Malýmedvěd Malýmedvěd komentáře u knih

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

Geniální! Doporučuji! Moc se mi líbila, i když jsem byl často při čtení zhnusený.
Obdivuji práci s jazykem a smekám před překladatelem. Vím, že se spoustě lidí ta kniha nebude líbit, ale je to kniha která nutí přemýšlet.
Je zvrácený autor, nebo je zvrácená doba, kterou popisuje?
Je zvrácený hlavní hrdina, nebo jsou zvrácení všichni ti obyčejní Poláci a Němci?
Jsou zvrácená lidská povolání, jako bubeník - umělec, nebo jsou zvrácení ti co dělají obchodníky, sestřičky, pošťáky, soudce?
Je zvrácený ten cynický pohled na svět, nebo je zvrácený ten svět samotný?
Je zvrácený čtenář, že něco takového vůbec čte?
Je ta kniha dobrá, nebo špatná a jsou to vůně nebo pachy co z ní cítíme?
Ta kniha je všechno z toho, je krásná ve své zvrácenosti. A ano, Oskar je ještě více bizarní postava, než Owen Meany.

05.02.2019 5 z 5

Darda Darda Irena Dousková

Moc se mi to líbilo, kniha ve mě doslova rezonovala a zdolal jsem ji jedním dechem (zase ten zápas). I když je to smutný, i když je to těžký, vždy se tam najde úsměv a špetka naděje (za to autorce dík a klobouk dolů). Navíc poslední díl trilogie už není jenom o Helence a jejich trampotách, je to už hodně i o nás a naší společnosti o našich postojích. Už to není zapomenutá vzpomínka na naše mládí, je to naše současnost, náš život. Ta kniha má rozhodně/možná/snad i poselství. Pokud od té knížky chcete jen pitvoření a zábavu, nebo chcete plakat nad těžkým údělem ženy, nebude to kniha pro vás. Pokud budete chtít o tom co je v žertu řečeno přemýšlet, možná tam něco velkého najdete.

19.01.2019 5 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Hned po Budžesovi jsem šel do Oněgina. Je to úplně něco jiného. Nedá se to porovnávat. Ale je to stejně dokonalé. Irena Dousková má dar napsat to tak, že čtenář je tou vyprávějící osobou a kouká na ten svět očima Helenky Součkové. Posun od vnímání malé holčičky k vnímání dospívající ženy, je přesně to v čem je to jiné než Budžes a je přesně to, v čem je to dokonalé (pokud jako muž tedy mohu soudit). Připomínka socialistických reálií je přesně taková, jak si to pamatuji a sdílím s Helenkou názor na Michala Davida. I když jsem se v průběhu knihu často smál (i nahlas), výsledný dojem na mě měla kniha smutný, ten závěr vše pak ještě umocnil

18.01.2019 5 z 5

Halt v nebezpečí Halt v nebezpečí John Flanagan

Výborné čtení pro děti před spaním. Je to chytré, dobrodružné i výchovné. Zdá se mi však, že už je to trochu natahované, aby bylo víc stránek. Předchozí díly měly větší spád.

14.01.2019 4 z 5

Slib Slib Chaim Potok

Úžasná kniha. Velkolepé drama v mnoha rovinách. Nahlédnutí do jiného světa a přitom tolik podobného tomu, který žijeme my teď a tady. Velmi dobře se to čte a v jednu chvíli, knihu ani nechcete odkládat. Navíc, když příběh graduje a vše se hroutí a vše je špatně a postavy bojují za svojí pravdu, za svůj způsob života, za svoje tradice, jde na vás tíseň. Zároveň ale dokáže cítit s hrdinou i jeho oponentem. Je to kniha o rozumu i o citu, je to o slibu k rodičům i o slibu k dětem, je to o slibu ke komunitě, je to o slibu k tradicím, o slibu k rozumu, k sebeúctě, k pravdě a také o slibu ke slušnosti. Vřele doporučuji nejdříve přečíst Vyvolené, ta se mi sice líbila o chlup měně, ale uvede vás do děje, do prostředí a do postav, že pak u této knihy jen tajíte dech

13.01.2019 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Dokonalé, člověk se tomu směje, ale žaludek se svírá a po zádech přebíhá mráz. Dokonale vyvážený mix mezi směšností a důležitým sdělením.

13.01.2019 5 z 5

Dobrý člověk ještě žije Dobrý člověk ještě žije Romain Rolland

Dobrý román, možná trochu zapomenutý, nebo opomíjený. Rozhodně dobrá volba pro povinnou školní četbu. Optimistické naladěný, dobře ukazuje konkrétní styl psaní. Příběh nabízí mnoho rovin, které se dají dobře rozvádět a analyzovat ve školních pracích. Je v tom určitě skrytá i velká moudrost. Mě se to líbilo.

13.01.2019 4 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Je to napsané tak, jako byste tam sami byli. Je to jako cestovat časem. Knížka vás drží, vede, odhaluje, rozhodně ale nepustí. Moc se mi to líbilo. Hezkým prvkem je použitá korespondence postav. Ano chvílemi se to trochu táhne, ale dá se to přežít. Ano vymyšlený a šťastný konec se tam vůbec nehodí. V žánru historické detektivky si to zaslouží 5* a to i s přihlédnutím k tomu, že „úplnou pravdu“ se stejně nedovíte.

03.01.2019 5 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Výborná kniha, vyslovený čtenářský zážitek. Smutný až šílený příběh, rozhodně však silný. Propracované postavy, které mají vývoj. S vypravěčem jsem ze začátku sympatizoval, postupně se však vzdaloval a vzdaloval, až se z něj stal vysloveně záporák. Přesto všechno, ho člověk chápe i když s ním nesouhlasí. Styl psaní je trochu „pro pamětníky“, se všemi těmi souvětími, netradičními obraty, slovesy zakončenými na „-ti“ nemusí každému padnout, já jsem si lebedil. Kniha mne naprosto pohltila, vtáhla a nepustila. Pořád mne to nutilo myslet na to, jaké to asi je, žít pod jednou střechou s osobou postiženou duševní nemocí. Musí to být doslova peklo. V tomto příběhu to vedlo od lásky, přes nezájem a zhnusení až k nenávisti. Je dobře ukázáno, že tu není jednoho viníka, jedné záporné osoby, která by za všechno mohla, není tu jedna věc, nebo jedna nemoc, které by za to všechno nesly vinu. Není tu ani jedno špatné rozhodnutí, které by to všechno způsobilo. Je to ďábelská kombinace všeho, která zničí člověka, rodinu, podnik, ale zasáhne a poznamená široký okruh, včetně čtenáře. Doporučuji, ale i varuji, možná budete po přečtení ustrnulí, nebo v depresi.

03.01.2019 5 z 5

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

Hezky zpracovaná kniha o hledání pravdy, moudrosti, smyslu života, smíření. Koho to zajímá, může se podívat na jednu možnost, jak takové hledání může vypadat. Rozhodně nabídne nejedno téma k zamyšlení a nebo k diskusi.

25.12.2018 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Jsem rozpačitý. Ano, je to na motivy pohádky, ale pohádka pro děti to není. Filosofie to ale také není. Není to ani motivační, ani psychologická ani náboženská knížka. Od všeho je tam trochu, mě osobně ale výsledek zaujal jen trochu. Je tam spousta chytrých a moudrých vět, se kterými souhlasím a z fleku bych je podepsal, ale je tam také spousta postojů, které mi nesedí a mám na ně jiný názor. Je to krátké a každý si tam může najít to své, proto to stojí za přečtení, ale také by se o té knize mělo diskutovat a rozhodně nesmí být brána jako dogma.

25.12.2018 3 z 5

Tajemný rytíř Tajemný rytíř George R. R. Martin

Těžko se mi hodnotí komiksová forma, nejsem znalec žánru a načtených komiksů mám minimum. Pořád mne to nutí porovnávat s knižní předlohou "Rytíř sedmi království". Některé věci se do bublin prostě nevejdou a díky tomu, že je to už třetí díl, tak se některé věci musí i zopakovat. Ve výsledku je to pěkná kniha a rozhodně lepší, než komiksy alá Marvel. Kniha je pro mne ale větší zážitek.

25.12.2018 3 z 5

Synáček Synáček Jaroslav Havlíček

Krásná a krátká novela. Styl psaní je dneska už trochu jiný. Čtenář potřebuje trochu trpělivosti, někomu může připadat autorovo vyprávění moc popisné, někomu budou chybět přímé řeči, někomu budu připadat vypravěč jakoby odosobněný a bez emocí. ALE!!! přesto je to velmi silný příběh, plný smutku a emocí, příběh, který je velmi uvěřitelný. Navíc krásný jazyk a spousta už nepoužívaných výrazů a obratů, lahůdka pro milovníky ČJ. Moje hodnocení 3,5*

21.12.2018 4 z 5

Zelený děs Zelený děs Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Pěkná knížka, poslední dva příběhy Carmilla a Dragon Volant jsou velmi povedené. Je to krásná ukázka počátků hororového žánru, dnes bych to nazval dětský horor. :) Atmosféra doby na čtenáře hezky dýchá a je to dobré oddechové čtení.

19.12.2018 3 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Zaslouží si titul "klasika" a v doporučované četbě je asi právem. Je to krátká knížka a je zpracovaná velmi čtivě. Otvírá spoustu témat k hlubšímu zamyšlení a i když vám nevnucuje svůj názor, tak si schválně zkuste odpovědět na pár otázek. Kdo za to může, kdo nese vinu? Muselo to takto skončit? Je to dobře, nebo špatně, to co se stalo? Osobně si myslím, že na to není jednoznačná a jednoduchá odpověď.

15.12.2018 5 z 5

Vyvolení Vyvolení Chaim Potok

Pěkná kniha. Z počátku jsem měl dojem, že čtu o konfliktu mezi dvěma židovskými pojetími náboženství, pak jsem měl pocit, že čtu o konfliktu dvou otců skrze jejich syny, nakonec mi v hlavě nejvíc uvízl konflikt mezi rozumem a srdcem. Kniha má mnoho rovin a mnoho malých, ale důležitých témat. Oceňuji jak se to snadno čte. I když je to z prostředí, které je mi cizí, přesto jsem si k postavám našel vztah. Ano, pořád jsem ho upravoval, pořád jsem se spoustou věcí nesouhlasil, pořád jsem spoustě věcí nerozuměl, ale končil jsem s tím, že přes to všechno, je snad asi i chápu.

09.12.2018 4 z 5

Hra na Betsy Bowovou Hra na Betsy Bowovou Ruth Park

Podle mne výborná kniha pro 12 až 14 leté dívky. Jako otec, který hledá co doporučit dceři ke čtení, musím říci, že se mě se to moc líbilo. Je to chytré, je to milé, je to o lásce, je to o vztazích, má to myšlenku, má to děj, je to krátké. No za tři roky, až to dceři budu vnucovat, poznám jak jsem mimo a jestli se tou dobu budou číst jen akční vražedné hrdinky, nebo zda bude mít šanci "(ne)obyčejná" dívčí hrdinka.

02.12.2018 5 z 5

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

Tahle knížka je jedním slovem těžká. Tak jsem ji pro jistotu četl elektronicky, což odlehčilo čtení hlavně v MHD. Pro mě to byl takový test čtenářské gramotnosti.
1. Pochopit čtený text – doslovné porozumění
2. Rozpoznat výrazové, vypravěčské prostředky
3. Co tím chtěl autor říci, myšlenka díla, důležití sdělení
4. Využití textu pro vlastní rozvoj
Jak jsem dopad?

1. Doslovný text jsem jakž tak chápal, příběh je jednoduchý a jasný, odborné věci jsou hutné a výživné, občas jsem znal téma o kterém byla řeč, občas jsem tušil (měl jsem základní povědomí) a občas jsem byl doslova ztracený. Ve výsledku jsem to četl za stálého odskakování na Wikipédii a do internetových zdrojů. Dal bych si tak 3.

2. No, ve výsledku bych toto Ecovo dílo nazval jako filozofickou komedii, nebo lépe možná jako Cimrmanovskou filozofii. Je to hra se čtenářem. Vzhledem k prvnímu bodu, pak ten vtip postřehnete, dojde vám po nápovědě, nebo ho vůbec nechytíte. Naštěstí Eco to často opravdu vyšroubuje do takové absurdity, že nikdo nemůže zůstat na pochybách. Často jsou tam i nápovědy, kdy nám vysvětlí jak se dělají špatné vývody z reálných podkladů, jak se zaměňuje důsledek a příčina, jak se dá manipulovat s souvislostmi a jak se hraje s podobností. Hned o pár stránek dál, nebo dřív, to pak použije a Vy si toho všimnete, nebo také ne. Vůbec bych se nedivil, kdyby mi většina narážek a vtípků unika, ale budu si fandit a dám si za 3, jako že jsem to v 50% odhalil.

3. Co tím chtěl Eco říci? Podle mě je to jasné poselství, přemýšlejte v souvislostech, ale zase to nepřeceňujte a dějte prostor náhodě a hlavně, buďte k sobě vždy argumentačně upřímní a nedělejte chyby v logice a úsudku, nebo se z toho zblázníte. (neklasifikován)

4. Za mne velký přínos a) zase jsem si připomněl jak naše lidské myšlení funguje a kde má slabiny b) bokem jsem nastudoval kupu věcí a mohu se teď blýsknout jak v kavárně, tak i v hospodě. :) (neklasifikován)

28.11.2018 5 z 5

Všechno je jinak! Všechno je jinak! Gilles Legardinier

To je blbý, to se bude líbit! Nemohu si pomoct, trochu se i stydím, ale mě se to líbilo. Je to Béčkové, je to červená knihovna, je to pohádka, je to schématické, je to předvídatelné, je to chvílemi extra přeslazené ale na druhou stranu je to milé a vtipné. Tzn pokud chcete doporučit dobrou oddechovku, tady je, směle do toho.

10.11.2018 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Dobrá knížka, čte se to úplně samo. Napínavá detektivka z Měsíce, zároveň pohádka o Popelce, kde ona Popelka ale není tak nevinná. Nelegální operace jí nejsou cizí, hubu má prořízlou a nevymáchanou. Hrdinka má vlastní morálku kde na některé konvence kašle a jiné úzkostně dodržuje. Lidské vztahy bere „divně“, ale obecně má k lidskému životu úctu. Kotvou k normálnosti je její vztah k obchodování a k tomu, že dluhy se musí platit. Proto s hrstkou kamarádů zachrání měsíční město nejen před mafií, ale i před sebou samotnou. Rozumím modelu hrdiny, který je „jiný“ ale co je moc, to je moc.

08.11.2018 3 z 5