Prsten Nibelungův

Prestižní cenou Willa Eisnera ověnčené zpracování cyklu oper Richarda Wagnera Prsten Nibelungův předkládá čtenářům v atraktivní podobě grafického románu jeden z nejslavnějších eposů evropské kultury. Staňte se svědky dávných úkladů mohutných obrů proti samotným bohům, kteří ve snaze odvrátit svůj pád nemilosrdně intrikaří proti zamilovanému páru. Ve jménu lásky, zlata a mocného prstenu umírají i ti nejudatnější hrdinové. Kniha je vrcholným dílem uznávaného výtvarníka a scenáristy P. Craiga Russella. Kromě samotného příběhu nabízí také informace o vzniku celého díla, autorovy poznámky k výtvarnému zpracování a dosud nepublikované skici. Pokud si kdy nějaké dílo zasloužilo označení „epické“, a to v původním i novodobém slova smyslu, pak je to právě toto....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396443/prsten-nibelunguv-18o-396443.jpg 4.444
Literatura světová, Komiksy, Fantasy
Vydáno, Comics Centrum

The Ring of the Nibelung, 2014

Kniha Prsten Nibelungův

Mercatino

Když si přečtu něco dokonalého, nevím co napsat. V sobě mám rozbouřené moře pocitů, barev a myšlenek. Musím se přiznat ale, že Prsten Nibelungův byl jeden z nejnáročnějších komiksů, které jsem četl a také jeden z těch, které bych chtěl mít doma na celý život a kochat se kresbou, barvami a scénami, které se zde na stránkách odehrávají. Prsten Nibelungův je komiks na vícero přečtení, určitě se dá studovat, rozebírat, hledat. Jsem zvědavý jaká bude k poslechu opera samotná.

norrasun

Ze začátku jsem chvíli v ději tápala, ale záhy jsem se naprosto oddala příběhu. No, vše podstatné už bylo vychváleno v hodnoceních přede mnou.. já vyzdvihuji vynikající překlad, a samozřejmě výtvarné provedení - prostě perfektní a poctivé dílo

azzies
03.11.2019

Tak jo, už vím, kde se vzal "milášek"...
Na knize jsou pro mě nejzajímavější dvě věci - seznámení s německými mýty a pak kresba, která je většinou nádherná.
Příběhy, tak jak nám jsou představené, jsou evidentně spojené se severskou mytologií, takže tu je jednooký bůh Wotan, Donner s kladivem, Loge je vypočítavý stejně jako Loki, kouzelné předměty mění podobu nositele a pak prokletý prsten, po němž všichni touží. Občas je příběh trochu nelogický, jindy nepřehledný a natahovaný. Ale ne natolik, aby začal vysloveně nudit.
Kresba je vesele pastelově barevná, zvýrazněna tenkou linkou, s odstínem pozadí podle potřeby. Je hodně obsáhlá, každá stránka je přesně vyskládána jednotlivými okny a každé okno je detailně vykresleno a znázorňuje přesně to co má. Některé stránky jsou (podle dodatku autorů na konci knihy) adaptací hudební složky předlohy a jsou poznat podle toho, že sice pěkně vypadají, ale jsou jaksi zbytečné. Napadá mě jen málo komiksů, které mají tak jako tento kresbu líbivou, ale ne natolik, aby byla podbízivá, nebo dětinská. Klobouk dolů před autorem, skoro 500 stran, to musela být fuška.
Celkově tedy velmi hezká kniha, která se pěkně čte, ale není to na jedno dopoledne.

MagdaFish
08.08.2019

Nádherné, krásné, úžasné ... a tak dál cokoli chcete! Pokud vás nebaví sedět x hodin na Wagnerovi, sáhněte po tomhle komiksu. Stopro toho Wagnera v podcastu uslyšíte. Překladatel si krásně pohrál se staročeštinou, takže tu máme lepé děvy a udatné reky, aniž by to ubíralo na srozumitelnosti. Pokud by měly vyjít další knihy z tohoto cyklu, určitě po nich sáhnu.

Sisssi
08.07.2019

Opera v komiksu? Proč ne!

davidurban1973

upřímně sdílet
můj hněv,
pak společně získáme
celý svět.

Komentáře k samostatným operám zde:

Hned poté, co jsem si přečetl Předmluvu Michaela Kennedyho a Úvod Matta Wagnera, (který tvrdí, že pokud ví, není z přízně) jsem poprvé nahlédnul do světa Prstenu Nibelungu. Co mě uchvátilo jako první, je nádherná kresba. Veselé barvy střídají temnotu a živý text, nádherně psaný v básních – pokud se to dá takto formulovat. Bohužel během čtení celého čtyřdílného příběhu však kresba kolísá až do spodních vrstev líbivosti a pak se zase rychle zvedá nad hladinu krásy.

Citát: Ty slova krásně znějí, ale příliš jim nerozumím.

Zajímavostí také určitě je, jak se všechna božstva světa dokáží prolínat a prostupovat všemi kulturami a náboženstvími. Zde je germánský bůh Wotana, obdoba řeckého Ódina. Oba si za nějakou službičku nechají vypíchnout oko. Ódin má svého Thora s kladivem, Wotana má svého Donnera, taky, jak jinak, s kladivem.

Malá ochutnávka:
Normy předou vlákna dění,
která již nelze měnit.
Já toužím pochopit tajemství změny,
jak zastavit události,
jež do pohybu se daly.

Bohům žel jsem s podstatou příběhu lehce nespokojen a vše to pokazili některé kreslené části v knize. Někdy jsem tápal v ději, někdy jsem slzel podrážděním z barev a někdy jsem kroutil hlavou nad pasážemi, které se nelogicky posouvaly dějem bez jakéhokoliv vysvětlení. Asi je tohle na mě moc umělecké. U klasické opery bych stoprocentně usnul.

Citát: No tak jsem jen polobůh. A co má být?

Navíc se zde ukazuje, jak Wagnerovi i tvůrcům komiksu nezáleží na ději. V prvním dějství první opery Zlato Rýna, chce Wotan obrům za postavení Valhally zaplatit svou dcerou, a tu jim taky slíbil, ale když už je Valhalla postavená Wotana odmítne dceru dáti,. Jenže v druhém dějství druhé opery nazvané Valkýra, tvrdí Wotan, že obrům za Valhallu slíbil zaplatit zlatý prsten, ale prsten byl jen mini součástí obrovské hromady zlata – tak to si ze mě někdo dělá srandu!?!?!

Citát: Prstenu pán....a přec jeho otrok.

A poslední dějství už mě fakt dostalo. Tady už jsem fakt nemohl. Zase tu nějak všechny opouští logika. Abych moc nespoileroval nebudu teď jmenovat, ale co se stalo. Jedna žena klečí u nohou té druhé a celou dobu jí říká, co je potřeba udělat a ta druhá žena za chvilku povídá. Ty jsi nějaká zkroušená, co pro tebe mohu udělat, No a tak ta druhá žena začne od začátku to samé, co už říkala a ta první žena, cože!!!!! to nikdy neudělám. Musela jí to říct dvakrát. A pak další dějství. Muž se pod rouškou jiné tváře přikrade ke své milé, ta ho nepozná on jí málem znásilní, ukradne jí jistou věc a pak jí nařídí ať rozdělá oheň. Pak se promění do své podoby a přísahá, že obhájí její čest – tedy, já byl zmatenej až mě z toho bolela hlava. Soumrak na vás, ať už je klid!!!!

Citát: Ne, prsten ne! To mě radši zabte. Vždyť ten prsten je mou součástí víc než ruka, jež ho nosí, či oko, jež se pohledem naň kochá.

Pří čtení této epické fantasy jsem poslouchal neméně epickou skupinu Nightwish a jejich CD Once z roku 2004 a Angel´s Fall First z roku 1997. (Zlato Rýna a Valkýra) No a protože je příběh v tomto komiksu velmi dlouhý, rozdělen na několik jednání, zůstal čas i na další kapelu. Zde jsem byl hodně ovlivněn Richardem Wagnerem a tak jsem si pustil CD Hammerheart z roku 1990 a Soumrak bohů „Thwilight of the Gods z roku 1990 (Siegfried a Soumrak bohů) ale v podání jednočlenné švédské black metalové skupiny Bathory. (Memory of Quorthon)
A řeknu vám, ta hudba byla lepší než příběh samotný.

DĚJSTVÍ 1-4

Opera 1 - Zlato rýna – The Ring of the Nibelung 1: #1 - #4 The Rhinegold ****
Opera 2 – Valkýra - The Ring of the Nibelung 2: #1 - #3 TheValkyrie ***
Opera 3 – Siegfried - The Ring of the Nibelung 3: #1 - #3 Siegried ***
Opera 4 – Soumrak Bohů - The Ring of the Nibelung 4: #1 - #4 Götterdämmerung ***

Vesmich
19.02.2019

Tak to je teda pecka! Objevila jsem jí v knihovně a už jsem se od ní neodtrhla. Všechny ty archetypální postavy, všechno to vysekané zlo a dobro a svaly a krása a ošklivost. Nejsem ani vzdáleně operní typ a do divadla chodím víceméně pouze v sebeobraně, ovšem tento skvost mě přiměl v autě poslouchat Jízdu Valkýr! Jenom pořád nevím, jestli mi má být toho Odina/Wotana líto nebo dobře mu tak...

Čarodějova nevěsta 1
Čarodějova nevěsta 1