Aha! Rodičovství – Sourozenci

Jak zabránit sporům mezi sourozenci a vychovat z nich přátele na celý život. V této dlouho očekávané knize se známá doktorka Laura Markhamová, autorka úspěšné knihy AHA! Rodičovství: Jak přestat křičet a začít s dětmi žít v harmonii, zabývá sourozeneckými vztahy. Poskytuje jednoduché, ale účinné návody, které dětem pomohou zvládat jejich emoce, vyjadřovat jejich potřeby a samostatně řešit spory. Díky těmto postupům si děti budou schopné vytvořit se svým sourozencem láskyplné pouto a vyrůst v empatické, chápající a spolupracující dospělé. Kniha obsahuje praktické a výzkumem podložené rady, jak: - si vytvořit hluboký vztah ke každému z vašich dětí, aby skutečně uvěřily tomu, že nikoho jiného nemůžete milovat více; - vytvořit láskyplné rodinné prostředí, které podněcuje smích a minimalizuje hádky; - naučit děti zdravému emočnímu sebeřízení (samostatné řešení konfliktů, které jim umožní naplnit vlastní potřeby a respektovat potřeby druhých); - pomoci dětem vypěstovat celoživotní sourozenecké pouto a prohloubit v nich vztahové dovednosti, které budou potřebovat k vytváření zdravých přátelských i pracovních vztahů a posléze i vztahů v jejich vlastních rodinách....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363017/big_aha-rodicovstvi-sourozenci-dwl-363017.jpg 4.230
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika, Rodina

Vydáno: , Mladá fronta

Peaceful Parent, Happy Simblings, 2017

Kniha Aha! Rodičovství – Sourozenci

Pianistka

Hodnotím lépe než Aha rodičovství, nesmírně přínosná knih i co do modelových situací a dialogů s dětmi. Mnoho věcí intuitivně používám, ale mnoho návrhu mi přijde nesmírně přínosných.

Anya636
04.11.2020

Naprosto skvělá kniha, i když zatím nemám srovnání.
Jen je škoda, že jsem knihu nepořídila již v době těhotenství a taky, že jsem si jí jen půjčila. Zasloužila by si místo v mé minimalistické knihovničce.
Kniha totiž provádí matku už obdobím těhotenství a seznamování a přípravou na příchod sourozence. Jedna třetina knihy, pro mě ta nejužitečnější (alespoň prozatím), se týká příchodu se sourozencem domů a prvních měsíců doma. Další část, kterou jsem ještě nečetla (a kvůli které se vyplatí si ji koupit), navazuje návody, jak přistupovat k výchově a sporům dětí, když se z nového miminka stane batole a začne se zajímat o sourozencovo hračky atd.
Co se obsahu týče, musím říct, že pro mne jakožto rodiče, používající respektující výchovu, bylo hodně věcí naprosto samozřejmých a intuitivních. Ale potěšilo mě si přečíst, že vše dělám dobře a jdu správnou cestou.

simona5r
21.12.2019

Obzvlášť zpočátku se hodně informací opakuje z předchozí knihy. Ale spousta informací a přístupu k dětem jako sourozencům se mi líbí a rozšířila mi obzory.

Verrrunka
21.11.2019

Spousta věcí hlavně v začátku se opakuje z prvního dílu, takže to byla trochu nuda, jelikož jsem je četla poměrně brzy po sobě. Rozhodně jsem tam ale opět našla mnoho užitečných rad, které se snažím aplikovat. Když je člověk důsledný, tak to opravdu funguje.

fifejda
19.11.2019

Děti potřebují naši lásku nejvíc tehdy, když si ji nejméně zaslouží...Kniha mi ukázala zajímavou perspektivu pro komunikaci s dítětem. Zároveň se však často opakovala. Takže čtenář opravdu nemá šanci zapomenout hlavní myšlenky.

Petrush
02.11.2019

Po přečtení knihy Aha rodičovství jsem se rozhodla určitě přečíst i tohle pokračování. V knize je nespočet výborných tipů, jak podpořit hezký vztah mezi sourozenci. Jak před narozením sourozence, tak později v různém věku. Těch tipů je tolik, že i sama autorka píše, že není cílem vyzkoušet všechny, spíše si jich pár vybrat a ty zkusit aplikovat.
Na druhou stranu, některé nápady mi moc nesedly. Nedovedu si představit, že si každý večer připíjíme na úspěchy každého člena rodiny (a třeba i úspěchy typu "Hanička dnes sama tlačila nákupní vozík") nebo říkat batoleti a miminku "Vidíš, Jiřík si od tebe vzal hračku. Jste opravdu skvělý tým!"
Knížka se mi nelíbila tolik jako ta předchozí. Možná je to tím, že zde je více patrný rozdíl mezi českým a americkým rodičem.

posterez
30.08.2019

Na začátku knihy jsou shrnuté principy pozitivního rodičovství, kdy si člověk ujasní základy dětské psychologie a připomene si, jak s dětmi vlastně pracovat. Po té se kniha zaměřuje na určité etapy sourozeneckých vztahů. Od Vašeho těhotenství, po příchod miminka na svět až po jejich soužití. Musím říci, že při jejím studiu jsem si opravdu hned několikrát řekla: "AHA" a že mi obsah dodal informace, jakých se mi bohužel třeba od rodiny nikdy nedostane. Tuhle knihu by si měl přečíst skutečně každý, kdo plánuje anebo má doma více, než jedno dítě. Naučil by se pak lépe dělit mezi své děti čas a hlavně lásku. Protože možná svoje děti všichni milujeme stejně, ale těm starším to často dáváme najevo méně a to je chyba.

Bustedka
15.06.2019

"Sourozenci jsou ti, na kom trénujeme, na kom se učíme spravedlnost a spolupráci a laskavost a ohleduplnost. Často poměrně drsným způsobem."
Pokud jste již četli první díl AHA rodičovství, máte solidní základ. Základní myšlenky se v knize opakují. Tentokrát jsou však ukázány na sourozeneckých vztazích a to už od prenatálního období. Kniha je velmi dobře zpracovaná. Je důležité si připomínat, že je třeba přemýšlet nad tím, co děláme, proč to děláme a jaký dopad to bude mít na naše děti.