Nepřítel

Nepřítel https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/3317/bmid_nepritel-Zqm-3317.jpg 4 307 34

Jack Reacher série

Nový rok 1990. Berlínská zeď padá. Studená válka končí. Amerika nebude mít brzy žádné nepřátele. Armáda nebude mít s kým bojovat. Situace se změní. Jack Reacher má službu jako důstojník vojenské policie na základně v Severní Karolíně, když obdrží zprávu o mrtvém vojákovi ve vykřičeném motelu. Reacher přenechá vyšetřování místní policii – vždyť k infarktům starších pánů dochází každý den. Ale proč je Reacher v Severní Karolíně a ne v Panamě, kde probíhá akce? Z mrtvého vojáka se vyklube dvouhvězdičkový generál, který měl pobývat v Evropě. A když se Reacher vypraví sdělit smutnou zprávu rodině, narazí na další mrtvolu: na tělo generálovy manželky. Čemu Reacher čelí? Posledním ozvěnám starého světa... nebo prvním šokům nového?... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , BB art

The Enemy , 2004

Renca.ch
05.02.2024 3 z 5

Ač mám knihy od tohoto autora ráda, tato mě nebavila, málem jsem ji nedočetla... Sice se něco dozvídáme z Reacherovy minulosti, ale poměry v politické vojenské armádě mě moc nebavily, místy zbytečně rozvleklé a opakující se, znovu už bych tuto knihu nečetla, ale radši si přečtu jiný díl ze serie.

Luigi1
08.03.2023 5 z 5

Tato kniha je napjatá od začátku do konce

Schamila
23.06.2022 5 z 5

I když pár let jsme se vrátili, i tak to stálo za to, doporučuji

Merlin_CZ
02.05.2022 5 z 5

fajn díl. Tentokrát z Reacherovy minulosti v armádě, dozvíme se více o jeho matce, bratrovi a spiknutí generálů v době pádu berlínské zdi.
Četlo se to dobře, není to žádná "vyšší literatura" ale prostě fajn oddechovka, docela napínavá.

konicekbily
14.06.2021 4 z 5

Tento díl se vymyká celé sérii, ale autor nám částečně objasňuje původ JR - vazbu na Francii - a hlavně vazbu na armádu a souvislosti s pádem komunismu a jeho vlivu na armádu USA. Do tohoto prostředí je zasazena dobrá odpočinková detektivka. Úplná špička této řady to určitě není.

careras.c
05.02.2021 5 z 5

...stojí to za to, přečíst si to...

mysce
26.10.2020 5 z 5

Autor se ve fascinujícím thrilleru vrací proti proudu času do doby, kdy Jack Reacher sloužil v armádě.
Zápletka zasazená do doby pádu železné opony je povedená a její postupné odhalování čtenáře udržuje v napětí i s upozorňováním na omyly během vyšetřování. Nitky příběhu se uspokojivě rozmotávají, charaktery postav se vybarvují a mrtvoly v příběhu hezky rovnoměrně přibývají...
Osobní rovina příběhu je hodně emotivní a je příjemným odskočením od hlavní linie děje.
Za mě možná jeden z nejlepších dílů z této série!

Lavender756
11.09.2020 4 z 5

Zklamal mě jen trochu natahovaný konec.

alzbeta4340
02.05.2020 5 z 5

Je leden 1990, staré pořádky se mění, nic nebude jako dřív a Reacher je v aktivní službě.... Z dnešního pohledu je Nepřítel takové vojenské retro. Našlo by se pár zbytečných odboček i malých logických přehlédnutí. Čtenář ale dostane přesně to, co čeká. Rychlý, vysoce čtivý děj a nezničitelného Reachera. Za sebe dávám plné hodnocení.

CharlesWard
28.12.2019 1 z 5

No tohle se táhlo. Bohužel, zase jedna z politických childeovek. Do toho (pro mě zbytečná) vedlejší linka s Reacherovou rodinou a na závěr podivné rozuzlení. Eh?

pepa4081
08.12.2019 3 z 5

Kniha z doby, kdy Reacher slouží ještě v armádě. Mám raději „obyčejné“ zločiny, takže mi trochu vadila ta spousta konspirace, ale jako všechny Childovy knihy je i tahle napínavá a dobře se čte. Milovníci různých spiknutí budou jistě hodnotit výše, než já.
Uspokojivé.

georginaa
02.06.2019 5 z 5

Tento příběh je zasazen do armády, kdy Jack byl majorem vojenské policie. Moc mě bavilo toto vyšetřování, když ještě sloužil. Bylo to jiné, než předchozí díly, ale přesto plné akce. Škoda, že takových dílů kdy je majorem ve službě není víc.

hana4834
07.05.2019 5 z 5

naprosto skvělí jen škoda že knihy nečtu popořadě jak jdou postupně za sebou

Reacher81
21.04.2019 5 z 5

Opět jsem si další díl Reachera užil. Tentokrát se mi velmi líbil návrat do dob, kdy sloužil jako major. Příběh byl zajímavý a občasné vysvětlování bylo také fajn. A poslední konfrontace s Willardem byla pro mě velmi uklidňující.

hanzmb
08.12.2018 4 z 5

Tento Reacher mi zatím připadá zcela nejlepší. Většinou ty knihy čtu jako oddychovku bez nutnosti moc přemýšlet. Tady najednou je nějaký zlidštělý, má to i hlubší osobní rovinu. Začíná se to tvářit jako literatura. Doufám, že ještě nějaký podobný díl tato série obsahuje.

rasputin
19.11.2018 3 z 5

Ač jsem velký fanda Jacka Reachera, tak tady jsem trochu zklamaný. Na můj vkus je děj příliš rozbitý zbytečnými popisy. Například zdlouhavá scéna s hledáním kelímku od jogurtu na mě působila spíš komicky.

1amu
06.04.2018 5 z 5

Na Databázi je výborné, že se můžeme před psaním komentáře seznámit s názory hodnotících, to se mi velice líbí. Příkladem je tato kniha, ke které se chci rovněž vyjádřit. Má hodně rozšířené názorové spektrum a to je dobře.
Tento Reacher je můj 2.nejoblíbenější. Proč ? Konečně vím něco o jeho úžasné matce (je Pařížanka), o jejích osudech za války (jako mladé odvážné dívky) a zejména o starším bráchovi JR.
Výtečný tah autora je pasáž o jeho pařížském pobytu s hezkou a snaživou důstojnicí v přepychovém hotelu Ritz, a to na útraty ministerstva obrany USA. To financuje nevědomě i letenky těchto dvou příslušníků MP.
Byť na začátku knihy Reacher na tamní základně v Sev.Karolíně šéfuje, brzy se to změní a jak tomu tak bývá, nahradí jej ve funkci vyspělý blb, který se po JR pěkně vozí.
Kniha dostává spád, onen mrtvý generál, měl na pokoji ženu lehkých mravů a ta zmizí. Byla by dobrým svědkem. Kupí se nám mrtvoly (vědomě zavražděné) a JR to pořád nemůže rozlousknout. Až ?...... (Nemohu prozradit)
Závěr knihy - hon na padoucha (na tankodromu) to již je spíše pohádka, ale proč ne !
Zajímavé je, že právě zde vydatně pomáhá jeho kolega (funkčně na stejné úrovni) z MP .
JR zlikviduje padoucha, ale autor si furt nedá pokoj. Hrdina musí prožít (a vyžrat si) kárné řízení. Bohudík má dobrého právního zástupce.
JR je gentleman a ke konci to zařídí svou výpovědí tak, že osobou, která případ "vyřeší" - je ona hezká důstojnice tmavé pleti, se kterou létá (a nejen létá) po světě.
Čtenář, který již JR trochu zná, se baví, děj spěje rychle ke konci. Skoro bychom mohli konstatovat, že dobro zvítězilo nad zlem, ale ?

Aymira
17.08.2017 3 z 5

Tentokrát jde o návrat do Reacherovy minulosti. Konkrétně do počátku 90. let, kdy padala železná opona a Reacher ještě sloužil jako vojenský policista. Narychlo je převelen z Panamy na malou americkou základnu a začíná rozkrývat zločiny, které možná vedou až na ta nejvyšší místa. Jako oddychovka to není špatná kniha, jede podle již známého scénáře - Reacher pracuje s ženou, s kterou se sblíží, jedná svým typicky klidným způsobem, likviduje každého, kdo se mu postaví do cesty... přes tohle všechno pro mě kniha vyznívala spíše průměrně. Zvláštností je snad jen to, že vedle popisu všemožných zbraní se v této knize autor zaměřil především na tanky.

Lolila
29.05.2017 4 z 5

Opäť výborná oddychovka, tentokrát z minulosti ešte počas vojenskej služby. Reacher postupne odkrýva spiknutie v armáde. Zaujímavé je dozvedieť sa trochu viac o jeho mame a bratovi. Napätie až do konca.:-)

Nelly
12.04.2015 5 z 5

Návrat do minulosti se povedl na 100%.