MagdaFish MagdaFish komentáře u knih

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta David Mitchell

Tisíc podzimů jsem začala číst před lety, když knížka u nás vyšla, ale tehdy jsem ji nedočetla. Nějak mě nesedla. Uplynulo pár let, přelouskala jsem ostatní Mitchellovy knihy a zase skončila u téhle. No a ... bomba! Sevřený historický román, žádná šílenost jako sencislo9 nebo propojování skrze čas a prostor jako v Hybatelích, nebo Atlasu mraků. Prostě jen příběh zamilovaného mladíka na malinkém evropském prostoru u japonských břehů. Krása.
Odfláknutá ediční práce (překlepy kam se podíváš) mě už ani nepřekvapuje. Bohužel ... :/

24.04.2021 5 z 5

Načmáranec Načmáranec Serge Lehman

Velmi povedené. Jak už bylo napsáno v předchozích komentářích, propojení těch dvou dějových linek je poněkud neobratné. Čekáte se zatajeným dechem na gradaci příběhu ... a najednou zjistíte, že to vlastně byla jen předehra k úplně něčemu jinému. Dějová linka č. 2 je navíc docela odfláknutá a na rozdíl od prvního příběhu není nijak vysvětlena. Skoro to vypadá, jako by autory příběh už nudil, tlačil je termín, nebo něco podobného, a tak šup šup, musíme to uzavřít, děj se co děj. :-)
Přesto dávám plný počet, už pro tu deštivou Paříž a kresbu vůbec.

24.11.2020 5 z 5

Větrná hůrka rodiny Brontëových Větrná hůrka rodiny Brontëových Hana Parkánová-Whitton

Od Brönteoven jsem sice ještě nic nečetla (viděla jsem jen poslední zpracovaní Jany Eyerové s úžasnou Miou Wasikovskou), ale na základě tohoto životopisu to určitě napravím. Hana Whitton píše velice lehce a svěže , takže v jejím podání i vcelku tragický život rodiny Brönteových nevyznívá až tak smutně. Ano otec Brönte byl podivín, Branwel flákač, oschlasta a feťák a sestry postupně skolila tuberkulóza (Charlotte pravděpodobně tyfus), ale celým příběhem prostupuje vzájemná láska a úcta. Člověk se musí podivovat obrovské imaginaci sester, které dokázaly ze svého osamělého a vcelku nudného života vykřesat tak úžasná literární díla.

28.08.2019 5 z 5

Jistě, pane ministře 1 Jistě, pane ministře 1 Jonathan Lynn

Převést seriál založený výhradně na dialozích, do knižní podoby pomocí deníkových zápisků, poznámek, vzpomínek a různých dalších psaných materiálů se ukázalo jako skvělý nápad.
Při čtení jsem vyloženě slyšela geniální dabing pánů Preisse, Němce a Vaculíka a dalších.
Bravo.

18.04.2022 5 z 5

Vetřelec - Chladná výheň Vetřelec - Chladná výheň Alex White

Fanoušky vetřelčí série jistě potěší, že se Chladná výheň odehrává souběžně s dějem filmových Vetřelců. Carter Burke (hlavní záporák) je přímo v knížce zmíněn. I jeho projekt, což je samozřejmě lidská kolonie na LV-426.
Zjištění, že Weyland-Yutani pokračovala v průzkumu na LV-426 i po zmizení Nostroma a že tento projekt přinesl své ... ehm ... ovoce je dalším milým rozšířením vetřelčího universa.
... A to je asi tak všechno. Děj je zoufale předvídatelnej a to i za předpokladu, že se případě těhle pažravých monster nedá nic moc vymyslet.
Navíc zápletka s pokusy na vetřelcích je až moc obšlehnutá z Vetřelce: Vzkříšení ...
Ale čte se to slušně. Autor umí vykreslit stísněnost vesmírné stanice, akční scény i zoufalý boj o přežití. Dá se.

29.03.2022 3 z 5

Božská Ada Božská Ada Hana Whitton (p)

I když to má být román o Adě Lovelaceové, tak je tam této geniální matematičky poskrovnu. Dobře půlka je knížky je věnována jejím rodičům a Adině dětství. Příběh se pak jakžtakž rozjede, ale i tak je to takové nemastné, neslané.

20.11.2021 3 z 5

Návrat Rámy Návrat Rámy Arthur Charles Clarke

Tři čtvrtě knížky se nic neděje. Tím nic, myslím NIC. Ono se toho u Clarka povětšinou nic moc neděje a v posledních kapitolách se pak děje všechno. Nicméně tohle bylo utrpení. Přesně jak napsali mnozí přede mnou. Zdlouhavé a nezajímavé retrospektivy některých postav, laciná červená knihovna a na to všechno narvané katolictví. Sci-fi někam zmizelo a zůstalo ... no, takové ble. Ještě uvidím, jestli budu někdy mít masochistické choutky a zkusím prubnout další díl.

05.07.2021 2 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Slovy barona z Gorceny: "Byl to šílenec, nicméně génius." Žít, nebo pracovat s Jobsem bylo asi peklo, ale dokázal dostat z lidí to nejlepší. Škoda, že mu jeho zkreslené vnímání reality a totální ignorace toho, co se mu nelíbí, tak zkrátilo život.

20.04.2020 5 z 5

Epos o Gilgamešovi Epos o Gilgamešovi neznámý - neuveden

Epos o Gilgamešovi jsme četli na vejšce. A rozebírali ho a diskutovali o něm, milovali ho a nenáviděli a modlili se, abychom si ho nevytáhli u státnic. :-) Díky tomu se stal mým nejmilejším eposem vůbec. Ale jen díky všem těm informacím kolem. Myslím, že pokud je čten jen tak z voleje, bez vysvětlivek, může ve čtenáři vzbuzovat minimálně rozporuplné pocity. Ale zase nelze nikoho nutit, aby kvůli útlé knížečce studoval dopodrobna dějiny a literaturu Sumeru. :-) Njn ... o to báječnější je, že si tenhle překrásný příběh dokáže najít své čtenáře i po více jak čtyřech tisíciletích.

11.11.2019 5 z 5

Prsten Nibelungův Prsten Nibelungův P. Craig Russell (p)

Nádherné, krásné, úžasné ... a tak dál cokoli chcete! Pokud vás nebaví sedět x hodin na Wagnerovi, sáhněte po tomhle komiksu. Stopro toho Wagnera v podcastu uslyšíte. Překladatel si krásně pohrál se staročeštinou, takže tu máme lepé děvy a udatné reky, aniž by to ubíralo na srozumitelnosti. Pokud by měly vyjít další knihy z tohoto cyklu, určitě po nich sáhnu.

08.08.2019 5 z 5

Naprosto skvělá kniha! Zpracováním, způsobem vedení rozhovorů a vůbec celkovým pojetím. Nejsilnější je asi příběh bratrů-dvojčat, ale i ostatní mají svoji výpovědní hodnotu. Minimálně si člověk uvědomí, že hulení fakt leze na mozek. :-)

18.06.2018 5 z 5

Výpravy Ra Výpravy Ra Thor Heyerdahl

Moje první setkání s Thorem Heyerdahlem. Byl to blázen v tom nejlepším slova smyslu. :-) Přesvědčit vlády x zemí aby podpořili jeho projekt rákosového člunu, plus sehnat dostatek bláznů stejného kalibru, kteří by s ním na tom člunu podnikli výpravu přes Atlantik, to už chce charisma vizionáře. Čím déle jsem knížku četla, tím víc, jsem mu záviděla. Byl to fakt výjimečnej frajer.

06.11.2017 5 z 5

Urban Jungle krásný byt plný pokojových rostlin Urban Jungle krásný byt plný pokojových rostlin Igor Josifovic

Taková hipsterská knížka. Informací o kytkách je tu pomálu, styling je bůh a pozitivní myšlení nade vše.
Ale fotky mají pěkný, o tom žádná. :)

27.07.2022 4 z 5

Hodiny z kostí Hodiny z kostí David Mitchell

Nádherné, jako vždy. Propojenost s ostatními Mitchellovými knížkami je tentokrát subtilnější, člověk si musí dát setsakramentsky pozor, aby mu něco neuniklo. Musela jsem si párkrát zalistovat Tisícem podzimů a Třinácti měsíci, abych si to ověřila, ale jo, je to tam. :)
(Pokud jsou nějaké další provázanosti, tak jsem si jich fakt nevšimla. :D )

09.07.2022 5 z 5

Král Conan Král Conan Robert Ervin Howard

Nedokážu posoudit, jak moc se liší původní páně Kantůrkův překlad od aktuálního revidovaného, protože jsem na conanovkách ujízděla před víc jak dvaceti lety a prostě si to nepamatuju. Ale za mě tahle verze - dobrý.
Děje obou povídek a románu jsou prostě roztomiloučké. Ta opakující se klišé barbar vs. civilizace, ty příšerně ploché ženské charaktery, ty pitomosti v ději ...
Ach! Miluju to!

06.02.2022 5 z 5

Conan: Nergalova paže Conan: Nergalova paže Timothy Truman

Po událostech na východě se Conan snaží dostat domů do Cimmerie a pořád se mu někdo plete pod nohy a zdržuje ho. Armáda zombíků, bůh se svými přisluhovači a dvě krasavice v nesnázích, v tomto případě. :)
Autoři, myslím zdařile, rozvinuli fragment Howardovy povídky do plnohodnotného příběhu. Osobně mě velmi potěšila inspirace mezopotámskou mytologií. Bravo!

06.12.2021 4 z 5

Když se introvertka vdá Když se introvertka vdá Debbie Tung (p)

Debbie Tung nás pozvala do další kapitolky svého života a opět se jí to povedlo na jedničku! Není to žádný hlubokomyslný nebo nervy drásající příběh, ale obyčejné vyprávění o jednom spokojeném manželství. A to myslím bohatě stačí. :-)

23.01.2021 5 z 5

Velká svačinková bichle Velká svačinková bichle Pája (p)

190 svačin v jedné knížce? Kdo by odolal. :-) Ale vážně. Pro všechny, kdo se potýkají s věčnou otázkou, co zabalit sobě do práce a děckám do školy za sváču, je tahle bichle jasná volba. Inspirace je tu nepřeberně. Jednu malou nevýhodu ale má, a autorky na ní upozorňují už v úvodu: je určena pro zcela zdravé jedince. Pokud máte alergii či intoleranci na potraviny (celiakie, mléčné výrobky, oříšky, ryby), tak ne. Nicméně se vždycky můžete kochat krásným zpracováním.

18.12.2020 4 z 5

Conan z Cimmerie. Svazek II Conan z Cimmerie. Svazek II Luc Brunschwig

Nemám slov! Tohle zpracování Conanových povídek je doslova dechberoucí. Při srovnání americké a francouzské adaptace Dcery Pána mrazu nemůžu než dát té francouzské plný počet bodů. Tahle verze je smyslná v pravém významu toho slova. Gradace příběhu ( který je sám o sobě vlastně prostinký) se stupňuje a těsně před koncem je až téměř k nesnesení. Závěrečné rozuzlení se nechá přirovnat ke klidnému deštíku po zuřivé bouřce.
Stíny měsíční záře i Šarlatová citadela svým zpracováním tak nehrají na city, ale jsou to poctivé Conanovky, a jejich vizuál ( u Stínů měsíční záře přece jen víc) je potěchou pro oko.

10.05.2020 5 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Není to špatné... Jen tomu chybí to "něco", co odlišuje oddychové čtivo od fakt dobrý knížky. Možná tomu chybí větší tah na branku? Možná se v příběhu motá až moc postav? Možná to lehké klouzání po povrchu? Každopádně zkusím od autorky přečíst něco dalšího.

05.05.2020 3 z 5