané a moc to člověka nebaví. Vlastně je všechno hrozně podobné, jen se mění postavy a země a města. Jinak šablona příběhu se stále opakuje.

V doslovu se čtenář dozví, proč je kniha taková jiná a chybí jí ta jiskra. Což je smutné. Možná by si měla dát autorka delší dovolenou a třeba zas její knihy budou to, co bývaly.

15.12.2023 3 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Nádherná a jemná obálka slibuje příjemný odpočinkový příběh. A tak to i nějak je. Pomalá romantika, kde není skoro žádný zvrat a postavy nijak moc nevybočují z řady.

Ella si neví rady se psem a některé pasáže jsou svým způsobem vtipné. Je to ilustrátorka, zatrpklá životem a kmotřenka Magda se ji snaží vytáhnout z oparu sebelitování a užírání se v samotě. Bylo hezké pozorovat její proměnu a přizpůsobení se úplně cizímu prostředí, lidem a psům.
Devon je veterinář mrzout, ale svým způsobem umí být milý a je v něm vidět láska k práci a zvířatům. Ale nijak na mě nezapůsobil.
Bavila mě Bets, která je asistentka Devona a spřátelí se s Ellou. Ta vlastně ze všech postav vyčnívala asi nejvíc. Jen jsem stále čekala, kdy přijde na scénu její přítel, o kterém se hodně zmiňovala.

Až na pár stran před koncem jsem konečně pocítila tu chemii mezi postavami. Více chemie jsem cítila mezi Ellou a Tess než mezi Ellou a Devonem. Trošku mě tím autorka zklamala. Ač jsem četla jen její dvě knihy ze série Romantické útěky, tam ta chemie a náboj mezi postavami je, tady to všechno tak nějak vyšumělo.

Příjemná oddechovka o změně života, hledání sama sebe, o poznání, inspiraci a nových vztazích.

17.09.2023 3 z 5

Aha! Rodičovství – Sourozenci Aha! Rodičovství – Sourozenci Laura Markham

Většina má nějakého sourozence a jistojistě si vzpomene na nějaké milníky z dětství. Samozřejmě ty pozitivní, na které rád vzpomíná, ale byly i negativní. Hádky, rvačky, naschvály, nadávky, bonzování apod. A to mě jako mámu dvou dětí docela děsí. Řekla jsem si, že zrovna tato kniha by mi mohla trošku pomoci v tom udělat si obrázek o vztahu sourozenců a jak těm dvoum dětičkám pomoci se sžít a mít co nejlepší vztah.
Problém je v tom, že čím více jsem knihu četla, tím více jsem se bála všech těch věcí, které nastanou a budu je muset řešit.
•••
Jako první bych chtěla zmínit, že se mi ne úplně dobře četla. Text mi občas přišel moc zmatečný a kolikrát jsem si připadala, že jsem se třeba z dané kapitoly nic moc nedozvěděla.
Další, za mě, docela negativní věc je příliš pevná vazba. (Rozhodně mě pochopí ti, kteří četli první vydání Navždycky). Hrozně mě při čtení bolely ruce a stále jsem hledala vhodnou polohu, jak jim ulevit.
Autorka se samozřejmě hodně obrací na svou předešlou knihu AHA! Rodičovství, ale nepřišlo mi, že bych byla nějak ochuzená o nějaké téma právě proto, že to tolik zmiňuje.
Velmi vhodné byly i příklady komunikace nebo vět, které použít, ale občas jich tam na mě bylo příliš.
•••
Kniha se zabývá mnoha tématy. Např. jak moc ovlivňuje výchova prvního dítěte vztah k tomu druhému nebo co zhoršuje sourozeneckou rivalitu a jak nějaké situace řešit, jak prvorozeného připravit na příchod sourozence, soutěživost mezi sourozenci a jak posílit jejich pouto.
•••
Rozhodně je to velmi poučná kniha, která v mnoha věcech pomůže, ale zase vím, že v některých případech mě konkrétně rady nepomůžou. Už vidím jak můj rozdováděný raubíř uprostřed hry zareaguje na můj milý a klidný hlas s tím, že hra skončila a jdou se uklízet hračky.
No prostě si z toho každý vytáhne to své.

07.11.2022 4 z 5