Magdalena5 Magdalena5 komentáře u knih

Romance pro křídlovku Romance pro křídlovku František Hrubín

Od mládí miluju film Romance pro křídlovku s Jaromírem Hanzlíkem a Zuzkou Cigánovou, nádherný, křehký, laskavý i smutný. Viděla jsem jej mnohokrát a s léty na něm nalézám a oceňuji vždy něco nového, dalšího, co s mým věkem rezonuje. Už několik desetiletí se mi líbí ztvárnění péče mladého kluka o postiženého dědečka, noční procházky, konverzace s dávno mrtvými příbuznými a sousedy, konečně i postarání se o zemřelého. Tato tabu tak citlivě a normálně ztvárněná, to se ve filmové tvorbě nevidí. Krve z obrazovky teče plno, ale přirozený odchod člověka je pro nás zapovězený.

03.11.2022 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Donutilův Pan presor je geniální, četla jsem již hodně let tomu nazad a oživlé audio na Dvojce mě utvrdilo v tom, jak parádní knihu pan Rosten napsal a pan Přidal přebásnil (jinak se to říci nedá).

11.08.2020 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Přečteno i poslechnuto, silný příběh v podání Marka Ebena nemá chybu.

21.02.2020 5 z 5

Vinnetou I Vinnetou I Karel May

Tento starý paperback uchovávám jako velkou vzácnost. Mám je jako vzpomínku na tatínka, který všechny tři díly dal do pevné vazby a ta vydržela 50 let čtení. Listy jsou zažloutlé, voní klihem a vazba je neustále jako nová. Touto sérií začala Mayovská knihomolská vášeň. A též jsem poznala úžasného pana Buriana, který mě provázel celé dětství i dospívání.

18.07.2017 5 z 5

Evžen Oněgin Evžen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Vybavuji si, jak jsme na stupínku před tabulí přednášeli Dopis Taťány Oněginovi v originále - hluboká 70. léta. Teď jsem se kvůli výzvě k Oněginovi vrátila a líbí se mi stále víc.

11.02.2021

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Tak jsem si opět po x-té přečetla Máj, abych si ho mohla zapsat do četby. Na základní škole jsme museli recitovat část zpaměti a dodnes si to pamatuji. Ale k přečtení celého Máje jsem se dokopala až k maturitě. Vše má svůj čas. Je to pro mě dost důležitá věc. (zemi krásnou, zemi milovanou, kolébku mou i hrob můj ...)

12.11.2020 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Už jsem se dlouho tak nezasmála. Trefné postřehy ze života v této podivné době.

29.10.2020 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

„Co abych tě, drahá, oběsil?“ funguje vždy zaručeně, vždy mi naskočí husí kůže. K čemu může sloužit krásný jazyk? Knihy pana Fukse jsou všechny náročné.

14.02.2020 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Babička mě provází "dávno, dávno tomu". První milovaná Babička s Kašparovými kresbami je již značně opotřebovaná, druhá s Burianovými kresbami je podstatně novější, ale též velmi působivá a ejhle, tento týden se mi pod ruku dostala Babička převedená do současné češtiny s ilustracemi pana Huptycha, tak se do ní pustím opět. Uvidíme zda vyhraje nová čeština či nostalgie.

15.11.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Tak nepřečteno, ale doposlechnuto. S rozhlasovým zpracováním jsem byla moc spokojená, několik nocí jsem usínala s Bohdankou a Svatoplukem.

10.10.2019 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Jana Eyrová mě provází od dětství a v každé fázi života si v ní nacházím něco nového. Když jsem se před několika lety měla rozhodovat o své nejmilejší knize, zvolila jsem Janu. Zatím jsem své rozhodnutí nemusela měnit. Z různých filmových zpracovaní se mi líbí to naše černobílé z roku 72.

03.07.2017 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Rozhlasové čtení na pokračování mě nalákalo k vyhledání hodně zažloutlého vydání Psa z mé letité knihotéky a k jeho x-tému přečtení. Nu, nebyl to zabitý čas.

14.03.2022

Lakomec Lakomec Molière (p)

Již mnohokrát přečteno, vyposlechnuto v rozhlase, shlédnuto v různých televizních úpravách i přenosech divadelních představení a nikdy se neomrzí. je to holt klenot.

10.05.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Fakt dobrý

02.03.2021 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Tož nevím, v anotaci je psané lehce humorný příběh, nějak jsem ten humor nepostřehla. Hodně mě mrazilo. Ale parádně napsané. Pořád jsem slyšela babičku, její výrazy a obraty. Jako by paní Dvořáková poslouchala za dveřmi. Díky.

11.01.2019 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Interpretace pana Filipovského nepřekonatelná a film páně Smyczka též.

16.05.2022 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

knížka super - těžko se dá vcítit do mysli takových lidiček, velký zážitek jsem měla před lety z dramatizace v Městském divadle v Brně - Vojta Blahuta - úžasný Christopher

21.06.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Konečně jsem se dostala i k Haně, mezi dalšími knihami autorky určitě kraluje. Paní Alenka holt umí!

03.04.2018 5 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Agatha Christie

Četla jsem dlouho, ráda a s velkým zaujetím a vracím se. I když jsem se dostala ke knize až docela pozdě, ale asi v pravý čas, protože jsem za ní hned četla Velkou výpravu.

20.02.2018 5 z 5

Hodina mezi psem a vlkem Hodina mezi psem a vlkem Jan Skácel

„Ba, s uchem na pohárku,
uslyšel jsem v kaštanovém sudě
své vlastní srdce sčítat obruče.“

16.01.2018 5 z 5