MaLoMe MaLoMe komentáře u knih

Stalker Stalker Lars Kepler

Sorry Keplerovci, ale toto sa vam nepodarilo. Jediné plus akčnosť, ale zvýšok samé klišé a nereálne situácie.

20.05.2015 3 z 5

Tokio Tokio Mo Hayder

Najnovšia knižka od Mo Hayder - Panenka sa promuje ako šokujúci triller. Pritom už v roku 2001, vo svojej prvotine nasadila latku svojej spojovateľskej tvorby mimoriadne vysoko. Román Tokio je vynikajúci. Nedajte sa pomýliť tým, že je v kategórii detektívnych žánrov. Jedna línia knihy je síce patranie, avšak nie v pravom zmysle detektívneho žánru. Hayder veľmi citlivo a potupne odhaľuje príbeh, ktorý sa odohráva v dvoch 60 rokov od vzdialených obdobiach. Pátranie prebieha po niečom abstraktnom a až posledné strany knihy odhaľujú, že sa nepátra po niekom, ale skôr po niečom.
Osobné tragédie dvoch hlavných postáv sa od začiatku postupne približujú až sa na samotnom konci pretnú. Predchádza tomu 300 úžasne napísaných strán knihy, od ktorej sa jednoducho nedá odtrhnúť. Kniha v sebe nesie obrovské morálne posolstvo postavené na tragédii obyčajných ľudí. Ešte dlho mi bude v hlave blúdiť táto veta z knihy: "Zlo není totéž co nevědomost". Pretože dala šancu prežiť hlavnej hrdinke knihy.

09.07.2014 5 z 5

Kněz Kněz Ken Bruen

Dopredu varujem každého, že toto nie je žiadne krimi ani detektívka. Toto je proste nezameniteľný Ken Bruen, ktorý nás jemu typickým spôsobom prenesie do Írska, aby sme sa o ňom dozvedeli to, čo sa nedočítame v žiadnom bedekeri. Jack stále nepije, zvádza svoj boj s démonmi a predovšetkým s tragédiou, ktorou končila predchádzjúca kniha. Preto nedoporučujem začínať Jacka Taylora čítať touto knihou.

03.01.2016 5 z 5

Teď neplač Teď neplač Joy Fielding

Žiaľ ani záverečná "mortal kombat" scéna a šokujúce odhalenie nezmenili dojem z celej knihy. Autorka sas akokeby nevedela rozhodnúť , či to bude triller z právnického prostredia, psychotriller, alebo milostná melodráma. Takto je to zo všetkého trošku a z ničoho poriadne. Ale nevylučujem, že sa to môže ľuďom páčiť, pretože je to taká nenáročná oddychovka.

06.11.2016 3 z 5

Stopa Stopa Patricia Cornwell

Prvých 11 kníh napísala Patrícia v prvej osobe z pohľadu hlavnej hrdinky Kay Scarpettovej. 12. knihu napísala z pohľadu rozprávača, čo bolo nevyhnutné vzhľadom k dramatickému odhaleniu na konci knihy. V tejto knihe znovu experimentovala a jednotlivé kapitoly písala z pohľadu rôznych postáv. Nie som si istý, že to bola dobrá voľba. Táto kniha podobne ako posledné 3-4 knihy obsahuje veľa pasáži s vnútornými úvahami postáv, čo dosť uberá knihe na spáde. A už typicky dej končí príliš rýchlo na pár posledných stranách, pričom niektoré veci zostávajú nevysvetlené. Ale nič z toho nemá vplyv na to, že ak máte radi túto sériu kníh, tak si treba prečítať aj túto knihu.

24.10.2016 4 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Možno trochu dlhé, ale stojí to za prečítanie. Koniec možno trochu príliš romantický a uponáhľaný. Ale kto sa dočíta až tam, nebude ľutovať. King má úžasnú schopnosť vtiahnuť čitateľa do deja. Je užasné preniesť sa o 55 rokov späť a precítiť atmosféru tej doby. Kniha je fikcia, ale má krásne posolstvo. Nič čo sa stalo sa spätne nedá nepraviť. A keby sa aj dalo, bolo by to asi ešte horšie.

14.09.2013 5 z 5

Ztracené střípky Ztracené střípky Tim Weaver

Skvelý triller. Tim Weaver vo svojej vrcholnej forme. Jeden komplikovaný príbeh, písaný v dvoch časových líniach. Timove typické cliffhageny na konci každej kapitoly. Tá kniha sa nedá odložiť kým sa nedočíta. Záverečné rozuzlenie trochu pokazilo celkový dojem, pre mňa príliš málo uveriteľné. Naopak, crossover na Davida Rakera geniálny.

26.12.2021 5 z 5

Rakvář Rakvář Sharon J. Bolton

Sharon píše úžasne. To viem už od prečítania celej série Lacey Flint. Samozrejme že téma čarodejníctva v tejto knihe môže kdekoho odradiť. Tiež som dlho zvažoval. Ale stačilo prvých pár strán a vedel som, že knihu už neodložím. Je písaná v prvej osobe, ale Sharon sa tým výborne vysporiadala. Kniha ma neuveriteľný spád, žiadna zbytočná veta, či nudný odstavec. Môžeme sa baviť, či ten absolútny záver nie je už trochu za čiarou. Nič to ale nemení na tom, že je to výborne napísaná kniha, stupňujúci dej, neočakávané zvraty. Presne tak ako má dobrý krimi triller vyzerať.

17.11.2021 5 z 5

Čas odísť Čas odísť Jodi Picoult

Ak toho neviete veľa o slonoch, tak sa toho dosť dozviete. Ak už niečo viete, určite sa dozviete niečo nové. Ale hlavne sa veľa dozviete o bolesti, láske a veciach, ktoré sa nedajú odmerať, odvážiť a vedecky dokázať. Spočiatku plynie kniha pomaly, ale v druhej polovici sa to dobehne.
Na rozdiel od iných komentárov si nemyslím, že autorka chcela za každú cenu šokovať. Od momentu kedy sa v knihe objavila okultistka bolo zjavné, že to môže dopadnúť inak ako je všeobecné očakávanie. Jodi je už taká, kto čítal jej iné knihy, vie že to je jej trademark.
Ja som bol spokojný, aj keď po 30% som uvažoval že knihu odložím, pretože som si nebol istý či ma to bude ďalej baviť. Ale to len preto, lebo som očakával knihu o niečom úplne inom ako sú dojímané slonie príbehy prepojené s tými ľudskými.

06.10.2016 4 z 5

Bez milosti Bez milosti Lisa Jackson

Moja prvá kniha od LJ a žiaľ veľké sklamanie. Ešte som asi nečítal knižku, v ktorej bolo toľko vnútorným monológov, úvah, pochybností a pod. A stále dookola o tom istom. Niekdy sa mi zdalo, akokeby sa autorka nevedela rozhodnuť či chce písať thriller, alebo niečo do červenej knižnice. A s detektívkou nemá toto vôbec nič spoločné.

05.12.2015 3 z 5

Nepřítel Nepřítel Lee Child

Som spokojný. Oplatí sa čítať celú seriu tak ako vychádzala, napriek tomu že toto pre prequel. Je zaujimavé dozvedieť sa po siedmych knihách, aký bol Jack v armáde, ako to bolo s jeho mamou a bratom. Kniha je znovu písaná v prvej osobe a tak je svižná a priamočiara. Samozrejme na konci je to znovu to známe, "Jack to už vie ale nepovie" resp. dávkuje nám riešenie po kúskoch.

28.12.2012 5 z 5

Jatka Jatka Lee Child

Kniha je písaná v prvej osobe a to predurčuje jej neuveriteľný spád. Začnete čítať a nedá sa od toho odtrhnúť. Žiadne vedľajšie dejové línie, žiadne flasbacky. Pro začiatku do konca ste vtiahnutí do deja a núti vás to isť s hlavným hrdinom až do konca. Jack je zaujímavý prototyp hlavného hrdinu. Jeho minulosť umožňuje, že sa dostáva do centra akčných scén a využíva všetko čo sa v armáde pri tvrdom výcviku naučil.

17.11.2012 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Nečakajte klasickú detektívku s hľadaním vraha a jeho odhalením na konci knihy. Práve naopak, čitateľ už od prvých stránok vie viac ako Carl Mørck. Napriek tomu práve prelínanie deja a jeho spojenie na konci spôsobuje, že kniha má dramatický náboj a ohromný spád. Oceňujem, že Jussi nemal problém zakomponovať do deja humorné pasáže s Carlovym asistentom Asadom. Už dávno som sa pri krimi tak dobre nepobavil. Rozhodne doporučujem každému, kto má rád krimi literatúru.

28.10.2012 5 z 5

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

Podľa môjho názoru skvelá kniha. Na príkladoch súdnych sporov, ktoré Fiona rieši si človek uvedomí, ako dospelí ľudia, rodičia ubližujú svojim deťom. Na knihe ma ale najviac zaujal vývoj vzťahu Fiony a jej manžela Jacka. Dokonale vykreslené odsudzenie a snaha o postupné zbližovanie. Vnútorné monológy a pocity Fiony ukazujú, že citové vzťahy a ich havárie zasiahnu každého rovnako bez ohľadu na vzdelanie a postavenie. Až z doslovu som sa dozvedel, že Ian si prešiel ťažkým rozvodom a tak je zjavné, že tým všetkým si osobne prešiel.

12.02.2023 5 z 5

Město kostí Město kostí Michael Connelly

Čitam celú sériu Harryho postupne od začiatku. Doporučujem tento postup, lebo lepšie pochopíte život, postoje a konanie Harryho v rôznych situáciach. Túto knihu som si naplánoval na január 2014, lebo viem že vo februári sa bude vysielať pilotný diel seriálu, ktorý bude vychádzať práve z tejto knihy. (http://www.michaelconnelly.com/bosch-tv/). Súhlasím, že táto kniha je iná ako všetky predchádzajúce. Ale myslím, že má všetko to, prečo mám Connellyho knihy rád. Zaujímavé je na nej aj to, že Harryho neukazuje ako dokonalého detektíva. Na konci sa ukáže, že jeho povestná intuícia ho tentokrát sklamala na celej čiare. Ale znovu ukázal svoju buldočiu povahu, dokázal sa vrátiť na začiatok a celý prípad vyriešiť.

05.02.2014 5 z 5

Poslední sbohem Poslední sbohem Lee Child

Výborná kniha, začiatok trochu zvláštny, ale potom to už ide jedna radosť. Lee sa odviazal a napísal konečne trochu solídnu sexuálnu scénu. Opisy Jackových súbojov sú jedinečné. Je to ako pozerať spomalené zábery. Konečne už vieme ako sa dostal z armády.

17.07.2013 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Keplerovci nesklamali. Od začiatku do konca to má spád, žiadne zbytočné dejové línie. Začiatok a koniec je o Joonovom súkromí a otvorený koniec dáva tušiť, že ďalšia kniha bude znovu stáť za to. Dávam bez zaváhania 100%.

27.10.2012 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

S veľkým sebazaprením 2 hviezdičky. Slabé, veľmi slabé. Postavy, dej, zvraty, všetko povrchné, nedôveryhodné. Toto bola moja druhá kniha od Shari, ale asi už aj posledná.

01.02.2024 2 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Vyzerá to tak, že pôjdem proti prúdu. Tá kniha je napísaná ako pre 10 ročných. Toľko naivných dialógov, fráz, nepravdepodobných situácii po kope sa len tak ľahko nevidí. Autorka zjavne nemala žiadneho konzultanta z oblasti o ktorej píše. Príklad? Kto by vôbec uvažoval, že kosti nájdené v jazere môžu súvisieť s niekým, kto sa utopil pred 14 dňami? Kosti? Tie naivné úvahy akože od skúsenej detektívky sú fakt na smiech. Áno, číta sa to ľahko, ale to len preto, že celý dej iba tak kĺže po povrchu, všetko pekne zapadá jedno do druhého. Kto si prečíta jednu knihu od Tima Weavera ako David Raker pátra po zmiznutých ľuďoch, tak pochopí o čom píšem. Toto proste nie je žiadne seriózne krimi ani triller.

06.11.2023 2 z 5

Spravedlnost Spravedlnost Lee Child

Prečítal som všetkých predchádzajúcich 23 častí. Už pri 23. som to cítil, ale teraz som už o tom presvedčený. Najvyšší čas aby sa Jack usadil a v kľude si užil dôchodok. Sorry Lee, ale toto je už iba trápenie. Posledné knihy stratili spád, aj keď Jack stále dookola hovorí od dynamike, geometrii, trigonometrii. A aby mafiani hovorili jazykom absolventov Harwardu alebo Yale, to je fakt už paródia.

06.12.2021 3 z 5