Epos o Gilgamešovi

Epos o Gilgamešovi (z původního Bilgames - výhonek stromu mésu, tj. strom života; řecky Gilgamos) je epos z 2. tisíciletí př. n. l. líčící dobrodružství sumerského krále Gilgameše.

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/22844/epos-o-gilgamesovi-6PJ-22844.jpg 3.6381
Poezie
Vydáno:, Mladá fronta

whack

„Bohovia zoslali na svet potopu, nad ním sa však zmiloval boh vôd a múdrosti, rozkázal mu postaviť veľkú loď a na nej sa potom s rodinou a príbuznými (a so semenom každého živého druhu) zachránil. Bohovia prijali jeho obeť a dali mu, i jeho žene, večný život.“ ...čo mi to len pripomína? Rozprávky rovnaké, len mená bohov iné.

DoctorWhite
05. srpnaodpad!

Hodně textu tam chybí. Nuda.

molt

Na několikatisícileté stáří je to, jak píší i všechny komentáře pod tímto, až neuvěřitelně aktuální i dnes. Téma smrti a marné snaze se jí vyhnout. A konečně čtenáře pobaví v žádném případě kýčovité situace jako civilizování Enkidua, či Gilgamešův žal, když ztratí bubínek s paličkami.

Kmotr99

Během čtení jsem si uvědomil, že existencialismus nezačíná někde u Kafky, ale Eposem o Gilgamešovi. Ale tady, na počátku dějin, v mnohem surovější, a dalo by se říct opravdovější podobě. Přátelství, strach ze smrti, touha, aby tu po nás něco zůstalo... změnilo se za ty tisíce let něco?
***
Teď utíkám daleko na step.
Jak jen mám mlčet? Jak jen mohu být tiše?
Přítel můj, jehož jsem miloval, v hlínu se změnil.
Enkidu, přítel můj, jehož jsem miloval, v hlínu se změnil.
Mám snad i já jako on ulehnout
a nevstat na věky věků?

Kuža007

Je to už dávno, co jsem Gilgameše četl, ale ten příběh mám do teď v paměti. Příběh o přátelství, ale také marného hledání nesmrtelnosti.

Felsenberg

Je fascinující, číst knihu 4 tisíce let starou, starší než Bibli a vnímat, čím žili lidé té doby a kdo byli jejich hrdinové a bohové. Je to jeden ze základů civilizace a literatury. Gilgameš byl superhrdina své doby a já si z jeho eposu odnáším nejen první setkání s cihlou osudu :-)

Peleus

V souvislosti s Eposem se mi vybavuje jedna povídka, jejíž autorem je snad Isaac Asimov. Opakuji - snad. Nechám se znalci sci-fi literatury poučit a vyvést z omylu, setrvávám-li v něm.

Povídka je vystavěna jako mezigalaktické soudní jednání, kde na straně poškozeného je lidstvo jako celek, zatímco na straně žalovaného je jistý kuchař z vesmírné lodi patřící mimozemské rase. Diváky jsou zástupci různých jiných inteligentních druhů ze všech koutů galaxie. Předmětem stání je žaloba z toho, že neopatrný kuchař vyhodil do vesmíru odpadky z lodní kuchyně, které se následně dostaly na mladou planetu známou jako Země. Katastrofa však spočívá v tom, že z nich vznikla inteligentní rasa lidí. Z odpadků. Tudíž na nich byl spáchán zločin. Vzhledem k tomu, že neznali vlastní původ, utápěli se po staletí ve válkách a vleklých náboženských konfliktech.

Proč o tom píšu?

Baví mě, jak mnozí zdejší diskutující, prosím, se vší úctou k vám, přátelé, nadšeně a zasvěceně mluví o filozofickém, etickém, kulturním aj. rozsahu, zásahu, přesahu díla starého 3 tís. let. Přičemž ze samotného díla je patrné pouze to, že Gilgameš byl despotou, jenž trápil své poddané, kteří mu sloužili jen ze strachu před trestem. Sám si dělal, co chtěl, lidi měl za méněcenné a bavil se převážně se smetánkou, tedy bohy. Dostal strach ze smrti. Aby také ne. Měl hezký život, nechtěl tuhle "divokou jízdu" ukončit, pročež se vydal na výpravu. Někdo přežil, jiný zemřel. Poučení? Ne všechno dopadá podle představ a plánů.

A slova šenkýřky Siduri: "Kam běžíš...?". Možná skutečně znamenají jednoduše, "kam běžíš?", stejně jako že lidstvo možná dle autora sci-fi povídky vzniklo z odpadu vyhozeného z kuchyně vesmírné lodi.

aneta7057

Opravdu nadčasová kniha. Co víc k tomu dodat.

gingilla
30.12.2017

V tejto knizke je vsetko, cele ludske dejiny, minulost a aj buducnost.
A len ilustracia toho, ze sa nemenime ani v priebehu vekov.

IchLiebeLesen
08.10.2017

Z této knížky jsem byl mile překvapen.Měli jsme ji jako povinnou četbu a sám sebe jsem viděl, jak budu u čtení umírat nudou. Ale když jsem začal, taková nuda to nebyla. A když si uvědomíme, před jakou dobou byl ten epos napsán, tak klidně můžu říct, že je až nadčasový.

hroneczek
26.09.2017

Epos jsem musela číst k maturitě, čekala jsem něco děsně zastaralého, dlouhého a nudného. A ono to kupodivu bylo celkem krátké a i docela dobré.

Adelajda_4
18.07.2017

Je až k neuvěření, jak je věc ze 3 tisíciletí p. K. stále aktuální....

Manrong
15.06.2017

V eposu je skryta nejen hedonistická filozofie, ale také odpověď na otázku šenkýřky Siduri: "Kam běžíš...?", kterou si může položit i člověk dnešního dne.

jana9344
22.09.2016

Překvapivě aktuální příběh o setkání se smrtí, která člověka vždy zasáhne, překvapí...

fojtikjirik
07.09.2016

Představa, že jsem četl knihu, jež byla napsaná v době, kdy se mí předkové teprve učili zpracovávat bronz, je opravdu zvláštní. Zvláště, pokud autory příběhu jsou předci těch, které teď označujeme za primitivy a hrozbu.

petra1394
25.05.2016

Je vůbec možné hodnotit "knihu" starou skoro 4 tisíce let? Jistě, že člověk si radši přečte Harryho Pottera, ale to, že vůbec máme možnost si ji přečíst...

Lessana
26.03.2016

Povinné čítanie z čias strednej školy, v ktorom osloví zručný preklad veršov, nadčasové múdra potešia, dej pekne odsýpa... Jediné, čo občas vyruší, sú chýbajúce časti tabuliek - textu. Ono to však, v konečnom dôsledku, dodáva dielu tajomnú patinu vekov...

kmotrkCZ
07.01.2016

Tuto knihu jsem si vybral k maturitě. A musím řict se se strašně dobře četla. Klidně bych se k ní v budoucnu rád vrátil.

MorriconeTheGod
28.10.2015

Nádherný a dobrodružný, krásně napsaný epos, který můžu číst dokola a dokola. Na Iliadu nebo Odysseu to sice nemá, ale o zasloužené druhé místo se dělí s Beowulfem :)

alef
25.08.2015

Je těžké hodnotit nejstarší dochovanou literaturu z konce 3 tisíciletí př.n.l. ... písemnou formou byl zaznamenán o něco později a jeho dnešní podoba je vlastně složeni mnoha fragmentů z různých míst a různých vývojových etap (části jsou v asyrštině, chetitštině, sumerštině, ...) a tak i překlady bývají různé.

Je to starověký mýtus, který zachycuje lidskou zkušenost a předává nám ji v symbolickém příběhu ... jeho cílem je identifikovat člověka – s přírodním a společenským řádem, a tak v době svého vzniku bylo jeho smyslem ukázat na určité vzorce chování ... a teprve z nich se o později rodily morální a náboženské systémy... je tedy možné říci, že v tomto smyslu se tento příběh podílel na předurčení vývoje člověka ... tím, že mu dal struktury (podněty), které pak rozvíjel .

Nehodnoťme tento přiběh tedy jen jako beletrii (hodně komentářů tak bohužel činí) ...zkuste se na něj podívat jako na příběh, který vidí člověka „v celku“ – jeho postoj ke světu, i k sobě ... jeho subjektivní prožívání ... je to pro nás antropologický pramen, který bychom měli využívat a číst s respektem...

A ještě pro zajímavost: V sumerské verzi je Enkidu líčen jako sluha a Gilgamešův souputník v hrdinských činech. Akkadská verze popisuje Enkidua jako přítele, druha rovného Gilgamešovi.

Eventful
21.07.2015

Pro mě asi nejhorší kniha co jsem kdy četla, ještě dnes na ni vzpomínám s utrpením. Nekonečná nuda...naprosto nekonečná. 1 hvězda za to, že jsem se přinutila to vůbec dočíst. Tohle rozhodně nebylo nic pro mě.

Daniel.95
05.03.2015

Kniha mi hodně bavila, zajímavý příběh a chvilkama i k zamyšlení.

Fencing_n00b
25.02.2015

Nejstarší dochovaná památka, napínavý epos o Gilgamešovi!
Nevím, jestli to bylo tím, že se v mém vydání střídaly různé dochované části v mne dosud nepochopeném pořadí, ale tato kniha pro mne byla velkým utrpením. I přes nízký počet stránek jsem se jí musela překousávat několik týdnů a výsledný efekt mě minul.

Edona
10.02.2015

Knihu jsem se rozhodla přečíst zejména, protože se jedná o nejstarší dochovanou literární památku. Je naprosto dech beroucí, že k nám toto dílo promlouvá již neuvěřitelné 4 tisíce let! A to nejlepší, co jsem si z knihy vzala je, že nesmrtelnými se můžeme stát díky svým dílům či činům, které tady zůstanou po nás a můžeme tak ovlivnit někoho za desítky, stovky let!

kacaabba
02.02.2015

Kdybych si nečetl knihu od Tomáše Sedláčka, asi by mě ani nenapadlo si ji číst.

adorjas
17.10.2014

Udeľujem štyri hviezdičky, napriek tomu, sa mnohí môžu pri mojom hodnotení, pýtať a to akože prečo. A prečo? Starý príbeh, starý epos, hovorí o sile priateľstva. A keď už pre nič iné, tak slúži ako dôkaz, že aj pred tisíckami rokov mali ľudia stále tie isté problémy a riešili ich rovnakým spôsobom. A to je pre mňa krásne- ľudstvo sa nikdy nezmení- ani k horšiemu, ani k lepšiemu...

Katela
03.10.2014

Sex, jídlo a alkohol: na tom naše kultura stojí. Po dlouhá, dlouhá léta...
A hlavně nezapomínat na mytí, jinak vás pohltí chaos!

peter4143
30.07.2014

neviete kde by som kupil tu knizku ?alebo zohnal ?dakujem

Madluska
12.05.2014

Na této knize se mi nejvíc líbil její ekonomický přesah v podání Tomáše Sedláčka. :-) Ale i přímo v eposu se dá ledacos vyčíst, kromě staré pravdy, že muže kultivuje zpravidla žena (viz Enkidu :-)) třeba i to klasické moudro o nesmrtelnosti skrze činy. Nejvíc mě tak mrzí, že pořádně neznám sumerskou mytologii, a tak jsem se v záplavě neznámých bohů poněkud ztrácela.

Bunburistka
16.02.2014

Musím popravdě říci, že mi tento epos nějak zvlášť k srdci nepřirostl. Ale jsem ráda, že jsem toto dílo přečetla, jelikož je hlavní myšlenka opravdu hluboká, doporučuji :)